• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Kegelove cviky majú účinky nielen pre ženy, ale aj pre mužov

Kegelove cviky

Arnold Kegel bol americký gynekológ, ktorý sa zaoberal popôrodnou inkontinenciou. Výsledkom jeho skúmania bolo cvičenie, ktoré svojou jednoduchosťou niekedy dvíha obočie, no podľa skúseností mu výsledky uprieť nemožno. Cvičenie pôvodne určené na nápravu anatomických problémov a porúch po pôrode je dnes jednýmz najpopulárnejších na svete.

Technika cvičenia

Kegelove cvičenie je určené na posilnenie svalstva panvového dna. U žien sa využíva niekedy už pred pôrodom, hlavne ak má ísť o klasický vaginálny pôrod, no hlavne po ňom. Tieto svaly totiž riadia okrem iného aj udržanie moču a práve po pôrode sú natoľko oslabené, že môže prichádzať k zlyhaniu ich funkcie a k úniku moču.

Samotný cvik má pomerne jednoduchý priebeh:

  • sadnite si alebo si ľahnite, no v každom prípade sa snažte celé telo čo najviac uvoľniť, nebuďte strnulí a zostaňte chvíľku v pokoji
  • potom sa snažte vedome lokalizovať svaly, ktorými chcete zastaviť moč, keď ste bežne na WC, alebo keď vám treba na malú potrebu, no chcete ju oddialiť
  • stiahnite teraz tieto svaly, ale iba tie, nie sedacie, brušné či stehenné, pričom pri stiahnutí by mal nastať ich pohyb akoby nahor
  • po stiahnutí sa snažte 5 až 10 sekúnd vydržať v novej pozícii a potom svalstvo uvoľnite, po krátke 5 sekundovej prestávke postup zopakujte

Toto cvičenie môžu robiť tak ženy, ako aj muži. Najskôr sa vám nebude dariť vydržať v polohe s napätým svalstvom dlhšiu dobu, chce to však len prax. V rámci jedného cvičenia zopakujte zovretie a uvoľnenie svalstva 10 krát.

Počas cvičenia nesmú byť brucho a ani boky napnuté a dôležité je správne dýchanie. Pri stiahnutí svalstva sa nadýchnite, ale počas jeho vedomého napnutia pokračujte výdychom a nádychom. Po uvoľnení by mal prísť výdych. Postupom času môžete toto cvičenie opakovať aj viac krát počas dňa, najviac však tri krát za deň.

Kegelove cviky pre ženy

Ženy využívajú Kegelove cvičenie predovšetkým po pôrode, no nie je to jediné pozitívne pôsobenie, ktoré cviky majú. Posilnenie svalstva na dne panvy má tiež benefity aj v iných oblastiach, ktoré nemusia s ochabnutím svalstva vplyvom pôrodu vôbec súvisieť.

U žien sa preto Kegelove cviky hodia pre tieto prípady:

Podpora kontroly močenia: Prvoradým cieľom pochopiteľne zostáva popôrodná podpora pevnosti a ovládania svalstva panvového dna a to za účelom lepšej kontroly močenia. V tomto ohľade je cvičenie v rámci boja s únikom moču po pôrode nenahraditeľné.

Podpora orgánov a svalstva panvy: Cvičenie posilňuje nielen lepšie zovretie svalstva pri zastavení močenia, ale aj celkovo svaly panvy, čo sa prejaví ich lepším fungovaním. Rovnako tak podporuje orgány v panve, hlavne maternicu a jej správnu polohu.

Formovanie zadočku: Veľkým plusom, ktorý toto cvičenie v prípade adekvátneho prevedenia má, je vplyv na svalstvo nielen na dne panvy, ale aj na zadočku. Pravidelným cvičením, predovšetkým v polohe ležmo, tak viete vyformovať aj svoje pozadie.

Kegelove cviky pre mužov

Kým u žien je zmyslom cvičenia posilnenie svalov pre lepšiu kontrolu močenia, hoci aj u nich má širšie využitie, u mužov má oveľa viac pozitívnych efektov primárne pre kvalitu sexuálneho života. Zaujímavým je však aj vplyv na predstojnú žľazu.

Tu sú tri najdôležitejšie pozitívne efekty Kegelovych cvikov pre mužov:

Podpora erekcie: Počas cvičenia si precvičujete nielen svaly panvového dna, ale aj lepšie prúdenie krvi do pohlavného údu, čo zlepšuje erekciu a jej udržanie. Cvičením rovnako tak posilňujete vzpriamenie a vztýčenie penisu, čo má tiež pozitívny vplyv na jeho tvrdosť.

Lepšia kontrola ejakulácie: Po štandardných kondómoch sú druhou najčastejšou voľbou voňavé kondómy s rôznym farebným prevedením, niekedy dokonca aj svietiace v tme. Môžu mať rôznu arómu či príchuť, najčastejšie ovocnú, čokoládovú alebo mentolovú.

Fungovanie prostaty a močových ciest: V neposlednom rade má cvičenie aj u mužov pozitívny vplyv na stav a fungovanie močovej sústavy a močových ciest. Zlepšenie pružnosti svalstva panvového dna pomôže aj prostate, ktorá s v jeho blízkosti nachádza.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie