• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo znamená zväčšená prostata, aké má prejavy a aká je jej liečba

prostata

Prostata je svojou veľkosťou nenápadným orgánom, no z hľadiska významu ide o dôležitú súčasť pohlavnej sústavy u mužov. Prostatický sekrét, ktorý sa v nej tvorí, je totiž dôležitý pre pohyblivosť spermií a teda aj pre plodnosť. Práve z toho dôvodu si treba všímať zdravotný stav a fungovanie prostaty, jej zväčšenie obvykle neveští nič dobrého.

Čo je prostata, aká je jej funkcia a čo znamená jej zväčšenie

Prostata, nazývaná aj predstojnica, je žľaza v tvare orecha, ktorá je uložená na dne panvy a tesne pod močovým mechúrom. Ide o žľaznatý orgán, ktorý má veľkosť okolo 3 až 4 centimetrov a hmotnosť 20 gramov, čo sú priemerné hodnoty u zdravého muža.

Prostata počas dospievania u chlapcov postupne dorastá a zväčšuje sa, štandardne do obdobia dosiahnutia puberty. V prostate sa nachádza okolo 50 žliazok, ktoré tvoria prostatický sekrét. Ten má kyslé pH a objemovo tvorí asi tretinu ejakulátu. Úlohou tohto sekrétu je vytvárať optimálne prostredie pre spermie, následkom čoho majú dostatočnú pohyblivosť.

Zväčšenie prostaty v neskoršom veku môže byť následkom hlavne dvoch stavov:

  • prvým je benígne zväčšenie prostaty, ktoré obvykle nastáva u mužov vo vyššom veku a súvisí s hladinou hormónu testosterón, ktorý sa premieňa na dihydrotestosterón
  • druhým je zväčšenie prostaty následkom nádoru rakovinového typu, čo je už nebezpečnejšie, nakoľko môže prísť k prenikaniu aj do iných okolitých tkanív

Príznaky a prejavy spojené so zväčšenou prostatou

Vzhľadom na to, že prostata sa nachádza v tesnej blízkosti močového mechúra aj dolných močových ciest, sa jej zväčšenie prejaví práve problémami a prejavmi súvisiacimi s močením. Zväčšenie prostaty totiž vytvára tlak na močovú trubicu.

Výsledkom tohto tlaku sú hlavne nasledovné symptómy:

Ťažkosti so začiatkom močenia: Vzhľadom na spomínaný tlak je typickým prejavom zväčšenia prostaty problémový začiatok močenia. Je totiž potrebné vyvinúť väčšiu silu na úvod a nejaký čas trvá, kým začne muž močiť.

Problémové močenie: Rôzne problémové prejavy sa vyskytujú aj počas močenia. Prúd moču je oslabený a občas prerušovaný, čo je spôsobené práve spomínaným tlakom na močovú trubicu, objaviť sa môžu aj bolesti a na konci pocit neúplného vyprázdnenia sa.

Inkontinencia: Veľmi častým a typickým prejavom súvisiacim so zväčšením prostaty je aj inkontinencia. Tá nastáva napríklad po skončení močenia, kedy príde ku kvapkaniu moču na spodnú bielizeň. Únik moču sa môže objavovať aj v noci.

Riešenie a liečba zväčšenej prostaty

Pokiaľ ide o liečbu zväčšenej prostaty, tá sa môže sústrediť na dve veci. Prvou je príčina samotného zväčšenia, druhou symptómy súvisiace s močením a ich utlmenie. Okrem liekov na predpis, ktoré indikuje lekár, je možné spraviť aj ďalšie opatrenia.

Medzi tie, ktoré sú najúčinnejšie, patria:

Obmedzenie negatívnych faktorov: Prvoradé, čo teba urobiť pri riešení zväčšenia prostaty, je obmedzenie vplyvov, ktoré môžu daný stav zhoršiť. Vyvarovať sa preto treba fajčenia, alkoholu, stresu a tiež nadmernej fyzickej námahy, ktorá môže zhoršiť močenie.

Zmeny v jedálničku a pitnom režime: Ak chcete zlepšiť stav močovej sústavy a priebeh močenia, treba sa vyvarovať dráždivých jedál a nápojov, hlavne korenín a kofeínu. Do jedálnička naopak zaraďte chudé mäso, orechy, paradajky, nízkotučné mlieko a melón.

Cviky na posilnenie panvového dna: Súčasťou zlepšenia kontroly nad močením by malo byť aj cvičenie, ideálne sú Kegelove cviky určené na posilnenie svalstva panvového dna. Cvičenie by malo byť dlhodobé a pravidelné, výsledky sa totiž dostavia až s odstupom času.

Zmena životosprávy: Súčasťou riešenia by mala byť aj zmena životosprávy. Dôležité je obmedzenie príjmu tekutín večer, čo spôsobí zníženie nutkania na močenie, ale aj zaradenie pravidelného pohybu a športových aktivít menej náročného charakteru.

Prírodné prostriedky: Na zdravý priebeh močenia alebo zväčšenú prostatu pomáhajú aj viaceré bylinky, napríklad Saw Palmetto. Tie môžete zakúpiť v sušenej forme a spraviť si z nich čaj, rastlina je však aj súčasťou tabliet, napríklad aj značky eJoy®.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie