• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Tehotenský test, druhy testov, čo znamená, ak je pozitívny a kedy si ho robiť?

tehotenský test

Mešká vám menštruácia, máte pocit tlaku v podbrušku, trápi vás nevoľnosť alebo vyššia citlivosť na pachy či chute? Ide všetko o typické prejavy tehotenstva, no len podľa nich sa riadiť určite netreba. Väčšiu istotu vám však dá tehotenský test.

Tehotenské testy majú pritom už pomerne dlhú históriu, hoci nie v tejto podobe. Injekčný test má históriu už od roku 1927, klasický test na doma od roku 1977. Aké druhy testov dnes existujú, ako fungujú, kedy si tehotenský test robiť a čo robiť, ak je pozitívny? Odpovede na všetky tieto otázky, ale nielen tie, sa dozviete v ďalších riadkoch.

Tehotenský test, ako funguje a ako ho vybrať

Pod pojmom tehotenský test sa myslí test určený na potvrdenie tehotenstva. Potvrdenie gravidity môže prebiehať rozborom krvi alebo moču, v oboch prípadoch je potvrdzujúcim faktorom hladina hCG hormónu typického pre úvod tehotenstva.

Najviac dostupné a používané sú z testy moču:

  • tie fungujú na jednoduchom princípe odberu vzorky moču, ktorý sa prostredníctvom testu dostane do kontaktu so špecifickými protilátkami
  • štandardne testy používajú viacero druhov protilátok, pričom v prvej línii sú tie, ktoré sú menej citlivé na prítomnosť choriónového gonadotropínu
  • pre zvýšenie spoľahlivosti obsahuje test aj druhú líniu protilátok na hCG hormón s vyššou citlivosťou, ktoré sa nachádzajú v druhej vrstve
  • výsledok z testu je viditeľný do niekoľkých minút a pokiaľ je v moči hormónu dostatok, tak sa oblasti s protilátkami viditeľne farebne odlíšia

Pri výbere testu z moču si môžete vybrať podľa spôsobu uskutočnenia, ale aj podľa určenia a detailnosti výsledkov. Okrem štandardných testov nájdete v lekárni aj extra citlivé testy určené pre včasné testovanie a použiteľné už 4 dni pred menštruáciou, testy s určením konkrétneho týždňa tehotenstva aj testy na zistenie pohlavie dieťaťa.

Aká je presnosť a citlivosť a kedy si test robiť

Spoľahlivosť testu závisí od mechanicky správneho vykonania testovania, od presnosti a citlivosti na hCG hormón a od času vykonania testu. Ak ide o parameter citlivosti, vyššia citlivosť testu určuje, ako nízke hladiny hormónu v moči test zachytí. Ak teda chcete vedieť o tehotenstve čo najskôr, hľadajte testy s citlivosťou nad 10 IU.

Tieto testy dokážu rozpoznať tehotenstvo už 4 dni pred očakávanou menštruáciou, čiže 8 až 10 dní po ovulácii v strede cyklu. Dôležitá je však aj ich presnosť, ktorá je na úrovni 99 %, no iba pri správnom vykonaní testu a pri jeho správnom načasovaní.

Tretím dôležitým faktorom je čas, kedy si tehotenský test robiť. Okrem časového hľadiska je dôležité sledovať aj menštruáciu a tehotenský test má obvykle najvyššiu presnosť v 1. deň po vynechaní menštruačného krvácania. Ak ste už tento čas nevystihli, potom je dobré si test spraviť vtedy, ak sa u vás objavujú prvé príznaky tehotenstva.

Štandardný tehotenský test z moču si naopak netreba robiť príliš skoro, napríklad už 24 hodín po nechránenom styku. Rovnako tak to nemá zmysel ani týždeň pred očakávanou menštruáciou, kedy ešte neprišlo k uhniezdeniu vajíčka na maternici.

Najčastejšie druhy testov a ich charakteristika

Ak ide o bežne dostupné tehotenské testy z moču, ktoré nájdete v lekárni, v ponuke sú 4 druhy testov, ktoré sa odlišujú spôsobom použitia a odčítania výsledku.

Tu je ich krátka charakteristika a spôsob použitia:

Prúžkový tehotenský test: Tento test, známy je jeden z najjednoduchších a najdostupnejších typov tehotenských testov. Najskôr do čistej nádoby nalejete moč v predpísanom množstve a potom do nej vložíte testovací prúžok po určenú hranicu na pár sekúnd. Ten necháte vysušiť a ak sa objavia na teste dva prúžky, znamená to tehotenstvo.

Tyčinkový tehotenský test: Pre niekoho môže byť mechanicky jednoduchšie vykonateľný tyčinkový test. Ten sa skladá z vrchnej časti určenej na držanie a spodnej, kde sú látky citlivé na hCG hormón. Počas močenia stačí test podržať tak, aby bola testovacia plocha pod prúdom moču a do 5 minút počkať na počet viditeľne sfarbených čiarok.

Kazetový tehotenský test: Tento test sa odlišuje spôsobom použitia aj manipuláciou s močom. Najskôr treba odobrať vzorku moču do nádoby. Potom otvoríte kazetu s testovacími látkami a do nej nanesiete určený počet kvapiek pomocou pribaleného kvapkadla. Test obsahuje kontrolnú čiarku a potom čiarku na potvrdenie pozitivity.

Digitálny tehotenský test: Najmodernejšou verziou testu je digitálny, ktorý môže fungovať podobne, ako tyčinkový, ale aj ako kazetový. Test teda obsahuje buď časť určenú na prúd moču alebo časť, do ktorej sa moč z odobratej vzorky nakvapká. Jeho výhodou je rýchlosť výsledku do 1 až 3 minút a jeho jednoduché na digitálnom displeji.

Čo robiť, ak je test pozitívny a môže byť falošný?

Hoci presnosť testov sa udáva na hranici 99 % a mechanizmus ich účinku v detekcii špecifického hCG hormónu dávajú vysokú spoľahlivosť, môže sa stať, že test bude nielen pozitívny či negatívny, ale aj falošne pozitívny a falošne negatívny.

Pokiaľ ide o výsledok testu, ten môže byť takýto:

  • reálne pozitívny, čo znamená, že žena je skutočne tehotná, čomu by mali zodpovedať aj ostatné príznaky, pre istotu treba ísť na vyšetrenie krvi
  • reálne negatívny, kedy test nedetekoval dostatočnú hladinu hCG, no v tomto prípade ho treba zopakovať, ak sú prítomné príznaky tehotenstva
  • falošne pozitívny, napríklad pri užívaní hormonálnych liekov, počas menopauzy, po nedávnom tehotenstve či vplyvom ochorenia vaječníkov
  • falošne negatívny, ak si žena urobila test skoro, ak nebol dostatok moču, ak nešlo o ranný moč alebo prišlo k nesprávnej manipulácii s ním

Falošne negatívny alebo falošne pozitívny test súvisia najčastejšie s nesprávnym načasovaním, obvykle príliš skoro po ovulácii. Je preto lepšie test zopakovať buď na druhý deň alebo o niekoľko dní neskôr, prípadne v 1. deň po tom, ako vám mešká menštruácia. Pre potvrdenie výsledku môžete skúsiť domáci tehotenský test z krvi.

Ako podporiť otehotnenie u žien a spermiogenézu u mužov

Ak vám vyšiel test neúspešne, neprepadajte panike. Existuje viac možností, opatrení a prostriedkov, ako podporiť plodnosť vás aj plodnosť vášho partnera.

Tu je prehľad tých, ktoré sú overené a efektívne:

Obmedzenie alkoholu a fajčenia: Pre zdravie, vrátane sexuálneho, sú negatívnym faktorom alkohol aj fajčenie. U mužov majú veľmi negatívny vplyv na tvorbu a dozrievanie spermií a špeciálne na kvalitu erekcie a potenciu. U žien zas narúšajú menštruačný cyklus a proces ovulácie, čo môže spôsobiť problém s uhniezdením vajíčka.

Zlepšenie jedálnička: Látky škodlivé pre plodnosť sa nachádzajú tiež vo fast food jedlách, polotovaroch, presolených či vyprážaných potravinách. Naopak, do jedálnička treba zaradiť viac zeleniny, ovocia, rýb, celozrnných potravín, morských plodov a orechov či semiačok, v prípade žien je dôležitá aj sója, ktorá obsahuje fytoestrogény.

Fyzická aktivita a šport: Pozitívnym vplyvom pre obe pohlavia z pohľadu plodnosti aj sexuálneho zdravia a výkonu je fyzická aktivita. Či už pôjde o chôdzu, beh, korčule, plávanie alebo iný druh športu, takto podporíte potenciu najlepšie. Špeciálne mužom sa odporúčajú silové cvičenia a šprinty, ktoré stimulujú hladinu testosterónu.

Dostatok oddychu a spánku: Okrem fyzickej aktivity je dôležitý aj oddych a to najmä pre jeho pozitívny vplyv proti stresu. Ten vytvára hormón kortizol narušujúci hladinu estrogénu a testosterónu, ktoré sú dôležité pre ženskú a mužskú plodnosť. Pozitívnym faktorom je tiež spánok, ktorý prospieva spermiogenéze aj na dozrievanie vajíčok.

Pravidelný pohlavný styk: Ak chcete otehotnieť, je nechránený pohlavný styk počas plodných dní, čiže zhruba v strede menštruačného cyklu, nenahraditeľný. Všeobecne však platí, že aktívny sexuálny život zlepšuje pohlavné zdravie aj funkciu pohlavnej sústavy. U mužov potom podporuje tvorbu a dozrievanie nových spermií.

Hormonálne lieky aj teplo: Negatívny vplyv na otehotnenie u žien môže mať užívanie niektorých liekov s vplyvom na hormonálnu sústavu alebo takých, ktoré priamo obsahujú hormóny. U žien treba rátať aj s vplyvom antikoncepcie a to aj niekoľko mesiacov po jej vysadení. Muži by sa mali vyhýbať prehrievaniu semenníkov.

Bylinky: Pozitívne účinky na plodnosť, u mužov aj na erekciu a potenciu, u žien na zdravú ovuláciu, majú niektoré bylinky. Tie obsahujú prírodné stimulanty a látky podporujúce testosterón či estrogén. Pre mužov sú najlepšie bylinné čaje z Kotvičníka alebo Sabalovej panvy, pre ženy odporúčame z Ašvagandy, Žeruchy alebo Ženšenu.

Doplnky výživy: Na podporu plodnosti, či už ide o spermiogenézu mužov alebo dozrievanie vajíčok žien, existujú špeciálne prípravky v podobe doplnkov výživy. Ide o perorálne tabletky alebo kapsuly, ktoré sú dostupné voľne a obsahujú rastlinné extrakty s vitamínmi či minerálmi. Ich užívanie je na dennej báze a môže byť aj dlhodobé.

Najčastejšie otázky o tehotenských testoch a ich používaní

Problematika tehotenských testov je komplexná a široká, čomu zodpovedá aj živá diskusia o ich používaní a funkcii na internetových fórach a v online diskusiách.

Najčastejšie riešené sú tieto témy, otázky a dotazy:

Môže výsledky testu ovplyvniť užívanie liekov?

Áno, samozrejme, pričom ide predovšetkým o lieky obsahujúce hormóny alebo tie, ktoré na hormonálnu hladinu vplývajú. Do prvej skupiny patria lieky určené na podporu plodnosti vo forme injekcií a na recept, do druhej napríklad diuretiká alebo antihistaminiká. Naopak, vo všeobecnosti na hladinu hCG hormónu nemajú vplyv antibiotiká.

Čo všetko ešte môže spôsobiť meškanie menštruácie?

Okrem samotného tehotenstva môže byť za meškaním menštruačného krvácania, čo je typický príznak tehotenstva, aj množstvo iných udalostí a faktorov. Ide napríklad o diéty a hladovanie spomaľujúce metabolizmus, spomínané lieky, fajčenie, psychické faktory a stres, dlhodobo vyššia fyzická námaha alebo zmeny v spánkovom režime.

Kedy je najlepší čas na vykonanie tehotenského testu?

Ak ide o čas počas dňa, test by sa mal vykonávať z rannej moči, ktorá má obvykle vyššiu koncentráciu hormónu hCG, vďaka čomu bude test presnejší aj pri nižšej citlivosti na tento hormón. Testy určené pre včasnú detekciu môžete vykonať už 4 dni pred očakávanou menštruáciou, štandardné tehotenské testy v 1. deň jej meškania.

Ako sú tieto testy spoľahlivé a ako často sú falošné?

Spoľahlivosť tehotenských testov je na úrovni až 99 %, no dôležitá je citlivosť na hladinu hCG hormónu, správne vykonanie testu a ideálna doba pre jeho vykonanie. Ak dodržíte technický postup, použijete citlivejší test so zachytením hladiny hCG už od 10 UI a vykonáte ho v správny čas, potom sú falošné výsledky iba výnimočné.

Čo robiť, ak výsledku testu neverím? Treba ísť za lekárom?

Pokiaľ máte pocit, že test je falošne pozitívny či falošne negatívny, je dobré ho zopakovať. V závislosti od toho, kedy ste ho robili, skúste opakovanie po 24 alebo 48 hodinách, prípadne v prvý deň meškania menštruačného krvácania. Ak aj napriek tomu máte pocit, že výsledok testu nezodpovedá realite, treba ísť za lekárom na krvné testy.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Pokiaľ chcete zlepšiť svoju šancu na otehotnenie, mali by ste sa zamerať na komplexné prípravky určené práve na podporu ovulácie, menštruácie, hormónov a dozrievania vajíčok. Väčšinou ide o voľne dostupné tabletky či kapsuly bez predpisu lekára.

Ich účinok je založený na týchto oblastiach vplyvu:

  • podpora hormonálnej rovnováhy a to najmä cez bylinné extrakty, ktoré majú vplyv na prirodzenú tvorbu a reguláciu pohlavných hormónov
  • zvýšenie libida a sexuálneho apetítu u mužov aj žien, obvykle kombináciou afrodiziak rastlinného pôvodu s aminokyselinami na lepší krvný obeh
  • podpora tvorby a dozrievania spermií a dozrievania vajíčok, či už cez podporné extrakty alebo aj cez na to určené vitamíny a minerály
  • špeciálne u žien zlepšenie pravidelnosti, priebehu a zdravia menštruačného cyklu ako aj ovulácie, čo zvyšuje šance na úspešné oplodnenie vajíčka

Čo sa týka ďalších charakteristík, doplnky sú laboratórne testované, overené zo strany Úradu verejného zdravotníctva a vďaka prírodnému zloženiu nie je ich užívanie spojené s rizikom vážnejších vedľajších účinkov či kontraindikácií. Podstatné je tiež to, že sa môžu dávkovať na dennej báze a to aj viac mesiacov, čo podporí intenzitu ich účinkov.

eJoy® Fertility - zlepšenie plodnosti

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Fertility určený pre mužov a ženy.

Pre podporu potencie u mužov a plodnosti u žien.

Chcem vyskúšať eJoy® Fertility

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

eJoy® Fertility na podporu plodnosti pre ženy aj mužov

Príkladom účinného, zložením kvalitného a zameraním unikátneho doplnku na podporu plodnosti mužov aj žien sú špeciálne perorálne kapsuly eJoy® Fertility.

Tento 100 % prírodný doplnok je zložený z rastlinných extraktov Kotvičníka, Ašvagandy, Žeruchy a Ženšenu, ktoré sú doplnené o exkluzívny koenzým Q10, minerály zinok a selén a aminokyselinu L-Karnitín. To všetko v nadpriemerne kvalitnej koncentrácii.

Široké zloženie prináša aj komplexné účinky a to:

  • stimulácia hormónov estrogén u žien a testosterón u mužov
  • podpora hormonálnej rovnováhy a sexuálneho apetítu oboch pohlaví
  • špeciálne pre ženy podpora menštruačného cyklu a ovulácie
  • u mužov špeciálne aj podpora potencie a kvality erekcie
  • prirodzená stimulácia proces spermiogenézy a dozrievania spermií
  • podpora dozrievania vajíčok a zvýšenie šance na otehotnenie

Zásadnou výhodou eJoy® Fertility je možnosť použitia tak pre ženy, ako aj pre mužov, zloženie aj účinky sú v tomto ohľade na trhu unikátne. Ide pritom o voľne predajný a voľne dostupný doplnok, ktorý sa dá kúpiť bez vyšetrenia aj bez receptu či predpisu od lekára, nie je potrebné nikam chodiť, všetko vybavíte z domu cez oficiálny eshop.

Dávkovanie je jednoduché a to v rozmedzí 2 až 4 kapsúl denne, ktoré stačí zapiť vodou a prehltnúť. Prípravok prešiel overením zo strany Úradu verejného zdravotníctva a jeho užívanie môže byť dlhodobé, pričom je bez nežiaducich účinkov.

Skúseností žien s tehotenskými testami a ich používaním

Tehotenský test je skvelým pomocníkom pre domáce použitie, ak chce žena rýchlo a bez ďalšej asistencie zistiť, či je po poslednom pohlavnom styku tehotná.

Takmer všetky voľne dostupné bežné tehotenské testy fungujú na zhodnom princípe, čiže na preukázaní prítomnosti špecifického hCG hormónu. Väčšina testov funguje na vzorke moču, no kúpiť sa dajú aj také, ktoré zisťujú hormón hCG v kvapke krvi.

Samotný mechanizmus účinku testov je jednoduchý, na výber potom existuje podľa spôsobu odberu a vyhodnotenia vzorky viacero druhov. Každý má svoje prednosti a nedostatky a spoľahlivosť testu závisí od správne zvolenej citlivosti, mechanicky správneho testovania a vhodnej doby, čiže po ovulácii alebo po meškaní menštruácie.

V prípade porušenia vyššie uvedených zásad môže byť test falošne pozitívny aj falošne negatívny, pre potvrdenie je preto ideálne zájsť za lekárom na komplexné vyšetrenie. Čo sa ale týka plodnosti, tú viete podporiť aj priamo z pohodlia domova.

Ideálnou kombináciou je zmena životosprávy, obmedzenie negatívnych vplyvov, zlepšenie jedálnička a podpora prírodnou cestou bylín, vitamínov a minerálov. V tomto ohľade je na trhu unikátny produkt eJoy® Fertility určený pre mužov aj ženy, ktorý je dostupný voľne, má podobu kapsúl a pomôže na plodnosť aj celkovo sexuálne zdravie.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie