• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo sú fytoestrogény, ich účinky v menopauze či rast pŕs a skúsenosti s nimi

Zrelá žena

Fytoestrogény a obdobie prechodu, to sú dve spojené nádoby. Klimaktérium je u žien obdobím výrazných hormonálnych zmien. Nepríjemne prejavy vznikajú pre výrazný úbytok dôležitého ženského hormónu estrogén a práve tu pomôžu fytoestrogény.

Využívajú sa ako prírodná alternatíva estrogénu na jeho doplnenie aj stimuláciu jeho tvorby. Ich účinky však nesúvisia iba s menopauzou, pomáhajú totiž aj na poprsie a celkovo sexuálny apetít. Ako fungujú, čo to vlastne fytoestrogény sú, kde ich možno nájsť a aké majú účinky u žien? Tu sú všetky dôležité informácie a skúsenosti s nimi z praxe.

Čo sú fytoestrogény, ich charakteristika a ako pôsobia

Fytoestrogény sú prírodné látky rastlinného pôvodu, ktoré majú podobnú štruktúru a účinok, ako ženský pohlavný hormón estrogén. Najväčšiu skupinu fytoestrogénov tvoria izoflavóny, k ďalším veľmi významným látkam patria aj lignany a kumestany.

Primárne podporujú správne fungovanie ženského organizmu a to aj vtedy, ak prechádza určitými zmenami súvisiacimi s výkyvmi či nedostatkom hormónov.

V súčasnej dobe poznáme minimálne 300 druhov rastlín s obsahom fytoestrogénov. Zložky, ako sú izoflavóny, lignany alebo kumestany, sa nachádzajú v malých množstvách v každom druhu ovocia či zeleniny z našej bežnej stravy. Dôležité je však vedieť, v ktorých potravinách sú vo vyššom množstve a teda môžu mať viditeľnejšie účinky.

Rastlinné estrogény sa nachádzajú aj voľne v prírode a to v bylinkách, pôvodne ako ochrana pred bylinožravými zvermi. Rastliny tieto hormóny vylučujú a tak znižujú plodnosť zvierat, ktoré sa nimi živia, takže takýmto štýlom chránia samé seba.

Fytoestrogény sú známe hlavne vďaka schopnosti správať sa ako estrogén v tele ženy. Tu sa viažu na estrogénové receptory a to aj napriek tomu, že nemajú chemickú štruktúru. Následne pomáhajú spustiť hormonálne procesy, či už ide o riešenie negatívnych prejavov menopauzy, srdcových ochorení a mnoho ďalších. Ich pôsobenie je prirodzené.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Aké sú ich účinky na libido, rast pŕs alebo v menopauze?

Účinky rastlinného estrogénu sú v ženskom organizme pomerne široké. Hoci sú pre telo prirodzené,  pri ich zvýšenej konzumácií je vhodná konzultácia s lekárom a to ohľadom interakcií. V princípe sú však fytoestrogény pozitívne a prospešné.

Tu sú najčastejšie a najdôležitejšie účinky, aké majú:

Hormonálna rovnováha: Hormóny sú prirodzenou súčasťou organizmu u žien a pre jeho plnohodnotné fungovanie je potrebná hormonálna rovnováha. Ženy zažívajú najväčšie výkyvy hormónov v čase menopauzy a tehotenstva. Ide najmä o zníženie estrogénu, ktorého hladinu je možné podporiť práve fytoestrogénmi a ich doplnením.

Sexuálny apetít a libido: Je všeobecne známe, že ženy v období klimaktéria nemajú takú sexuálnu túžbu, ako predtým. Môže zato výrazný pokles ženského hormónu estrogén. Jeho kolísaním stráca žena sexuálnu túžbu, apetít a potešenie z milostných radovánok. Práve tu pomôžu fytoestrogény, no nielen v tomto období, ale aj inokedy.

Zmiernenie príznakov menopauzy: V čase menopazy je najväčší problém práve nerovnováha hladiny hormónov a to estrogénu voči tým ostatným. V prechode práve preto pomôže nastolenie zdravej hladiny, ktorá zmierni negatívne symptómy. Fytoestrogény môžu zmierniť návaly tepla, nespavosť, únavu a aj problémy s pokožkou.

Zmiernenie príznakov PMS: Viac ako polovica žien trpí každý mesiac strašiakom známym ako predmenštruačný syndróm. Je to jav, ktorý vzniká po ukončení ovulácie, čiže približne 2 týždne pred menzesom. Sprevádzajú ho bolesť v podbrušku, zmeny nálad aj únava. Prírodné fytoestrogény pomáhajú zmierniť intenzitu práve týchto prejavov.

Rast a pevnosť pŕs: Veľkosť ženského poprsia je podmienená mnohými faktormi. Ide najmä o genetiku, rozloženie tuku v tele ženy a  množstvo hormónov estrogénu, progesterónu a prolaktínu. Dopĺňanie fytoestrogénov sa ukazuje ako výborný prírodný prostriedok, ktorý podporuje rast a spevnenie ženského poprsia úplne prírodnou cestou.

Psychická vitalita: Výrazný nedostatok estrogénu v organizme ženy má za následok mnoho nepríjemných prejavov a jedným z nich bývajú aj psychické ťažkosti. Patria sem vnútorný stres, napätie, podráždenosť, citlivosť, úzkosť, depresie a časté zmeny nálad. S pomocou rastlinných estrogénov dokážete všetky prejavy utlmiť na minimum.

Ďalšie účinky na organizmus: U žien sa vyskytuje ochorenie osteoporóza častejšie, ako u mužov. S pribúdajúcim vekom sa tiež znižuje vstrebateľnosť vápnika a tak vzniká riziko zlomenín. Fytoestrogény vďaka množstvu izoflavónov oba tieto javy zmierňujú. Sú dobré aj na prevenciu rakoviny prsníkov pre ich antikarocinogénný účinok.

Sú s nimi spojené nejaké riziká alebo nežiaduce účinky?

Fytoestrogény majú pomerne široké a komplexné účinky, ale v niektorých prípadoch si treba dať pozor aj na tie menej žiaduce. Veľa závisí od formy a množstva.

Ak treba niektoré špeciálne spomenúť, sú to hlavne:

 • štúdie ukazujú, že niektoré prírodne estrogény znižujú u mužov a zvierat plodnosť, pričom pri vylúčení tejto stravy došlo k obnove plodnosti
 • podľa niektorých informácií môžu tieto látky pri dlhodobom užívaní spôsobovať hormonálne poruchy, no toto tvrdenie nebolo ešte overené
 • taktiež pomáhajú s prevenciou a liečbou istých typov rakovinových nádorov, no nie všetky a nie na všetky druhy, nemajú teda 100 % účinnosť
 • niektoré formy prírodných fytoestrogénov môžu spôsobiť nadmerné priberanie aj obezitu, tento účinok treba preto vo vyššej miere sledovať

Vedcom sa mnoho zo spomenutých prejavov nepodarilo úplne potvrdiť a ani pochopiť mechanizmus ich účinku. Pokiaľ sa však pre rastlinné estrogény rozhodnete, nemusíte mať obavy, dôležitá je kvalita ich pôvodu a najmä správne dávkovanie.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Kde fytoestrogény nájsť? Potraviny, bylinky aj tabletky

Fytoetrogény sa nachádzajú vo veľkom množstve v strave rastlinného a živočíšneho pôvodu, ktoré sú aj súčasťou nášho jedálnička. Doplniť ich môžete aj cez špeciálne voľne predajné a 100% prírodné doplnky alebo cez čaje obsahujúce niektoré byliny.

Čo sa týka najlepších zdrojov práve pre ženy, ide o:

Sója: Vďaka svojím účinkom má dnes sója využitie tak v medicínskom, ako aj v potravinárskom priemysle. Obsahuje obrovské množstvo fytoestrogénov, ktoré sú pre telo ženy významnou alternatívou prírodného estrogénu. Siahnuť môžete aj po produktoch zo sóje, napríklad tempehu, no pozor na to, aby išlo o zdravý spôsob úpravy.

Semiačka: Ďalším užitočným zdrojom prírodných fytoestrogénov sú semiačka. Pozor, toto tvrdenie však neplatí pre všetky druhy, reč je iba o chia, sezamových a ľanových semiačkach. Obsahujú lignany, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu a hladinu estrogénu v tele, okrem toho aj veľa omega-3 kyselín a minerálov pre libido či plodnosť.

Orechy: Fytoestrogény sa nachádzajú vo väčšom množstve aj v orechoch. Ide hlavne o vlašské orechy, pistácie, mandle a arašidy. Vymenované druhy sú bohaté aj na iné živiny, než rastlinné estrogény, ktoré sú pre ženské telo prospešné. Takto doplníte zdravé tuky, aminokyseliny, omega mastné kyseliny a z minerálov zinok či horčík.

Ryby a morské plody: Morské plody a ryby sú skvelým zdrojom doplnenia živín, ktoré organizmus potrebuje. Na hormonálnu sústavu sú najlepšie losos, morské ryby, ustrice alebo homáre. Pri ich dlhodobej konzumácií bude vaša hladina hormónov optimálna a produkcia estrogénu zvýšená, navyše, je tu aj veľa aminokyselín a minerálov.

Zelenina a ovocie: Najviac prírodného estrogénu spomedzi zeleniny sa nachádza v mrkve, batátoch, paradajkách a v špenáte. Uvedené druhy pomáhajú na zlepšenie hladiny estrogénu v tele a obsahujú mnoho dôležitých minerálov a vitamínov, vrátane vitamínov D či zinku. Z ovocia sú najlepšími zdrojmi slivky, jablká, jahody a marhule.

Hormonálna joga: Na podporu hormonálnej rovnováhy všeobecne odporúčame skúsiť aj špeciálnu sériu cvičení tzv. hormonálnej jogy. Ide o cviky zamerané na stimuláciu vaječníkov, štítnej žľazy, nadobličiek a hypofýzy, ktoré môžete precvičovať aj dlhodobo a po celý rok. Pomôcť môže aj na prekrvenie panvy alebo duševnú rovnováhu.

Bylinky: Existuje celý rad bylín, ktoré sú súčasťou prírodnej liečby a priaznivo podporujú hladinu estrogénu v tele ženy. Bylinky bohaté na fytoestrogény pomáhajú pri prejavoch menopauzy, menštruačných poruchách a udržujú optimálnu hladinu hormónov. Zamerajte sa na Macu, Ashwagandhu, Damiánu, Angeliku, Hloh alebo Vitex.

Doplnky výživy: V súčasnej dobe je na trhu obrovské množstvo prírodných doplnkov, ktoré majú rastlinné zloženie. Môžu buď obsahovať bylinné zdroje fytoestrogénov, alebo byť tiež obohatené minerály a vitamíny, ktoré podporujú fytoestrogénny účinok rastlinnej zložky. Určené sú pre ženy na podporu libida a na ťažkosti v menopauze.

Najčastejšie otázky o fytoestrogénoch a ich účinkoch

Fytoestrogény sú v dnešnej dobe pomerne novým a zároveň veľmi populárnym fenoménom. Niektoré ženy by ich priaznivé účinky nevymenili za nič na svete, iné zas naopak ešte majú k týmto látkam nedôveru Vidno to aj v online diskusiách a témach.

Toto sú otázky a dotazy, ktoré ženy riešia asi najviac:

Akým spôsobom sa dá zistiť, či je estrogénu v tele málo?

Prvým nepriamym prejavom nedostatku estrogénu u žien je pokles libida a typické ženské problémy. Ide o menštruačné poruchy, zmeny nálady, prejavy menopauzy či poruchy s pleťou a vlasmi. Podľa týchto prejavov by mal lekár v rámci vyšetrenia riešiť odber vzorku krvi a z nej sa na základe laboratórnych testov určí hladina estrogénov.

Ktoré faktory negatívne vplývajú na jeho tvorbu?

Je veľa faktorov, ktoré môžu produkciu estrogénu v organizme žien výrazne obmedzovať. Najčastejšie však ide napríklad o obdobia kojenia, pri poruchách štítnej žľazy alebo prípadne pri poklese aktivity vaječníkov. K ďalším negatívnym faktorom patria fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, nesprávna životospráva aj spôsob životného štýlu.

Akým spôsobom sa dá ešte zvýšiť jeho hladina?

Na začiatok je určite najvhodnejšie zostaviť si primeraný jedálniček z potravín uvedených vyššie. Taktiež by ste nemali zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín a to najmä bylinných čajov. Vyhýbajte sa stresu, ktorý môže hladinu estrogénu znižovať cez pôsobenie kortizolu. Naopak, intenzívne cvičenie podporuje jeho prirodzenú tvorbu.

Pomáhajú fytoestrogény aj proti výskytu akné?

Jednou z niekoľkých možných príčin akné môže byť aj nadmerná tvorba testosterónu v tele ženy a pokles estrogénu. Dodatočný príjem prírodného estrogénu by tento nepríjemný jav mohol výrazne zmierniť a existujú štúdie, ktoré boli zamerané na vplyv fytoestrogénov v prípade akné. Dôležitý je zdravý a hlavne pravidelný pitný režim.

Existujú potraviny, ktoré hladinu estrogénu znižujú?

Pokiaľ je reč o potravinách, ktoré tvorbu estrogénu výrazne znižujú, patria tam najmä tie nezdravé a zároveň obľúbené. Konkrétne na tom majú najväčší podiel fast foody a rôzne druhy polotovarov. Tieto potraviny obsahujú látky, ktoré negatívne ovplyvňujú tvorbu tohto ženského hormónu a navyše sú nezdravé aj pre pohlavný systém.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Prírodne doplnky sú u žien čoraz známejšie a populárnejšie. Vďaka svojmu rastlinnému zloženiu, ktoré môže byť obohatené minerálmi a vitamínmi, majú jedinečný účinok na organizmus a ide o výborný spôsob, ako ho podporiť prirodzene.

Ako fungujú prírodné doplnky s fytoestrogénmi u žien?

 • kombinácia kvalitných bylín, minerálov a vitamínov pomáha na negatívne prejavy menopauzy, napríklad návaly tepla, nespavosť a zmeny nálad
 • jedinečné rastlinné zloženie má schopnosť optimalizovať hladinu hormónov a tak upraviť menštruačný cyklus alebo ťažkosti s ním spojené
 • pomáhajú aj na podporu stratenej sexuálnej túžby u žien, zvyšujú vitalitu, sexuálnu energiu a viaceré podporujú prekrvenie pohlavnej sústavy
 • organizmu dodávajú potrebnú energiu na každodenné aktivity, podporujú regeneráciu tela a pomáhajú odbúrať stres a zlepšiť aj kvalitu spánku

Výhodou týchto doplnkov je dostupnosť bez toho, aby ste museli ísť za lekárom a absolvovať nejaké vyšetrenie či mať od neho predpis. Pri výbere kvalitného produktu a jeho dlhodobom a pravidelnom užívaní docielite naozaj výrazné zlepšenie pohlavného zdravia a to aj kvôli koncentrovanému obsahu fytoestrogénov z rastlinných extraktov.

ejoy femina 2 balenie

ejoy femina 2 balenie

eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na doplnenie fytoestrogénov

Príroda je pomocníkom človeka už celé stáročia. Rastliny, ktoré podporujú pohlavnú sústavu žien, sú základom zloženia 100 % prírodného produktu  eJoy® Femina.

Tento doplnok je vyrobený špeciálne pre ženy, ktoré majú problematický priebeh menopauzy, menštruácie a rôzne iné ťažkosti spojené s pohlavnou či hormonálnou sústavou. eJoy® Femina je k telu šetrný obsahuje aj množstvo prírodných fytoestrogénov.

Účinky eJoy® Femina na organizmus sú komplexné:

 • kombinácia rastlinných zložiek zmierňuje prejavy menopauzy
 • mix vitamínov podporuje menštruačný cyklus a aj priebeh
 • byliny optimalizujú hormonálnu činnosť a hladinu hormónov
 • účinne zmierňuje negatívne prejavy PMS a ťažkosti s menzesom
 • efektívne účinkuje na zlepšenie a kvalitu spánku aj zmeny nálady
 • podporuje aj sexuálny život a zdravie a to stimuláciou libida

Doplnok má pozitívne účinky aj na celkové zdravie vlasov, pokožky tela, nechtov a pleti. Zloženie prírodného doplnku pozostáva z kvalitných bylín, minerálov a vitamínov, ktoré sú pre správne fungovanie organizmu ženy dôležité. Konkrétne ide extrakty rastlín Maca, Kotvičník, Damiána a Ashwagandha, vitamíny C, B6 a E aj minerál Zinok.

Obavy z negatívnych účinkov nemusíte vďaka prírodnému zloženiu vôbec mať. Rastlinné extrakty majú vysokú kvalitu a ich cieľom je prirodzene doplniť fytoestrogény. Ak vás produkt zaujal, kúpiť ho viete bez receptu v oficiálnom eshope značky.

Aké sú skúsenosti s fytoestrogénmi a ich účinkami u žien

Výrazný pokles ženského hormónu estrogén je problém, ktorý by mala každá žena riešiť čo najskôr. Existujú prípady, kedy hladina pohlavných hormónov klesá úplne prirodzene. Toto obdobie býva často spojené s poklesom libida a pohlavného zdravia.

Výrazne zníženie produkcie estrogénu v organizme vzniká najmä v období klimaktéria a menopauzy. Viac ako polovica žien má skúsenosti s negatívnymi prejavmi menopauzy, ktoré im v mnohých prípadoch znemožňovali aktivity každodenného života. Ich skúsenosti naznačujú, že úprava stravy dokáže hladinu estrogénu stimulovať.

Pokiaľ úpravu jedálnička doplníte obmedzením negatívnych faktorov, ako sú nedostatok pohybu, fajčenie cigariet alebo nadmerné pitie alkoholu, výsledok na seba nenechá dlho čakať. Skúsenosti však ukazujú, že významné sú tiež fytoestrogény.

Okrem potravín, ktoré ich obsahujú, odporúčame pre efektívnejšie výsledky siahnuť aj po prírodných doplnkoch výživy. Tie obsahujú rastliny s obsahom fytoestrogénov v silnejšej koncentrácii a jedným z najlepších prírodných produktov pre ženy, ktorý je certifikovaný aj Úradom verejného zdravotníctva SR, je prípravok eJoy® Femina.

Ženy si v živote prechádzajú obdobím, kedy ich telo dokáže potrápiť, avšak dôležité je vždy nájsť riešenie. Práve dlhodobé a pravidelné dopĺňanie fytoestrogénov sa ukazuje ako prirodzená a prírodná cesta pre zmiernenie mnohých ženských ťažkostí!

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie