• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo znamená zlý spermiogram pre otehotnenie a čo viete spraviť pre zlepšenie plodnosti

spermiogram

Ak sa snažia partneri otehotnieť a nedarí sa im to dlhšiu dobu, napríklad pol roka či rok, prichádzajú na rad testy plodnosti. U mužov je takýmto testom predovšetkým spermiogram, ktorý ukáže niektoré dôležité vlastnosti týkajúce sa semena a spermií. V posledných rokoch sa stáva čoraz častejšie, že mužovi vyjde zlý spermiogram. Čo to znamená?

Čo je spermiogram a aké sú ideálne hodnoty

Pod pojmom spermiogram sa myslí laboratórne vyšetrenie semena, ktoré je bezbolestné a skúma sa pri ňom vzorka ejakulátu po dobe sexuálnej abstinencie v počte 3 až 5 dní. Následne je odobratá vzorka, ktorá sa odošle na detailnejšiu analýzu.

Zo spermiogramu je možné zistiť početnosť spermií v ejakuláte, ich pohyblivosť, pomer zdravých a mŕtvych spermií, tvar spermií, ale aj iné vlastnosti a charakteristiky, ktoré súvisia s celkovým zdravotným stavom a pohlavným zdravím. Vyhodnocujú sa hlavne objem ejakulátu, konzistencia, pH, farba a prítomnosť protilátok proti spermiám.

Pokiaľ ide o stav spermií, môžu nastať tieto stavy a výsledky:

  • optimálnym stavom je normozoospermia, kedy sú všetky hodnoty normálne
  • pri asthenozoospermii nastáva znížený počet pohyblivých spermií
  • pod pojmom oligozoospermia je znížený počet spermií v ejakuláte
  • theratozoospermia súvisí so znížením počtom spermií normálneho stavu
  • pri nekrozoospermii sú síce v ejakuláte spermie, ale len tie neživé
  • ak ide o stav zvaný hematozoospermia, ejakulát obsahuje červené krvinky
  • pri leukocytozoospermii bola v semene zistená prítomnosť bielych krviniek
  • ak vám spermiogram vykáže azoospermiu, nie sú v ňom žiadne spermie

Ak ide o normalizované a ideálne hodnoty po vyšetrení spermiogramu, pH ejakulátu by sa malo pohybovať v rozmedzí 7,2 až 7,8, na 1 ml ejakulátu by malo pripadať aspoň 15 miliónov spermií a pohyblivých by malo byť aspoň 40 %, z toho 32 % progresívne.

eJoy®

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® určený mužom, ktorí chcú zlepši svoj sexuálný život.

Produkt eJoy® pozitívne prispieva k zlepšeniu erekcii, potencii aj zdravotnému stavu prostaty.

Chcem vyskúšať eJoy®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri objednávke nad 2 ks)

Ako ovplyvniť plodnosť a zvýšiť šancu na otehotnenie

V prípade, že vám vyšli zlé výsledky spermiogramu, lekár vám obvykle navrhne podľa konkrétneho stavu možné riešenie. Nie vždy a všetko sa dá riešiť aj v domácom prostredí či jednoduchými režimovými zmenami, no niektoré situácie áno.

Chcete vedieť, ako zlepšiť spermiogram a plodnosť? Toto pomáha:

Viac vitamínov, minerálov a kyselín: Pre kvalitu ejakulátu, tvorbu spermií a zlepšenie potencie sa odporúča mužom zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré obsahujú vitamíny C a E, zinok a selén a zdravé mastné omega-3 kyseliny. Konzumujte preto viac rýb, tekvicových a ľanových semien, všeobecne orechov, zeleru a z ovocia ananás, banány a kiwi.

Pozor na tieto jedlá a potraviny: Naopak, z jedálnička by ste mali vyradiť polotovary, vyprážané a ťažké jedlá, mastné druhy mäsa, príliš slané a korenené jedlá, sladkosti a jedlá s vysokým obsahom kalórií. Obmedziť treba aj príjem surovín a potravín obsahujúcich nadmerné množstvo fytoestrégonov, napríklad ako je sója a produkty z nej.

Obmedzenie prehrievanie semenníkov: Teplota okolia semenníkov a aj ich teplota majú negatívny vplyv na testosterón, na tvorbu spermií a tiež na ich dozrievanie. Výsledkom je potom ich znížený počet alebo zhoršená pohyblivosť. Aby ste tento faktor eliminovali, nenoste tesnú spodnú bielizeň a obmedzte bicyklovanie a príliš dlhé sedenie.

Eliminácia škodlivých látok: Znížiť treba aj vplyv niektorých škodlivých látok a škodlivín z okolitého prostredia a to tak navonok ako aj smerom do vnútra organizmu. Jednak ide o nikotín a alkohol, čo sú známe a všeobecne škodlivé látky, ale aj o nadmerné užívanie kofeínu a vonkajší vplyv rôznych chemikálií, napríklad herbicídov.

Zdravý pohyb: V prospech zvýšenia počtu a kvality spermií v ejakuláte viete spraviť naozaj veľa zdravým pohybom a fyzickou aktivitou. Ideálne je skombinovať pravidelnú a každodennú chôdzu spolu s plávaním, behom alebo intenzívnejším cvičením vo fitness centre. Pozor však na bicyklovanie, to je kvôli vplyvu na semenníky zakázané.

Viac spánku, relaxu aj sexu: Okrem aktivity netreba zabúdať ani na oddych a to tak cez deň, ako aj v noci. Základom je neprerušovaný a kvalitný spánok po dobu aspoň 8 hodín, ten môže byť doplnený častejším odpočinkom počas dňa. Snažte sa mať aj častejšie pohlavný styk, pomáha to na produkciu nových spermií a tiež na zvýšenie libida.

eJoy®

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® určený mužom, ktorí chcú zlepši svoj sexuálný život.

Produkt eJoy® pozitívne prispieva k zlepšeniu erekcii, potencii aj zdravotnému stavu prostaty.

Chcem vyskúšať eJoy®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri objednávke nad 2 ks)

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie