• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® Femina – Ashwagandha (Ašvaganda, Withania somnifera, Withania opojná, indický ženšeň) – na čo je dobrá u žien a jej účinky cez PMS

Ashwagandha, Withania Somnifera

Vitánia opojná (alebo Ašvaganda, Withania somnifera, indický ženšen) je rastlina, ktorá u nás ešte stále nie je dostatočne známa. Ide o zaujímavé prírodné afrodiziakum a zároveň tonikum, najmä pokiaľ hovoríme o nervovej sústave. Pre ženy má rastlina navyše špecifické účinky cez menštruáciu aj menopauzu.

Charakteristika Ašvagandy

Ashwagandha je liečivá rastlina, ktorá má pôvod v oblasti Ázie a Blízkeho východu. Ide o tropický krík využívaný v indickej ľudovej medicíne, ktorý dorastá do výšky 1,5 metra, má zelenožlté listy, červené bobule a koreň obsahujúci zaujímavé látky.

Rastlina je bohatá na viaceré prospešné živiny a zložky:

 • withanolidy, čo sú alkaloidy s vplyvom na mozgové funkcie
 • alkaloidy, flavonoidy a laktóny stimulujúce imunitu a vitalitu tela
 • aminokyseliny a minerály podporujúce krvotvorbu a krvný obeh
 • typické rastlinné látky typu saponíny, fytosteroly, taníny a triesloviny

Ašvaganda patrí medzi liečivé byliny s históriou siahajúcou až do staroveku. V tom čase bola využívaná v Mezopotámii, v stredoveku zas v arabských krajinách a to aj ako kadidlo, posledných 400 rokov sa začala používať už aj v Európe. Doteraz je súčasťou ajurvédy, tradičnej indickej medicíny a to ako jedno z najlepších omladzujúcich toník.

Účinky Ashwagandhy

Typickou aktívnou látkou bylinky sú withanolidy, no vďaka pestrému zloženiu má bohaté účinky tak pri fyziologickom ako aj pri psychogénnom zdraví. Zaujímavé je, že okrem vnútorného použitia má aj to vonkajšie, využíva sa pri aromaterapii.

Medzi oblasti, kde má najintenzívnejší vplyv, patria:

Sexuálne funkcie: Tak u mužov, ako aj u žien, má Ašvaganda stimulačné účinky na hladinu pohlavných hormónov. To so sebou prináša zvýšenie libida a sexuálneho apetítu. Bylinka podporuje aj lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy a vonkajších genitálií.

Zmiernenie stresu: Vysoký obsah withanolidov v rastline vplýva na hladinu kortizolu, čo je hormón súvisiaci so stresom, napätím a vypätím. Užívanie rastliny prispieva k poklesu týchto negatívnych faktorov, vrátane zmiernenia depresie a zlepšeniu spánku.

Podpora imunity a vitality: Bylinka má na ľudský organizmus tiež imustimulačné účinky, čiže podporuje prirodzenú obranyschopnosť. Má pozitívne vplyvy aj pri zápaloch a infekciách, zlepšuje tiež pamäť a stimuluje kognitívne funkcie mozgu.

Zlepšenie fyzickej výkonnosti a výdrže: Lepší krvný obeh, zníženie triglyceridov a pokles cholesterolu v krvi, zvýšenie svalovej hmoty a zmiernenie pocitu únavy. Všetky tieto účinky prispievajú k tomu, že užívanie rastliny podporuje fyzický výkon a výdrž.

Hormonálna rovnováha: Aktívne látky v rastline zohrávajú úlohu aj pri podpore funkcii štítnej žľazy a nadobličiek. Oba tieto orgány sú zodpovedné za tvorbu a hladinu dôležitých hormónov, vrátane pohlavných, čo prispieva k hormonálnej rovnováhe.

Antioxidačné účinky: Veľa antioxidantov robí z Ashwagandhy skvelý prírodný prostriedok na „omladenie“. Týka sa to tak vnútorných orgánov, ako aj pokožky a vlasov. Ide o spomalenie predčasného starnutia a obmedzenie oxidačného stresu.

Užívanie a vhodné dopĺňanie Ašvagandy

Používanie bylinky je bez väčších problémov, zaznamenané neboli ani žiadne vážnejšie nežiaduce účinky alebo komplikácie. Pri dlhodobejšom dávkovaní je vhodné spraviť si raz za čas prestávku, to neplatí, pokiaľ ide o hotové prípravky a doplnky.

Konzumácia rastliny môžu mať viac podôb a foriem:

 • zo sušeného koreňa alebo vňate si viete spraviť doma čaj alebo odvar, stačí 2 čajové lyžičky rastliny zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať
 • zakúpiť sa dá aj pomletá rastlina v podobe prášku, ten viete rozmiešať v studenom aj teplom nápoji, prípadne hotová alkoholová tinktúra
 • najčastejšou podobou sú tabletky či kapsuly na perorálne užívanie, ktoré obsahujú extrakt z koreňa, prípadne aj iné bylinné extrakty

Ako a prečo Ashwagandha pomáha ženám

Dôvod, prečo sa extrakt z bylinky nachádza v zložení eJoy® Femina, je viacero prospešných účinkov práve u žien. Tie vychádzajú z vplyvu na hormonálnu rovnováhu, z celkového zlepšenia krvného obehu a z tonizujúcich účinkov na nervový systém.

Ašvaganda má pre ženy význam týmito účinkami:

 • podpora sexuálneho života stimuláciou prekrvenia oblasti panvy
 • zlepšenie hormonálnej rovnováhy a podpora hormónov dôležitých pre plodnosť
 • zmiernenie stresu, napätia a depresií počas PMS alebo v menopauze
 • zlepšenie vitality a kvalitnejšia regenerácia u žien počas klimaktéria

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

To, že Ašvaganda nepatrí u nás medzi najznámejšie liečivé rastliny, znamená, že sa o ňu na internetových fórach a v diskusiách zaujíma mnoho žien aj mužov. Pýtajú sa nielen na jej účinky, ale tiež na spôsob užívania alebo možné nežiaduce vplyvy.

Toto sú odpovede na najviac kladené otázky a dotazy:

Kedy by sa nemala užívať a aké sú kontraindikácie?

Vzhľadom na výrazný vplyv na produkciu a hladinu hormónov by nemali rastlinu a ani prípravky z nej užívať ľudia podstupujúci hormonálnu liečbu. Kontraindikáciou sú tiež tehotenstvo u žien a bylinku by nemali užívať ani onkologickí pacienti.

Po akej dlhej dobe sa pozitívne účinky rastliny prejavia?

Tak, ako aj v prípade ostatných liečivých rastlín, aj Ashwagandha potrebuje dlhšiu dobu, aby mohla v tele naplno účinkovať. Prvé viditeľné vplyvy a zlepšenie sa objavia po 6 až 8 týždňoch, v prípade účinkov na menopauzu to môže byť aj skôr.

Môže používanie Ašvagandy priniesť aj vedľajšie účinky?

Vo väčšine prípadov sa takejto situácie obávať netreba, ojedinele sa však môžu objaviť zažívacie ťažkosti, nadmerná únava a spavosť alebo precitlivená reakcia. Tráviace problémy sú zriedkavé a zvyčajne sa vyskytnú na úvod, neskôr by mali pominúť.

Je možné dlhodobé užívanie rastliny a prípravkov z nej?

Áno, možné to je, dôležité je však neprekročiť maximálnu dávku. Vzhľadom na komplexné účinky je vhodné si spraviť po 3 až 4 mesiacoch prestávku, napríklad na 1 mesiac. To isté platí, ak spozorujete niektoré z vyššie spomínaných nežiaducich efektov.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie