• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® Femina – Vitamín C (kyselina L – askorbová) – jeho účinky u žien na pleť, vlasy a libido

vitamín C

Vitamín C aj kyselina L – askorbová, to je jeden a ten istý názov pre asi najznámejší vitamín vôbec. Svojimi pozitívnymi účinkami dokáže zasiahnuť všetky časti organizmu, vrátane špeciálneho vplyvu pre ženy. Vďaka tomu je súčasťou eJoy® Femina.

Charakteristika vitamínu C

Vitamín C patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Citlivo reaguje na teplo, preto jeho tepelné spracovanie znamená zníženie účinnosti. Zaraďujeme ho medzi základné anitioxidanty, dôležitý je pri tvorbe kolagénu aj pre metabolizmus.

Vitamín C je biologický komplex s obsahom zložiek:

 • rutín, čo je významný pomocník pri vysokom krvnom tlaku
 • bioflavonoidy, ktoré pôsobia predovšetkým proti voľným radikálom
 • tyrozín, známy enzým riešiaci efektivitu bielych krviniek
 • kyselina askorbová, ktorá má výrazné antioxidačné pôsobenie

Je všeobecne známe, že naše telo si céčko nedokáže samo vyrobiť a preto je priamo závislé od jeho dostatočného a pravidelného dopĺňania. Urobiť tak môžete prostredníctvom viacerých druhov výživových doplnkov alebo prirodzenou cestou, tu sú riešením niektoré potraviny. Jedná sa o zeleninu aj o ovocie, známym predstaviteľom sú citrusy.

Účinky vitamínu C

Dostatok kysliny L – askorbovej potrebujeme všetci, no jeho zvýšený príjem by mal zaujímať predovšetkým ľudí so zníženou imunitou a tých, čo majú dlhodobo nadmerný stres. Dôležitý je tiež pre fyzicky pracujúcich, športovcov a špeciálne pre ženy.

Niektoré jeho pozitívne účinky sú známe a viditeľné:

Imunitný systém: Tento účinok je jeho najznámejší. Zvyšuje odolnosť proti prechladnutiu a celkovú schopnosť organizmu brániť sa pred viacerými chorobami. Výraznou a trvalou stimuláciou leukocitov ničí baktérie a podporuje syntézu interferónu.

Antioxidačný vplyv: Vitamín C pôsobí proti vplyvu voľných radikálov, či už na koži alebo aj vo vnútri organizmu. Má antioxidačné účinky, čiže znižuje v tele vplyv oxidačného stresu. Výsledkom je spomalenie predčasného starnutia buniek a tkanív.

Kvalitný zrak: Pravidelné užívanie vitamínu spolu s betakaroténom dokáže znížiť pôsobenie makulárnej degenerácie, ktorá je spojená so starnutím a postupným znižovaním kvality zraku. Výsledkom je zlepšenie zrakovej ostrosti a zachovanie jeho stavu.

Podpora dostatku železa: Kyselina L – askorbová je nášmu telu nápomocná pri vstrebávaní železa. Pravidelné užívanie dokáže zlepšiť túto schopnosť až o 67%, železo je zas nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek a transport kyslíka do ciev.

Tvorba kolagénu: Vitamín sa podieľa na tvorbe kolagénu. Ten je dôležitý pre organizmus na zabezpečenie normálnej činnosti krvných ciev, ale aj pevnosti kostí či chrupaviek. Výrazne sa podieľa na dostatočnej kvalite ďasien a podporuje aj kožu a vlasy.

Kardiovaskulárne problémy: Dostatočný objem vitamínu C je dôležitý aj pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Podporuje zdravú krvotvorbu, vplýva na normalizáciu krvného tlaku a podporuje pevnosť a pružnosť stien žilového systému.

Užívanie, nedostatok a predávkovanie vitamínom C:

Odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka sa pohybuje v rozmedzí 75 mg až 95 mg. Toto množstvo však môže byť vyššie, napríklad u fajčiarov a dojčiacich matiek, kedy je prípustná hodnota 120 mg. Ešte vyššie dávky sú zimných mesiacoch.

 Nedostatočný príjem vitamínu C sa prejavuje takto:

 • oslabovanie kostí, vysúšanie a následné starnutie pokožky
 • krvácanie a nedostatočná pevnosť ďasien, vypadávanie zubov
 • únava a zlá nálada, chronický zápal a výrazný oxidačný stres
 • pokles obranyschopnosti a náchylnosť na ochorenia

Všeobecne sa kyselina L-askorbová považuje za bezpečnú. Aby sme pocítili jej negatívne pôsobenie v podobe hnačiek, bolesti brucha, zvracania, pálenia záhy a kŕčov a bolesti hlavy, muselo by naše telo dlhodobo prijímať viac ako 2000 mg denne.

Ako a prečo vitamín C pomáha ženám

Okrem bežných pozitívnych účinkov je tento vitamín pre ženy obzvlášť dôležitý a to nielen počas tehotenstva. Rovnako potrebný je však aj pre vyvíjajúci sa plod, preto je odporúčaná denná dávka v tomto období zvýšená až na približne 125 mg za deň.

Jeho kladné účinky pre ženy sa prejavujú nasledovne:

 • celkové posilnenie imunity, v období menopauzy aj gravidity
 • zabezpečenie dostatku železa, vďaka čomu zabraňuje anémii
 • pôsobí preventívne pri podozrení na nebezpečnú preeklampsiu
 • podpora zdravia pokožky a pleti cez antioxidačné pôsobenie

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

Bez dlhodobého dostatočného množstva vitamínu C by sme zaznamenali viacero zdravotných problémov. Je preto dôležité vedieť koľko ho naše telo približne potrebuje, ako pôsobí na tehotné ženy a kde ho môžeme získať prirodzenou alebo inou cestou.

Z internetových fór sú najčastejšie nasledovné otázky:

Ktoré potraviny sú najlepším zdrojom vitamínu C?

Medzi najznámejšie patria predovšetkým citrusové plody, napríklad citrón, grep, kiwi a limetka. Skvelé sú aj rakytník, šípky, brusnice a egreš. Zo zeleniny môžete siahnuť po známych druhoch typu petržlen, brokolica, pažítka alebo paprika.

Sú situácie, kedy by sa nemal tento vitamín u žien dopĺňať?

Vzhľadom na to, že vitamín sa dokáže pri nadmernom množstve sám z tela vylúčiť, takýto problém nie je častý. No pri jednorázovom predávkovaní by mali byť opatrné ženy s obličkovými kameňmi a ženy, ktoré užívajú lieky zo skupiny sulfanomidov.

Má vitamín C nejaký pozitívny vplyv aj pre tehotné ženy?

Áno, má. V tehotenstve sú na ženské telo kladené zvýšené nároky pri zachovaní rovnováhy a imunity, čo zvlášť platí v zimnom období. Dôležitý je dostatočný prísun všetkých potrebných vitamínov, pričom práve vitamín C je dôležitý pre plod a jeho vývoj.

Prečo je lepšie ho dopĺňať cez doplnok výživy než cez ovocie?

Pri doplnkoch výživy viete dostatočne presne určiť, aké množstvo dostanete užitím do tela. Výhodou je postupné uvoľňovanie do organizmu, čo zabezpečí dlhodobejší benefit, rovnako tak vyššia koncentrácia. Výživové doplnky sú dostupné po celý rok.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie