• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo je menštruačný kalendár, ako funguje a aký je jeho výpočet pre plodné dni

menštruačný kalendár

Pri plánovaní tehotenstva, ale aj na kontrolu pohlavného zdravia, na to všetko môžete využiť špeciálny a pre ženy veľmi užitočný nástroj zvaný menštruačný kalendár. Hoci jeho hlavnou úlohou je výpočet plodných dní, možnosti využitia sú omnoho širšie.

Aj keď je každá žena jedinečná a menštruačný cyklus je ovplyvnený rôznymi faktormi, ako sú napríklad stres alebo zmena stravy, menštruačný kalendár môže poskytnúť užitočné informácie o vašom zdravotnom stave. Platí to vtedy, keď plánuje tehotenstvo, ale aj vtedy, ak sa mu chcete vyhnúť. Ako funguje a aký výpočet pre neho platí?

Menštruačný kalendár a princíp jeho fungovania

Menštruačný kalendár môže byť aplikácia alebo jednoduchý internetový nástroj, ktorý umožňuje ženám sledovať cyklus a určiť plodné dni. Princíp jeho fungovania vychádza zo štandardnej dĺžky a priebehu menštruačného cyklu u zdravej ženy.

Kalendár funguje na základe sledovania menštruačných dní, čiže krvácania. Menštruačné krvácanie trvá bežne 3 až 7 dní a práve vtedy sa začína počítanie.

V praxi funguje menštruačný kalendár tak, že žena si odsleduje prvý deň svojej menštruácie a následne sa začína počítať cyklus. Ten zahŕňa dátumy od prvého dňa jednej menštruácie až do dňa pred začiatkom ďalšej. Vypočítaný počet dní predstavuje dĺžku cyklu a platí, že priemerná dĺžka je medzi 28 a 32 dňami, no u každej ženy to je iné.

Hlavnou funkciou menštruačného kalendáru je pomôcť ženám, ktoré plánujú otehotnieť alebo sa naopak snažia tehotenstvu vyhnúť. Sledovanie kalendára môže pomôcť určiť plodné dni, kedy by mala byť najväčšia pravdepodobnosť možného otehotnenia.

Tým je obdobie, keď sa vajíčko uvoľní z vaječníka, putuje cez vajcovod a je pripravené na oplodnenie. Plodné dni sa vypočítajú na základe dátumu ovulácie, ktorý závisí od dĺžky cyklu a dĺžky menzesu. Pri neplodných dňoch sa pravdepodobnosť tehotenstva zníži, pretože vajíčko nie je pripravené na oplodnenie alebo už sa uvoľnilo z vaječníka.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Ako dlho trvá menštruácia, aké má fázy a čo pre ne platí?

Menštruácia je prirodzený fyziologický proces, ktorý prebieha u žien v reprodukčnom veku, takže od puberty až do obdobia menopauzy, ktoré končí klimaktériom.

Väčšina zdravých žien zažíva menštruáciu každý jeden mesiac, pričom jej trvanie a intenzita môže byť pre každú ženu iné. Bežné trvanie menštruácie sa pohybuje v priemere od 3 do 7 dní, niektoré ženy však môžu mať kratšie alebo aj dlhšie krvácanie.

Menštruačný cyklus má 4 fázy, tu je ich priebeh:

 • prvou fázou je folikulárna fáza, ktorá začína 1. deň menzesu, počas nej sa hladina estrogénu v tele žien zvyšuje a dochádza k rastu vajíčka
 • druhou je ovulačná fáza, čiže plodná, ktorá začína v polovici cyklu a pri tejto fáze sa uvoľní zrelé vajíčko z vaječníka a môže byť oplodnené
 • fázou číslo tri je luteálna fáza, ktorá začína po ovulácií, trvá približne 14 dní, pričom sa hladina hormónov v tele zvyšuje pre možné tehotenstvo
 • poslednou je menštruačná fáza, ktorá začína približne 14 dní po ovulácii, trvá zvyčajne 3 až 7 dní a jej najznámejším prejavom je krvácanie

Žena je plodná približne v období od 5 dní pred ovuláciou do 2 dní po jej skončení. To znamená, že ak máte 28 dňový cyklus, pravdepodobne budete plodná medzi 10. a 16. dňom po prvom dni vašej poslednej menštruácie. Ak máte nepravidelný cyklus, môže byť ťažšie určiť presné dni plodnosti, no aspoň orientačne to platí aj u vás.

Čo vplýva na ženskú plodnosť, čo ju znižuje a čo zvyšuje?

Ženská plodnosť je kľúčovou súčasťou reprodukčného zdravia, avšak nie je neobmedzená a môže byť ovplyvnená mnohými faktormi. Keďže menštruačný kalendár má zmysel práve v určení plodných dní, dôležité je vedieť aj to, čo na plodnosť vplýva.

Tieto faktory sú zásadné a niektoré aj dlhodobé:

Vek: Ženy sa rodia s obmedzeným počtom oplodniteľných vajíčok a ich kvalita sa zhoršuje s pribúdajúcim vekom. Najplodnejšie obdobie je medzi 20. a 24. rokom, po 35. roku života sa to zhoršuje. Počet vajíčok sa začína znižovať a rastie riziko genetických chýb, čo môže viesť k problémom s otehotnením, jeho priebehom a so zdravím plodu.

Ochorenia pohlavnej sústavy: Ochorenia pohlavnej sústavy môžu mať vážne dôsledky na zdravie ženy a ovplyvniť jej plodnosť. Ak sú zanedbané, môžu viesť k neplodnosti alebo komplikáciám počas tehotenstva. Ide najmä o zápaly, infekcie, cysty alebo nádory týkajúce sa maternice, vaječníkov, vajcovodov alebo vnútornej sliznici pošvy.

Alkohol, kofeín a fajčenie: Tieto faktory môžu mať negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu a kvalitu vajíčok, čím môžu vážne obmedziť možnosti otehotnenia. Ženy, ktoré plánujú otehotnieť, by sa preto mali snažiť minimalizovať alebo eliminovať tieto vplyvy, pomôže to aj na priebeh menštruácie a zlepšenie sexuálneho apetítu.

Hormonálna nerovnováha: Hormonálna nerovnováha je stav, ktorý môže ovplyvniť nielen menštruačný cyklus, ale aj celkové zdravie ženy a jej plodnosť. Za týmto pojmom sa pritom myslí nedostatočná hladina estrogénov alebo progesterónov, prípadne zvýšená hladina testosterónu. Ovplyvňuje to aj pravidelnosť a priebeh menštruácie.

Stravovanie a jedálniček: Nezdravá strava a jedálniček môžu ovplyvniť ženskú plodnosť tým, že zhoršujú hladinu dôležitých hormónov, znižujú množstvo potrebných vitamínov, minerálov a stopových prvkov či zhoršujú zápalové procesy. Z tohto pohľadu je riziková konzumácia nadmerného množstva nezdravých tukov, cukrov a solí.

Telesná hmotnosť a dostatok pohybu: Telesná hmotnosť je tiež jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú plodnosť. Pri nadváhe alebo naopak podvýžive môže prísť k hormonálnym zmenám, ktoré ovplyvňujú menštruačný cyklus a ovuláciu. Nedostatok pohybu sa tiež odrazí na hormonálnej hladine a v neposlednom rade aj libide.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Ako na podporu menštruácie a ženskej plodnosti?

Zdravie ženskej reprodukčnej sústavy je kľúčové pre plodnosť, ale aj pre kvalitu sexuálneho života. Menštruačný kalendár vám síce prezradí, kedy máte plodné dni a zistíte podľa neho aj to, či máte pravidelnú menštruáciu, ako ale podporiť sexuálne zdravie?

Tu sú dlhodobé a prirodzené možnosti podpory:

Vyriešenie ochorení pohlavnej sústavy: Vyriešenie ochorení pohlavnej sústavy a ich včasná liečba je základným kľúčom k zlepšeniu ženskej plodnosti a zvýšeniu šancí na úspešné otehotnenie. V niektorých prípadoch stačí liečba antibiotikami, v iných môže byť potrebný chirurgický zákrok či hormonálna terapia, no dôležité je to riešiť.

Obmedzenie negatívnych faktorov: Ak chcete lepšiť menštruáciu aj plodnosť, nevyhnutné bude obmedziť niektoré negatívne faktory. Najviac nebezpečné sú nezdravé stravovanie, nadmernú konzumáciu alkoholu a kofeínu, fajčenie a nedostatok pohybu. Negatívny vplyv môžu mať aj niektoré lieky, o tom sa však už poraďte s lekárom.

Strava s vitamínmi B a E a selénom: Tieto látky sú obzvlášť dôležité pre podporu plodnosti a menštruácie. Vitamín B sa nachádza v celozrnných potravinách, zelenine, mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch, vitamín E zas nájdete v semenách a rastlinných olejoch. Minerál Selén viete najlepšie doplniť z rýb, morských plodov alebo zo strukovín.

Viac pohybu a normalizácia hmotnosti: Zdravý životný štýl má tiež pozitívny vplyv na pohlavné zdravie, vrátane plodnosti, priebehu menštruácie a libida. Normalizácia hmotnosti je nevyhnutná pre udržanie hormonálnej rovnováhy aj zdravia pohlavných orgánov. Najlepším prostriedkom k tomu je pravidelný pohyb, chôdza aj cielený šport.

Fytoestrogény v jedálničku a stravovaní: Konzumácia potravín bohatých na fytoestrogény pomáha pri regulácii hormonálnej rovnováhy, na stimuláciu estrogénu a aj na priebeh menštruačného cyklu. Medzi najlepšie zdroje patria sója, tofu, sójové mlieko, ľanové aj tekvicové semienka, červená repa, zeler, mrkva, chren a brokolica.

Obmedzenie stresu a viac spánku: Stres a nedostatok spánku môžu negatívne ovplyvniť reprodukčné zdravie, hlavne hladinu hormónov a z toho vyplývajúci priebeh menštruačného cyklu. Obmedziť stres môžu cvičenie, meditácia aj joga. Ešte výraznejší vplyv má zdravý spánok, ktorý podporuje hormonálnu rovnováhu aj fyzickú vitalitu.

Bylinky a bylinkové čaje: Bylinky a bylinkové čaje pre ženy sú veľmi obľúbeným spôsobom, ako dlhodobo a prirodzene zlepšiť zdravie pohlavnej sústavy, zmierniť niektoré jej ťažkosti a podporiť aj libido či plodnosť. Medzi najlepšie bylinky pre ženy patria Damiána, Maca, Ashwagandha, Alchemilka, Šalvia, Ľubovník, Senovka či Ploštičník.

Výživové doplnky: Prírodné výživové doplnky môžu zlepšiť plodnosť ženám tým, že poskytujú telu dôležité vitamíny a minerály potrebné pre správne fungovanie reprodukčného systému. Najdôležitejšie sú však bylinné extrakty, vrátane spomínaných vyššie, ktoré tu nájdete v koncentrovanej forme pre dlhodobé a presné užívanie.

Najčastejšie otázky o menštruačnom kalendári a menštruácii

Menštruačný kalendár a menštruácia sú dôležité pre reprodukčné zdravie aj sexuálny život žien, no mnohé nemajú v tejto téme dostatočne jasno. Na internetových fórach a v diskusiách preto preberajú viaceré praktické otázky súvisiace s touto témou.

Medzi dotazy, ktoré sa riešia najviac, patria tieto:

Čo sú plodné a neplodné dni a kedy u ženy nastávajú?

Plodné dni sú dni v ženskom cykle dni, ktoré nastávajú približne 16. dňom od posledného dňa menzesu a v tomto období žena môže otehotnieť. Vtedy sa totiž uvoľňuje vajíčko z vaječníka a môže sa spojiť s mužskou spermiou vo vajíčkovode. Naopak, neplodné dni sú dni mimo obdobia plodných dní a vtedy je možnosť otehotnenia najnižšia.

Aké sú typické príznaky plodných dní alebo ovulácie?

Pri plodných dňoch sa u žien môžu vyskytnúť niektoré typické príznaky, ktoré súvisia s ovuláciou, najčastejšie ide o príznaky typu mierne zvýšená teplota, zmena konzistencie vaginálneho výtoku, zvýšená chuť na sex alebo bolestivé prsníky. Tieto príznaky však nemusia byť určujúce a preto je menštruačný kalendár presnejšia možnosť.

Môže menštruácia meškať alebo byť nepravidelná?

Áno, menštruácia môže byť nepravidelná a môže aj meškať. Je mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť jej pravidelnosť, napríklad hormonálne zmeny, stres, nadmerné cvičenie, chudnutie alebo priberanie na váhe či užívanie určitých liekov. Ak menštruácia mešká o viac ako 7 dní, môže to byť dôvod na návštevu lekára, ak menej, nemusíte sa báť.

Je možné otehotnieť aj pred alebo počas menštruácie?

Áno, možné to je. Proces oplodnenia sa môže stať kedykoľvek počas menštruačného cyklu, pretože spermie môžu prežiť v ženskom tele až 5 dní. Aj keď sú šance na oplodnenie počas menštruácie nižšie, nie sú nulové. Preto, ak nechcete zvyšovať riziko nežiaduceho tehotenstva, odporúča sa používať ochranu aj v tomto období.

Ako sa dá podporiť mužská plodnosť u partnera?

Menštruačný kalendár má zmysel pre plodnosť ženy, no aj plodnosť muža je dôležitá. Na jej podporu skúste podobné prostriedky, ako aj v prípade tej ženskej, čiže zdravá strava, dostatok pohybu a obmedzenie konzumácie alkoholu. Pre mužov sú dôležité najmä minerály Selén a Zinok a z rastlín Maca a Tribulus, ktoré stimulujú testosterón.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Podporiť zdravý priebeh menštruácie je možné aj s využitím prírodných doplnkov, ktoré majú všeobecne prospešný vplyv na ženské telo. Sú dostupné voľne bez vyšetrenia či receptu, majú formu perorálnych kapsúl alebo tabliet a ich základom sú extrakty rastlín.

Ich pôsobenie je na menštruáciu, ale aj iné oblasti:

 • majú pozitívny vplyv na celý menštruačný cyklus a pomáhajú aj na zmiernenie negatívnych príznakov typu bolesti hlavy, kŕče a únava
 • fungujú aj na podporu hormonálnej rovnováhy, ktorá je kľúčová pre zdravie žien a normálny priebeh menštruácie, pôsobí aj na ženské libido
 • obsahujú tiež také prírodné látky, ktoré pomáhajú zmierniť ženám prejavy v období menopauzy, najmä návaly tepla, únava alebo nespavosť
 • ich zloženie sa skladá z bylín so schopnosťou podporiť sexuálnu vitalitu a energiu, rovnako tak obsahujú látky podporujúce priamo plodnosť

Tieto doplnky môžu obsahovať aj vitamíny, minerály či antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením, podporujú aj zdravie pokožky a vlasov alebo celkovo stimulujú libido. Svojim zložením sú 100 % bezpečné, bez nežiaducich účinkov a dostupné voľne. Aby ale mohli pôsobiť naplno, treba ich užívať každý deň a dlhodobo.

eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na podporu plodnosti

Ak chcete zlepšiť svoje reprodukčné zdravie, podporiť plodnosť a zlepšiť menštruáciu, silu prírody viete využiť cez 100 % prírodný doplnok eJoy® Femina.

Ide o produkt od výrobcu, ktorý je na trhu už 7. rok. Je určený špeciálne pre ženy a obsahuje extrakty z Macy, Tribulusu, Damiány a Ashwagandhy, ktoré sú doplnené o zinok a vitamíny B6, C a E. Užívanie je bez rizík, kontraindikácií či vedľajších účinkov.

eJoy® Femina vám prináša nasledujúce vplyvy:

 • zabezpečuje rovnováhu a správnu hladinu ženských hormónov
 • podporuje pravidelný cyklus menštruácie a zlepšuje jeho priebeh
 • tiež potláča nepríjemné bolesti a ťažkosti spojené s menštruáciou
 • zmierňuje negatívne prejavy PMS dlhodobo a prirodzene
 • rovnako tak zmierňuje niektoré nepríjemne príznaky menopauzy
 • zlepšuje kvalitu spánku a zdravie a stav vlasov, nechtov a kože

Ak chcete plnohodnotne dosiahnuť všetky uvedené účinky, je potrebné pravidelné a dlhodobé užívanie. Tento prírodný doplnok sa podáva v kapsulovej forme, 2-krát denne a najlepšie po jedle. Neobsahuje žiadne škodlivé, syntetické alebo nekvalitné látky, rovnako tak ani farbivá, umelé náhrady alebo stabilizátory, preto sa dá užívať aj viac mesiacov.

Doplnok bol podrobený všetkým potrebným laboratórnym testom a získal certifikáciu od Úradu verejného zdravotníctva SR. Viac informácií o ňom, ale aj možnosť voľnej kúpy bez receptu či vyšetrenia, získate online na oficiálnej webovej stránke.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Aké sú skúseností žien s menštruačným kalendárom?

Menštruačný kalendár je už mnoho rokov skvelým spôsobom, ako môže žena sledovať menštruačný cyklus, naplánovať si tehotenstvo a vypočítať menštruáciu.

Skúsenosti ale súčasne ukazujú, že len jeho sledovanie neznamená automaticky, že budete mať zdravú menštruáciu a pravidelný menštruačný cyklus. Aby sa tak stalo, musíte podporiť hormonálnu rovnováhu a správne fungovanie reprodukčného systému. Tu platí, že najlepším spôsobom je komplexné zlepšenie životosprávy a životného štýlu.

Základom je zdravšie stravovanie, jedálniček s fytostrogénmi a vitamínmi B či E, viac pohybu a fyzickej aktivity spolu s oddychom a kvalitným spánkom a obmedzenie negatívnych faktorov typu stres, alkohol, fajčenie či ochorenia pohlavnej sústavy.

Stimulačné účinky majú aj byliny, či už vo forme čajov, tinktúr či hotových doplnkov výživy v podobe kapsúl a tabliet. Tie majú najlepšie zloženie a možno ich užívať dlhodobo, keďže prešli laboratórnym testovaním. Skúsenosti ukazujú, že môžu najviac pomôcť na pravidelnosť menštruácie a teda aj pri správnom používaní menštruačného kalendáru.

Jednou z najlepších značiek na trhu je v tomto segmente doplnok eJoy® Femina. Jeho zloženie pozostáva z kvalitných rastlín, minerálov a vitamínov, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu, zdravý priebeh menštruačného cyklu a dokonca aj libido!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie