• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® Femina – Vitamín E – prečo je dôležitý pre ženy, na pleť a kožu

vitamín E

Vitamín E a jeho pozitívne účinky sú známe už od prvej polovice 20. storočia. Hoci patrí medzi základné antioxidanty, jeho význam pre náš organizmus je omnoho väčší. Keďže sa uplatní aj viacerých ženských problémoch, je tiež súčasťou nášho doplnku.

Charakteristika vitamínu E

Vitamín E sa skladá z 8 foriem. Tie rozdeľujeme na 4 tokoferoly, ktoré sú najsilnejšími antioxidantami, a 4 tokotrienoly. Tie sú zastúpené najmä v niektorých rastlinných surovinách. Vitamín E ako komplex zohráva úlohu v boji s oxidatívnym procesom.

Tu sú oblasti, kde má pre zdravie najvýraznejší vplyv:

 • znižuje symptómy predmenštruačného syndrómu, čiže PMS
 • podporuje zdravie pokožky, vlasov a pozitívne ovplyvňuje zrak
 • pomáha prechádzať viacerým známym chronickým ochoreniam
 • znižuje zrážanlivosť krvi a aktívne sa podieľa na stimulácii mozgu

Antioxidanty ako také chránia naše bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ktoré ich poškodzujú, čím znižujú ich obranyschopnosť. Dlhodobé pôsobenie radikálov môže mať za následok rozvoj kardiovaskulárnych chorôb aj rakoviny a práve tu pôsobí vitamín E. Podieľa sa aj imunitnej funkcii organizmu a vplýva na nervovú sústavu.

Účinky vitamínu E

Existuje niekoľko vedecky podložených pozitívnych účinkov vitamínu E na ľudské telo. Okrem antioxidačného pôsobenia to je aj vplyv na hormonálnu sústavu, znižovanie stresu alebo na sexuálny život. Tento účinok pomáha mužom ako aj ženám.

Tu je výber najdôležitejších pôsobení vitamínu v tele:

Antioxidačné účinky: Tento prírodný vitamín je známy ako silný antioxidant, ktorý zvádza súboje s voľnými radikálmi. Ich pôsobenie v našom organizme znamená silné poškodzovanie buniek, či už ide o kožu a vonkajšie bunky, alebo aj vnútorné orgány.

Sexuálne funkcie: Medzi najdôležitejšie funkcie vitamínu E treba zaradiť jeho schopnosť zvyšovať libido. Podobne je nápomocný aj pri zlepšení cirkulácie krvného obehu, čoho výsledkom je výrazne kvalitnejšie prekrvenie pohlavných orgánov a sústavy.

Zmiernenie stresu: Dlhodobým pôsobením vitamínu sa reguluje hladina stresu. Dostatok prekrvenia v našom organizme zabezpečí potrebné množstvo kyslíka, čím sa znižujú stresové reakcie. Vplyv na nervový systém pomáha aj proti psychickej záťaži.

Hormonálna rovnováha: Vitamín pomáha negovať niektoré druhy hormonálnych anomálií v tele žien, čo sa môže prejavovať počas menštruačného procesu. Vitamín E sa tiež podieľa na jeho pravidelnosti. Pozitívne účinky má aj na ženy počas menopauzy.

Podpora imunity a vitality: Pôsobenie vitamínu E na pevnosť a vitalitu membrán T-imunitných buniek napomáha ich rozmnožovaniu a komunikácii s ostatnými imunitnými procesmi. Jeho správna hladina v tele znižuje tiež únavu a vyčerpanosť.

Zlepšenie fyzickej výkonnosti a výdrže: Fyzická výkonnosť je závislá od činnosti viacerých buniek, ktorých prácu vitamín E pozitívne stimuluje. Lepšie prekrvenie a viac kyslíka sú základným predpokladmi na celkové zlepšenie kondície a výkonnosti.

Užívanie, nedostatok a predávkovanie vitamínom E

Denná dávka tohto vitamínu je iná pre mužov a iná pre ženy. U mužov sa odporúča dodať telu približne 12 až 15 mg, kým u žien to je okolo 10  až 12 mg. V tehotenstve to je viac, až do 13 mg, dojčiacej žene sa odporúča denný príjem 17 mg vitamínu.

Nedostatok vitamínu E má pre organizmus tieto mínusy:

 • badateľné zhoršenie zraku, ale aj zhoršenie zdravia a stavu srdca
 • problémy s pokožkou a pomalšie hojenie vonkajších poradení
 • celková únava, nízka výkonnosť a nadmerná únava
 • problémy s koncentráciou a nervovou podráždenosťou

Organizmus sa vie s prebytkom vitamínu E vysporiadať bez problému. Ak takýto stav nastane krátkodobo vo vyššej intenzite, jeho následkom sú problémy s tráviacim traktom, hnačka zvracanie a plynatosť. Objaviť sa môžu tiež silnejšie bolesti hlavy.

Ako a prečo vitamín E pomáha ženám

Vitamín E, tak ako viaceré iné prírodné produkty, má veľa pozitívnych účinkov pre ženy. To je aj dôvodom, prečo sa nachádza v eJoy® Femina. Pomáha na sexuálny život, priebeh menštruácie, priebeh menopauzy a podporuje hormonálnu rovnováhu.

Pozitívne účinky sa prejavujú aj v týchto oblastiach:

 • znižovanie rizika nebezpečných potratov a ťažkých pôrodov
 • viac libida vďaka zvýšenému prekrveniu pohlavnej sústavy
 • podpora pre vaječníky, čo znamená zvýšenú mieru plodnosti
 • celková podpora vitality ženského organizmu v tehotenstve

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

V súvislosti so schopnosťami a pôsobením vitamínu E sa často vynárajú niektoré otázky, najmä ak ide o praktické účinky, použitie alebo dopĺňanie. Tieto dotazy sa pýtajú nielen ženy, ale aj muži, predovšetkým ak ide o pôsobenie vitamínu v organizme.

Tu sú odpovede na najzaujímavejšie otázky a dotazy:

Čo znamená, že vitamín E patrí medzi antioxidanty?

Antioxidanty je skupina látok, ktorých molekuly narúšajú aktivity kyslíkatých molekúl. Týmto procesom zabraňujú rozkladu buniek a predčasnému starnutiu. Naopak, podporujú ich v raste, udržiavajú ich celkovú kvalitu a zlepšujú ich funkcie a zdravie.

Môže sa tento vitamín dopĺňať aj u žien v tehotenstve?

Samozrejme, dokonca pri určovaní potrebných denných dávok sa pre ženy v tehotenstve odporúča ich zvýšený príjem. Vďake nemu je žena silná, pomáha jej udržiavať hormonálnu rovnováhu a taktiež poskytuje dostatok potrebnej vitality v gravidite.

Ktoré potraviny ho obsahujú a sú najlepšie zdroje?

Poznáme viacero potravín, ktoré sú zdrojom vitamínu E, delíme na rastlinné a živočíšne. Pri rastlinných odporúčame špenát, brokolicu, kel a avokádo. Dostatok zdrojov je tiež v arašidoch, mandliach či pistáciách. Zo živočíšnych sú najlepšie ryby a morské plody.

Kto má vitamínu E najmenej a mal by ho dopĺňať?

Problém s nedostatkom majú predovšetkým ľudia s dlhodobou zlou životosprávou, predovšetkým fajčiari. Dopĺňať by si ho mali taktiež tí, ktorí žijú na miestach so znečistením ovzduším. Zvýšená potreba u žien je v menopauze a v tehotenstve.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie