• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Maternica, jej anatómia, funkcia a zdravá veľkosť a čo znamená jej zväčšenie

ženská maternica

Či už ide o plodnosť, zdravé fungovanie pohlavnej sústavy alebo o hormonálnu rovnováhu, maternica hrá v tomto ohľade nenahraditeľnú úlohu. Ide o orgán, ktorý je dôležitý nielen pre tehotenstvo, ale aj po pôrode a špeciálne aj u žien v menopauze.

Aká je však anatómia maternice, aká by mala byť jej zdravá veľkosť, ako presne funguje, aký má význam v tehotenstve a kedy nastáva jej zväčšenie či aké príznaky a ochorenia ju môžu trápiť? Ak chcete toto všetko vedieť, čítajte ďalej, v nasledujúcich riadkoch si to povieme. Ukážeme si aj to, ako podporiť jej zdravie a správnu funkčnosť.

Čo je maternica, jej anatómia a zdravá veľkosť

Maternica je nepárový dutý orgán, ktorý sa nachádza v panve, konkrétne v časti nazvanej malá panva. Umiestnená je medzi konečníkom a močovým mechúrom.

V ženskom reprodukčnom systéme má zásadnú úlohu pri reprodukcii a na zdravý priebeh menštruačného cyklu. Jej anatómia zahŕňa niekoľko kľúčových štruktúr, pričom základom je telo maternice, ktoré je hlavnou časťou, ďalej kŕčok maternice, ktorý slúži ako vchod do maternice z pošvy a dva vajíčkovody, ktoré sú po jej horných stranách.

Telo maternice sa skladá z troch vrstiev. Endometria, ktoré je vnútornou slizničnou vrstvou a odlupuje sa počas menštruácie, myometria, čo je svalová vrstva umožňujúca maternici rozťahovanie v tehotenstve a perimetrium, čo je vonkajšia sérová vrstva.

Veľkosť maternice sa líši v závislosti od mnohých faktorov. Zdravá maternica má dĺžku približne 7,5 cm, šírku 4,5 cm a hrúbku 3,0 cm, ale tieto rozmery sa môžu meniť. Počas života ženy prechádza maternica rôznymi vývojovými fázami, od embryonálneho štádia cez dospievanie až po dospelosť, kde sa prispôsobuje hormonálnym zmenám.

Maternica má nezastupiteľnú úlohu v reprodukcii, hormonálnej regulácii a celkovej ženskej pohode. Zdravotné problémy, ako sú myómy, endometrióza alebo rakovina maternice, môžu výrazne ovplyvniť jej funkciu ako aj veľkosť, čiže aj jej zväčšenie.

Akú má funkciu a prečo má význam v tehotenstve

Maternica predstavuje kľúčový orgán v procese tehotenstva, kde podporuje uhniezdenie oplodneného vajíčka a zabezpečuje jeho vývoj a rast až do pôrodu.

Tento orgán sa prispôsobuje rôznym etapám tehotenstva, reguluje životne dôležité hormóny a poskytuje plodu všetky nevyhnutné podmienky pre jeho zdravý rast, čím dokazuje svoju univerzálnosť a nevyhnutnosť pre udržanie reprodukčného zdravia ženy.

Ak ide o otehotnenie, to prebieha týmto procesom:

 • všetko začína ovuláciou, kedy sa uvoľňuje vajíčko z vaječníkov, ktoré je zachytené príveskami vajíčkovodu a tak je pripravené na oplodnenie
 • potom sa vajíčko dostáva do vajíčkovodu, kde môže byť oplodnené, no sperma musí prekonať cestu z vagíny cez kŕčok maternice až do vajíčkovodu
 • po úspešnom oplodnení sa vajíčko začne deliť a presúvať sa do maternice, pričom keď dosiahne maternicovú dutinu, uhniezdi sa v endometriu maternice
 • po uhniezdení začne embryo rásť a vyvíjať sa, pričom sa v tomto období formuje aj placenta, ktorá umožňuje výmenu živín a kyslíka s plodom

Po úspešnom otehotnení, ktorý zahŕňa spomínané etapy, sa žena a jej telo pripravujú na záverečnú fázu, čiže pôrod. Ten predstavuje vrchol tehotenstva a začína sa, keď sa maternica začne pravidelne sťahovať, čím sa otvára jej kŕčok a tak pripravuje cestu pre bábätko. Ide o kontrakcie a zároveň signály pre ženu, že telo je pripravené na pôrod.

Najčastejšie problémy, ochorenia, zväčšenie a príznaky

Tak, ako aj iné orgány ženskej reprodukčnej sústavy, aj maternicu môžu postihnúť niektoré zdravotné ťažkosti. Ide o rôzne bolesti, zväčšenie či štrukturálne zmeny tkaniva, ktoré majú široký komplex príznakov a prejavov s presahom aj do plodnosti.

Tu je prehľad najčastejších problémov a príznakov:

Myómy maternice: Myómy sú nezhubné nádory či uzliny, ktoré sa môžu vyvíjať na stene maternice a môžu byť rôznych veľkostí. Zatiaľ čo niektoré ženy môžu myómy prekonávať bez symptómov, iné môžu zažívať ťažké menštruácie, bolesti v oblasti panvy, časté močenie, tlak alebo pocit plnosti v dolnej časti brucha a problémy s otehotnením.

Endometrióza: Pri endometrióze dochádza k rastu tkaniva podobného endometriu mimo maternice, čo spôsobuje silnú bolesť, najmä počas menštruácie, sexuálneho styku a močenia. Príznaky zahŕňajú aj dlhotrvajúcu menštruáciu, neplodnosť a únavu. Endometrióza môže viesť k tvorbe jazvového tkaniva a adhézií, čo spôsobuje chronickú bolesť.

Polypy endometria: Polypy sú výrastky na vnútornej stene maternice, ktoré môžu byť nezhubné, no v zriedkavých prípadoch aj predzvesťou rakoviny. Symptómy zahŕňajú nepravidelné menštruačné krvácanie, krvácanie po menopauze, silné menštruácie a krvácanie po pohlavnom styku. Niekedy môžu spôsobiť aj problémy s otehotnením.

PCOS: Syndróm polycystických ovárií síce primárne ovplyvňuje vaječníky, jeho účinky sa ale môžu nepriamo dotýkať aj maternice, najmä cez vplyv na hormonálnu rovnováhu a teda aj nepravidelnú menštruáciu. Ide o závažný problém s presahom na celé telo, vrátane nadmerného rastu vlasov, obezity, akné či problémov s otehotnením.

Endometriálna hyperplázia: Tento stav je charakterizovaný nadmerným zhrubnutím vnútornej výstelky maternice, čo môže byť spôsobené dlhodobo zvýšenou hladinou estrogénov a nízkou hladinou progesterónu. Okrem zväčšenia maternice sú prítomné aj nepravidelná menštruácia, zväčšené krvácanie a riziko karcinómu.

Rakovina maternice: Najvážnejším ochorením maternice je rakovina, ktorá je najčastejší typ rakoviny reprodukčných orgánov u žien. Postihuje endometrium a jej prvým príznakom je abnormálne krvácanie z pošvy, najmä po menopauze. Ďalšie príznaky sú bolesť v panve, bolesť počas sexuálneho styku a neprirodzená strata hmotnosti.

Ako zlepšiť plodnosť a podporiť funkciu maternice

Zdravie maternice teda úzko súvisí s plodnosťou aj plnohodnotným sexuálnym životom. Dôležité je preto podporovať ho, vrátane podpory plodnosť. Na to existuje komplex viacerých režimových opatrení, vrátane tých, ktoré sa týkajú aj životosprávy.

Podpora by mala byť o spojení týchto možností:

Lekárske prehliadky: Základom by mali byť pravidelné prehliadky u gynekológa. Vďaka nim mate vyššiu šancu na skoršiu identifikáciu ochorení, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť plodnosť aj maternicu. Dôležité sú aj pre prevenciu infekcií, hormonálnej nerovnováhy alebo fyziologických abnormality, ktoré by inak mohli sťažiť otehotnenie.

Zdravý životný štýl: Zdravá strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty a bielkoviny podporuje hormonálnu rovnováhu a zlepšuje celkové reprodukčné zdravie. K tomu je dôležitá aj fyzická aktivita, ktorá zvyšuje prietok krvi do panvy, čím podporuje zdravú funkciu maternice a znižuje stres, ktorý narúša hladinu hormónov.

Koniec s fajčením: Fajčenie má škodlivý vplyv na plodnosť u oboch pohlaví, pričom u žien znižuje kvalitu vajíčok a predčasne spúšťa menopauzu. Ukázalo sa, že ukončenie fajčenia výrazne zlepšuje šance na otehotnenie a znižuje riziko komplikácií počas tehotenstva. Tiež podporíte zdravie maternice a prekrvenie celej pohlavnej sústavy.

Obmedzenie alkoholu a kofeínu: Nadmerný príjem alkoholu a kofeínu tiež významne ovplyvňuje reprodukčné zdravie, keďže tieto látky môžu zasahovať do hormonálnej rovnováhy a ovplyvniť taj plodnosť. Alkohol narušuje oplodnenie a implantáciu vajíčka, konzumácia kofeínu je zas spájaná s vyšším rizikom potratu v tehotenstve.

Zníženie stresu: Dlhodobý stres veľmi negatívne ovplyvňuje plodnosť tým, že zasahuje do hormonálnej rovnováhy a spôsobuje aj nepravidelnosti v menštruačnom cykle. Techniky na znižovanie stresu, ako sú joga, meditácia a pilates, nielenže pomáhajú obnoviť vnútornú rovnováhu a zmierniť napätie, ale zlepšujú aj ženské libido.

Optimálna telesná hmotnosť:  Hormonálna rovnováha a zdravie pohlavnej sústavy, vrátane maternice, sú spojené aj s hmotnosťou. Extrémna podváha či nadváha spôsobujú nepravidelnosti v cykle a ovplyvňujú schopnosť otehotnieť. Udržiavanie zdravej hmotnosti je teda najdôležitejšie a to aj pravidelnou stravou a pitným režimom.

Bylinky: Pri podpore zdravia maternice a plodnosti vám vie veľmi efektívne pomôcť aj príroda, konkrétne niektoré bylinky. Dobrým príkladom sú Angelika, Damiána alebo Ashwaganda, ktoré sú vhodné aj na PMS. Vitex zas pomáha na menštruačný cyklus a hormonálnu rovnováhu, Maca a Tribulus podporujú plodnosť a libido.

Prírodné doplnky: Rovnako tak môžete vyskúšať aj rôzne doplnky výživy, či už vo forme čajov alebo perorálnych tabliet. Najlepšie sú tie s obsahom omega-3 mastných kyselín, koenzýmu Q10 a vitamínom D pre zlepšenie kvality vajíčok a podporu tehotenstva. Plusom je, ak obsahujú podporné minerály a extrakty spomínaných rastlín.

eJoy® Fertility - zlepšenie plodnosti

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Fertility určený pre mužov a ženy.

Pre podporu potencie u mužov a plodnosti u žien.

Chcem vyskúšať eJoy® Fertility

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Najčastejšie otázky o maternici a jej funkcii

Ak ide o tému maternice, jej funkcií a zdravia, ženy sa o túto oblasť pohlavného života pomerne živo zaujímajú aj na internete. Na rôznych fórach a v diskusiách je veľké množstvo otázok a dotazov, ktoré sa týkajú problémov, ale aj možných riešení.

K tým, ktoré sa riešia najviac, patria najmä tieto:

Ako funguje maternica a aký má význam pri podpore tehotenstva?

Maternica slúži ako primárne miesto oplodneného vajíčka a jeho následný vývoj počas celého tehotenstva. Po uhniezdení vajíčka sa maternica adaptuje a rozširuje, aby poskytla dostatočný priestor a podporu pre rastúce dieťa, zabezpečila prísun živín a kyslíka pomocou placenty a nakoniec umožnila dieťaťu prejsť pôrodným kanálom počas pôrodu.

Prečo je pre funkciu maternice dôležitý pravidelný cyklus?

Pravidelné menštruačné cykly sú indikátorom zdravej funkcie maternice a celkového reprodukčného zdravia. Menštruačný cyklus je riadený hormonálnou rovnováhou, ktorá tiež ovplyvňuje prípravu endometria na uhniezdenie vajíčka. Nepravidelné cykly zas signalizujú potenciálne problémy s ovuláciou alebo hormonálnou nerovnováhou.

Ako môžu zdravotné problémy ovplyvniť funkciu maternice?

Zdravotné problémy typu endometrióza, myómy, polypy a infekcie negatívne ovplyvňujú štruktúru a funkciu maternice. To všetko môže viesť k bolestiam, nepravidelnému krvácaniu, problémom s plodnosťou a komplikáciám v tehotenstve. Je dôležité riešiť tieto problémy s lekárom čo najskôr, inak môžete mať problém prirodzene otehotnieť.

Ako je možné diagnostikovať a liečiť ochorenia maternice?

Ochorenia maternice sa diagnostikujú pomocou zobrazovacích metód, ako sú ultrazvuk a magnetická rezonancia, ktoré umožňujú lekárom preskúmať vnútornú štruktúru. Liečba závisí od konkrétneho stavu a môže zahŕňať lieky na hormonálnu terapiu, chirurgické zákroky na odstránenie patologického tkaniva či podpornú stimulačnú liečbu.

Aké sú možnosti pre ženy s narušenou funkciou maternice?

Pre ženy s narušenou funkciou maternice existujú rôzne možnosti, ako zlepšiť šance na otehotnenie. Medzi ne patrí asistovaná reprodukčná technológia, použitie gestačnej náhradníčky alebo adopcia. Každý prípad je jedinečný, no na druhú stranu, väčšina bežných ochorení či problémov maternice sa dá bez väčších problémov riešiť.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Hoci existujú rôzne spôsoby, ako sa môže posilniť zdravie maternice, reprodukčný systém a podporiť plodnosť, jednou z najlepších sú prírodné prípravky. Tieto produkty sú zložené z prírodných ingrediencií, ktoré sú organizmu blízke a prirodzené.

Čo sa týka ich zloženia a charakteristík, platí toto:

 • ak ide o zloženie, zväčša obsahujú esenciálne vitamíny ako B, C, D, E, dôležité minerály ako zinok, železo, selén, niektoré aj aminokyseliny
 • sú založené na prírodných extraktoch z rastlín ako Žerucha, Ašvaganda a Vitex, ktoré sú známe svojimi účinkami na reprodukčnú sústavu žien
 • sú ľahko dostupné na trhu bez potreby lekárskeho predpisu alebo vyšetrenia, pričom sú schválené príslušnými orgánmi verejného zdravotníctva
 • ich pravidelné užívanie, vďaka prirodzenému zloženiu, umožňuje dlhodobé a denné použitie bez obáv z nežiaducich účinkov alebo nejakých rizík

Komplexnosť zloženia týchto doplnkov má veľký benefit v šírke ich účinkov na organizmus. Bohaté zloženie efektívne pôsobí na viaceré aspekty ženského reprodukčného zdravia, vrátane regulácie hladín estrogénov, zabezpečenia hormonálnej rovnováhy, podporu funkcie maternice, dozrievanie vajíčok a celkovo pozitívny vplyv na sexualitu.

eJoy® Fertility na podporu plodnosti a maternice

Jedným z tých najlepších príkladov takto efektívnych doplnkov je eJoy® Fertility. Táto značka patrí k špičke v podpore tak ženskej, ako aj mužskej plodnosti.

U žien má prípravok veľmi pozitívny vplyv na zdravie maternice, vaječníkov a celého pohlavného systému, vrátane podpory hormonálnej rovnováhy. Výsledkom je komplexnosť účinkov a s prírodným zložením aj dostupnosť voľne bez receptu.

Za tým všetkým je kvalitné a tiež prírodné zloženie:

 • základom zloženia doplnku sú výťažky z Ašvagandy, Ženšenu a Žeruchy
 • ich účinky sú u žien na plodnosť, PMS aj na obdobie menopauzy
 • k extraktom je pridaný Kotvičník, ktorý pomáha na hladinu hormónov
 • jedinečný prínos pre zdravie ženských vajíčok zabezpečuje koenzým Q10
 • L-Karnitín, dôležitá aminokyselina, má účinky na pohlavný systém
 • minerály ako zinok a selén v zložení podporujú libido aj plodnosť

eJoy® Fertility - zlepšenie plodnosti

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Fertility určený pre mužov a ženy.

Pre podporu potencie u mužov a plodnosti u žien.

Chcem vyskúšať eJoy® Fertility

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

eJoy® Fertility obsahuje látky prospešné pre reprodukčný systém a vhodný je nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Ak chcete zlepšiť kvalitu a zdravie spermií a súčasne aj zvýšiť šance ne otehotnenie pozitívnym vplyvom na vajíčka, toto je ideálne riešenie. Prípravok prešiel laboratórnym testovaním a má certifikát Úradu verejného zdravotníctva.

Jeho sila spočíva v podpore zdravia reprodukčného systému a jednoduchom užívaní, ktoré môže byť aj viac mesiacov. Denne môžete užiť 2 až 4 kapsule, ktoré je potrebné zapiť vodou. Ak by ste chceli viac informácií, odporúčame webovú stránku značky.

Skúseností žien s maternicou a jej zdravím a funkciou

Ak ide o skúsenosti žien s maternicou, jej zdravím a funkciou, väčšina vníma tento orgán ako súčasť zdravia pohlavnej sústavy. To je aj dobre, nakoľko ide o centrálny orgán ženského reprodukčného systému s úlohou v tehotenstve ale aj mimo neho.

Väčšinu života maternica funguje bez akýchkoľvek problémov, avšak niektoré ženy sa stretávajú s rôznymi stavmi, či už ide o myómy, endometriózu, polypy alebo zväčšenie. To vplýva na hormonálne nerovnováhu, plodnosť, menštruačný cyklus aj sexuálny život. Pravidelné prehliadky sú preto pre udržanie jej zdravia nevyhnutné.

Včasná diagnostika a liečba predchádzajú vážnejším komplikáciám a udržujú reprodukčné zdravie, no veľkú úlohu majú aj životospráva a celkové zdravie.

Pre podpora funkcie maternice viete spraviť veľa aj prirodzenou cestou, vrátane zdravého životného štýlu, vyváženej stravy a obmedzenia negatívnych faktorov. Svoju úlohu majú aj bylinky, o to lepšie, ak majú podobu doplnku ako je eJoy® Fertility.

Tento prípravok je navrhnutý, aby podporil plodnosť a zdravie maternice u žien komplexne, dlhodobo a prírodne. Ide zároveň o prirodzenú podporu pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, ale aj tie, ktoré chcú zlepšiť svoje reprodukčné zdravie a to vrátane pravidelnosti cyklu. Ak hľadáte prírodnú prevenciu pre váš sexuálny život, určite ho skúste!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie