• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® Femina – Damiána (Turnera Diffusa) – aké má účinky na libido a jej využitie pre ženy

Damiána, Turnera Diffusa

Damiána, odborne nazývaná Turnera Diffusa, je rastlina známa už od doby Aztékov, ktorí ju považovali za posvätnú. V súčasnosti o nej vravíme ako o prírodnom afrodiziaku určenom pre ženy, no pôsobí priaznivo aj na hormonálnu rovnováhu a menopauzu.

Charakteristika Damiány

Damiána je vzrastom malá, no svojou stonkou pevná bylina. Má výrazne žlté kvety s priemerom 5 cm, ktoré sú nenápadné svojou veľkosťou. Na druhú stranu, sú typické svojou výraznou arómou s nádychom harmančeka. Plody byliny pripomínajú figy.

Ak ide o zloženie rastliny, k účinným látky patri aja:

 • silice, éterické oleje a kyseliny pomáhajúce na dýchaciu sústavu a trávenie
 • terpény a terpenoidy s upokojujúcim vplyvom na nervovú sústavu
 • flavonoidy majúce protizápalové, protivírusové a tonizačné pôsobenie
 • glykozidy s dezinfekčnými vplyvmi, napríklad na močové cesty

Damiána pochádza zo strednej Ameriky, jej najväčší výskyt je na území dnešného Mexika. Poznali ju napríklad už Mayovia, ktorí považovali jej listy a vňať za výrazné afrodiziakum. Európu si získala od 17. storočia, kedy sa používala na čaj s cieľom povzbudenia vitality a energie, na upokojenie nervovej sústavy a na lepšiu prirodzenú imunitu.

Účinky Damiány

Damiána obsahuje viaceré jedinečné prírodné látky, vďaka ktorým pozitívne pôsobí na mužský aj ženský organizmus. Okrem spomínanej vyššej sexuálnej stimulácie má pozitívne vplyvy aj na zlepšenie krvného obehu, trávenie alebo ako podpora metabolizmu.

Žiadaná je tiež pre kladné pôsobenie na tieto oblasti:

Sexuálne funkcie: Hoci je vhodná aj pre mužov, jej pozitívny vplyv na sexualitu sa ukazuje najmä u žien a to pokiaľ ide o estrogén aj progesterón. Má pozitívny vplyv bez ohľadu na vek, predovšetkým na oblasti zvýšenia libida, vzrušenia a chuti na sex.

Zmiernenie stresu: Znižovanie duševného napätia a stresu patrí medzi ďalšie pozitíva Damiány. Je to vďaka flavanoidom, ktoré pôsobia na ukľudnenie nervového systému, pomáhajú zlepšovať mentálnu pohodu a odbúravať pocity úzkosti a napätia.

Hormonálna rovnováha: Pre ženy je dôležitý pravidelný menštruačný cyklus, rovnako tak potlačenie negatívnych vplyvov menopauzy. Pôsobenie flavonoidov v rastline napomáha k dosiahnutiu hormonálnej rovnováhy a zmierneniu uvedených negatív.

Podpora imunity a vitality: Kombinácia viacerých látok, ktoré obsahuje táto rastlina v prekvapivo vysokej miere, napomáha ľudskému organizmu k budovaniu obranyschopnosti. Súčasne sa prejavuje aj ako pomocník pri zvyšovaní biotických faktorov.

Zlepšenie fyzickej výkonnosti a výdrže: Rastlina obsahuje aj látky so stimulačným účinkom na fyzickú aj psychickú vitalitu. Výsledkom je nabudenie organizmu a zvýšenie hladiny energie. Rastlina tak pomáha aj na prirodzené zvýšenie výkonnosti.

Antioxidačné účinky: Damiánu chráni pred patogénmi apigenín, čo je rastlinný pigment, ktorý má výrazné antioxidačné účinky. Táto látka sa využíva aj v ľudskom organizme a pravidelné používanie rastliny pomáha na zníženie oxidačného stresu.

Užívanie a vhodné dopĺňanie Damiány

Damiána sa dá užívať ako extrakt v perorálnych kapsulách, prípadne ako sušina vo forme drvených listov. Denná dávka by sa mala pohybovať v rozpätí od 0,5 g až 1g. Výhodou je aj možnosť jej kombinácie s ďalšími rastlinami, napríklad Ginkom či Macou.

Existuje niekoľko možností použitia, predovšetkým:

 • rýchlou a jednoduchou formou sú čaje, ktoré si každý dokáže pripraviť sám, zmes alebo čajovinu stačí zaliať a lúhovať približne 10 až 15 minút
 • kapsule sú najpohodlnejším spôsobom užívania, dajú sa kúpiť aj ako samostatný produkt, ale častejšie sa vyskytujú v kombinácii s inými látkami
 • často využívaný je aj sypký prášok z podrvených listov a vňatky, môžete z neho spraviť horúci aj studený nápoj, prípadne sa pridáva do jedla

Ako a prečo Damiána pomáha ženám

Okrem účinkov libido má rastlina pozitívny vplyv aj na zmiernenie predmenštruačného syndrómu. To je využívané aj v prípravku eJoy® Femina. Spolu s ďalšími bylinkami môže tiež pomáhať pomáha formovať prsné žľazy a to ženám v každom veku.

Pozitívne účinky ocenia ženy v nasledovných oblastiach:

 • zlepšenie sexuálneho života, zvýšenie libida a celkovej chuti na sex
 • znižuje nepríjemné pocity, kŕče a stavy bolesti pri menštruácie
 • napomáha znižovaniu hladinu cukru, pôsobí pozitívne na chudnutie
 • môže zmierniť návaly tepla, nočné potenie a únavu v menopauze

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

Hoci je Damiána u nás využívaná čoraz viac, stále je pre veľa žien neznámou. Z toho často pramenia obavy, ale aj praktické otázky týkajúce sa rastliny. Niektoré sa zameriavajú na účinky v praxi, iné sa zaujímajú o možnosti dávkovania a užívania.

Tu sú dotazy, ktoré sú najzaujímavejšie a najčastejšie:

Kedy možno očakávať prvé pozitívne účinky Damiány?

Pri ženských problémoch je očakávaný prvý pozitívny vplyv po minimálne 2 až 4 týždňoch užívania. Odporúčané je však dlhodobejšie pôsobenie a to každý deň. Upokojujúce vplyvy na stres a nervozitu sa dostavia omnoho skôr a to už po 2 až 5 dňoch.

Kedy by sa nemala Damiána užívať a pre koho nie je vhodná?

Vzhľadom na účinky sa neodporúča jej užívanie ženám v období tehotenstva a dojčenia. Je to najmä z dôvodu zvýšenej aktivity ženských hormónov, čo je jeden z účinkov Damiány. Možné negatíva sa môžu objavovať aj u žien vo veku do 18 rokov.

Treba sa počas dávkovania obávať alergií či iných reakcií?

Problémy sa môžu dostaviť pri prekročení bežnej dennej dávky. Ide o ťažkosti v tráviacej oblasti, predovšetkým o hnačky. Dlhodobo nadmerné užívanie môže priniesť problémy so spánkom alebo sústredením. Rastlina je však všeobecne znášaná veľmi dobre.

Je lepšia prirodzená forma alebo skôr doplnok výživy?

Určite je lepší koncentrovaný prípravok v podobe doplnkov, ktorý má širšie zloženie. Výsledkom bude komplexnejšie pôsobenie na sexuálny apetít, lepšie zvládanie nepríjemných prejavov menopauzy a oveľa intenzívnejšia pomoc počas menštruácie.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie