• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Aké môžu byť príčiny bolesti vaječníkov, kedy nastávajú a čo na to pomáha najviac?

bolesť vaječníkov

Bolesť vaječníkov je príznak, ktorý trápi mnoho žien a môže signalizovať problém, ktorý by ste nemali nikdy podceniť. Často ide o nepríjemný stav, ktorý znižuje kvalitu života, no jeho príčiny môžu mať vážne dôsledky aj pre zdravie pohlavnej sústavy

V súčasnosti sa tento problém u žien vyskytuje často, najmä vtedy, ak je za bolesťou vaječníkov ich zápal alebo infekcia. V niektorých prípadoch môže byť príčina aj viac prirodzená, napríklad ovulácia alebo známy predmenštruačný syndróm. Bez ohľadu na to, ako často a kedy vás bolesť trápi, dôležité sú aj iné príznaky a najmä ich riešenie.

Vaječníky, ich funkcia a čo o nich treba vedieť

Vaječníky sú jednými z najdôležitejších orgánov ženského reprodukčného systému. Napriek tomu, že sa o vaječníkoch často hovorí iba v súvislosti s plodnosťou, v skutočnosti majú vplyv aj na iné oblasti, vrátane hormonálnej rovnováhy alebo libida.

Vaječníky sú párový orgán nachádzajúci sa v panve. Po každej strane panvy sa nachádza jeden vaječník a jeho tvar a veľkosť je podobná tvaru a veľkosti slivky. Vaječník je u dospelej ženy 4 cm dlhý a 2 cm široký a skladá sa z dvoch vrstiev, kôry a drene. Dreň obsahuje nervy, cievy a väzivá, kým v kôre prebieha cyklický ovariálny proces.

Ich základnou funkciou je produkcia vajíčok, ktoré sú nevyhnutné pre oplodnenie a tehotenstvo. Okrem toho sa tu produkujú aj hormóny estrogén a progesterón, ktoré ovplyvňujú pohlavné zdravie, sexuálny život aj hormonálnu rovnováhu.

Tieto hormóny sa podieľajú aj na regulácii menštruačného cyklu, v menopauze aj na zdraví a stave vlasov a pokožky, všeobecne aj na vitalite a duševnom zdraví.

Vaječníky môžu byť ovplyvnené rôznymi faktormi, ktoré môžu ovplyvniť ich funkciu a spôsobiť rôzne problémy. Medzi najčastejšie príčiny patrí hormonálna nerovnováha, zápalové ochorenia, polycystické ovárie alebo rakovina. Dôležitým faktorom pre ich zdravie a funkcie je vek, nakoľko so stúpajúcimi rokmi sa hladina hormónov znižuje.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Zápal vaječníkov, jeho príčiny, príznaky a liečba

Bolesť vaječníkov je pomerne bežným problémom, ktorý môže postihnúť ženy v akomkoľvek veku. Za týmto stavom sa najčastejšie skrýva zápal infekčného typu.

Jeho príčinou bývajú bakteriálne, vírusové či iné parazitické infekcie, mnoho krát aj pôvodom z močových ciest, ktoré sú na tento druh zápalu náchylné najviac. Často sa sem dostanú aj pri pravidelnom nechránenom styku a môžu prejsť do chronickej formy.

Medzi typické príznaky zápalu vaječníkov patria:

 • nepríjemná bolesť v podbrušku, ktorá sa zvyčajne vyskytuje na jednej strane a môže byť tlaková, páliaca, kŕčovitá a niekedy má bodavý priebeh
 • zápal vaječníkov môže mať vplyv aj na menštruačný cyklus a môže spôsobiť jeho nepravidelnosť alebo príliš intenzívne a dlhé krvácanie
 • objaviť sa môžu aj zimnica alebo zvýšená telesná teplota, tá však zvyčajne neprechádza do horúčky, pri chronickom nemusí byť ani zvýšená
 • v oblasti panvy sa môžu vyskytnúť zvýšená citlivosť a celkový opuch a to isté sa týka aj panvovej oblasti vaječníkov, jednostranne aj obojstranne

Pokiaľ žena trpí zápalom vaječníkov, liečba sa zvyčajne zameriava na odstránenie príčiny a potlačenie príznakov. V závislosti od príčiny sa nasadia antibiotiká alebo antivirotiká, ak je zápal neinfekčného pôvodu, napríklad autoimunitný, pomáhajú naopak kortikoidy. Liečbu ani na chvíľu nepodceňte, komplikáciou môžu byť absces aj neplodnosť.

Aké sú ďalšie možné príčiny, faktory a situácie?

Bolesť vaječníkov môže byť spôsobená nielen zápalom, ale aj ďalšími faktormi, príčinami a procesmi v tele, ktoré môžu aj nemusia súvisieť s pohlavnou sústavou. Niektoré sú prirodzené a nejde o ohrozenie zdravia, iné majú vážnejšiu povahu.

Toto sú najčastejšie príčiny, situácie a faktory:

Ovulácia: Počas ovulácie dochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka, čo môže spôsobiť bolesť v dolnej časti brucha, konkrétne v oblasti vaječníkov. Táto bolesť je obvykle krátka a môže trvať niekoľko hodín, nanajvýš dní. Ďalšou možnou príčinou bolesti vaječníkov počas ovulácie môže byť ich fyziologické napätie alebo sťahovanie.

PMS syndróm: Pri premenštruačnom syndróme môžu vaječníky bolieť z rôznych dôvodov, vrátane hormonálnych zmien a zápalových procesov. Tieto bolesti sa zvyčajne prejavujú ako tupá, ťažká a kŕčovitá bolesť v dolnej časti brucha, ktorá môže vyžarovať do chrbta alebo do stehien. Objaviť sa môžu aj nadúvanie, bolestivé prsia a zmeny nálad.

Tehotenstvo: Bolesti v oblasti vaječníkov sú počas tehotenstva bežné a môžu byť spôsobené niekoľkými faktormi. Jedným z hlavných je zvýšené prekrvenie vaječníkov, ktoré môže spôsobiť napätie. Ďalším dôležitým faktorom môže byť tiež rast maternice, ktorý môže vyvíjať veľký tlak na okolité orgány v panvy a to vrátane vaječníkov.

Cysty a nádory: Cysty sú výrastky s tekutou výplňou a pre pohlavnú sústavu sú typickým problémom. Väčšinou sú neškodné a bez príznakov, ale v niektorých prípadoch sa môžu zväčšovať a tlačiť na okolie. Nádory sú vzácnejšie, ale u nich je tendencia zväčšovania vyššia a to ta pri zhubných aj nezhubných. Bolesť však prichádza neskôr.

Syndróm polycistických ovárií: Tento syndróm je známy aj ako PCOS a ide o stav, kedy sa na povrchu alebo vnútri vaječníkov tvoria malé cysty väčšieho rozsahu, ktoré sú naplnené tekutinou. Tieto cysty môžu narastať a vytvárať tlak na okolité tkanivá, čo vedie k bolestiam. Syndróm sa dá rozoznať aj podľa výskytu porúch s menštruáciou.

Endometrióza: Endometrióza je gynekologické ochorenie, pri ktorom sa tkanivo, ktoré by sa normálne malo nachádzať iba v maternici, nachádza aj mimo nej. Toto tkanivo sa môže rozšíriť do rôznych oblastí v panvy, vrátane vaječníkov. Pri endometrióze môžu ženy pociťovať nielen bolestivé vaječníky, ale aj zvýšenú citlivosť.

Ako podporiť vaječníky aj zdravie pohlavnej sústavy

Zdravie vaječníkov a celkovo pohlavnej sústavy je ovplyvnené mnohými faktormi, vrátane životného štýlu, stravy a hormonálnej rovnováhy. Špeciálne to platí v prípade zápalov, kde existujú viaceré rizikové faktory, no našťastie, aj spôsoby riešenia.

Tu sú najúčinnejšie tipy na podporu vaječníkov:

Antibiotiká ako prvá pomoc od lekára: Keď sa objavia bolestivé príznaky spojené s vaječníkmi a ide o infekčný zápal, lekár vám môže prepísať antibiotiká. Ich úlohou je potlačiť infekciu v oblasti vaječníkov aj celkovo v pohlavnej sústave. Často sa používajú cefalosporíny, penicilíny alebo tetracyklíny, tie sú najúčinnejšie.

Hygiena intímnej oblasti aj pravidelné prehliadky: Vhodná hygiena intímnej oblasti a pravidelné prehliadky u gynekológa sú dôležité nielen pre prevenciu infekcií a chorôb, ale aj pre zachovanie zdravia vaječníkov a pohlavnej sústavy. Ich zanedbanie môže viesť k ohrozeniu plodnosti, naopak, odhaliť môžu cysty aj začínajúci nádor.

Chránený sex ako prevencia pred infekciou: Bezpečný sex je kľúčom k prevencii infekcií, ktoré môžu ovplyvniť zdravie pohlavnej sústavy, vrátane vaječníkov. Ak sa nechránite počas styku, môžete byť vystavení riziku prenosu pohlavne prenosných chorôb, ale aj baktérii, chlamýdií a parazitov spôsobujúcich zápaly pohlavnej sústavy.

Skoré riešenie zápalu a infekcie močových ciest: Zápaly močových ciest sú častým problémom a mnoho žien ich zanedbáva. Ak sa tento stav nevyrieši včas, môže viesť k problémom, vrátane komplikácií v tehotenstve a k infekcii vaječníkov. Práve prenos z močových ciest do pohlavnej sústavy je najčastejšia situácia vôbec.

Fytoestrogény a pitný režim: Fytoestrogény sú prírodné látky, ktoré sa správajú v tele ženy ako hormón estrogén a môžu byť užitočné pre zdravie pohlavného systému. Ich zdrojom sú sójové produkty, mrkva, brokolica, ľanové semiačka aj šošovica. Základom pitného režimu by zas mala byť voda a na doplnenie ovocné či zeleninové šťavy.

Obmedzenie alkoholu, fajčenia a mlieka: Obmedzenie alkoholu, fajčenia a mlieka môže pomôcť zlepšiť zdravie vaječníkov a pohlavných orgánov. Alkohol a fajčenie negatívne vplývajú na hormonálnu rovnováhu aj funkciu vaječníkov. Mlieko a jogurty zas obsahujú látky zhoršujúce priebeh infekcie vaječníkov a imunitnú reakciu.

Bylinky pre ženy: Bylinky sú už stáročia používané ako prírodná pomoc pre rôzne ochorenia, vrátane chorôb pohlavnej sústavy. Obsahujú fytoestrogény aj ďalšie látky, ktoré môžu pomôcť s hormonálnou nerovnováhou a majú podporný účinok pre imunitný systém. Alchemilka, Ašvaganda, Šalvia alebo Damiána patria medzi najlepšie.

Výživové doplnky: Výživové doplnky môžu pomôcť tiež na hormonálnu rovnováhu a celkové zdravie ženských pohlavných orgánov a to práve vysokou koncentráciou extraktov zo spomínaných bylín. Obsahujú aj vitamíny a minerály prospešné pre hormonálnu rovnováhu aj pre sexuálny život, napríklad vitamíny B, C a D alebo zinok.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Najčastejšie otázky o bolesti a iných príznakoch vaječníkov

Príznaky spojené s vaječníkmi môžu byť pre ženy veľmi nepríjemné a často vyvolávajú množstvo otázok. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na niektoré z najčastejších otázok týkajúcich sa týchto problémov a poskytneme vám na ne odpovede.

Medzi témy, o ktoré sa ženy zaujímajú, patria aj:

Kedy treba navštíviť lekára a aké príznaky sú rizikové?

Ak máte bolesti vaječníkov, ktoré sa nezlepšujú ani po pár dňoch, alebo sú sprevádzané inými príznakmi typu zvýšená teplota, zimnica, silné kŕče, hnačky, nevoľnosť, vracanie alebo bolestivé a príliš silné krvácanie, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr. Akýkoľvek z týchto príznakov vo vyššej intenzite značí vážny problém.

Aké komplikácie mi hrozia pri zanedbaní liečby?

Pri zanedbaní bolesti vaječníkov sa môžu vyskytnúť rôzne komplikácie, vždy podľa príčiny. Najčastejšie sú chronická bolesť, zvýšené riziko vzniku zápalových ochorení v oblasti pohlavných orgánov, neplodnosť alebo dokonca ohrozenie života v prípade závažných zdravotných komplikácií. Pri zápale je rizikom jej chronická forma.

Ktoré vitamíny a minerály sú pre ženy najlepšia prevencia?

Okrem bylín môžu byť pre zdravie vaječníkov a pohlavnej sústavy žien prospešné aj niektoré vitamíny a minerály a to či už ako prevencia alebo aj ako podpora. Ide najmä o vitamíny E, C a B, ktoré pomáhajú na hormonálnu rovnováhu aj menštruačný cyklus. Podobne pôsobia aj minerály zinok a selén, ktoré majú účinky aj na plodnosť a imunitu.

Môže byť za bolesťou aj torzia vaječníkov a kedy nastáva?

Áno, príčinou bolesti vaječníkov môže byť aj torzia, čo znamená, že sa vaječník otočí a naruší sa krvný obeh v danej oblasti. Táto zdravotná komplikácia sa väčšinou vyskytuje u žien v reprodukčnom veku a môže byť veľmi nebezpečná. Bolesť je oproti iným stavom ostrá, pichľavá a veľmi presne lokalizovateľná podľa konkrétneho vaječníka.

Je rizikom pre zápal aj prílišná hygiena intímnej oblasti?

Existuje určité riziko spojené s nadmernou hygienou intímnej oblasti, najmä ak sa používajú príliš drsné mydlá alebo sa v oblasti používa parfumovaný toaletný papier. To môže narušiť prirodzenú rovnováhu baktérií v pošve a zvýšiť riziko infekcie. Závažnejšími faktormi pre vznik zápalu vaječníkov sú ale nechránený sex alebo zlá imunita.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Ako doplnenie ostatných možností a spôsobov viete na zdravie vaječníkov aj pohlavnej sústavy využiť prírodné doplnky. Látky v nich vám môžu pomôcť v mnohých ďalších oblastiach, či už ide o hormonálnu rovnováhu, libido alebo vitalitu.

Ich účinky pre ženy zahŕňajú aj toto pôsobenie:

 • ak ide o celkové zdravie pohlavnej sústavy, mix bylín, vitamínov a minerálov pôsobí synergicky a to aj na imunitu a zníženie rizika vzniku infekcií
 • prípravky obsahujú rastlinné látky, ktoré pomáhajú na hormonálnu rovnováhu, najmä pri tvorbe a udržaní hladiny estrogénu v organizme ženy
 • vďaka fytoestrogénom tiež pomáhajú na priebeh menštruácie a zmiernenie jej negatívnych prejavov, to isté platí aj v prípade menopauzy
 • podporujú aj nervový systém a tiež sexuálny apetít, viaceré obsahujú látky stimulujúce prekrvenie oblasti panvy a to vrátane vaječníkov a maternice

Dôležitými vlastnosťami týchto doplnkov pre reprodukčné zdravie žien sú ich prírodné zloženie a jednoduchá perorálna forma tabliet či kapsúl. Neobsahujú syntetické látky, rizikové chemikálie a zbytočné prísady, aspoň nie v prípade tých najkvalitnejších značiek. Užívanie je bezproblémové aj tým, že majú laboratórne overené zloženie.

eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na zdravie pohlavnej sústavy

Veľmi efektívnou formou využitia bylín, vitamínov a minerálov v koncentrovanej podobe pre zdravie pohlavnej sústavy je aj pomerne známy doplnok eJoy® Femina.

To platí nielen pre bolesti vaječníkov, ktoré môžu byť pre ženy neznesiteľným a rušivým stavom, ale aj pre celkovú prevenciu pohlavného zdravia. Práve v tejto oblasti má doplnok praxou overené pozitívne účinky a to prirodzene aj dlhodobo.

eJoy® Femina vychádza z prírodného zloženia:

 • Ašvaganda pomáha udržiava rovnováhu a hladinu hormónov
 • Damiána podporuje duševnú pohodu a obsahuje fytoestrogény
 • Tribulus podporuje potenciu a tiež zdravie koži, pleti a nechtov
 • Maca stimuluje libido a normalizuje menštruáciu aj menopauzu
 • zinok podporuje hormonálnu rovnováhu aj sexuálny apetít
 • vitamíny B6, C a E zmierňujú bolesti a podporujú imunitu

Okrem zdravia pohlavnej sústavy pomáha eJoy® Femina aj v oblasti sexuálneho zdravia a to tým, že zvyšuje sexuálnu túžbu a energiu. Rovnako tak udržuje zdravie vlasov, nechtov a pokožky. S týmto produktom sa vďaka jeho zloženiu nemusíte báť nežiaducich účinkov a ani vážnejších kontraindikácií, užívanie je prakticky bezproblémové.

Pokiaľ chcete zlepšiť svoje sexuálne zdravie a uľahčiť si riešenie vašich ženských problémov, eJoy® Femina je podľa skúseností žien veľmi dobrá voľba. Kúpite ho bez vyšetrenia a receptu od lekára a na oficiálnom webe značky máte na výber viac balení.

Zhrnutie skúseností žien s bolesťou vaječníkov a jej riešením

Bolesť vaječníkov je problém, ktorý môže ovplyvniť nielen komfort bežného života, ale spôsobiť aj problémy v tom sexuálnom a zhoršiť zdravie pohlavnej sústavy.

Prvým krokom pri riešení bolesti vaječníkov u žien je rozpoznanie a zhodnotenie príznakov. Ak sa objavia súvisiace prejavy, ako sú napríklad silná bolesť v podbrušku, nepravidelná menštruácia alebo neobvyklé krvácanie, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr, nakoľko môže ísť o vážny stav s rizikom dlhodobých komplikácií.

Často sú s bolesťou spojené infekcie, cysty vaječníkov, endometrióza alebo zápaly panvových orgánov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na vaše všeobecné zdravie aj na plodnosť. Na druhú stranu, niekedy sú príčiny aj prirodzené, napríklad ovulácia.

To najlepšie, čo môžete spraviť pre zdravie svojej pohlavnej sústavy, je absolvovať pravidelné gynekologické prehliadky a dbať na prirodzenú prevenciu aj podporu. Jedným zo spoľahlivých riešení sú aj prírodné doplnky výživy, napríklad ako je značka eJoy® Femina. Tá má unikátne zloženie, ktoré pomáha zlepšovať reprodukčné zdravie žien.

Látky obsiahnuté v doplnku totiž zabezpečujú rovnováhu a správnu hladinu hormónov, podporujú pravidelný cyklus menštruácie a zmierňujú viaceré negatívne prejavy PMS či menopauzy. Užívanie je jednoduché a možné denne aj viac mesiacov!

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie