• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® Fertility – Selén: aké má účinky u žien a mužov, dávkovanie, ako ho doplniť a čo jeho nedostatok

Selén minerál a plodnosť

Selén patrí pre ľudské telo medzi životne dôležité minerálne látky a to tak pre bežný život, ako aj pre ten sexuálny. Špeciálne u mužov má význam pre potenciu, nakoľko pozitívne vplýva na spermatogenézu, čiže tvorbu na a dozrievanie spermií.

Štandardne sa v ľudskom tele nachádza v množstve 10 až 30 mg a hoci ho obsahuje viacero potravín, dôležité je aj jeho cielené dopĺňanie. Vďaka tomu, že má komplexné účinky od podpory imunity až po antioxidačné pôsobenie, je jeho vplyv pre zdravie zásadný. Kde ho teda nájsť, aká by mala byť denná dávka a čo ponúka mužom a ženám?

Čo je selén, charakteristika, zdroje a hladina v tele

Selén je minerál a stopový prvok, ktorý bol objavený na začiatku 19. storočia a pôvodne bol považovaný za toxický. Je to ale naopak, pre telo je nevyhnutný.

Svoje miesto má v skupine prvkov známej ako chalkogény, ktoré zahŕňajú aj kyslík a síru. Je dôležitý pre enzýmy, ktoré sa podieľajú na chemických reakciách a v tele sa nachádza najmä v pečeni, obličkách, slezine a pankrease, u mužov aj v semenníkoch.

Ak ide o jeho zdroje, tým prirodzeným sú potraviny:

 • morské plody ako sú napríklad losos, krevety, tuniak, makrela, sardinky, mušle a chobotnice, sú výbornými prírodnými zásobárňami selénu
 • rovnako tak brazílske orechy, slnečnicové a tekvicové semiačka, lieskové orechy, mandle a para orechy patria medzi bohaté zdroje minerálu
 • kura, najmä kuracie stehná, hovädzie mäso, morka, mäso z diviaka, kuracie pečienky, hovädzie pečienky a kuracie prsia sú na selén bohaté tiež
 • doplniť ho môžete aj cez ovsené vločky, pšeničné klíčky, jačmenné vločky, celozrnný chlieb, hnedú ryžu alebo otruby, ktoré sú ideálne na raňajky

Pokiaľ organizmus nebude mať dostatočné množstvo selénu z potravy, môže si ho čiastočne doplniť aj produkciou v obličkách. Pokiaľ však majú byť účinky minerálu na zdravie, vrátane toho sexuálneho, maximálne, iba prirodzená tvorba selénu v tele stačiť nemusí. Platí to najmä pre mužov a obzvlášť v strednom veku, čiže vo veku nad 40. rokov.

To, či ho je v tele dosť, určuje množstvo v krvi. U dospelých sa považuje za normálnu hladinu selénu v krvi množstvo od 50 do 120 mikrogramov na liter, samozrejme, z dlhodobého hľadiska. Ide pritom o stopový prvok, ktorého netreba príliš veľa.

V akých oblastiach a aké účinky má pre mužov a pre ženy

Rovnako, ako aj mnoho ďalších esenciálnych živín, aj selén má svoje účinky na organizmus v pomerne širokom komplexe pôsobenia. Niektoré z nich sú unikátne pre mužov alebo ženy, iné prispievajú k fungovaniu systémov a orgánov pre každého.

Toto sú oblasti, v ktorých minerál vyniká najviac:

Plodnosť mužov: Účinky selénu siahajú hlboko do procesu tvorby spermií, čo má priamy vplyv na ich kvalitu a pohyblivosť. Selén má tiež ochranný vplyv pred oxidačným stresom, čím bráni poškodeniu spermií voľnými radikálmi, čo následne prispieva k zachovaniu ich zdravej štruktúry a vitality. Výsledkom je podpora mužskej plodnosti.

Plodnosť žien: Minerál hrá významnú úlohu aj v podpore plodnosti žien. Je nevyhnutný pre správnu funkciu vaječníkov a reguláciu hormonálnej rovnováhy. Aj u žien zohráva dôležitú úlohu pri ochrane vajíčok pred poškodením spôsobeným starnutím buniek a oxidačným stresom. Výsledkom je podpora plodnosti a zdravej kondície vajíčok.

Zdravie štítnej žľazy: Prítomnosť selénu je kľúčová pre produkciu dôležitých hormónov, ktoré riadia metabolizmus a energetickú rovnováhu v organizme. Minerál pôsobí ako aj ochranný štít pre štítnu žľazu a to tak pre jej zdravie ako aj funkciu. V tomto dobre pôsobí spolu s jódom a chráni ju pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom.

Podpora imunitného systému: Selén podporuje produkciu imunitných buniek a zvyšuje ich schopnosť bojovať proti infekciám. Tiež pôsobí ako antioxidant chrániaci bunky pred škodlivými účinkami stresu a iných hrozieb. Týmto prispieva k udržaniu silného imunitného systému a pomáha aj na zníženie účinkov ťažkých kovov v organizme.

Prevencia zápalových ochorení: Protizápalové vlastnosti selénu pomáhajú redukovať zápalové procesy v organizme. Prítomnosť minerálu napomáha udržať bunky v optimálnom stave a bráni nadmernému šíreniu zápalu. Týmto spôsobom prispieva k obmedzeniu rizika vzniku zápalových ochorení, vrátane astmy a jej negatívnych prejavov.

Zdravie srdca a ciev: Prítomnosť selénu v organizme pomáha udržiavať zdravý rytmus srdcového svalu a rovnako tak udržiava aj optimálny krvný tlak. Okrem toho, látka pôsobí na obnovu a udržiavanie elasticity cievnych stien, čo má za následok zlepšený krvný obeh a výrazne nižšie riziko vzniku rôznych kardiovaskulárnych problémov.

Ochrana pokožky a nechtov: Selén predstavuje významnú ochranu pre pokožku a nechty. Jeho antioxidačné vlastnosti pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú jej predčasné starnutie. Okrem toho má ochranný účinok minerálu vplyv aj na stav, vzhľad a rast nechtov a udržuje ich silu a odolnosť.

Zlepšenie nervového systému: Minerál je nevyhnutný aj pre správne fungovanie nervového systému, neurónov a na prenos nervových signálov. Pôsobí ako ochranca nervových buniek pred poškodením a podporuje ich regeneráciu. Prispieva aj k udržaniu optimálnej funkcie nervového systému, na kognitívne funkcie a zlepšenie stavu pamäte.

Ako na užívanie cez rôzne formy a odporúčaná denná dávka

Na správne množstvo selénu neexistuje univerzálne odporúčanie, štúdie však ukazujú, že optimálne účinky vo vyššie spomínaných oblastiach dosiahnete pri príjme v rozmedzí od 0,055 do 0,2 mg denne. To môže byť cez potraviny aj cez doplnky.

Selén je dostupný v rôznych podobách. Okrem perorálnych doplnkov ho nájdete aj v kozmetických produktoch typu krémy, séra a tonizujúce vody, ktoré napomáhajú pevnosti aj vyživovaniu pokožky. Vonkajšie použitie sa odporúča každodenne a má hydratačné účinky, zmierňuje zápaly a má antioxidačné vlastnosti pre pokožku aj vlasy.

Doplnky sú určené na vnútorné užívanie a podporujú srdce, spomaľujú procesy starnutia, zvyšujú energiu a imunitu, zlepšujú psychiku a pamäť a znižujú únavu.

Často sú obohatené o ďalšie vitamíny a minerály aj o rastlinné extrakty, čo im dáva komplexné pôsobenie na zdravie celkovo. Dôležité je pozerať na odporúčané dávkovanie, ktoré je obvykle možné dlhodobo aj viac mesiacov a pravidelne každý deň.

Výhodou týchto doplnkov je ich jednoduchá dostupnosť, keďže sa predávajú bez lekárskeho predpisu. Možno ich užívať aj v spojení s inými doplnkami, zväčša platí, že sa nemusíte obávať žiadnych negatívnych vedľajších účinkov a ani kontraindikácií. Selén sa zároveň čoraz viac využíva aj v špeciálnych doplnkoch na podporu plodnosti.

Možné vedľajšie a nežiaduce účinky, riziká a kontraindikácie

Počas užívania selénu je dôležité byť obozretný a mať na pamäti, že základom dosiahnutia jeho prospešných účinkov je dodržiavania maximálnej dennej dávky.

Aj keď je selén nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu, jeho nadmerný príjem môže spôsobiť nepriaznivé reakcie. Opatrní by mali byť hlavne ľudia s vážnejšími ochoreniami srdcovocievnej sústavy a muži a ženy, ktorí majú problémy s imunitou.

Zvýšená pozornosť je na mieste aj v týchto prípadoch:

 • pre deti do 3 rokov, tehotné ženy dojčiace ženy je užívanie doplnkov so selénom nevhodné, pričom sa to aj na obaloch doplnkov často spomína
 • keď užívate lieky na riedenie krvi, srdce, imunitný systém, nervový systém alebo alergie, môže selén ovplyvniť ich účinnosť a poraďte sa s lekárom
 • pozor aj na perorálne doplnky s obsahom selénu, môže dôjsť k nadmernému príjmu a nežiaducim účinkom, pre kozmetiku to štandardne neplatí
 • osoby, ktoré prekonali závažné ochorenia srdca, nervového systému a mali problémy s krvným tlakom, by mali byť tiež opatrné pri užívaní minerálu

Pri užívaní prípravkov s obsahom selénu sa môžu ojedinele objaviť bežné vedľajšie účinky typu žalúdočná nevoľnosť, strata chuti do jedla, dočasná hnačka alebo mierne ťažkosti s trávením. Samotné užívanie selénu nie je však vôbec rizikové a ani návykové. Výnimočné sú aj precitlivenosť či alergie, obvykle súvisia s inými zložkami doplnkov.

Najčastejšie otázky o seléne a jeho účinkoch

Význam selénu spočíva v širokej škále funkcií v organizme a to nielen pre sexuálny život, ale aj pre ten bežný. S tým súvisí záujem o tento minerál na internetových fórach, v diskusiách alebo v komentároch, kde sa muži aj ženy pýtajú na rozličné témy.

Tu sú tie otázky, dotazy a komentáre, ktoré sú časté:

Aké sú hlavné príčiny nedostatku a ako tomu predísť?

Hlavné príčiny nedostatku selénu v organizme môžu byť chudobná pôda v niektorých oblastiach s nižším obsahom selénu a teda obmedzený príjem zo stravy. Ďalším faktorom je nezdravý jedálniček alebo užívanie liekov či látok, ktoré tento minerál vo väčšej miere z tela odbúrajú. Najlepšou prevenciou je dopĺňanie z vhodných potravín.

Aké sú príznaky nadmerného príjmu tohto minerálu?

Nadmerný príjem selénu vie spôsobiť rôzne nepríjemnosti, keďže telo ho nedokáže tak rýchlo vylúčiť, ako v prípade niektorých vitamínov. Medzi prejavy nadbytku minerálu patria zažívacie ťažkosti, nevoľnosť či hnačky. Navonok sa zas môžu objaviť vypadávanie vlasov a problémy s nechtami, kožné vyrážky alebo pocit zvýšenej únavy.

Kedy uvidím prvé pozitíva po začatí užívania selénu?

Prvé účinky po začatí užívania selénu môžete začať pozorovať v priebehu niekoľkých týždňov. Najskôr sa dostavia navonok zlepšenie vzhľadu pokožky a vlasov, neskôr zvýšená odolnosť organizmu voči infekciám či lepšie fungovanie štítnej žľazy. Pokiaľ ide o vplyv na plodnosť mužov a žien, tento účinok nastáva po niekoľkých mesiacoch.

Je užívanie minerálu vhodné pre všetky vekové kategórie?

Áno, užívanie selénu je vhodné pre všetky vekové kategórie a to tak pre mužov, ako aj pre ženy. Selén je esenciálny stopový prvok, ktorý má dôležitú úlohu v mnohých funkciách organizmu, vrátane obdobia rastu či naopak zvýšeného rizika jeho oslabenia. Cielene by ho mali užívať najmä muži a ženy, ktorí sa snažia o splodenie potomka.

Je lepšie prijímať selén zo stravy alebo z doplnkov výživy?

Príjem minerálu z potravín je najviac prirodzený, no prírodné doplnky sú v tomto smere efektívnejšie. Dôvodom je, že sú koncentrovanejšie a ich zloženie obsahuje viac vstrebateľné a vyššie množstvo selénu. Navyše, niektoré pomáhajú špeciálne na určité oblasti zdravia, napríklad na podporu spermatogenézy a zvýšenie šance otehotnenia.

Ako fungujú doplnky s jeho obsahom a ich charakteristika

Selén je dôležitý minerál a býva aj súčasťou rôznych doplnkov výživy, najmä ak ide o perorálne tablety či kapsule. Podľa zamerania existujú dve kategórie.

Prvým typom sú všeobecné prípravky, vrátane kozmetických výrobkov. Tu sa využíva jeho komplexný vplyv na podporu celkového zdravia. Druhým sú špecifické doplnky a produkty, kde je selén súčasťou širšieho zloženia a to na podporu plodnosti.

Pre tieto doplnky a prípravky platia tieto vlastnosti:

 • udržiavajú optimálnu hladinu energie pre srdce a nervovú sústavu, čo pozitívne ovplyvňuje ich celkové fungovanie a prejaví sa aj na vitalite
 • zvyšujú energetickú produkciu v bunkách, dodávajú organizmu potrebnú vitalitu na aktívny životný štýl a redukujú nežiaduce prejavy únavy
 • využívajú antioxidačné vlastnosti minerálu a bojujú proti voľným radikálom, čím chránia organizmus pred oxidačným stresom a rýchlym starnutím
 • niektoré z nich podporujú tvorbu a kvalitu spermií mužov alebo pozitívne ovplyvňujú zdravie a dozrievanie vajíčok žien, čím podporia ich plodnosť

V každom prípade platí, že doplnky vynikajú prírodným zložením, ktoré je doplnené aj o ďalšie vitamíny, minerály a najmä bylinné extrakty. Tým sa synergicky posilňujú účinky selénu a to bez toho, aby ste sa obávali vážnejších vedľajších účinkov alebo kontraindikácií. Všetky zložky sú pre telo prirodzené a to aj pri dlhodobom užívaní.

Ďalšou výhodou je ich ľahká dostupnosť bez nutnosti absolvovať vyšetrenie u lekára alebo mať od neho predpis. Doplnky sú schválené aj Úradom verejného zdravotníctva SR a sú laboratórne testované, pre organizmus teda bezpečné a využiteľné.

Selén ako podpora plodnosti v eJoy® Fertility

Príkladom využitia selénu v doplnkoch podporujúcich plodnosť je renomovaná značka eJoy® a jej prípravok Fertility. Ten je špecifický navrhnutý tak, aby bol účinný pre mužov aj ženy, ktorí hľadajú prirodzené a komplexné riešenie plodnosti aj potencie.

Medzi najdôležitejšie charakteristiky doplnku patria:

Komplexné zloženie: Prípravok disponuje komplexným zložením, ktoré zahŕňa starostlivo vybrané prírodné látky s vlastnosťami pre reprodukčné zdravie. Patria sem Maca, Tribulus, Ashwagandha, Panax Ginseng, L-Arginín, zinok, koenzým Q10 a samozrejme minerál selén. Spoločne pôsobia na zlepšenie na potenciu a plodnosť mužov aj žien.

Účinky na plodnosť mužov aj žien: eJoy® Fertility je vyvinutý s cieľom podporiť a zvýšiť plodnosť u oboch pohlaví. U mužov sa podieľa na tvorbe a kvalite spermií, čím zvyšuje šance na oplodnenie. U žien zas zlepšuje zdravie a dozrievania vajíčka. Navyše, podporuje tiež hormonálnu rovnováhu a zlepšuje prekrvenie reprodukčných orgánov.

Dostupnosť bez vyšetrenia alebo receptu: Prípravok je voľne dostupný a nevyžaduje žiadne vyšetrenie alebo predpis od lekára. Zakúpiť sa dá bez rôznych obmedzení priamo z pohodlia vášho domova a to cez oficiálny eshop značky. Celý proces objednania je rýchly, jednoduchý a trvá iba pár minút, pričom kuriér vám prípravok doručí až domov.

Jednoduché dávkovanie bez vedľajších vplyvov: Vďaka perorálnej forme kapsúl je užívanie tohto doplnku presné. Jedna dávka obsahuje 2 kapsuly, maximálna denná dávka sú 4 kapsuly. Užívať ich môžete ráno a večer, ideálne po jedle. Doplnok je vhodný pre všetky vekové kategórie a jeho užívanie nemá žiadne vážnejšie vedľajšie účinky.

Zhodnotenie, skúsenosti a ako najlepšie selén využiť

Selén je výnimočnou esenciálnou látkou a minerálom s významným vplyv na zdravie mužov aj žien. Jeho účinky sú komplexné a neobmedzujú sa iba na zdravie pokožky, srdca, nervového systému, štítnej žľazy alebo obranyschopnosti. Tak u mužov, ako aj u žien totiž má pozitívny vplyv aj na ich potenciu, plodnosť a šance na otehotnenie.

Skúsenosti v tomto smere ukazujú, že účinnosť minerálu je v tomto smere zásadná a zároveň aj to, že organizmus ho prirodzene produkuje v dostatočnom množstve iba v mladom veku. Je preto nevyhnutné hľadať externé zdroje, najmä vhodné potraviny.

Selén sa nachádza v strave živočíšneho aj rastlinného pôvodu, no získať jeho dostatočné množstvo iba z potravín pre maximalizáciu účinkov je veľmi ťažké.

Ak máte záujem o zlepšenie plodnosti a zvýšenie šancí na počatie, najlepšie je zamerať sa na jeho doplnenie prostredníctvom špeciálnych prípravkov. Medzi najlepšie značky v tomto ohľade patrí aj eJoy® Fertility vhodný pre mužov aj ženy bez ohľadu na vek.

Tento doplnok obsahuje kombináciu unikátnych extraktov Maca, Tribulus, Ashwagandha a Panax Ginseng v spojení s L-Arginínom, zinkom, selénom a koenzýmom Q10. Takéto zloženie pôsobí synergicky na reprodukčný systém mužov i žien a prípravok môžete používať dlhodobo. Výsledkom je prirodzená podpora plodnosti ako aj potencie.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie