• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Rady, ako privolať menštruáciu a bylinky, cviky a čo ešte pomáha na jej vyvolanie

privolanie menštruácie

Pravidelný príchod menštruácie je dôležitým faktorom pre mnohé ženy, či už z dôvodu plánovania tehotenstva, spoznania svojho cyklu alebo pre ich vlastné pohodlie. Platí to najmä vtedy, ak menštruácia mešká a hľadáte spôsoby, ako ju privolať.

Okrem bežných byliniek a cvikov, ktoré sú známe svojimi účinkami na menštruačný cyklus, existuje aj množstvo ďalších overených spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť spustiť menštruáciu a menštruačné krvácanie. Prv, než tak spravíte, treba poznať príčiny, rizikové faktory a príznaky, ktoré môžu s meškajúcou menštruáciou súvisieť.

Kedy by mala prísť menštruácia a prečo môže meškať?

Menštruácia je prirodzený proces, ktorý sa u žien vyskytuje pravidelne každý mesiac. Nie vždy však prichádza presne v očakávanom termíne, čo môže spôsobovať určitú mieru znepokojenia. Odchýlky rádovo niekoľko dní sú však prirodzené.

Väčšina žien má menštruačný cyklus s priemernou dĺžkou 28 dní. Cyklus sa počíta od prvého dňa menštruácie a konči prvý deň nasledujúcej menštruácie. Dôležité si je ale uvedomiť, že každé ženské telo je jedinečné a dĺžka cyklu je individuálna a to aj po sebe nasledujúce mesiace. Všeobecnou normálnou dĺžkou je rozpätie 21 až 35 dní.

Ak príde menštruácia skôr alebo neskôr, môže za tým byť viacero faktorov. Tie majú vplyv nielen na pravidelnosť menštruačného cyklu, ale aj na ovuláciu.

Jedným z hlavných faktorov je hormonálna nerovnováha hormónov estrogén a progesterón. Tie hrajú dôležitú úlohu pri riadení menštruačného cyklu a ak dochádza k ich poklesu, prejaví sa to tak na pravidelnosti menštruácie, ako aj intenzite krvácania.

Ďalšími faktormi môžu byť fyzický či emocionálny stres, čo má tiež vplyv na hladinu hormónov, no ešte viac aj na zdravie pohlavnej sústavy. Okrem toho, vplyv na menštruačný cyklus môžu mať aj faktory typu vek, telesná hmotnosť, stravovacie návyky, miera fyzickej aktivity, užívanie určitých liekov alebo hormonálna antikoncepcia.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Rizikové príznaky a kedy by ste mali navštíviť lekára

Sledovať svoje telo a vnímať jeho príznaky je mimoriadne dôležitou súčasťou starostlivosti o svoje zdravie, vrátane menštruačného cyklu. V prípade menštruácie, či už mešká alebo je nepravidelná, to patrí ešte viac a to najmä pre rizikové prejavy.

Medzi typické súvisiace symptómy patria tieto:

 • prvým problémom je, ak cyklus nie je pravidelný a dochádza k zmenám v dĺžke trvania počas menštruácie a to nad obvyklé rozpätie dní
 • silné a bolestivé menštruačné kŕče, ktoré vám zabraňujú vykonávať každodenné bežné činnosti, môžu byť taktiež prejavom vážnejšieho ochorenia
 • spozornieť by ste mali aj vtedy, ak sa objavia silné krvácanie, neobvyklé krvácanie mimo menštruácie alebo nezvyčajné a silné výtoky z pošvy
 • rovnako tak pozor na zmeny bolesti, kŕče alebo napätie v oblasti panvy, môžu signalizovať aj infekciu a zápal a to aj močových ciest

Pokiaľ máte akékoľvek nezvyčajné príznaky, ktoré sa buď neustále opakujú, sú priveľmi intenzívne alebo sa dokonca zhoršujú, neváhajte a vyhľadajte lekára. Ak ide o prejavy súvisiace s dĺžkou menštruačného cyklu alebo menštruácie, môžu za tým byť faktory veku, životosprávy, životného štýlu či vplyv niektorých liekov a stresu.

Ktoré bylinky sú najlepšie na privolanie menštruácie?

V prípade, že sa často stretávate s oneskorenou menštruáciou a hľadáte prírodné spôsoby, ako privolať menštruáciu, existuje na to viacero účinných byliniek. Niektoré pomáhajú všeobecne na menštruáciu, iné na hormóny a ďalšie na urýchlenie menzesu.

K najčastejšie používaným bylinám patria tieto:

Ploštičník strapcovitý: Táto stredomorská rastlina obsahuje účinné látky, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu. Ploštičník sa často používa na zmiernenie príznakov PMS, ako sú bolestivé a nepravidelné menštruácie, náladové zmeny a tiež napätie prsníkov. Má tiež potenciál pomôcť ženám na ovuláciu a plodnosť.

Alchemilka: Často využívanou bylinkou na zmiernenie bolestivých kŕčov cez menštruáciu, reguláciu nepravidelného menštruačného cyklu a kontrolu nadmerného krvácania je aj táto rastlina. Je bohatá na prírodné zlúčeniny, vrátane tanínov, flavonoidov a fytoestrogénov, ktoré majú pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu a pravidelný cyklus.

Rebríček obyčajný: Rebríček je rastlina s dlhou históriou používania na podporu menštruácie. Bylina obsahuje aktívne látky so schopnosťou stimulovať menštruačný cyklus. Mnohé ženy ho využívajú v prípade meškania menzesu alebo nepravidelného cyklu, pričom je skvelou alternatívou pre tie, ktoré preferujú iba prírodné riešenia.

Angelika čínska: Angelika čínska je ďalšou z často používaných rastlín na podporu menštruácie. Je známa svojimi schopnosťami regulovať menštruačný cyklus a zmierniť súvisiace príznaky počas tohto obdobia. Obsahuje bioaktívne zložky, ktoré podporujú krvný obeh v panvovej oblasti a prispievajú k bezproblémovej menštruácii.

Damiána pravá: Rastlina je známa povzbudzujúcimi účinkami na reprodukčný systém a hormonálnu rovnováhu. Jej užívanie prispieva k pravidelnosti menštruačného cyklu, zníženiu bolesti a výkyvov nálad spojených s menštruáciou. Ženy ju vyhľadávajú aj pre povzbudzujúce účinky na sexuálnu túžbu, libido a prežívanie orgazmu.

Ashwagandha: známa aj ako „indický ženšen“, je bylina, ktorá sa často využíva na podporu menštruačného cyklu. Podporuje pravidelnosť menštruačného cyklu a zmiernenie príznakov spojených s menštruáciou, ako sú bolesti a nepohodlie. Tiež si pripisuje schopnosť znižovať stres a napätie, čo má pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu.

Senovka grécka: Senovka je rastlina s bohatou históriou v tradičnej medicíne a vďaka jej pozitívnym účinkom na menštruačný cyklus sa stáva populárnou aj dnes. Mnoho žien používa Senovku grécku na zmiernenie menštruačných bolestí, podporu pravidelnosti menštruačného cyklu, zvýšenie sexuálnej túžby a na celkovú psychickú pohodu.

Cvičenie, sex a ďalšie možnosti privolania a podpory menštruácie

V snahe o privolanie a podporu zdravej menštruácie viete využiť viaceré spôsoby a možnosti. Niektoré sú jednorazové a krátkodobé, iné musia pôsobiť dlhodobo.

Toto sú najúčinnejšie a overené metódy pre ženy:

Sex: Počas sexuálneho styku dochádza v organizme ženy k uvoľňovaniu dôležitých hormónov a k zvýšenému prekrveniu panvovej oblasti, čo môže zvýšiť šancu na vyvolanie menštruačného krvácania. Orgazmus má tiež sťahujúci účinok na maternicu, čo zas podporí odstránenie sliznice a jej odlúčenie, čiže aj prirodzené krvácanie.

Nasadenie hormonálnej antikoncepcie: Jednou z možností, ako ovládať menštruačný cyklus, je hormonálna antikoncepcia. Užívanie antikoncepčných tabliet je u väčšiny žien najistejší spôsob, ako mať pravidelný cyklus a menštruáciu. Ak už nejaké používate a tento efekt nevidíte, požiadajte gynekológa o zmenu druhu antikoncepcie.

Potraviny s fytoestrogénmi a vitamínmi A a C: Potraviny bohaté na fytoestrogény a niektoré vitamíny môžu tiež napomôcť privolaniu menštruácie a z dlhodobého hľadiska podporia aj pravidelnosť cyklu. Medzi tie najlepšie patria sója, tofu, ľanové semiačka, batáty, ovos, ananás, citrusové plody, grep, jahody, čučoriedky a melóny.

Cviky na vyvolanie menštruácie: Cviky, ktoré sa odporúčajú v tejto oblasti, sú strečing a joga. Tieto formy cvičenia uvoľňujú napätie v tele a podporujú celkovú rovnováhu a pohodu žien. Strečingové cviky sa zameriavajú na oblasť bedier a panvy, podporujú uvoľnenie svalov a zlepšujú prekrvenie, čo má na krvácanie stimulačný efekt.

Teplá sprcha alebo teplý kúpeľ: Jednoduché metódy, ktoré môžu mať blahodarný vplyv na menštruačný cyklus, spočívajú v pôsobení tepla. Pri teplej sprche nechajte vodu prúdiť po brušnej oblasti, teplo a tlak môžu pomôcť uvoľniť svaly a zlepšiť prekrvenie. Teplý kúpeľ má ešte intenzívnejší účinok a môže spustiť menzes ešte rýchlejšie.

Koreniny a korenie: Koreniny a korenie sú skvelým spôsobom, ako pridať chuť a vôňu do jedál, no ponúkajú aj výhody pre menštruačný cyklus. Niektoré z nich obsahujú fytoestrogény, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu a prirodzený priebeh menštruácie. Patria sem petržlen, zázvor, kurkuma, šafran, fenikel a koriander.

Kegelove cviky: Tieto cviky sú zamerané na posilnenie svalov panvového dna, vrátane svalov, ktoré kontrolujú močovú funkciu a podporujú aj menštruáciu. Posilnenie svalov zlepšuje prietok krvi v panvovej oblasti a zvyšuje citlivosť tkanív. Na cvičenie stačí 3 krát denne po 10 opakovaní stiahnuť a uvoľniť svaly ovládajúce močenie.

Doplnky výživy: Výživové doplnky sú koncentrovanou a užitočnou formou využitia bylín a ďalších dôležitých látok na podporou pre normálny priebeh menštruácie a menštruačného cyklu. Najčastejšie majú podobu perorálnych tabliet či kapsúl, prírodné zloženie a jednoduché užívanie bez vedľajších účinkov. Dostupné sú bez receptu od lekára.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Najčastejšie otázky o privolaní a vyvolaní menštruácie

Pri privolávaní či vyvolávaní menštruácie sa ženám často vynárajú otázky, na ktoré hľadajú odpovede aj pomocou internetových diskusií a fór. Niektoré sa týkajú bežnej dĺžky, spôsobov priamo doma ale aj možných vedľajších účinkov alebo komplikácií.

Medzi otázky a témy, ktoré sa často riešia, patria:

Za akú dobu mi príde menštruácia od tej poslednej?

Menštruačný cyklus môže mať u žien rôzne trvanie a odchýlky. Priemerný cyklus trvá 21 až 35 dní, pričom menštruácia trvá zvyčajne 3 až 7 dní. Avšak, cyklus sa môže u žien líšiť a individuálne odchýlky sú dosť časté, každý mesiac aj v rôznej dĺžke. Ak však menštruácia mešká viac ako 10 dní, je to dôvod absolvovať lekárske vyšetrenie.

Ako si môžem bezpečne privolať menštruáciu aj doma?

Samozrejme, existuje viac spôsobov, ako bezpečne privolať menštruáciu aj doma. Zamerajte sa na zníženie stresu a relaxáciu, skúste techniky ako sú meditácia, joga alebo hlboké dýchanie. Dôležitá je zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita, ktoré podporujú zdravý príchod menzesu, prípadne intenzívnejší šport priamo pred ním.

Je možné privolať menzes bez použitia liekov?

Áno, menštruáciu viete privolať aj bez nejakých syntetických liekov. Zamerajte sa na zdravý životný štýl, stravu bohatú na živiny, pravidelnú fyzickú aktivitu a znižovanie stresu. Cvičenie, joga a relaxačné techniky môžu pomôcť stimulovať menštruáciu v krátkom čase, to isté platí aj pre pôsobenie tepla v podobe sprchy alebo kúpeľa.

Má vyvolávanie menštruácie nejaký vplyv na plodnosť?

Nie, vyvolávanie menštruácie nemá priamy vplyv na plodnosť. Samotná menštruácia je len jednou z fáz celého cyklu a jej vyvolanie už neovplyvní to, či prišlo k oplodneniu a zahniezdeniu vajíčka, čo nastáva v období pred krvácaním. Plodnosť závisí najmä od správnej ovulácie, kvality vajíčka a tiež hybnosti a zdravia spermií.

Kedy treba ísť za lekárom a ktoré príznaky sú rizikové?

Lekára by ste mali navštíviť, ak sa vaše problémy vyskytujú pravidelne alebo ak máte neobvyklé príznaky, ako sú silné bolesti, nadmerné krvácanie a úplná absencia menštruácie. Krátkodobé meškanie ešte nie je dôvod na paniku, rovnako tak ani príznaky spojené s PMS. Výtok z pošvy či krvácanie aj mimo cyklu však už nepodceňujte.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Prírodné výživové doplnky sú vynikajúcim a overeným prostriedkom na podporu reprodukčného zdravia žien, vrátane zdravej menštruácie. Založené sú na sile prírodných zložiek, ktoré sú pre telo prirodzené a ich účinky sú dlhodobejšie.

Ich výhody sú neprehliadnuteľné a medzi ne patria:

 • doplnky sú voľne dostupné na trhu bez potreby návštevy lekára, čo znamená, že si ich môžete zakúpiť voľne bez receptu alebo vyšetrenia
 • najčastejšie majú formu tabliet alebo kapsúl, čo umožňuje ženám jednoduché a rovnako tak tiež presné dávkovanie raz či dvakrát denne
 • sú navrhnuté tak, aby bolo možné ich užívať dlhodobo a bez vážnejších nežiaducich účinkov a to aj po dobu niekoľkých mesiacov až rokov
 • vďaka ich prirodzenému a šetrnému pôsobeniu nemusíte mať obavy z kontraindikácií a v ich zložení nájdete aj prospešné vitamíny či minerály

Účinky týchto doplnkov sa prejavujú reguláciou menštruačného cyklu, podporou hormonálnej rovnováhy a celkového sexuálneho zdravia. Pomáhajú stabilizovať menštruačný cyklus, zmierniť jeho bolestivé príznaky a to dokonca aj v rámci PMS syndrómu. Ich účinky sú pre ženy v každom období života a to vrátane zmiernenia menopauzy.

eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na pravidelnú menštruáciu

eJoy® Femina je podľa skúseností a hodnotení jedným z najlepších 100% prírodných doplnkov určených pre ženy, pričom značka je na trhu už od roku 2016.

Má zloženie z kvalitných bylín, minerálov a vitamínov, čo mu dodáva jedinečnú silu a význam. Zložky prípravku, ako sú Maca, Damiána, Kotvičník, Ashwagandha, zinok a vitamíny C, B6 a E, majú pozitívny vplyv na reprodukčné zdravie žien.

Všetky tieto látky majú pomerne široké pôsobenie:

 • Maca, ktorá má schopnosť podporovať hormonálnu rovnováhu
 • bylinka Damiána, ktorá zlepšuje náladu a tiež sexuálny život
 • nachádza sa tam aj Kotvičník, ktorý je bohatý na fytoestrogény
 • ďalšia je Ashwagandha, ktorá zmierňuje stres a vnútorné napätie
 • minerál Zinok, ktorý je dôležitý pre reprodukčné zdravie žien
 • vitamíny C, B6 a E, ktoré sú dôležité pre imunitu a tiež energiu

Výsledkom takto komplexného zloženia je, že eJoy® Femina pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu a podporuje pravidelný menštruačný cyklus. Jeho dlhodobé užívanie na dennej báze v objeme 2 kapsúl má priaznivý vplyv aj na plodnosť, u žien v menopauze aj na zdravie kože a nechtov a všeobecne podporuje kondíciu aj nervový systém.

Vďaka zloženiu nemusíte mať obavy z vedľajších účinkov a doplnok je vhodný v každom veku. Samozrejmosťou je certifikácia Úradom verejného zdravotníctva SR. Ak by ste si ho chceli objednať, viete tak spraviť priamo na oficiálnej stránke značky.

Zhodnotenie skúseností žien s menštruáciou a jej priebehom

Ak ide o skúsenosti žien s menštruáciou, tie sú individuálne a môžu sa líšiť. Pravidelný príchod menštruácie je však každopádne pre ženské zdravie dôležitý.

Ak žena čelí častým problémom s nepravidelným menštruačným cyklom alebo s priebehom menštruácie, je vhodné konzultovať tieto záležitosti s odborníkom. Tieto prejavy môžu značiť vážny zdravotný problém reprodukčnej sústavy alebo hormonálnej hladiny, ktorý ak sa nebude riešiť včas, môže to mať vážny vplyv aj na plodnosť či libido.

Ak chcete alebo potrebujete menštruáciu privolať, či zlepiť jej pravidelnosť a priebeh, existujú na to viaceré spôsoby. Medzi tie dlhodobé patria hlavne zdravá strava s dostatočným príjmom fytoestrogénov, obmedzenie negatívnych vplyvov a pravidelný pohyb.

V prípade, že hľadáte efektívne riešenie na podporu pravidelného menštruačného cyklu, príroda môže byť tiež veľmi dobrý pomocník. Obzvlášť to platí pre doplnky výživy s vysokou koncentráciou extraktov účinných bylín, napríklad ako je eJoy® Femina. Ide o spoľahlivú možnosť na podporu reprodukčného zdravia s vplyvom aj na menštruáciu.

Doplnok obsahuje kvalitné zložky, ako sú Maca, Damiána, Kotvičník či Ashwagandha, je overený a oficiálne certifikovaný Úradom verejného zdravotníctva SR a poskytuje ženám komplexnú podporu od začiatku obdobia plodnosti až po koniec menopauzy.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie