• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® Fertility – Koenzým Q10: účinky u mužov a žien, užívanie, zdroje, denná dávka a skúsenosti s ním

koenzým q10

Nevyhnutný pre každú bunku aj energetické fungovanie organizmu, taký je koenzým Q10, ktorý sa svojou štruktúrou aj účinkami v tele podobá na vitamín. Táto látka je pre fungovanie vášho organizmu nevyhnutná a to aj pre jej komplexné pôsobenie.

To zahŕňa srdce, nervový systém, kožu, pleť či potlačenie únavy, no zrejme ste netušili, že aj podporu mužskej alebo ženskej plodnosti. Práve to posledné je mimoriadne dôležité a zároveň podceňované, no neprávom. Aké sú teda účinky tejto látky u mužov a žien, kde v potravinách sa nachádza, aká by mala byť jej denná dávka a ako sa dá dopĺňať?

Čo je koenzým Q10, charakteristika, zdroje a tvorba v tele

Koenzým Q10 je esenciálna látka nebielkovinového typu, ktorá patrí do skupiny ubichónov a je súčasťou procesov umožňujúcich získať energiu pre životné funkcie.

Pre telo má nenahraditeľnú funkciu univerzálneho prenášača energie z prijatej stravy smerom do buniek, rovnako tak ide o antioxidant spomaľujúci predčasné starnutie buniek. Jeho účinky sú podobné niektorým vitamínom, najmä v ochrane pred voľnými radikálmi.

Ak ide o jeho tvorbu a hladinu v tele, platí nasledovné:

 • mechanizmus vzniku, charakteristiky a účinkov bol popísaný už v 60. rokoch 20. storočia, vrátane predpokladov pre jeho tvorbu v organizme
 • prirodzene sa tvorí v tele a to v malých energetických továrňach buniek, zvaných mitochondrie, najmä v spolupôsobení vitamínov skupiny B
 • proces tvoby je riadený enzýmami a reakciami v bunkách, no nie je rovnomerný počas celého života, do 20. roku si ho organizmus vie tvoriť aj sám
 • neskôr jeho produkcia klesá a to aj napriek zvýšenému príjmu vitamínov skupiny B, takže je potrebné jeho doplnenie do tela z externých zdrojov

Ak ide o potravinové zdroje, koenzým Q10 nájdete v živočíšnej aj rastlinnej strave. Vyskytuje sa v hovädzom, kuracom aj bravčovom mäse, lososoch, makrelách, sardinkách, sleďoch, pstruhoch alebo v úhoroch. Nachádza sa aj v lieskovcoch, vlašských orechoch, mandliach, kešu, arašidoch, slnečnicových, tekvicových a ľanových semenách

Možnými zdrojmi tejto esenciálnej látky sú aj špenát, kel, reďkovky, šalát, petržlen, kapusta, karfiol, paprika, brokolica alebo špargľa. Nájdete ju aj v sóji, tofu a všeobecne v sójových produktoch. Napriek tomu len potraviny na jej doplnenie nepostačujú.

V akých oblastiach a aké účinky má pre mužov a pre ženy

Koenzým Q10 je zásadnou látkou pre fungovanie organizmu mužov aj žien. Jeho účinky sa prejavia v rôznych aspektoch, či už ide o podporu plodnosti, zlepšenie energetického metabolizmu alebo ochranou buniek pred predčasným starnutím.

Medzi jeho najvýraznejšie účinky v organizme patria:

Plodnosť mužov: Koenzým Q10 posilňuje plodnosť mužov tým, že podporuje tvorbu zdravých a pohyblivých spermií. Jeho prítomnosť v bunkách reprodukčného systému zvyšuje ich energetickú kapacitu, čo má pozitívny vplyv na kvalitu spermií a zvyšuje šance na úspešné oplodnenie. Tiež chráni spermie pred poškodením počas ich dozrievania.

Plodnosť žien: Okrem vplyvu na plodnosť mužov podporuje koenzým Q10 aj plodnosť žien a to tak, že zlepšuje zdravie vajíčok a vajcovodov. Má tiež úlohy v bunkovom energetickom metabolizme a ako antioxidant prispieva k udržiavaniu optimálnej kvality vajíčok, vrátane ich ochrany pred oxidačným stresom alebo vplyvom voľných radikálov.

Antioxidačné účinky: Koenzým Q10 vyniká svojimi antioxidačnými účinkami, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v ochrane buniek pred poškodením spôsobeným predčasným starnutím. Táto jeho schopnosť prispieva k udržaniu zdravého bunkového prostredia a pomáha predchádzať negatívnym účinkom oxidačného stresu a degeneratívnym zmenám.

Zdravie srdca: Významnú úlohu má látka aj v udržiavaní zdravia srdca. V tomto prípade sú jej účinky o podpore optimálnej funkcie srdcového svalu a udržiavaní stabilnej hladiny energie pre efektívne srdcové činnosti. Dôležitá je aj podpora pri udržiavaní optimálnych hodnôt krvného tlaku a v znižovaní rizika vzniku srdcových chorôb.

Ochrana kože a pleti: Významným účinkom látky je vplyv na zdravú štruktúru kožných buniek a rovnako tak aj ich vyživovanie, čo vedie k zlepšeniu a zachovaniu mladistvého vzhľadu pleti. Okrem toho, Koenzým Q10 podporuje aj produkciu kolagénu, ktorý pomáha udržiavať pružnosť a pevnosť pokožky a zmierňuje tvorbu vrások.

Nervový systém a migrény: Koenzým Q10 má významný vplyv aj na zdravie nervového systému a môže poslúžiť ako podporná látka pri zmierňovaní migrén. Jeho účinok spočíva v schopnosti zlepšiť tok kyslíka do mozgu a podporiť energetické procesy v bunkách, čo môže pomôcť v prevencii alebo zmiernení akútnych migrenóznych záchvatov.

Energia a vitalita: Ako vyplýva už z jeho základnej funkcie, koenzým q10 je dôležitý pre zabezpečovanie optimálnej hladiny energie v organizme. Jeho účinnosť v podpore bunkového energetického metabolizmu zvyšuje schopnosť buniek využívať energiu z potravy, čo vedie k zvýšeniu celkového pocitu vitality a zároveň k zníženiu únavy.

Alergie, imunita a chrup: Látka má pozitívny vplyv aj na imunitu, vrátane zmiernení alergií. Jej antioxidačné vlastnosti pomáhajú zmierniť zápaly spojené s alergiami a podporujú imunitu. Okrem toho, v kombinácii s ďalšími živinami, Koenzým Q10 prispieva k udržaniu zdravých ďasien a zubov a celkovo zlepšuje zdravý stav ústnej dutiny.

Ako na užívanie cez rôzne formy a odporúčaná denná dávka

Ak ide o dennú dávku koenzýmu Q10, neexistuje žiadne oficiálne odporúčanie na jeho príjem. Viaceré odborné štúdie však ukazujú, že najviac viditeľné a komplexné pozitívne účinky dosiahnete pri jeho príjme v rozmedzí od 30 do 60 mg denne.

Iba z jedálnička takýto objem doplniť nedokážete, štandardne sa dá z potravín prijať okolo 10 mg denne.  Najlepšie sú preto doplnky výživy, ktoré obsahujú jeho koncentrovanú formu. Okrem tých, ktoré sú na perorálne použitie, sa nachádza aj v kozmetike, či už ako kvapky, pleťové sérum, pleťová voda, očné sérum alebo krém proti vráskam.

V prípade vonkajšieho použitia sa najviac využívajú hydratačné účinky, protizápalové účinky, antioxidačný vplyv a zlepšenie pružnosti a pevnosti pokožky a pleti.

Doplnky výživy pre vnútorné použitie cielia na podporu srdca, spomalenie starnutia buniek, zvýšenie energie, fungovanie nervového systému, podporu psychického zdravia či na zníženie vyčerpania a únavy. Zväčša sú doplnené aj o vitamíny alebo minerály.

Štandardne sa jedná o perorálne kapsuly s užívaním 1 až 2 kapsúl denne v závislosti od značky, zloženia a koncentrácie koenzýmu Q10 a ďalších aktívnych látok. Výhodou týchto doplnkov je, že ich môžete užívať denne a dlhodobo aj niekoľko mesiacov po sebe. Dostupné sú samozrejme bez nutnosti návštevy lekára alebo receptu od neho.

Možné vedľajšie a nežiaduce účinky, riziká a kontraindikácie

Keďže je koenzým Q10 pre telo prirodzený, nemusíte sa obávať žiadnych vážnejších nežiaducich účinkov, obzvlášť vtedy, ak neprekročíte dennú dávku.

Čo sa týka kontraindikácií a rizík, vzhľadom na vplyv koenzýmu Q10 na srdce, cievy, nervový systém, pokožku a imunitný systém, ak trpíte nejakými vážnejšími ochoreniami týchto systémov, poraďte sa pred jeho užívaním s vašim lekárom.

Zvýšená pozornosť je na mieste v týchto prípadoch:

 • ak ide o malé deti do 3 rokov a o tehotné a dojčiace ženy, kde má väčšina doplnkov výživy upozornenie od výrobcu o nevhodnosti ich užívania
 • ak užívate lieky na riedenie krvi, srdce, nervový systém, imunitu alebo alergie, vtedy môže prísť k ovplyvneniu ich účinnosti alebo ich pôsobenia
 • ak už užívate iný doplnok alebo prípravok s obsahom koenzýmu Q10, v takomto prípade hrozí jeho zvýšená dávka s nežiaducimi účinkami
 • ak ste prekonali závažné ochorenie srdca či nervového systému, napríklad srdcovú príhodu, mozgovú mŕtvicu alebo máte problémy s krvným tlakom

V prípade doplnkov s jeho obsahom sa môžu na úvod objaviť bežné vedľajšie účinky typu žalúdočná nevoľnosť, znížená chuť do jedla, hnačka alebo zažívacie ťažkosti. V princípe však nie je užívanie koenzýmu Q10 vôbec rizikové ani návykové. Práve naopak, jeho dopĺňanie do tela je žiaduce, ideálne každý deň a pravidelne aj niekoľko mesiacov.

Najčastejšie otázky o koenzýme Q10 a jeho účinkoch

Vzhľadom na stále zväčšujúci sa záujem o prínosy koenzýmu Q10 pre zdravie, je prirodzené, že sa oň muži aj ženy zaujímajú vo zvýšenej miere. Vidieť to aj v diskusiách, na fórach alebo v komentároch, kde sa objavuje množstvo otázok týkajúcich sa tejto látky.

Medzi najčastejšie patria nasledovné témy a dotazy:

Existujú konkrétne príznaky nedostatku Koenzýmu Q10?

Príznaky nedostatku môžu zahŕňať únavu a zníženú energiu pri denných aktivitách, náchylnosť k častým infekciám a oslabenú imunitnú odpoveď organizmu. Okrem toho, jeho nedostatok môže spôsobiť zníženú výkonnosť nervového systému a prejavy srdcových problémov, vrátane nepravidelného tlkotu srdca a bolesti na hrudníku.

Je možné koenzým Q10 užívať spolu s nejakými liekmi?

Áno, je to možné, no treba rátať s možnými interakciami s určitými liekmi, najmä s tými, ktoré pôsobia na podobné oblasti, ako táto látka. Ide napríklad o lieky s účinkami na srdce, krvný tlak, nervový systém, riedenie krvi a imunitný systém. Vo väčšine prípadov je však užívanie doplnkov s koenzýmom Q10 bez nejakých problémov.

Ako dlho sa môže koenzým Q10 užívať a aké má dlhodobé účinky?

Koenzým Q10 môže byť užívaný dlhodobo bez väčších obáv, pretože ide o látku prítomnú v ľudskom tele aj prirodzene. Ideálne je každodenné a pravidelné dávkovanie, kde sú preukázané pozitívne účinky proti únave, na srdce a nervový systém, na plodnosť aj na pokožku. Je však dôležité neprekračovať odporúčanú dennú dávku.

Ako konkrétne pomáha na plodnosť a potenciu mužom?

Vo všeobecnosti platí, že ako antioxidant chráni koenzým Q10  mužský reprodukčný systém a spermie pred voľnými radikálmi a podporuje ich zdravie a funkciu. Okrem toho má zmysel pre podporu tvorby a dozrievania spermií a  pomáha mužom so zníženou pohyblivosťou spermií, keďže sa viaže na oblasť medzi hlavičkou a chvostom spermie.

Má prospešné účinky aj na plodnosť a otehotnenie žien?

Áno, v prípade plodnosti žien sa tiež podieľa svojimi antioxidačnými účinkami na ochrane ženských pohlavných buniek, čiže vajíčok, pred predčasným starnutím. Zároveň ide o látku dôležitú pre dozrievanie vajíčok, čo zlepšuje šancu na ich oplodnenie. Všeobecne sa podieľa tiež na udržiavaní zdravého stavu vaječníkov a pohlavnej sústavy.

Ako fungujú doplnky s jeho obsahom a ich charakteristika

Prírodné doplnky stravy, ktoré obsahujú esenciálnu látku koenzým Q10, sa vyznačujú rôznorodou charakteristikou a v zásade existujú dva typy podľa zamerania.

Prvou sú všeobecné doplnky, vrátane kozmetických, kde je koenzým Q1O s komplexnými účinkami na podporu celkového zdravia. Vzhľadom na zameranie látky sa však objavuje čoraz viac aj v podobe špeciálnych produktov na podporu plodnosti.

Pokiaľ ide o ich charakteristiku, pôsobia nasledovne:

 • podieľajú sa na zvýšení produkcie energie v bunkách, čím poskytujú organizmu potrebnú vitalitu na aktívny životný štýl a potláčajú prejavy únavy
 • pôsobia proti voľným radikálom a zabraňuje oxidačnému stresu, ktorý môže viesť k poškodeniu buniek, čo sa využíva pre zdravie kože a pleti
 • pomáhajú udržiavať optimálnu hladinu energie potrebnú pre efektívne činnosti srdca aj nervovej sústavy aj , čím zlepšujú ich zdravie a funkcie
 • v prípade špeciálnych doplnkov podporujú tvorbu a dozrievanie spermií u mužov, u žien majú pozitívny vplyv na zdravie a dozrievanie vajíčok

Významným aspektom týchto prípravkov je ich prírodné zloženie. To býva často obohatené o ďalšie vitamíny, minerály a živiny, ktoré synergicky posilňujú účinky koenzýmu Q10. Výhodou týchto doplnkov je aj to, že sú voľne dostupné, čiže si ich kúpite bez vyšetrenia alebo receptu a majú schválenie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Keďže ide o 100 % prírodné doplnky, obávať sa nemusíte ani nejakých vážnejších vedľajších účinkov alebo kontraindikácií. Zložky obsiahnuté v týchto prípravkoch sú pre organizmus prirodzené a prípravky ako aj ich aktívne látky sú laboratórne otestované.

Koenzým Q10 ako podpora plodnosti v eJoy® Fertility

Jedným z najlepších príkladov využitia koenzýmu Q10 v doplnkoch určených na podporu plodnosti je značka eJoy® Fertility. Ide o unikátny prípravok určený pre mužov aj pre ženy, ktorí hľadajú komplexné a prirodzené riešenie pre úspešné otehotnenie.

Jeho najdôležitejšie charakteristiky a vlastnosti sú:

Komplexné zloženie: Doplnok má komplexné zloženie, v ktorom sa nachádzajú dôkladne vybrané prírodné zložky s významnými vlastnosťami pre reprodukčné zdravie. Medzi ne patria Maca, Tribulus, Ashwagandha, Panax Ginseng, L-Arginín, Zinok, Selén a Koenzým Q10, ktoré synergicky zlepšujú pohlavné zdravie tak žien ako aj mužov.

Účinky na plodnosť mužov aj žien: Zloženie eJoy® Fertility je zamerané na podporu a zlepšenie plodnosti mužov aj žien. U mužov podporuje tvorbu a dozrievanie spermií, čím zvyšuje šance na oplodnenie vajíčok. U žien zas zlepšuje ich kvalitu, zdravie a dozrievanie.  Pomáha aj na hormonálnu rovnováhu a prekrvenie pohlavnej sústavy.

Dostupnosť bez vyšetrenia alebo receptu: Doplnok je voľne dostupný, látky v ňom nevyžadujú indikáciu alebo vyšetrenie od lekára, čiže sa dá kúpiť bez receptu alebo predpisu. Aby ste si ho objednali, nemusíte dokonca ani chodiť nikam do lekárne, všetko vyriešite z pohodlia domova a doplnok vám až priamo domov donesie kuriér.

Jednoduché dávkovanie bez vedľajších vplyvov: Vzhľadom na perorálnu formu kapsúl je užívanie jednoduché. Dávkovanie spočíva v užití 2 kapsúl denne, ráno a večer, najlepšie po jedle. eJoy® Fertility vhodný pre všetky vekové kategórie a jeho zloženie je špeciálne navrhnuté tak, aby nedochádzalo k rizikám pre zdravie alebo nežiaducim účinkom.

Zhodnotenie, skúsenosti a ako najlepšie koenzým Q10 využiť

Koenzým Q10 je skutočným klenotom medzi látkami prirodzenými pre ľudské telo. Platí to tak pre mužov, ako aj pre ženy, pričom ani zďaleka nemá použitie iba v kozmetike alebo na srdce či proti únave. Čoraz viac sa využíva aj na podporu plodnosti a skúsenosti v tomto ohľade ukazujú úspešnosť na potenciu mužov aj otehotnenie žien.

Ľudské telo si ho však prirodzene tvorí iba v mladom veku a tak sú na jeho získanie potrebné externé zdroje. Nachádza sa v živočíšnych aj rastlinných zdrojoch potravín, no získanie dostatočného množstva koenzýmu Q10 len zo stravy je prakticky nemožné.

Ak je vaším cieľom zlepšenie svojej plodnosti a zvýšenie šance na počatie potomka, odporúčame riešiť jeho dopĺňanie cez špeciálne zamerané doplnky výživy.

Jednou z najlepších značiek doplnku, bez ohľadu na vek alebo pohlavie, je eJoy® Fertility. Ide o perorálne kapsuly, ktoré obsahujú unikátnu kombináciu extraktov Maca, Tribulus, Ashwagandha a Panax Ginseng v spojení s L-Arginínom, Zinkom, Selénom a koenzýmom Q10. Výsledkom je komplexné pôsobenie na reprodukčný systém.

Práve v tomto doplnku sa maximálne využíva sila koenzýmu Q10 na mužskú aj ženskú plodnosť a to v synergii s ostatnými bylinnými extraktmi podobného zamerania. Ak teda chcete využiť jeho pozitívne účinky v praxi, eJoy® Fertility je najlepšie riešenie.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie