• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® – Panax Ginseng (Ženšen): účinky u mužov a žien, užívanie a skúsenosti s ním ako afrodiziakom

Ženšen - Panax Ginseng

Panax Ginseng, známy aj ako Ženšen, je jednou z najzaujímavejších rastlín v tradičnej ázijskej medicíne. Jeho využitie je rozmanité a zaujímavé tak pre mužov, ako aj pre ženy, rastlina je považovaná za prirodzené afrodiziakum s dlhou históriou.

Svojou adaptogénnou povahou pomáha organizmu prispôsobiť sa stresovým situáciám a zároveň podporuje fyzickú aj duševnú vitalitu. Ako však konkrétne pomáha mužom a ženám, aké by malo byť jeho dávkovanie či užívanie a má aj nejaké vedľajšie účinky? Tu sú odpovede na všetky otázky, vrátane využitia pre intímny život.

Čo je Panax Ginseng, charakteristika, pôvod a popis rastliny

Ženšen je bylina pochádzajúca z východnej Ázie, kde rastie prirodzene v horách a lesných oblastiach. To ju núti sa prispôsobiť okoliu a tomu zodpovedajú aj jej účinky.

Jeho latinský názov „Panax“ je odvodený z gréckeho slova „všeliek“. Tento názov odráža dlhú históriu používania rastliny v tradičnej ázijskej medicíne ako univerzálneho prostriedku na zlepšenie zdravotného stavu. Medzi jej odborné názvy patrí aj Všehoj ázijský, ktorý toto zameranie podporuje a  z rastliny sa najviac používa jej koreň.

Medzi ďalšie charakteristiky tejto bylinky patria:

 • svojou stavbou je Panax Ginseng je bylina s dlhými listami, žltými kvetmi a výrazným červeným koreňom, ktorý pripomínajúcim ľudskú postavu
 • zo všetkých látok je najlepším zdrojom ginsenozidov, ktoré prispievajú k lepšiemu fyzickému zdraviu, duševnej vitalite a zároveň rovnováhe
 • výška rastliny je od 30 do 60 cm, pričom jej podzemnú časť tvorí mohutná koreňová hlava, na ktorú sa potom napájajú menšie mrkvovité korene
 • nadzemná časť rastliny odumiera každý rok, spolu s kvetmi kvitnúcimi v okolíkoch zväčša po 50 kusov v jednom, podzemná časť ale zostáva

Panax Ginseng sa vďaka svojím účinkom stal predmetom výskumu a záujmu vedcov už v 19. storočí a dnes je v hľadáčiku moderného lekárstva práve vďaka svojim komplexným účinkom a prospešným vlastnostiam. Najdôležitejšia je jeho schopnosť posilniť fyzickú výkonnosť a duševnú vitalitu, čo ho robí výnimočným prírodným prostriedkom.

Celkovo je Ženšen pútavou rastlinou s bohatou históriou a širokým spektrom prospešných účinkov pre mužov aj ženy. Zaujímavosťou je, že jeho pozitívne vplyvy sú viditeľné aj v sexuálnej oblasti, kde má dlhodobo komplexné afrodiziakálne účinky.

V akých oblastiach a aké účinky má pre mužov a pre ženy

Panax Ginseng je považovaný za adaptogén, čo znamená, že dokáže prispôsobiť organizmus rôznym stresovým alebo inak náročným situáciám. Jeho vplyv na mužov a ženy je rozmanitý od vplyvu na libido, cez imunitu až po nervový systém a psychiku.

Medzi jej najvýraznejšie účinky v organizme patria:

Zvýšenie sexuálneho vzrušenia u žien: Ženšen je bylina, ktorá má pozitívny vplyv na sexuálne vzrušenie u žien. Obsahuje účinné látky, ktoré podporujú krvný obeh a zvyšujú citlivosť pohlavných orgánov. Tým pomáha zvýšiť sexuálnu túžbu a potešenie u žien, čo vedie k zlepšeniu intímnych vzťahov a lepšiemu sexuálnemu zážitku.

Oddialenie predčasnej ejakulácie u mužov: Táto unikátna bylinka je rovnako tak užitočná aj pre mužov, ktorí bojujú s predčasnou ejakuláciou. Jej účinné zložky pomáhajú zlepšiť kontrolu nad ejakuláciou a oddialiť vyvrcholenie. Týmto spôsobom pomáha k upokojeniu pri strese či nervozite, ktoré môžu ovplyvniť prirýchle vyvrcholenie.

Podpora plodnosti mužov aj žien: Panax Ginseng pozitívne podporuje aj plodnosť mužov a žien. U mužov zlepšuje kvalitu spermií a ich dozrievanie a zvyšuje ich pohyblivosť, čo má pozitívny vplyv na počatie. U žien zas pomáha optimalizovať hormonálnu rovnováhu a zlepšuje ovulačný proces, čo zvyšuje šance na úspešné otehotnenie.

Zlepšenie energie a vytrvalosti: Aktívne zložky Ženšena podporujú lepšiu výmenu kyslíka v organizme, čo prirodzene vedie k zvýšeniu celkového fyzického výkonu. Okrem toho, táto jedinečná bylina má adaptogénne vlastnosti, ktoré pomáhajú organizmu lepšie zvládať stres a rovnako tak aj únavu, čím zlepšuje celkovú vitalitu a vytrvalosť.

Stimulácia imunitného systému: Panax Ginseng obsahuje ginsenozidy, ktoré zvyšujú produkciu protilátok a posilňujú obranné mechanizmy organizmu. Týmto pomáha zlepšiť schopnosť tela odolávať rôznym chorobám a infekciám. Pravidelné užívanie vedie k celkovému posilneniu imunitného systému a obranyschopnosti tela.

Zlepšenie kognitívnych schopností: Bylinka pozitívne ovplyvňuje aj kognitívne schopnosti, nervovú sústavu a výkonnosť mozgu. Aktívne zložky rastliny zlepšujú koncentráciu, pamäť a mentálny stav. Týmto spôsobom Panax Ginseng zlepšuje výkon v mentálnych úlohách a pomáha zároveň na stimuláciu mozgových funkcií v tejto oblasti.

Podpora emocionálnej rovnováhy: Adaptogénne vlastnosti tejto bylinky pomáhajú organizmu lepšie zvládať stres a zlepšujú celkovú psychickú odolnosť. To vedie k lepšej a vyššej odolnosti voči úzkostiam a napätiu a k celkovému zlepšeniu psychického stavu. Bylinka sa osvedčila aj pri obnovení prirodzenej psychickej rovnováhy.

Regulácia hormonálnej aktivity: Ženšen má pozitívny vplyv na reguláciu hormonálnej aktivity. Jeho účinné zložky optimalizujú tvorbu hormónov, čo je kľúčové pre udržanie rovnováhy v tele. Pre ženy je užitočný počas hormonálnych zmien typu obdobie pred menštruáciou alebo menopauza, kde zmierňuje nepríjemné príznaky.

Ako na užívanie cez rôzne formy a odporúčaná denná dávka

Aby ste naplno využili všetky výhody Panax Ginsengu, je dôležité zvoliť správnu formu používania rastliny a optimálnu dennú dávku. Rastlina je populárna čoraz viac, najmä ak ide o perorálne kapsuly a tabletky pre celkové posilnenie tela a mysle.

Ženšen je dostupný aj vo forme prášku, ktorý je možné zahrnúť do nápojov, smoothie alebo pokrmov. Odporúčaná denná dávka sa pohybuje v rozmedzí 1 až 2 g denne. Forma kapsúl a tabliet je vhodná pre tých, ktorí preferujú presné dávkovanie, v tomto prípade býva dávkovanie uvedené na obale a štandardne je v objeme do 200 mg denne.

Bylinku nájdete aj vo forme tinktúry či kvapiek, čo je hotová tekutá forma na perorálne užívanie. Odporúčaná dávka býva v rozmedzí 0,5 až 2 ml na deň.

Príprava čaju z Panax Ginsengu je zas možnosťou na doma. Stačí dať malý kúsok koreňa, hmotnostne do 2 g, do vriacej vody a nechať pár minút variť. Takýto čaj je ideálne piť predpoludním, na uvedené množstvo môžete použiť až 0,5 l vody.

Listy rastliny je možné samostatne žuť alebo v rámci kuchynských príprav dať do šalátov či ako prílohu k jedlám. Navonok môžete používať hotové tinktúry alebo si zo zmesi listov a korienkov spraviť odvar a ten následne používať ako obklad na kožu, napríklad na jej regeneráciu, hydratáciu alebo v prípade podráždenia či poškodenia.

Možné vedľajšie a nežiaduce účinky, riziká a kontraindikácie

Počas užívania Ženšena je dôležité mať na pamäti nielen jeho pozitívne účinky, ale aj možné vedľajšie a nežiaduce účinky, potenciálne riziká a kontraindikácie.

Všeobecne však platí, že rastlina je bezproblémová a možné negatíva súvisia buď s alergickou reakciou alebo s prekročením maximálnej dennej dávky. Jednorazové alebo občasné prekročenie by však v princípe nemali spôsobiť žiadne negatíva.

Pozornosť však venujte týmto prípadom a situáciám:

 • osoby užívajúce lieky na reguláciu krvného tlaku by mali pred začatím užívania Ženšena konzultovať s lekárom o možných interakciách
 • jednotlivci s hormonálnymi poruchami alebo pacienti so štítnou žľazou by mali sledovať svoj stav a v prípade problémov užívanie prerušiť
 • pri dlhodobom užívaní je vhodné vždy dodržiavať odporúčané dávkovanie a zvýšenú pozornosť vedľajším účinkom by mali venovať cukrovkári
 • ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, by mali konzultovať s lekárom, ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi by sa rastline mali vyhýbať

Pri užívaní Ženšenu sa môžu vyskytnúť niektoré vedľajšie účinky, hoci sú zvyčajne mierne a dočasné. Medzi najčastejšie patria nespavosť, nervozita, tráviace ťažkosti či bolesti hlavy. V zriedkavejších prípadoch môžete pociťovať alergické reakcie. Pri dlhodobom predávkovaní sa objavujú migrény, zvracanie, hnačky, nevoľnosť a pokles tlaku.

Najčastejšie otázky o Panaxe Ginseng a jeho účinkoch

Záujem o prírodné prostriedky podpory zdravia je čoraz väčší a Ženšen patrí medzi byliny, ktoré sú čoraz populárnejšie. S touto obľúbenosťou prichádza aj množstvo otázok a záujmu o jeho účinky, využitie či spôsob užívania, najmä na online fórach.

Medzi časté témy patria tieto otázky alebo dotazy:

Koľko času trvá, kým začne Panax Ginseng pôsobiť?

Účinky rastliny sú u každého individuálne, no tie krátkodobé sú pozorovateľné po niekoľkých týždňoch. Dlhodobé účinky závisia od pravidelnosti užívania a môžu zahŕňať zlepšenú vitalitu, fyzický výkon a zmiernenie vplyvu stresu. Objaviť by sa malo už po 2 až 3 mesiacoch od začiatku používania, aj v závislosti od koncentrácie.

Je možné kombinovať Ženšen s inými doplnkami či liekmi?

Kombinovanie Ženšenu s inými prírodnými doplnkami alebo liekmi by malo byť pod dohľadom odborníka, pretože niektoré kombinácie môžu mať nežiaduce interakcie alebo zosilniť účinky lieku či rastliny. Všeobecne však platí, že užívanie viacerých bylín súčasne nie je rizikové, najmä ak sú v jednom prípravku s komplexným zložením.

Je táto bylinka vhodná pre všetky vekové kategórie?

Áno, rastlina je vhodná pre väčšinu vekových kategórií, avšak je dôležité mať na pamäti individuálne účinky a kontraindikácie. Pre deti, tehotné ženy alebo dojčiace matky môže byť Ženšen kontraindikovaný v závislosti od konkrétneho doplnku. Všeobecne platí, že najväčší úžitok z rastliny majú muži a ženy v produktívnom veku a seniori.

Aké sú odporúčania ohľadom dlhodobého užívania?

Dlhodobé užívanie Panax Ginsengu je samozrejme možné, viacero účinkov rastliny sa najviac prejaví práve pri užívaní dlhšom ako 3 mesiace. Komplikáciou či prekážkou dlhodobého účinku rastliny môže byť zdravotný stav, užívanie nejakých liekov alebo vek. Najlepšie je dlhodobé užívanie rastliny prerušiť raz za čas mesačnými prestávkami.

V ktorej forme je užívanie najlepšie a najúčinnejšie?

Najúčinnejšia forma užívania je tá, ktorá ponúka najvyššiu koncentráciu rastliny. Medzi najviac využívané formy patria tabletky, kapsuly, prášok a čaj. Prášková forma môže byť vhodná pre rýchlu absorpciu, zatiaľ čo kapsule a tabletky poskytujú presné dávkovanie aj širšie zloženie. Najviac prirodzeným spôsobom je forma bylinného čaju.

Ako fungujú doplnky s jeho obsahom a ich charakteristika

Využitie Ženšenu môže mať rôzne formy, štandardne ide o perorálne tabletky a kapsuly, no bežné sú aj čaje, čajoviny, kvapky, tinktúry, sirupy a iné tekuté formy.

Podľa zamerania sa používa rastlina buď všeobecne a v doplnkoch, kde je jedinou účinnou látkou, alebo v rámci širšieho zloženia. To prvé má za cieľ posilniť celkové fyzické aj mentálne zdravie, to druhé cieli aj na libido či hormonálnu rovnováhu.

Takáto je charakteristika jednotlivých doplnkov:

 • ak ide o tie, ktoré majú komplexný účinok, extrakt zo Ženšenu je tu obvykle jedinou účinnou látkou, pričom zameranie je na organizmus celkovo
 • všeobecne platí, že tieto doplnky sú dostupné voľne, na ich kúpu preto nie je potrebné navštíviť lekára kvôli vyšetreniu alebo kvôli získaniu receptu
 • či už pôjde o kapsuly, tabletky, prášky, tinktúry, sirupy alebo iné tekuté formy, užívanie je štandardne bez vedľajších účinkov a kontraindikácií
 • plusom je, že doplnky sa dajú užívať na dennej báze a dlhodobo aj viac mesiacov, je možné ich kombinovať s inými rastlinnými prípravkami

Pre všetky doplnky platí, že sú certifikované Úradom verejného zdravotníctva a ich zloženie je laboratórne overené. V prípade prípravkov so širším zložením platí, že na doplnenie účinkov Ženšenu môžu obsahovať aj extrakty iných bylín, vrátane afrodiziakálnych, spolu s minerálmi, vitamínmi či aminokyselinami pre synergiu účinkov.

Dobrým príkladom sú tie, ktoré slúžia u mužov na podporu libida a predĺženie výkonu v posteli, u žien zas na hormonálnu rovnováhu, zmiernenie prejavov menopauzy alebo predmenštruačného syndrómu či na celkové posilnenie plodnosti.

Panax Ginseng ako podpora erekcie, libida a plodnosti v eJoy® prípravkoch

Účinky Ženšenu na mužské aj ženské sexuálne zdravie využíva aj značka eJoy® a to tak v doplnkoch určených pre mužov, ako aj v tých, z ktorých pôsobenia budú benefitovať ženy. Ide o voľne dostupné produkty dostupné bez vyšetrenia či receptu.

Toto sú prípravky z kategórie podpory potencie:

eJoy® Fertility: Na podporu plodnosti a potencie tak pre mužov, ako aj pre ženy, má značka eJoy® pripravený doplnok Fertility. Ide o perorálne kapsule, ktoré podporujú u mužov tvorbu, pohyblivosť a zdravie spermií a u žien zas dozrievanie a životaschopnosť vajíčok. Výsledkom je zvýšenie šance na otehotnenie a zlepšenie sexuálneho života.

Všetky tieto účinky súvisia so šírkou zloženia, ktoré zahŕňa rastliny Maca, Tribulus a Ashwagandha v spojení s L-Arginínom, selénom, zinkom a koenzýmom Q10. Doplnok sa užíva štandardne v dávke 2 kapsúl denne a pomáha nielen na potenciu či plodnosť, ale tiež na celkové zvýšenie sexuálnej vitality, apetítu a výkonnosti.

eJoy® Long: Druhým doplnkom je eJoy® LONG, ktorý je určený špeciálne pre mužov. Tento konkrétny prípravok má za cieľ podporiť výkonnosť v posteli a to vrátane výdrže a oddialenia príliš rýchlej ejakulácie. Okrem predĺženia pohlavného styku a oddialenia vyvrcholenia pomáha aj na zlepšenie kvality erekcie a zvýšenie libida.

Okrem Ženšenu sú v zložení aj extrakt z Kotvičníka pre zlepšenie libida a plodnosti, extrakt zo Žeruchy na stimuláciu potencie, dvojica aminokyselín L-Arginín a L-Citrulín, ktoré pomáhajú na dlhšiu erekciu a vitamíny C a D zlepšujúce pohyblivosť spermií. Aj v tomto prípade je ideálne každodenné a dlhodobé užívanie viac mesiacov.

Zhodnotenie, skúsenosti a ako najlepšie Panax Ginseng využiť

Ženšen patrí medzi mimoriadne prospešné bylinky s komplexným využitím pre fyzické aj pre psychické zdravie a vitalitu. Medzi najznámejšie účinky rastliny patria pôsobenie na pamäť, koncentráciu, nervový systém, kognitívne funkcie a proti stresu.

Pomáha tiež ako prirodzená podpora imunity, obranyschopnosti a fyzickej energie, proti únave a na zvýšenie vytrvalosti počas fyzickej či mentálnej aktivity. Málokto však vie, že rastlinu je možné využiť aj na podporu sexuálneho zdravia a zlepšenie kvality sexuálneho života a to tak u mužov, ako aj u žien, samozrejme, v každom veku.

Rastlinné látky, ktoré sa v Panaxu Ginseng nachádzajú, majú pozitívne pôsobenie aj na hormonálnu rovnováhu a reguláciu, najmä ak ide o pohlavné hormóny.

To má u žien za následok zlepšenie menštruačného cyklu, ovulačného cyklu, dozrievania vajíčok a samozrejme zlepšenie plodnosti. U mužov zas látky podporujú libido, pohyblivosť a dozrievanie spermií a špeciálne aj predĺženie výkonnosti v posteli.

Práve posledný účinok využíva doplnok eJoy® Long, ktorý je určený pre mužov s príliš rýchlou ejakuláciou. Ak ide o všeobecnú podporu plodnosti, tento účinok pre mužov aj ženy viete dosiahnuť s využitím Ženšena v eJoy® Fertility. V oboch prípadoch platí, že doplnky využívajú synergiu účinkov bylín, minerálov, vitamínov a aminokyselín.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie