• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Predčasná ejakulácia

Predčasná ejakulácia je sexuálna dysfunkcia. To znamená, že pri pohlavnom styku alebo pred samotným začatím dochádza k vyvrcholeniu za veľmi krátky čas, zhruba do šesťdesiatich sekúnd (do jednej minúty) alebo do 90 sekúnd. Laicky povedané, že muž nedokáže ovládnuť výron svojho semena v takom dostatočnom čase, aby uspokojil svoju partnerku.

Treba podotknúť, že predčasná ejakulácia nie je žiadne ochorenie, pretože samotná ejakulácia prebieha tak, ako má, avšak s tým rozdielom, že sa uskutoční o niečo skôr.

Predčasná ejakulácia do veľkej miery ovplyvňuje kvalitu sexuálneho života oboch partnerov. Ak je tento stav zriedkavý, nič sa nedeje. Ak však tento stav pretrváva je nutné ho riešiť, aby sa tak predišlo rôznym neželaným následkom, ako napríklad rozpad vzťahu či dokonca manželstva.

Faktom však je, že tento problém je bežný. S predčasnou ejakuláciou má skúseností takmer každý tretí chlap a mnohí tento problém ani neriešia, pretože sa buď hanbia o tom hovoriť či dokonca si to nechcú priznať. Je pochopiteľné, že muži v takomto prípade pociťujú frustráciu, no nie je riešením, ak sa chlap v takomto prípade vyhýba samotnému sexuálnemu styku. A práve preto je nutné tento problém riešiť.

Typy predčasnej ejakulácie

Rozlišujú sa dva základné typy predčasnej ejakulácie. Sú nimi:

 • Primárny typ predčasnej ejakulácie – v tomto prípade sa muži s problémom predčasnej ejakulácie stretli už pri prvej sexuálnej skúsenosti a pri ďalších sexuálnych stykoch tieto problémy i naďalej pretrvávajú.
 • Získaný typ predčasnej ejakulácie – v tomto prípade sa jedná o prípad, kedy sa čas na „zdravú“ ejakuláciu, teda primeraný čas skracuje. Spúšťačom tohto typu predčasnej ejakulácie môže byť napríklad zdravotné problémy so štítnou žľazou alebo prostatou, psychické problémy a mnoho iného.

Existujú aj prípady, kedy muž považuje svoj čas potrebný na ejakuláciu za veľmi krátky a cíti sa nespokojný. V takomto prípade hovoríme o subjektívnej predčasnej ejakulácií.

Faktory ovplyvňujúce predčasnú ejakuláciu

Predčasná ejakulácia zvyčajne sprevádza mužov v mladom veku, ktorí ešte nemali prvé sexuálne skúsenosti, čiže tých neskúsených. Avšak pozitívom je, že v tomto prípade sa dá celkom rýchlo odstrániť. Taktiež môže byť spôsobená príliš veľkou citlivosťou penisu alebo dokonca nedostatkom serotonínu v tele (látka, ktorá sa stará o procesy v nervovej sústave).

Okrem vyššie spomenutých príčin je predčasná ejakulácia sprevádzaná množstvom iných faktorov, ktorými najviac rizikovými sú napríklad:

 • genetická predispozícia
 • zlý zdravotný stav
 • poruchy štítnej žľazy
 • problémy prostaty (zápaly)
 • nezdravý životný štýl (najmä drogy, alkohol, cigarety, ale aj nadváha)
 • emócie, rozpaky a depresie
 • stres a strach
 • abnormálna hladina hormónov
 • problémy vo vzťahu
 • nový vzťah, nová partnerka
 • nepravidelný sexuálny styk
 • traumatická sexuálna skúsenosť z detstva
 • užívanie niektorých druhov liekov
 • a iné

Ako riešiť predčasnú ejakuláciu?

Veľkou výhodou je, že predčasnú ejakuláciu zvládnete vyriešiť aj doma za zatvorenými dverami. Existujú rôzne spôsoby a techniky, vďaka ktorým zvládnete vyriešiť svoju predčasnú ejakuláciu. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o možných spôsoboch a technikách, vďaka ktorým je možné zvládnuť predčasnú ejakuláciu.

Samozrejme, v niektorých prípadoch, najmä v tých, kedy predčasná ejakulácia spôsobuje výraznejšie problémy a kedy ani „domáce“ techniky nepomáhajú, je už nutné vyhľadať pomoc odborníka, konkrétne sexuológa.

Techniky na zvládnutie predčasnej ejakulácie

Existujú dve techniky, ktoré pomôžu zvládnuť predčasnú ejakuláciu:

 • Technika štart – stop – toto cvičenie je najbežnejšia metóda, ale za to veľmi účinná. Spočíva v tom, že muž masturbuje, pri vyvrcholení (respektíve tesne pre ním) preruší masturbovanie. Tento „cvik“ sa opakuje aj niekoľkokrát za sebou, alebo až do vtedy, pokiaľ je muž schopný zvládnuť vysoký stupeň sexuálneho vzrušenia bez predčasnej alebo samovoľnej ejakulácie. Následne je možné skúsiť tento nácvik aj mokrou rukou, ktorá je simuláciou vnikania do vagíny ženy. Opäť sa toto cvičenie opakuje dovtedy, pokiaľ muž nezvládne vzrušenie
 • Technika stisku – táto technika je vlastne upravená prvá technika štart-stop. V tomto prípade príde na rad partnerka, ktorá stimuluje mužov penis a pri vyvrcholení stisne žaluď penisu.

Okrem spomínaných techník je osvedčené využiť napríklad aj masturbáciu pred sexuálnym stykom, najlepšie zhruba jednu až dve hodiny pred ním. Tým si zabezpečíte oveľa väčšiu výdrž, pretože vaše vzrušenie bude viac pod kontrolou a nie tak intenzívne.

Znecitlivenie penisu pomocou prípravkov alebo pomocou kondómu

V niektorých prípadoch môže byť predčasná ejakulácia spôsobená vyššou citlivosťou a v tomto prípade je možné vyskúšať prípravok na znecitlivenie penisu, ktorý sa nanáša na penis zhruba pol hodinu pred sexuálnym stykom (v niektorých prípadoch priamo pred sexuálnym stykom). Vďaka prípravku by mala byť znížená citlivosť, čo ma za následok želané oddialenie ejakulácie. No môže sa stať, že citlivosť bude znížená aj u partnerky.

Na trhu je množstvo dostupných druhov týchto prípravkov, či už v podobe gélov alebo krémov, stačí si len vybrať. Dôležité je upozorniť na možnosť, že pri používaní takéhoto prípravku môžu nastať vedľajšie účinky. Napríklad môžete dostať alergickú reakciu ale mať hnačku, preto je vhodné sa pred použitím poradiť so svojim lekárom.

Mnoho mužov uvádza, že pri používaní kondómov majú oveľa nižšiu citlivosť ako bez nich, a tým pádom sa im aj odďaľuje ejakulácia. Dôležité je vybrať si ten správny kondóm. Lepšie a účinnejšie  je siahnuť po takom, ktorý je vyrobený z hrubšieho materiálu.

Kegelove cviky

Kegelove cviky boli pôvodne pre tehotné ženy a mali za úlohu posilniť svalstvo panvového dna. Toto svalstvo u mužov zvládne ovládať nielen vznik erekcie, ale aj oddialenie ejakulácie. Tento cvik je vlastne simulácia zadržania močenia. Prebieha tak, že sa sťahuje spomínané svalstvo, pár sekúnd sa drží a potom uvoľní. Cvičenie sa opakuje viackrát.

Tieto cviky majú viacero účinkov:

 • Zlepšia prietok krvi v penise– cviky rozprúdia krv v penise, čím zvládne byť viac stoporený a tým pádom je aj dlhšia erekcia
 • Vyššia výdrž pri styku – muži majú vďaka týmto cvikom kontrolu nad svojim penisom, ale aj oveľa lepšiu výdrž a nepohoria ihneď na začiatku sexuálneho aktu
 • Tvrdší penis – ďalším pozitívnym účinkom kegelovych cvikov je tvrdší penis, ktorý je viac vzpriamený
 • Zdravie prostaty –pružnejšie a pevnejšie svalstvo napomáha zdraviu prostaty, ale aj pohlavným orgánom

Komunikácia ju kľúčová

Mnoho párov túto skutočnosť podceňuje. Rovnako ako vo vzťahu, tak i v sexuálnom živote je veľmi dôležitá komunikácia. To znamená vyjadrenie pocitov (tých dobrých a aj tých zlých), túžob, snov a fantázií. Jednoducho je nutné sa o sexe rozprávať.

Pokiaľ sa neviete rozprávať, pričom dôvodom môže byť napríklad strach či hanbenie, potom sa vám vzniknuté problémy budú naozaj veľmi ťažko riešiť, a pravdupovediac, skôr sa budú prehlbovať. Možno práve muž (alebo žena) nič nepovie, lebo má strach a tým pádom i sexuálny život nefunguje tak, ako má. Práve preto je komunikácia veľmi dôležitá. Komunikujte medzi sebou a verte, že i kvalita sexuálneho života bude na lepšej úrovni.

Výživové doplnky na predčasnú ejakuláciu

Na trhu je viacero výživových doplnkov, ktoré napomáhajú zlepšiť ejakuláciu, podporia libido a majú celkovo pozitívny vplyv na sexuálny život či psychiku muža. Výhodou týchto výživových doplnkov je, že majú čisto prírodné zloženie. Obsahujú unikátne zloženie niekoľkých bylín ako napríklad:

 • Kotvičník zemný (alebo Tribulus terrestris ), ktorý vplýva na udržanie optimálnej hladiny testosterónu a podporuje sexuálnu túžbu
 • Maca peruánska napomáha udržiavať sexuálnu aktivitu
 • L-Arginín je veľmi dôležitá aminokyselina, ktorá má vplyv na erekciu
 • A mnoho iných

Najznámejšie výživové doplnky sú napríklad eJoy LONG, Zerex, Tribul či Climax control.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie