• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Viaceré ženské hormóny ovplyvňujú pohlavný život aj zdravie. Ktoré to sú a aké majú účinky?

Tak, ako u mužov, aj u žien vplývajú na fungovanie reprodukčnej sústavy aj na viaceré oblasti sexuálneho života pohlavné hormóny. Ich úlohou je jednak zabezpečiť zdravý stav orgánov pohlavného ústrojenstva, ale môžu ovplyvňovať napríklad aj sexuálny apetít. Ktoré hormóny majú najdôležitejší význam pre sexuálny život a ako ich ovplyvniť?

Ženské pohlavné hormóny, ich účinky a význam

Hormóny sú z biologického hľadiska látky, ktoré zabezpečujú prenos chemického signálu medzi niektorými bunkami a orgánmi v tele. V prípade pohlavných hormónov ide predovšetkým o fungovanie rozmnožovacej sústavy a jej zdravý stav, ale nielen to.

Viaceré tieto hormóny ovplyvňujú aj fyzickú a psychickú výkonnosť, metabolické procesy, spánok, náladu alebo aj vylučovanie iných hormónov. Zo ženských pohlavných hormónov majú najväčší význam estrogény tvorené hlavne vo vaječníkoch. Vplývajú na plodnosť, menštruačný cyklus, poprsie, vývin prsnej žľazy, psychickú vitalitu a priebeh menopauzy.

Medzi ďalšie dôležité pohlavné hormóny u žien potom patria:

  • progesterón, ktorý je zaraďovaný medzi gestagény, ten má význam pre zvýšenie plodnosti u ženy a tiež pre správny priebeh tehotenstva
  • folikulostimulačný FSH hormón a luteinizačný LH hormón, ktoré patria medzi gonadotropné hormóny ovplyvňujúce ovuláciu
  • prolaktín, nazývaný aj luteotropný hormón, ktorý ovplyvňuje produkciu progesterónu a na konci tehotenstva aj tvorbu mlieka
  • oxytocín, ktorý je dôležitý hlavne na konci tehotenstva a počas pôrodu, kedy vyvoláva pôrod, no pomáha aj transportu spermií k vajíčku

Ako zvýšiť hladinu fytoestrogénov u žien

Vzhľadom na to, že fytoestrogény sú v mnohom podobné estrogénom, ktoré majú najväčší význam z hľadiska pohlavného zdravia a sexuálneho života, je vhodné tieto rastlinné látky pravidelne dopĺňať. Netýka sa to pritom iba žien v menopauze.

Toto sú najlepšie zdroje a možnosti, ako zvýšiť fytoestrogény v tele:

Bylinky: Jedným z najlepších zdrojov fytoestrogénov sú rastliny a byliny, ktoré možno použiť napríklad v podobe čajov. Výber je pomerne veľký, medzi najlepšie bylinky obsahujúce fytoestrogény patria jam čínsky, angelika čínska, serenoa plazivá, senovka grécka, šalvia lekárska, vitex jahňací a ploštičník strapcovitý.

Koreniny: V rámci dochutenia jedál, či už v studenej kuchyni alebo pri bežnom varení, môžete použiť aj niektoré koreniny, ktoré sú tiež dobrým zdrojom fytoestrogénov. Ide hlavne o aníz, fenikel alebo muškát, navyše, podporujú aj libido a sexuálny apetít. V menšej miere môžete skúsiť aj štipľavé korenie.

Sója: Spomedzi potravín a surovín je výborným zdrojom fytoestrogénov sója a jedlá či produkty s jej obsahom. Nachádzajú sa tu hlavne izoflavonoidy, konkrétne genisteín, daidzeín a glyciteín. Do jedálnička preto zaraďte napríklad tofu, tempeh, sójovú omáčku alebo aj samostatné sójové klíčky či bôby.

Ovocie a zelenina: V rámci ovocia a zeleniny je možné tiež vybrať do jedálnička viacero druhov, ktoré obsahujú napríklad lignany, kumestany alebo izoflavóny. Z ovocia skúste napríklad jablká, granátové jablká, jahody, čerešne a hrozno, zo zeleniny sú najlepšou voľbou mrkva, sladké zemiaky, cesnak, brokolica či kôpor.

Obilniny a strukoviny: Pokiaľ ide o obilniny, ak chcete zvýšiť hladinu fytoestrogénov v tele, siahnite hlavne po ovse, jačmeni, pšeničných klíčkoch a jedlách či surovinách, ktoré ich obsahujú, napríklad pečivo. Zo strukovín sú výborným zdrojom šošovica, hrach a fazuľa, ktoré možno použiť aj do polievok.

Oleje a semená: Pokiaľ ide o oleje alebo olejnaté semená, tie sú bohaté zo všetkých fytoestrogénov predovšetkým na lignany. Do jedálnička preto zaraďte napríklad ľanové semená alebo sezamové semená. Z olejov sú najlepším zdrojom fytoestrogénov olej zo šalvie muškátovej a jazmínový olej.

Nápoje: Nielen v jedlách či potravinách možno nájsť fytoestrogény, ale aj niektoré druhy nápojov a tekutín ich obsahujú pomerne dosť. Ide predovšetkým o alkohol, hlavne pivo, červené víno bourbon, nachádzajú sa aj v káve. Všetky tieto nápoje však konzumujte v zdravej miere a nepreháňajte to s ich množstvom.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie