• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Ženské hormóny: čo to je, ktoré to sú, ich funkcia a účinky a príznaky nedostatku

ženské hormóny

Hormóny sú bežnou súčasťou regulácie procesov v tele. Ak ide o reprodukčné zdravie, ženské pohlavné hormóny majú schopnosť ovplyvniť pohlavnú sústavu, menštruačný cyklus, libido a plodnosť. Nepriamo zasahujú tiež do vitality, imunity alebo psychiky.

S hormónmi zároveň súvisí aj hormonálna rovnováha. Tá je špeciálne u žien citlivá na určité zmeny, hlavne ak ide o hladinu najdôležitejších ženských hormónov estrogén a progesterón. Ich nedostatok a vzájomná nerovnováha sa môžu prejaviť nepravidelným menštruačným cyklom, predmenštruačným syndróm aj príznakmi počas menopauzy.

Čo sú hormóny, ktoré sú najdôležitejšie ženské a kde vznikajú

Hormón je špecifická látka typická pre ľudí aj pre živočíchy, ktorá je nositeľom chemickej informácie a slúži na prenos informácií. Hormóny majú regulačnú funkciu pre orgánové sústavy, v prípade pohlavných práve na pohlavné a sexuálne zdravie.

Najdôležitejším ženským hormónom je estrogén, ktorý má tri rôzne formy dopĺňajúce sa svojimi účinkami a hladinou, konkrétne estradiol, estriol a estrón.

Estrogén sa v organizme tvorí prirodzene a to hlavne vo vaječníkoch, počas tehotenstva aj v placente. V menšom, priam zanedbateľnom množstve, sa produkuje aj v pečeni, prsníkoch a v nadobličkách. Významnú úlohu zohráva počas pubertálneho vývoja, na podporu v tehotenstve, ovplyvňuje aj menštruáciu a má vplyv aj na libido.

Druhým dôležitým ženským pohlavným hormónom je progesterón. Ten je produkovaný v tzv. žltom teliesku, čo je v podstate endokrinná žľaza v kôre vaječníkov. Podobne, ako aj hormón estrogén, počas obdobia tehotenstva sa progesterón tvorí v placente.

Progesterón je veľmi dôležitý pre plodnosť a otehotnenie, nakoľko jeho nedostatok alebo príliš nízka hladina znižujú šancu na otehotnenie. Jeho úlohou je pripraviť ženský organizmus na tehotenstvo a v prípade úspešného oplodnenia podporuje zdravý vývin plodu. Zároveň platí, že jeho rovnováha s estrogénom vplýva aj na sexuálny život.

Funkcie, význam a účinky jednotlivých hormónov u žien

Každý hormón zohráva v organizme žien špecifickú úlohu, no to iba v prípade, že jeho tvorba aj hladina sú dostatočné a zároveň v rovnováhe s ostatnými hormónmi.

Tu sú dôležité ženské hormóny a ich význam v tele:

Estrogén: Estrogén je najdôležitejším hormónom a to preto, že u žien ovplyvňuje stav a funkcie pohlavnej sústavy, menštruačný cyklus a tiež libido. Jeho normálna hladina vplýva aj na dozrievanie vajíčka v maternici a následný vývoj plodu. Je dôležitý pre sexuálny apetít a vzrušivosť, v čase menopauzy zas podporuje bežné životné procesy.

Progesterón: Ďalším dôležitým hormónom je progesterón. Ten má význam pri sekrečnej fáze v rámci menštruačného cyklu, čo je fáza, kedy sa oplodnené vajíčko uchytí na sliznici maternice a tá ho vyživuje. Ide o hormón dôležitý pre ženskú plodnosť, zároveň spolu s estrogénom vplýva na rast poprsia, libido aj kontrakcie v tehotenstve.

Folikulostimulačný hormón: FSH, čo je skratka tohto hormónu, je dôležitý pri pubertálnom vývoji a ako už aj názov hovorí, má stimulačnú funkciu, kde ovplyvňuje hladinu estrogénu a progesterónu v krvi. Podporuje zdravie vaječníkov, produkciu a vývoj folikulov, je dôležitý pre libido a vplýva na pohlavné žľazy vylučujúce ostatné hormóny.

Luteinizačný hormón: Ďalším dôležitým pohlavným hormónom, ktorý podobne ako ten predošlý patrí medzi gonadotropné, je luteinizačný hormón. Ten stimuluje vývoj folikulov, čiže vačkov, ktorých obsahom sú vajíčka, súčasne podporuje aj ich oplodnenie. Vplýva aj na vývoj pohlavných orgánov žien a podporuje produkciu progesterónu.

Prolaktín: Významnú úlohu u žien zohráva aj hormón prolaktín a to po pôrode z hľadiska kojenia novorodenca. Podporuje totiž rast buniek prsnej žľazy a spúšťa mechanizmus produkcie materského mlieka. Po pôrode tiež vplýva na menštruačný cyklus a všeobecne je dôležitý pre správny priebeh plodných dní a zdravie pohlavnej sústavy.

Oxytocín: Tento hormón sa nachádza aj v mužskom tele, no u žien má dôležitejšiu úlohu. Vplýva na zdravý a hladký priebeh pôrodu a je významný aj z hľadiska správania a emócií. Význam má aj pri transporte spermií do vajcovodov, uľahčuje pôrod a podporuje sexuálnu aktivitu tým, že utlmuje pocity ako sú stres, napätie alebo nervozita.

Melatonín: Hormón nemá priame pôsobenie na pohlavnú sústavu žien, avšak jeho dôležitosť tkvie v sexuálnom zdraví a jeho kvalite. Je všeobecne známy ako spánkový hormón, ktorý riadi nočný a denný biorytmus a podporuje zaspávanie. S tým súvisia imunita, vitalita, zdravie srdca a ciev, potlačenie rakovinových faktorov a aj sexuálny apetít.

Príznaky ich nedostatku a hormonálnej nerovnováhy

Pre zdravie organizmu, pohlavnej sústavy aj sexuálneho života je dôležitá správna hladina spomínaných hormónov a rovnako tak aj ich vzájomná rovnováha. Iba vtedy sa môžu ich účinky dopĺňať, čo závisí aj od iných faktorov, najmä podľa veku.

Medzi príznakmi ich nedostatku či nerovnováhy sú:

  • náhly nárast telesnej hmotnosti a to predovšetkým v oblasti bokov, pásu aj brucha, prípadne naopak výrazný a rýchly úbytok telesnej hmotnosti
  • ťažkosti s menštruáciou v podobe bolestí, nepravidelný menštruačný cyklus či jeho vynechanie a viac prejavov predmenštruačného syndrómu
  • poruchy nálad, predovšetkým podráždenosť, vnútorná nervozita, napätie alebo emočná nestabilita, objaviť či zhoršiť sa môžu aj depresívne stavy
  • v sexuálnom živote je nedostatok hormónov, predovšetkým estrogénov, viditeľný poklesom sexuálnej aktivity a energie a tiež znížením libida

Pri hormonálnej nerovnováhe sa často objavuje zhoršenie zdravia a stavu pokožky, prípadne aj akné. Typické sú poruchy termoregulácie a návaly tepla, poruchy so spánkom a z toho plynúca únava. Najvážnejším negatívnym prejavom hormonálnej nerovnováhy či nedostatku dôležitých hormónov je zníženie alebo úplné vytratenie plodnosti.

Ako podporiť prirodzene ich tvorbu, hladinu a rovnováhu

Ako vidíte, ženské pohlavné hormóny hrajú v živote zásadnú úlohu. Problémy s ich hladinou či rovnováhou sa našťastie dajú riešiť viacerými spôsobmi, najmä režimovými opatreniami, zlepšením životosprávy a prírodnou dlhodobou cestou cez bylinky.

Na zmiernenie prejavov a zlepšenie stavu skúste:

Liečba gynekologických ochorení: Ženy majú problémy s hormonálnou hladinou aj preto, že zanedbajú niektoré gynekologické ochorenia, najmä zápaly či infekcie. Preto by ste nemali podceňovať pravidelné prehliadky, no súčasne v prípade príznakov aj navštíviť lekára. Čím skôr problém vyriešite, tým skôr sa obnoví hormonálna rovnováha.

Pozor na alkohol, cigarety aj antikoncepciu: Pitie alkoholu a každodenné fajčenie cigariet sú faktory, ktoré ovplyvňujú celkové zdravie, vrátane tvorby a rovnováhy hormónov. Alkohol má schopnosť v ženskom narušiť hladinu estrogénu a teda aj hormonálnu hladinu. To isté platí aj o hormonálnej antikoncepcii, dobre zvážte typ, aký používate.

Fytoestrogény v strave: Vplyvom veku tvorba hormónov prirodzene klesá, no je možné ich nahradiť stravou, ktorá obsahuje prírodné alternatívy, fytoestrogény. To sú látky rastlinného pôvodu, ktoré sa viažu v ženskom tele na estrogénové receptory. Do jedálnička preto odporúčame zaradiť sóju, semiačka, rastlinné oleje, strukoviny a ryby.

Zlepšenie jedálnička a pitného režimu: Zdravé stravovanie všeobecne je tiež dôležité, snažte sa jesť pravidelne, viac krát do dňa a v menších porciách. Základom by mali byť okrem spomínaných potravín aj zelenina a ovocie a najmä chudé mäso. Pri pití sa zamerajte najmä na čistú vodu, bylinkové čaje, ovocné šťavy a zdravé zeleninové šťavy.

Viac spánku a menej stresu: Spánok je dôležitou súčasťou zdravia, počas neho sa telo regeneruje a naberá silu. Poruchy so spánkom sa môžu odraziť aj na zdraví pohlavnej sústavy a to najmä ak ide o kortizol, ktorý spôsobuje stres a potláča tvorbu pohlavných hormónov. Preto sa mu vyhýbajte a dbajte na dostatok plnohodnotného spánku.

Športovanie aj hormonálna joga: Hormonálna joga je terapia kombinujúca jogové cvičenie so zameraním na tie oblasti tela, ktoré podporujú produkciu ženských pohlavných hormónov. Okrem toho môžu niektoré cviky zlepšiť aj zdravie pohlavnej sústavy, najmä vaječníkov. Zo športov si zas zvoľte šprint, HIIT tréning alebo cviky s vlastnou váhou.

Rastliny špeciálne pre ženy: Najviac prirodzenou voľbou na zdravotné problémy, ťažkosti ale aj prevenciu či podporu zdravia sú byliny. Nie je tomu tak inak ani v prípade hormónov, hormonálnej rovnováhy a podpory sexuálneho života. Skúste preto čaje alebo kvapky z Alchemilky, Kotvičníka, Žeruchy, Damiány či Ashwagandhy.

Výživové doplnky: Zlepšiť hormonálnu rovnováhu a stimulovať hladinu estrogénu či ďalších pohlavných hormónov vám pomôžu aj prírodné doplnky výživy. Tie obsahujú mix prírodných zložiek v podobe extraktov bylín s vitamínmi či minerály. Majú podobu tabliet a kapsúl, sú dostupné bez receptu a určené na pravidelné a dlhodobé užívanie.

Najčastejšie otázky o ženských hormónoch a ich vplyve

Hormonálne zmeny v organizme žien prebiehajú takmer celý ich život. Pri ich poruchách alebo problémoch však ovplyvňujú aj iné funkcie a kvalitu života.

To je aj dôvod, prečo sa ženy pýtajú tieto otázky:

Aké sú naopak príznaky zvýšenej hladiny estrogénu?

Ak je v organizme prebytok estrogénu, ženu môže trápiť náhly nárast telesnej hmotnosti, bolestivá menštruácia, kŕče v oblasti podbruška a krížov, viac prejavov predmenštruačného syndrómu, znížená sexuálna túžba a rôzne poruchy a zmeny nálad. Rovnako tak sa môžu objaviť bolesť a citlivosť prsníkov, nechuť do jedla a tiež nevoľnosť.

Ktoré sú rizikové faktory pre hormonálnu nerovnováhu?

Ohroziť hormonálnu rovnováhu môžu tak vonkajšie, ako aj vnútorné vplyvy. Medzi najviac rizikové faktory patria nezdravé stravovanie, nesprávny pitný režim, málo pohybu, pitie alkoholu a fajčenie. Riziko predstavujú tiež dlhodobý vplyv stresu, príliš vysoká fyzická aj psychická záťaž organizmu, nedostatok oddychu a príliš málo spánku.

Môže nedostatok hormónov ohroziť u ženy aj plodnosť?

Áno, najmä v prípade, ak ide o nedostatok estrogénu v čase plodného obdobia a nedostatok progesterónu a prolaktínu v období tehotenstva a po pôrode. Na plodnosť však vplýva aj správna hladina viacerých hormónov súčasne, čiže hormonálna rovnováha. Zníženie šance otehotnieť môže spôsobiť aj nedostatok niektorých vitamínov a hormónov.

Ktoré vitamíny a minerály sú dôležité pre ženské hormóny?

Tak, ako aj na iné oblasti, aj na produkciu či hladinu hormónov a hormonálnu rovnováhu majú vplyv niektoré vitamíny a minerály. Pre zdravie pohlavnej sústavy žien sú dôležité predovšetkým vitamíny skupiny B, konkrétne B6, potom vitamín C, známy antioxidant vitamín E a z minerálov horčík, zinok, železo a do istej miery aj vápnik.

Aké formy má lekárske dopĺňanie hladiny hormónov?

V prípade zistenia vážneho nedostatku hormónov alebo hormonálnej nerovnováhy nasleduje hormonálna substitučná liečba, čiže nahradenie chýbajúceho hormónu jeho chemicky vyrobenou verziou. Ak ide o formu, tá môže byť perorálna, najčastejšia je však injekčná. V niektorých prípadoch sa ako alternatíva predpíše hormonálna antikoncepcia.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Prírodné doplnky patria k obľúbeným pomocníkom na podporu hormonálnej rovnováhy a to najmä pre ich jedinečné zloženie. Ide o mix kvalitných minerálov, rastlín a vitamínov, ktoré majú komplexné účinky, pričom podporujú hneď niekoľko činností.

Medzi ich charakteristiky a účinky patria najmä:

  • kombinácia bylín má blahodarné účinky na menštruačný cyklus a jeho pravidelnosť, zmierňuje ťažkosti počas neho a tiež aj prejavy PMS
  • látky obsiahnuté v nich zmierňujú negatívne prejavy menopauzy ako sú návaly tepla, nespavosť, podráždenosť, nechuť do jedla a nevoľnosť
  • rovnako tak podporujú libido žien, čiže ich sexuálnu túžbu ale aj energiu, vitalitu a výrazne zintenzívňujú vyvrcholenie počas milovania
  • pozitívne vplývajú aj na kvalitu spánku, regeneráciu organizmu počas neho, odbúravajú nahromadený stres a dodávajú telu energiu

Doplnky pomáhajú na kvalitu pokožky, nechtov aj vlasov a spomaľujú bunkové starnutie. Podporujú prekrvenie panvovej oblasti čo zabezpečí lepšiu kvalitu sexuálnych zážitkov. Vďaka ich prírodnému zloženiu nemusíte mať obavy zo žiadnych vedľajších negatívnych účinkov a preto na ich kúpu nebudete potrebovať ani recept od doktora.

eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na podporu ženských hormónov

Skvelou voľbou na podporu pohlavných hormónov aj hormomálnej rovnováhy sú prírodné produkty určené špeciálne pre ženy, napríklad ako eJoy® Femina.

Doplnok pomáha svojim zložením na hladinu a rovnováhu hormónov, čo má pozitívny vplyv aj na sexuálny život a zdravie pohlavnej sústavy. Je dostupný bez receptu a vyšetrenia u lekára, má podobu perorálnych kapsúl a môžete ho užívať dlhodobo.

Pravidelné užívanie eJoy® Femina účinkuje takto:

  • podporuje funkciu, hladinu a produkciu pohlavných hormónov
  • zlepšuje menštruačný cyklus, jeho pravidelnosť a prejavy
  • rovnako tak zmierňuje bolesti pri menzese a prejavy PMS
  • znižuje negatívne prejavy menopauzy a klimaktéria
  • stimuluje sexuálny apetít, libido, chuť na sex a jeho prežívanie
  • zlepšuje kvalitu spánku, duševnú pohodu a zmierňuje stres

Zloženie eJoy® Femina pozostáva z overených rastlín v podobe kvalitných extraktov, ktoré podporujú pohlavnú sústavu. Sú tu Maca peruánska, Damiána pravá, Ashwagandha či Kotvičník zemný, ktoré sú doplnené o vitamíny E, B6 a C a rovnako tak minerál zinok. Vďaka zloženiu je pôsobenie prirodzené a bez vedľajších prejavov.

Pri dlhodobom a pravidelnom užívaní podporíte zdravie pohlavnej sústavy, hladinu hormónov aj sexuálny život dlhodobo a prírodne. Ak by ste chceli vedieť viac alebo si eJoy® Femina objednať, všetko sa dozviete priamo na oficiálnej webstránke.

ejoy femina

ejoy femina

Záverečné zhodnotenie a skúsenosti s hladinou hormónov

Občasné alebo krátkodobé kolísanie hormónov je úplne prirodzené, skúsenosti ukazujú, že ženy si to nemusia ani všimnúť, keďže príznaky sú veľmi jemné.

Väčšie problémy však nastávajú vtedy, ak je v tele príliš málo estrogénov alebo progesterónu, čo sa prejaví aj na sexuálnom zdraví a stave pohlavnej sústavy. Najčastejšie sa s hormonálnymi poruchami stretávajú ženy, ktoré sú podvyživené alebo trpia nadváhou a tie s nezdravým jedálničkom a životným štýlom, najmä ak ide o alkohol a fajčenie.

Rovnako tak sa s problémami hormónov, ich hladiny a rovnováhy stretávajú ženy užívajúce antikoncepciu alebo lieky ovplyvňujúce hormonálnu sústavu. Veľa závisí od toho, aký druh antikoncepcie užívate, niekedy pomôže zmeniť značku či zloženie.

Ak ide o zlepšenie hladiny a stimuláciu tvorby hormónov, dôležité je komplexné pôsobenie. Začať treba zdravšou a pestrou stravou, častejším pohybom s dostatkom oddychu a spánku a využiť aj silu prírody. Ak ženy užívajú pravidelne a dlhodobo prírodné doplnky výživy, efekt sa dostaví už za pár týždňov a čo je dôležité, je dlhodobý.

Spomedzi nie príliš veľa produktov určených práve pre ženy má najlepšie referencie eJoy® Femina. Okrem kvalitného zloženia ponúka aj jednoduché dávkovanie a široké pôsobenie od hormonálnej rovnováhy, cez príznaky PMS až po podporu libida!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie