• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® – Saw Palmetto a jeho účinky na testosterón aj prostatu

Serenoa plazivá

Serenoa plazivá, čo je slovenský názov pre tak trocha exotické pomenovanie Saw Palmetto, je palmovitá rastlina, ktorej význam poznali už v starovekom Grécku a Indii. Má totiž močopudné pôsobenie a pomáha pri problémoch močových ciest aj pri ťažkostiach s prostatou. Zaujímavosťou je, má účinky nielen pre mužov, ale aj pre ženy.

Serenoa plazivá a jej pôvod, opis, zloženie látok a výskyt

Saw Palmetto je typ palmy a zástupca druhu serenoa, aktuálne jediný žijúci. Prirodzeným prostredím rastliny je Florida a oblasť juhovýchodného pobrežia USA, kde vytvára súvislé porasty. Vyskytuje sa v nížinách a v nadmorskej výške spravidla najviac 50 metrov.

Pokiaľ ide o jej vzhľad, tu je stručný popis rastliny a jej stavby:

  • Serenoa je palma, ktorá má nízky kmeň najviac do 3 metrov, väčšinou vetvený
  • listy sú typického kopijovitého a tvaru a zeleného zafarbenia
  • rovnako tak kvety sú špicatej formy, smotanovo biele, no najviac 5 mm veľké
  • plodom je tmavá a dužinatá bobuľa obsahujúca semeno, veľká do 2 cm

Látky, ktoré sú v rastline obsiahnuté, sú typické rastlinné zložky. V plodoch, ale aj v iných častiach Serenoa repens, sa nachádzajú hlavne mastné voľné a esterifikované kyseliny, flavonoidy s antioxidačným pôsobením, viacero typov fytosterolov, polysacharidy dôležité pre energiu a aj triglyceridy. Výsledkom zloženia je pôsobenie na hormóny v tele.

Plody rastliny boli už v 19. storočí predmetom detailnejšieho skúmania, nakoľko pôvodné indiánske kmene konzumujúce bobule mali nadpriemerne dobrý stav močovej sústavy aj prostaty. Neskôr sa tiež zistilo, že rastlina pomáha aj na potenciu a plodnosť u mužov.

Účinky a význam rastliny

Saw Palmetto patrí medzi významné afrodiziaka, no má aj ďalšie účinky a to pre obe pohlavia. Semená sa môžu mlieť na múku, rastový vrchol rastliny je zas predmetom konzumácie podobne, ako zelenina. Najdôležitejšie sú však plody.

Práve tie bývajú využívané pre nasledovné kladné účinky a vplyvy:

Afrodiziakum: Pozitívny afrodiziakálny účinok zvyšujúci libido a sexuálny apetít platí hlavne u mužov, nakoľko Saw Palmetto pôsobí na hladinu testosterónu, ktorý chuť na sex ovplyvňuje. Okrem sexuálnej energie a vitality je rastlina využívaná aj pre zvýšenie tej všeobecnej, pôsobí ako účinný životabudič.

Prostata a močové cesty: Druhým veľmi významným využitím plodov Serenoy plazivej je pôsobenie na močový aparát a hlavne prostatu. Rastlina totiž pomáha na redukciu premeny testosterónu na DHT, čo je špeciálny 5-alfa-dihydrotestosterón. Ten je zodpovedný za zväčšovanie prostaty a ťažkosti s močením.

Pôsobenie na vlasy a kožu: Spomínaný hormón DHT je zodpovedný špeciálne u mužov aj za nadmerné vypadávanie vlasov a tiež za zhoršenie zdravia pokožky. Rastlina tak pri dlhodobejšom užívaní môže natrvalo znížiť hladinu tohto negatívne vplývajúce hormónu a tak zlepšiť jednak stav kože, ale aj zastaviť padanie vlasov.

Obranyschopnosť a ochrana buniek: Saw Palmetto má aj antivírusové a protizápalové vplyvy, čím posilňuje obranyschopnosť a zdravie. Látky obsiahnuté v rastline tiež podporujú imunitu a jej fungovanie, rovnako tak majú antioxidačné vlastnosti pomáhajúce na zníženie oxidačného stresu na bunky.

Saw Palmetto a jej využitie v praxi

Serenoa plazivá je, podobne ako mnoho iných liečivých rastlín, široko využiteľná vo viacerých oblastiach podpory zdravia organizmu. Kým v minulosti sa jej plody využívali na voľnú konzumáciu, dnes sú hlavne súčasťou hotových produktov a to pre mužov aj pre ženy.

Kúpiť si tak môžete pomletý plod, ktorý je možné využiť na čaj a jeho prípravu doma, ale aj prípravky obsahujúce extrakt z neho v podobe účinných látok. Ide najčastejšie o doplnky výživy, ktoré obsahujú buď len extrakt z tejto rastliny, alebo je ich zloženie širšie. V prvom prípade ide hlavne o prípravky na prostatu, močové cesty a padanie vlasov.

V tom druhom sa jedná o komplexnejšie a špecializované prípravky určené pre mužov na podporu ich potencie a plodnosti. Kvalitný extrakt Saw Palmetto a to vo vysokej koncentrácii je prítomný aj v tabletkách eJoy® určených na podporu sexuálneho zdravia.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie