• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® Fertility – L-Karnitín: aké má účinky u žien a mužov, dávkovanie, ako ho doplniť a čo jeho nedostatok

l-karnitín

L-Karnitín je aminokyselina, ktorý sa často spája s podporou fyzickej výkonnosti, spaľovaním tukov a zlepšovaním energetickej úrovne. Táto látka však má v tele dôležitú úlohu aj pri prenose mastných kyselín do mitochondrií, čiže aj pre energiu.

Zásadným účinkom je však aj vplyv na mužskú a ženskú plodnosť, či už ide o spermiogenézu u mužov alebo o dozrievanie a úspešné oplodnenie vajíčka u žien. Spolu s vplyvom na energetický metabolizmus je aminokyselina zásadnou látkou pre zdravie, vrátane pohlavného a sexuálneho. Aké má ďalšie účinky a aké je ideálne dávkovanie?

Čo je L-Karnitín, charakteristika, zdroje a tvorba v tele

L-Karnitín je aminokyselina dôležitá pre energický metabolizmus tela, pričom telo si ju vie čiastočne vytvoriť z L-Lyzínu a L-Metionínu v pečeni a obličkách.

Pre ľudí, ktorí majú vegetariánsku alebo vegánsku stravu, môže byť táto aminokyselina v tele nedostatková a preto je potrebné ju dopĺňať z externých zdrojov. Inak je aminokyselina v tele uložená najmä v svaloch a srdci, čiastočne aj v pečeni a obličkách.

Ak ide o možné zdroje pre organizmus, patria sem:

 • mäso, najmä kuracie, hovädzie a bravčové mäso sú vynikajúcimi prírodnými zdrojmi L-Karnitínu a tak podporujú energetický metabolizmus
 • tiež ryby typu losos, tuniak, pstruh, treska a sardinky sú výborným zdrojom tejto dôležitej esenciálnej látky, k nim môžete pridať aj krevety
 • prospešné sú aj mliečne výrobky a mlieko, jogurt, tvaroh a syry, všetky tieto potraviny sú dobrými zdrojmi aminokyseliny ako aj ďalších látok
 • zo zeleniny sú najlepšie špargľa, avokádo a brokolica, významné množstvo aminokyseliny majú aj orechy, najmä arašidy, rovnako tak sója

Proces tvorby L-Karnitínu v tele je komplexný a zahŕňa niekoľko enzýmov a reakcií medzi nimi. Po vytvorení L-Karnitínu v pečeni sa táto látka distribuuje do rôznych tkanív a orgánov po celom tele, pričom najdôležitejším miestom, kde sa táto esenciálna aminokyselina nachádza, sú svaly a mitochondrie, čiže energetické centrá buniek.

L-Karnitín hrá pritom kľúčovú úlohu v prenose tukových kyselín do mitochondrií, kde sa tuky oxidujú a menia na energiu. Týmto spôsobom podporuje efektívne spaľovanie tukov a zároveň zabezpečuje dostupnosť energie fyzický výkon celého tela.

V akých oblastiach a aké účinky má pre mužov a pre ženy

L-Karnitín je látka, ktorá má v tele mnoho dôležitých úloh a ovplyvňuje mužov aj ženy. Aminokyselina je zapojená do mnohých dôležitých procesov, vrátane tých, ktoré sa týkajú energie, výkonnosti, spaľovania tukov ale aj plodnosti a potencie.

Medzi jeho najvýraznejšie oblasti pôsobenia patria:

Podpora plodnosti mužov: L-Karnitín má pozitívny vplyv na plodnosť mužov a to vďaka jeho schopnosti podporiť zdravie spermií. Tiež hrá kľúčovú úlohu v procese tvorby energie vo vnútri spermií a pomáha im udržiavať optimálnu pohyblivosť a vitalitu. Ukazuje sa tiež, že muži, ktorí ho pravidelne užívajú, majú kvalitnejšiu spermiogenézu.

Podpora plodnosti žien: Aminokyselina má pozitívny vplyv aj na plodnosť žien a to viacerými spôsobmi. Jedným z nich je podpora ovulácie a hormonálnej rovnováhy, čo zvyšuje šance na úspešné oplodnenie vajíčka. Tak, ako u mužov, aj v prípade žien sa látka pozitívne podieľa na dozrievaní vajíčok a tak prispieva k šanci na otehotnenie.

Lepšie zdravia srdca: L-Karnitín pomáha pri prenose mastných kyselín, čo je dôležité pre výrobu energie v srdcovom svale. To zlepšuje funkciu srdca a to aj preventívne, napríklad pri ischemickej chorobe alebo proti infarktu. Môže tiež pomôcť zmierniť symptómy angíny pectoris a zlepšiť stav ľudí s chronickým srdcovým zlyhaním.

Zlepšenie výkonnosti: Dostatočný objem tejto látky zvyšuje vytrvalosť a to tým, že znižuje nahromadenie kyseliny mliečnej vo svaloch aj tkanivách. Tá spôsobuje ich únavu. L-Karnitín tiež zvyšuje dodávku kyslíka a rovnako tak aj živín do svalových tkanív, čím zlepšuje výkon počas cvičenia, znižuje svalovú únavu počas cvičenia aj po ňom.

Podpora chudnutia: L-Karnitín pomáha zvýšiť metabolickú činnosť, čo podporuje spaľovanie tukov a následne prispieva k redukcii telesnej hmotnosti. Táto aminokyselina zohráva kľúčovú úlohu v metabolizme tukov tým, že pomáha transportovať mastné kyseliny do mitochondrií, kde sú využívané na výrobu energie a tak ich spaľuje.

Znížená únava a lepšie funkcie mozgu: Látka má pozitívny vplyv aj na mozgovú funkciu, zvyšuje energiu v mozgových bunkách a tak prispieva aj k podpore kognitívnych funkcií. Aminokyselina sa považuje za prospešnú pri zlepšovaní pamäte a zvýšení koncentrácie, znižuje mentálnu únavu a priaznivo vplýva na kvalitu spánku.

Lepšie zdravie kostí: L-Karnitín priaznivý vplyv aj na zdravie kostí, čo je obzvlášť dôležité nielen pre mužov, ale aj pre ženy, ktorým hrozí vplyvom poklesu hormónov osteoporóza. Keďže pomáha pri regulácii bunkového metabolizmu a znižuje oxidačný stres, je skvelým pomocníkom pri prevencii kostných porúch a na ich funkciu.

Podpora imunity a vitality: Táto dôležitá aminokyselina podporuje aj funkciu imunitných buniek a zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti rôznym infekciám alebo chorobám. Prínos L-Karnitínu je obzvlášť dôležitý v obdobiach zvýšeného stresu, počas choroby, počas rekonvalescencie a po záťaži, kde podporuje obnovu celkovej vitality.

Ako na užívanie cez rôzne formy a odporúčaná denná dávka

L-Karnitín je cenná aminokyselina, ktorá poskytuje komplexné zdravotné výhody pre ženy aj mužov. Aby ste dosiahli maximálny úžitok z jej účinkov, treba si vybrať vhodnú formu a dodržiavať optimálne dávkovanie, najmä pravidelné užívanie.

Prirodzeným spôsobom získavania L-Karnitínu je konzumácia potravín bohatých na túto látku. Medzi takéto potraviny patria červené mäso, orechy, zelenina, ryby, mlieko a mliečne výrobky. Pre špecifické potreby, ako je napríklad podpora fyzickej výkonnosti alebo plodnosti, však existujú doplnky výživy s jeho vysokým obsahom.

Najčastejšie ide o perorálne tabletky a kapsuly, kde denné dávkovanie zahŕňa 1 až 2 kapsule. V prípade prášku rozpustného vo vode je odporúčaná dávka 2 000 mg.

L-Karnitín je dostupný aj vo forme nápojov, ktoré sú vhodné pre rýchlu energiu počas fyzickej aktivity. Obvykle ide o menšie shoty s jednorazovým užitím. V prípade gélov ide o vonkajšiu aplikáciu jemným vmasírovaním na konkrétny sval.

Denná dávka L-Karnitínu sa líši v závislosti od individuálnych faktorov, ako sú napríklad vek, pohlavie, úroveň fyzickej aktivity a zdravotný stav. Vo všeobecnosti sa odporúča 500 až 2.000 mg denne, ideálne rozdelených do viacerých dávok. Pre podporu športového výkonu je ideálne užívať aminokyselinu 30 až 60 minút pred výkonom.

Možné vedľajšie a nežiaduce účinky, riziká a kontraindikácie

L-Karnitín je obľúbený doplnok výživy známy svojimi zdravotnými prínosmi, najmä v oblasti zlepšenia fyzickej výkonnosti, podpory metabolizmu tukov a chudnutia.

Napriek všetkým týmto pozitívnym aspektom je však dôležité byť si vedomý možných vedľajších a nežiaducich účinkov, rizík a kontraindikácií. Tie samozrejme nehrozia pri príjme v bežnej strave, pozor si treba viac dávať na príjem z doplnkov výživy.

Zvýšená pozornosť je na mieste v týchto prípadoch:

 • ľudia so zdravotnými komplikáciami, najmä tými, ktoré zahŕňajú obličky alebo srdce, by mali byť pri užívaní opatrní kvôli potenciálnym rizikám
 • tehotné a dojčiace ženy by mali pred užívaním L-Karnitínu vyhľadať lekára, to isté platí aj pre ľudí užívajúcich antibiotiká a antiepileptiká
 • to isté platí aj pre ľudí s problémami s funkciou štítnej žľazy a pre tých, ktorí majú problémy s hormonálnou nerovnováhou, obličkami a tlakom
 • tí, ktorí užívajú lieky na krvný tlak, majú problémy s krvným obehom alebo nejaké ochorenie týkajúce sa ciev, by sa mali aminokyseline vyhnúť

Hoci L-Karnitín je zvyčajne dobre tolerovaný, sporadicky sa môžu objaviť niektoré nežiaduce účinky. Patria sem nevoľnosť, bolesti brucha, vracanie, hnačka alebo búšenie srdca. Môže sa tiež objaviť svalová slabosť u ľudí s určitými metabolickými poruchami. Ojedinele sa môžu objaviť aj alergické reakcie, či už tráviaceho typu alebo vyrážky.

Najčastejšie otázky o L-Karnitíne a jeho účinkoch

Tak, ako mnoho iných aminokyselín, aj o L-Karnitín sa muži či ženy živo zaujímajú a je to vidieť aj na otázkach, dotazoch a komentároch v internetových diskusiách. Mnoho otázok sa týka jeho účinkov, užívania, vhodnosti a ďalších praktických tém.

Medzi najčastejšie témy s L-Karnitínom patria tieto:

Kedy budú viditeľné prvé výsledky po začatí užívania?

To, kedy sa objavia prvé výsledky po začatí užívania L-Karnitínu, sa môže výrazne líšiť v závislosti od individuálnych faktorov. Ide o vek, metabolizmus, životný štýl, ale aj hladina iných aminokyselín v tele. Všeobecne platí, že niektorí ľudia môžu začať pociťovať zmeny v priebehu niekoľkých týždňov, závisí aj od formy užívania.

Môže sa L-Karnitín užívať aj s inými liekmi či doplnkami?

Áno, L-Karnitín môže byť užívaný s inými liekmi alebo doplnkami, ale je dôležité konzultovať to s lekárom, aby sa predišlo možným interakciám a nežiaducim účinkom. V niektorých prípadoch môže ovplyvniť účinnosť iných liekov alebo byť ovplyvnený nimi. Pozor si treba dať na kombináciu viacerých rozličných aminokyselín.

Je aminokyselina vhodná pre všetky vekové kategórie?

L-Karnitín je vo všeobecnosti považovaný za bezpečný pre všetky vekové kategórie, vrátane dospelých a starších ľudí. Jeho použitie u detí alebo adolescentov sa ale neodporúča. Pokiaľ ide o podporu výkonu, je vhodný aj pre staršie vekové kategórie. Na plodnosť pomáha mužom aj ženám bez ohľadu na vek, ideálne vo veku do 40 rokov.

Ovplyvňuje látka nejako sexuálny život a ak áno, ako?

L-Karnitín má pozitívny vplyv na sexuálny život, najmä ak ide o zlepšenie sexuálnej funkcie, výkonnosti a libida. L-Karnitín pomáha zlepšovať prietok krvi, čiže podporuje u mužov aj kvalitu erekcie, no celkovo má priaznivý vplyv na potenciu a plodnosť. U mužov podporuje spermiogenézu a zdravie spermií, u žien zas dozrievanie vajíčok.

Ako dlho sa odporúča túto aminokyselinu užívať?

Všeobecne platí, že by to malo byť tak dlho, aby ste videli v praxi jej pozitívne účinky. Pri použití na podporu výkonnosti pri cvičení, na chudnutie alebo na zlepšenie srdcového zdravia môže byť jeho užívanie dlhodobejšie aj viac mesiacov. Ak ide o plodnosť, odporúča sa začať s kratším obdobím, ideálne aspoň 3 až 4 mesiace v podobe doplnkov.

Ako fungujú doplnky s jeho obsahom a ich charakteristika

Doplnky obsahujúce L-Karnitín sú známe svojimi účinkami najmä pre fitness, na energiu a pre lepšiu fyzickú výkonnosť, no sú prospešné aj na podporu plodnosti.

Najčastejšie ide o doplnky, kde je L-Karnitín jedinou zložkou, či už hovoríme o kapsulách, tabletkách, prášku alebo nápojoch. Ich zameraním je spaľovanie tukov a podpora výkonu. V prípade širšieho zloženia sa využíva práve na potenciu a plodnosť.

Ak ide o konkrétne účinky doplnkov, tie sú takéto:

 • v prvom rade efektívne zvyšujú hladinu tejto aminokyseliny v tele, čím podporujú energetický metabolizmus a teda aj fyzickú výkonnosť
 • prispievajú k lepšiemu využitiu tukov ako zdroja energie, čo je obzvlášť významné pri fyzickej aktivite, zároveň tak aj na ich odbúravanie zo zásob
 • zrýchľujú metabolické procesy v tele, čím napomáhajú efektívnejšiemu spáleniu tukov a týmto spôsobom následne podporujú proces chudnutia
 • rovnako tak poskytujú účinnú podporu srdcovému svalu a krvnému obehu, v širšom zložení podporujú u mužov erekciu a u oboch pohlaví plodnosť

Tieto doplnky stravy sa vyznačujú 100 % prírodným zložením, najmä ak ide o tie, ktoré majú komplex viacerých látok. Ten zahŕňa extrakty rastlín, vitamíny, minerály a ďalšie aminokyseliny. Výhodou je ich dostupnosť, keďže ich možno získať bez lekárskeho predpisu alebo vyšetrenia, samozrejmosťou je minimum vedľajších účinkov.

Keďže sú tieto doplnky založené na 100% prírodných zložkách, je minimálne aj riziko nejakých kontraindikácií. Plusom je overené a testované zloženie a certifikácia a schválenie Úradom verejného zdravotníctva, čo zaručuje bezpečnosť použitia.

L-Karnitín ako podpora plodnosti v eJoy® Fertility

Vynikajúcim príkladom, ako je látka efektívne využívaná v doplnkoch zameraných na podporu plodnosti, je značka eJoy® a jej prípravok Fertility. Ide o inovatívny doplnok, ktorý je ako jeden z mála určený na podporu potencie a plodnosti oboch pohlaví.

Jeho najdôležitejšie charakteristiky a vlastnosti sú:

Špecializované zloženie: Doplnok je zložený z prírodných ingrediencií, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na reprodukčnú funkciu. Zahrnuté sú látky ako Maca, Tribulus, Ashwagandha, Panax Ginseng, L-Karnitín, Zinok, Selén a Koenzým Q10. To všetko pomáha na sexuálne zdravie u oboch pohlaví a to maximálne prirodzene.

Podpora plodnosti a potencie mužov aj žien: Cieľom je podpora a zlepšenie reprodukčného zdravia mužov a žien prostredníctvom spomínaného mixu látok. U mužov sa zameriava na podporu tvorby, zrelosti a pohyblivosti spermií. Pre ženy ponúka zlepšenie zdravia ich reprodukčného systému, hormonálnej rovnováhy a dozrievania vajíčok.

Dostupnosť bez vyšetrenia alebo receptu: Doplnok eJoy® Fertility nemá obmedzenie predaja, nie je potrebná indikácia lekárom ani vyšetrenie, takže je možné získať ho bez lekárskeho predpisu či receptu. Samozrejmosťou súčasne je, že je laboratórne testovaný a má schválenie predaja zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR.

Jednoduché dávkovanie bez vedľajších vplyvov: Ide o perorálne kapsule, takže užívanie je jednoduché a praktické. Predpísané množstvo sú 2 kapsule denne, jedna ráno a druhá večer, ideálne po jedle. Doplnok je vhodný pre širokú škálu vekových kategórií a jeho zloženie je dôkladne vyvážené. Maximálna denná dávka je v objeme 4 kapsúl.

Zhodnotenie, skúsenosti a ako najlepšie L-Karnitín využiť

L-Karnitín je aminokyselina, ktorá je čiastočne prirodzene produkovaná aj v tele, no ak chcete naplno využiť jej výhody, skúsenosti ukazujú, že je dôležité využívať aj externé zdroje. Ak ide o potraviny, najlepšie sú mäso, mlieko, orech a ryby. Pokiaľ treba cielene podporiť oblasť energetického metabolizmu či plodnosti, potraviny ale stačiť nebudú.

Vhodnosť užívania L-Karnitínu závisí od individuálnych cieľov a zdravotného stavu. Jeho použitie je odporúčané pre ľudí, ktorí sa venujú intenzívnemu športu a cvičeniu, nakoľko môže pomôcť s energiou, vytrvalosťou výkonu aj regeneráciou svalstva.

Aminokyselina je prospešná aj pre skupiny ľudí so zvýšenými nárokmi na energiu, napríklad pre športovcov, starších ľudí alebo u tých, ktorý absolvujú rehabilitáciu.

Existujú aj prírodné doplnky obsahujúce L-Karnitín, ktoré sú špeciálne navrhnuté v synergii s inými látkami na podporu potencie či plodnosti. V nich sa využívajú účinky aminokyseliny z pohľadu podpory dozrievania a zdravia spermií a dozrievania vajíčok.

Medzi tieto prírodné doplnky patrí aj eJoy® Fertility, ktorý je zameraný na podporu reprodukčného zdravia a to tak pre mužov, ako aj pre ženy. Svojim zložením prináša synergiu viacerých látok, pričom jednou z nich je aj táto prospešná aminokyselina. Výhodou je jej vysoký objem a voľná dostupnosť doplnku bez receptu či vyšetrenia.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie