• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

7 spôsobov, ako doplniť testosterón a aký je jeho význam u mužov pre sexuálne zdravie

testosterón

Testosterón patrí medzi najznámejšie mužské hormóny, je dominantným hormónom v ich tele. Tvoriť sa začína už počas vnútromaternicového vývoju, vo významnejšom množstve však najmä v puberte. Naopak, zhruba od 25 až 30. roku života začína jeho prirodzená produkcia klesať, u mužov v strednom veku ešte viac. Ako ho teda doplniť?

Význam testosterónu u mužov pre zdravie a sexuálny život

Testosterón patrí medzi androgénne steroidné hormóny, ktoré sa tvoria najmä u mužov. V prvom rade ide o hormón, ktorý výrazne ovplyvňuje mužské pohlavné znaky, čo sa prejaví hlavne v období puberty, najmä na hrubnutí hlasu a mužskej muskulatúre.

Tvorba testosterónu je závislá od hypofýzy a jej hormónov. Najväčšia hladina testosterónu nastáva v období od puberty zhruba do 25 až 30. roku života. Od tohto obdobia začína klesať. To je aj dôvodom, prečo sú muži sexuálne najviac aktívni práve v tomto období, rovnako aj to, prečo v tomto období majú najvyššiu výkonnosť a psychickú odolnosť.

Medzi najdôležitejšie oblasti, kde má testosterón účinky, patria:

  • vývoj pohlavnej sústavy a typických pohlavných znakov, najmä čo sa týka postavy, rastu semenníkov a penisu, rastu ochlpenia alebo zhrubnutia hlasu
  • rast svalov alebo prevencia pred ich stratou, zníženie tukovej hmoty, podpora fyzickej výkonnosti, posilnenie pohybovej sústavy a zvýšenie hustoty kostí
  • stimulácia libida a zvýšenie alebo udržiavanie sexuálneho apetítu, podpora tvorby spermií a vplyv na plodnosť celkovo, podpora erekcie a stoporenia
  • zlepšenie psychickej odolnosti a odolnosti voči stresu, zvýšenie mentálnej vitality, stimulácia sebavedomia, zvýšenie dominancie a celkovo priebojnosti

Nedostatok testosterónu v tele sa prejaví poklesom výkonnosti a sily, znížením vitality a v sexuálnom živote aj poruchami pohlavných funkcií, najmä ak ide o pokles sexuálneho apetítu a zhoršenie erekcie. To je aj dôvod, prečo treba testosterón dopĺňať.

Ako doplniť testosterón a zvýšiť jeho hladinu

V prípade, že vám vyšli zlé výsledky spermiogramu, lekár vám obvykle navrhne podľa konkrétneho stavu možné riešenie. Nie vždy a všetko sa dá riešiť aj v domácom prostredí či jednoduchými režimovými zmenami, no niektoré situácie áno.

Tu je 7 overených spôsobov a možností, ako viete testosterón doplniť:

Cvičenie a pohyb: Jedným z najlepších tipov, ako stimulovať prirodzenú tvorbu testosterónu, je cvičenie a fyzická aktivita. Musí však ísť o intenzívny typ pohybu, napríklad šprinty, cvičenie zamerané na silu a rozvoj svalstva alebo HIIT tréningy vo fitness centre. Čím sú tréning a aktivita výbušnejšie a intenzívnejšie, tým lepšie pre testosterón.

Zdravé tuky v jedálničku: Testosterón viete ovplyvniť aj tým, že budete vo svojom stravovaní vo zvýšenej miere konzumovať jedlá a potraviny obsahujúce zdravé mastné kyseliny a tuky. Do jedálnička zaraďte najmä vajcia, hovädzie mäso, ryby, brokolicu, avokádo, špenát, cesnak, olivový olej, kokosový olej, mandle a para orechy.

Vyhýbanie sa rizikovým potravinám: Naopak, niektoré jedlá, suroviny a potraviny treba v jedálničku minimalizovať, či už z dôvodu obsahu fytoestrogénov alebo preto, že obmedzujú prirodzenú tvorbu testosterónu v tele. Obmedzte konzumáciu ľanových semien, alkoholu a najmä piva, margarínu, sójových produktov, mlieka a sladkostí.

Menej stresu a viac oddychu: Minimalizovať treba tiež stres, ktorý súvisí s hladinou hormónu kortizol a jeho vylučovanie je v protiklade s tvorbou a hladinou testosterónu. Dopriať si treba tiež počas dňa aj v noci viac oddychu a relaxu. Výskumy ukázali, že pravidelný a kvalitný spánok môže zvýšiť hladinu testosterónu až o 15 %.

Bylinky a koreniny: Pozitívny vplyv na stimuláciu testosterónu môže mať aj konzumácia byliniek a korenia v rôznych podobách. Malo by ísť najmä bylinky typu Tribulus Terrestris či Maca, ktoré môžete zakúpiť aj v podobe čajov, čo sa týka korenia, tu treba dať prednosť zázvoru alebo chilli, čiže štipľavým druhom s termogénnym účinkom.

Hotové prípravky a doplnky: Z hľadiska koncentrácie prospešných vitamínov, minerálov, aminokyselín a iných látok stimulujúcich testosterón majú nenahraditeľnú úlohu hotové doplnky výživy a prípravky. Zamerajte sa buď na tie, ktoré sú určené špeciálne pre fitness a športovcov, prípadne na komplexné produkty, kam patrí napríklad aj eJoy®.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie