• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Potraviny na estrogén

Estrogén je typický ženský hormón, ktorý „robí ženu ženou“. Jeho hormonálna hladina ovplyvňuje nielen pohlavný, ale aj bežný každodenný život. Na to, koľko ho v tele je, vplývajú viaceré faktory, medzi inými vek, životný štýl aj antikoncepcia.

Ak ste to ešte nevedeli, dobrou správou je, že na estrogén a hormonálnu rovnováhu pohlavných hormónov v tele ženy vplýva aj jedálniček. To, ako sa stravujete, môže mať povzbudzujúce a stimulačné účinky, ale aj tie utlmujúce. Ako a čo jesť, ktoré potraviny majú pozitívny vplyv na estrogén a ako zostaviť jedálniček? Čítajte ďalej!

Ako vplýva estrogén na ženskú pohlavnú sústavu

Hoci si pod názvom estrogén väčšina z vás predstaví iba jeden hormón, v skutočnosti je ich viac a ide o skupinu pohlavných ženských hormónov zvaných estrogény.

Čo sa týka estrogénov, ide o skupinu steroidov typických pre ženské telo. Tri hlavné druhy estrogénov sú estradiol, estriol a estrón, ktoré sú v tele syntetizované pôsobením enzýmov z androgénov. Produkcia týchto hormónov je vo vaječníkoch, v žltom teliesku a v placente, menšie množstvá vznikajú v pečeni, v nadobličkách a v prsníkoch.

Ak je estrogénov málo, môžu sa objaviť ťažkosti:

 • najčastejšie ide o problémy s menštruačným cyklom, najmä jeho nepravidelnosť, málo estrogénov je rizikový faktor aj pre predmenštruačný syndróm
 • dôležitý je tiež vplyv na sexuálne funkcie, estrogén ovplyvňuje libido, čiže sexuálny apetít a zvlhčenie vagíny, ak je ho málo, nastávajú problémy
 • nedostatok estrogénov ovplyvňuje tiež bolesti hlavy, výkyvy nálad, únavu, problémy s koncentráciou, návaly tepla alebo nadmerné potenie v noci

Príliš málo estrogénov môže znamenať aj zvýšené riziko infekcie močových ciest, no čo je ešte horšie, rovnako tak aj zvýšené riziko vaginálnej infekcie. Pri poklese estrogénov dochádza k oslabeniu prirodzenej obranyschopnosti a mikroflóry, čo môže v kombinácii s ďalšími rizikovými faktormi spôsobiť aj opakované vaginálne zápaly.

Nemenej dôležitý je vplyv týchto hormónov na praktický sexuálny život. Ak je ich dostatok, žena nemá problém s dostatočnou vzrušivosťou, má zdravý sexuálny apetít a pri sexuálnej stimulácii dochádza k dostatočnému prekrveniu aj zvlhčeniu pošvy.

Najlepšie potraviny na estrogén a podporu ženskej pohlavnej sústavy

Ak chcete stimulovať tvorbu či hladinu estrogénu, môžete na to využiť aj jedálniček. Stačí len zvoliť vhodnú skladbu potravín, surovín a jedál a konzumovať ich viac.

Toto je zloženie potravín, ktoré by vám mali pomôcť:

Sója a produkty z nej

Asi najznámejšou potravinou ovplyvňujúcou pozitívne hladinu estrogénu v tele je sója a produkty z nej. Ide o dôsledok obsahu fytoestrogénov, látok, ktoré sa viažu na estrogénové receptory a dokážu tak stimulovať ich funkcie. Okrem sójových bôbov môžete konzumovať aj tofu, sójový syr, prípadne tempeh, ktorý je z fermentovanej sóji.

Ľanové semiačka

Na zdravé mastné tuky, omega-3 kyseliny, minerály zinok či horčík, no aj na lignany a fytoestrogény sú bohaté tiež ľanové semiačka. Koncentráciou živín sa radia medzi tzv. superpotraviny a kým pre mužov sú na ich hormonálnu rovnováhu nevhodné, v prípade žien sú optimálnou potravinou. Každý deň ich zjedzte aspoň za hrsť!

Chia semiačka

Okrem ľanových semiačok môžete do svojho stravovania zaradiť aj chia semienka. Ich výhodou je, že sú bez lepku, takže sú vhodné aj pre celiatikov. Okrem toho obsahujú tiež veľa omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú na zlepšenie hladiny cholesterolu. Majú pozitívny vplyv aj na krvný obeh a tak podporujú lepšie prekrvenie genitálií.

Mlieko a mliečne výrobky

Kravské mlieko je veľmi bohatým zdrojom fytoestrogénov a to kvôli tomu, že zloženie stravy hovädzieho dobytka obsahuje rastlinné fytoestrogény vo vysokej koncentrácii. Plusom je vysoký obsah vlákniny. Ak budete chcieť posilniť hladinu estrogénu v tele, okrem mlieka môžete skúsiť aj syry a jogurty, ideálne z tučného kravského mlieka.

Hovädzie mäso

Okrem mlieka viete podporiť hladinu estrogénov aj využitím mäsa z hovädzieho dobytka. Hovädzina patrí pritom do kategórie červeného mäsa, ktoré je tak trocha vnímané problematicky. V rozumnom množstve, napríklad raz do týždňa, však má pozitívny vplyv, navyše, obsahuje oveľa viac proteínov, ako ostatné druhy mäsa.

Orechy

Vynikajúcou potravinou s vysokým obsahom rastlinných estrogénov, ale aj horčíka, zinku, omega zdravých tukov či aminokyselín sú tiež orechy. Vďaka tomu majú podporný účinok na hormonálnu rovnováhu, na libido aj ženskú plodnosť. Najlepšími druhmi sú vlašské orechy, pistácie a arašidy, ktoré obsahujú najviac fytoestrogénov.

Ryby

Celkovo na lepšiu hormonálnu rovnováhu pomáhajú aj niektoré druhy rýb. Hoci neobsahujú priamo fytoestrogény, v ich zložení sú mastné kyseliny a aminokyseliny, ktoré podporujú reprodukčné a sexuálne zdravie. Ak do svojho stravovania pridáte lososa, makrely či slede, určite nespravíte chybu, práve naopak, uvidíte zlepšenie stavu.

Batáty, quinoa a hnedá ryža

Tieto tri druhy príloh sa už aj v našej kuchyni postupne udomácňujú a to je len dobre. Dokážu vám doplniť fytoestrogény a zároveň obsahujú dostatok komplexných sacharidov, vlákniny aj dôležitých stopových prvkov pre zdravie pohlavnej sústavy. Nebojte sa ich striedať ako prílohu k zelenine, mäsu alebo sóji a podporíte tak svoje hormóny.

Kokosový olej

V studenej kuchyni aj pri pečení alebo vyprážaní, kokosový olej má veľmi flexibilné a široké využitie. Môžete ho využiť dokonca aj navonok, no v kuchyni má samozrejme skôr vnútorné použitie. Prečo práve po ňom siahnuť? Okrem toho, že stimuluje produkciu estrogénov a ďalších hormónov, podporuje tiež sexuálnu vitalitu a libido.

Strukoviny

Fazuľa, hrach a niektoré ďalšie strukoviny patria tiež do kategórie potravín, ktoré vám môžu pomôcť na lepšiu hormonálnu rovnováhu, najmä s ohľadom na estrogény v tele. Okrem fytoestrogénov obsahujú aj dostatok vlákniny a dôležitých látok pre potenciu a plodnosť, medzi inými kyselinu listovú, draslík, horčík, železo či zinok.

Ovocie

Ak radi konzumujete ovocie, dobrou správou je, že aj táto potravina vám môže pomôcť na estrogén a fungovanie pohlavnej sústavy. Na fytoestrogény sú bohaté jahody, slivky, broskyne, marhule aj jablká, ktoré tak podporujú hladinu estrogénu a jeho pôsobenie v tele. Siahnuť môžete po granátových jablkách, ktoré obsahujú antioxidanty.

Zelenina

Zelenina tiež obsahuje väčšie množstvo fytoestrogénov, ktoré môžu pomôcť na hormonálnu rovnováhu estrogénov u žien. Najlepšími zdrojmi sú špenát, paradajky, mrkva a kapusta. Tieto suroviny sú bohaté aj na dôležité minerály podporujúce plodnosť u žien, rovnako tak látky, ktoré nepriamo podporujú hladinu hormónov a estrogénu v tele.

Obilniny

Zaujímavým zdrojom fytoestrogénov a látok vplývajúcich na estrogén a estrogénové receptory sú aj obilniny. Celozrnná pšeničná múka, kukurica, jačmeň, pšenica a produkty, ktoré ich obsahujú, by mali byť preto pevnou súčasťou vášho jedálnička. Ideálne je využiť ich v podobe cereálií s kombináciou orechov a sušeného ovocia.

Pivo a víno

Hoci alkohol určite nepatrí k odporúčaným prostriedkom na posilnenie sexuálneho zdravia, v prípade hormonálnej rovnováhy u žien platia dve výnimky. Prvou je pivo, ktoré je bohaté na spomínané fytoestrogény, druhou víno, ktoré podporuje nielen hormonálnu rovnováhu, ale má aj dôležité živiny. Navyše, môže mať stimulačný vplyv na libido.

Bylinné čaje

Pri nápojoch ešte zostaneme, konkrétne pri čajoch z bylín, ktoré obsahujú tiež dostatočné množstvo fytoestrogénov. Ak chcete podporiť estrogén a jeho hladinu v tele, vyskúšajte čaje z mäty piepornej, ďateliny lúčnej, angeliky čínskej, ašvagandy, hlohu alebo žeruchy. Kúpiť sa dajú ako porciované čaje aj ako bylinkové zmesi zo sušiny.

Čo ešte na pomáha u žien na sexuálne zdravie

Okrem zloženia jedálnička je pre hladinu estrogénu dôležitý aj spôsob stravovania. Prísne diéty či nárazové obmedzenie príjmu potravín majú negatívny vplyv.

Sú však samozrejme aj faktory, ktoré nemožno príliš ovplyvniť. Patria k ním vek, ktorý môže spôsobiť prirodzený pokles hormonálnej rovnováhy, menopauza, chronické ochorenia obličiek alebo niektoré ochorenia reprodukčnej sústavy, najmä týkajúce sa vaječníkov. Nadmerná fyzická aktivita a stres estrogénom tiež nepomáhajú.

Na podporu sexuálneho zdravia naopak pomáhajú:

 • celkovo zdravší životný štýl, vrátane dostatku spánku a oddychu
 • obmedzenie fajčenia a konzumácie alkoholických nápojov
 • dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, ale v správnom objeme
 • pravidelný pitný režim, najmä ovocné šťavy a minerálne vody
 • obmedzenie stresu, vrátane nadmernej práce alebo nadčasov
 • obmedzenie mastných jedál, sladkostí a jedál s obsahom soli

Špecifickým spôsobom, ako možno lepšej rovnováhe estrogénov a ostatných dôležitých hormónov, je hormonálna joga. Ide o špeciálne cvičenie, ktoré dokáže stimulovať prirodzenú obnovu hormónov vo vaječníkoch, štítnej žľaze aj hypofýze.

Overeným spôsobom, ako podporiť sexuálne zdravie u žien, sú aj prírodné afrodiziaka. Ide o bylinky, ktorých účinky smerujú na komplexnú hormonálnu rovnováhu, lepšie fungovanie pohlavného aparátu a podporu močového systému. Ženám sa odporúčajú užívať ľubovník, angelika, šalvia, pupalka, hloh či vitex, kúpite si ich aj ako čaje.

💡Ako podporiť mužské sexuálne zdravie: eJoy® je prirodzené riešenie

Zabúdať netreba ani na mužské sexuálne zdravie. Na prírodnom princípe, čiže na zložení pozostávajúcom z bylín, fungujú aj podporné prostriedky v podobe perorálnych kapsúl. Takýmto príkladom je značka eJoy®, ktorá je na trhu vyše 5 rokov.

K jej plusom patria tieto charakteristiky a vlastnosti:

 • optimálny mix afrodiziak, aminokyselín a stopových prvkov
 • silná koncentrácia s dôrazom na zložky podporujúce erekciu
 • bezproblémové užívanie dlhodobo aj niekoľko mesiacov
 • jednoduché dávkovanie pred pohlavným stykom aj mimo neho
 • možnosť výberu viacerých veľkostí balenia podľa potreby
 • garancia vrátenia peňazí v prípade nespokojnosti s účinkom

eJoy® je prípravok, ktorý pozostáva z overených rastlinných extraktov Tribulusu, Macy, chilli a Saw Palmetta. Na podporu lepšieho prekrvenia penisu a celkovo pohlavnej sústavy sú v prípravku obsiahnuté aj L-Arginín a L-Citrulín. Ak by ste chceli vedieť niečo viac o zložení alebo si prípravok objednať, navštívte oficiálnu webstránku značky.

Užívanie eJoy® môže mužom pomôcť aj v tomto:

Lepšia erekcia a kvalitnejšie stoporenie: Prvoradým vplyvom prípravku je zlepšenie kvality erekcie. Vďaka aminokyselinám podporujúcim lepšie prekrvenie toporivých telies dochádza k rýchlejšiemu nástupu erekcie, jej väčšej tvrdosti a dlhšej výdrže.

Stimulácia libida a viac chuti na sex: eJoy® má tiež pozitívny vplyv na sexuálny apetít. Tento účinok je dosiahnutý kombináciou lepšieho prekrvenia pohlavnej sústavy a podporou prirodzenej tvorby hormónu testosterón zvyšujúceho mužské libido.

Podpora potencie celkovo aj prostaty: Vďaka tomu, že prípravok obsahuje Saw Palmetto, podporuje aj zdravé fungovanie prostaty. Plusom je pomoc s potenciou a plodnosťou a to vďaka obsahu vitamínov C a D a tiež Tribulusu stimulujúceho testosterón.

Vlastné skúsenosti a záverečné zhrnutie

Na záver by som sa chcel podeliť aj o vlastné skúsenosti. Spolu s partnerkou sme v minulosti mali problémy, ktoré sa týkali sexuálneho zdravia, našťastie, už sú preč.

Aj podľa vlastných skúseností preto odporúčam:

 • obmedziť alkohol, fajčenie a nezdravé jedlá, pre mužov aj pre ženy, všetky tieto faktory pôsobia proti sexuálnemu výkonu a sexuálnemu zdraviu
 • dopriať si dostatok oddychu v noci, spánok je dôležitý pre optimálnu hormonálnu hladinu, či už ide o estrogén u žien alebo testosterón u mužov
 • snažiť sa mať pravidelný pohyb, športovať a robiť nejakú fyzickú aktivitu, všetky tieto faktory podporujú prirodzenú tvorbu pohlavných hormónov
 • dobrým spôsobom pre stimuláciu tvorby pohlavných hormónov je aj otužovanie, naopak, vyhýbať sa treba prekurovaniu a tesnej spodnej bielizni
 • miera stresu tiež do veľkej miery ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, preto treba stres tlmiť, ideálne obmedzením práce a viac oddychom počas dňa
 • zabúdať by ste nemali ani na pitný režim, ideálne je, ak ho tvoria čistá voda, minerálna voda, ovocné šťavy a zeleninové šťavy, ide o optimálny mix

Čo sa týka podporných prostriedkov, mužom určite odporúčam ich využívať. Nie je to žiadna hanba, práve naopak, ich pozitíva sú viditeľné a bola by škoda sa o ne pripraviť. Platí to aj pre eJoy®, ktorý dlhodobo užívam a s jeho účinkami som nadmieru spokojný. Navyše, je tu aj jeho inovovaná receptúra pre predĺženie výkonu eJoy® LONG.

Ženám odporúčam kombinovať zmeny jedálnička na podporu estrogénu s režimovými opatreniami týkajúcimi sa životosprávy. Výsledok bude stáť za to a to pre oboch partnerov. Sexuálny život totiž do veľkej miery vplýva aj na spokojnosť vzťahu!

 

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie