• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® Femina – Vitamín B6 – jeho účinky na PMS a hormonálnu rovnováhu

vitamín B6

Vitamín B6 poznáme aj pod názvom pyridoxín. Podieľa sa na viac ako 100 enzýmových reakciách a pre naše telo je preto nenahraditeľný. Má zmysel aj pri problémoch so stresom, no obzvlášť dôležitý a účinný je tiež pri zmierňovaní ženských problémov.

Charakteristika vitamínu B6

Vitamín B6 sa skladá zo 6 zlúčenín, konkrétne ide o pyridoxín, alkohol, pyridoxal, aldehyd, pyridoxamín a 5-fosfátové estery. Poznáme ho aj vo forme koenzýmu, kedy funguje v súlade s enzýmami a dokáže sa viazať na ich bielkovinové súčasti.

Tento známy vitamín má v našom tele niekoľko funkcií:

 • reguluje vylučovanie vody, produkciu energie a reguluje stres
 • funguje ako koenzým v tkanivovom moku, svaloch aj v pečeni
 • je známy ako výrazná prevencia zubných kazov a infekcií
 • dohliada na tvorbu a funkciu červených krviniek a žlčových solí

Výrazne sa podieľa na tvorbe bielkovín, aminokyselín ale aj hemoglobínu. Medzi prednosti patrí aj jeho schopnosť regulovať krvný cukor, dôležitý je pri posilnení imunitného systému. Z toho dôvodu je dôležité, aby ho náš organizmus mal dostatok. Vzhľadom na to, že si ho telo nedokáže uschovať, je potrebné zabezpečiť jeho množstvo cez iné zdroje..

Účinky vitamínu B6

Vplyv tohto vitamínu na ľudský organizmus je obrovský, keďže pôsobí na veľké množstvo funkcií v tele. Od znižovania stresu, cez schopnosť utlmovať riziko chorôb srdca až po pozitívny vplyv na náš zrak má vitamín B6 pomerne rozsiahle účinky.

Najvýraznejšie kladné vplyvy sú v týchto oblastiach:

Hormonálna rovnováha: Pravidelný a dostatočný príjem vitamínu B6 má pozitívny vplyv aj na hormonálnu rovnováhu. Zlepšuje prirodzenú produkciu dôležitých ženských hormónov a tak zmierňuje negatívne príznaky týkajúce sa PMS alebo aj menopauzy.

Zlepšenie krvného obehu: Viaceré štúdie preukázali, že pôsobenie vitamínu predchádza upchatiu tepien, čím sa znižuje riziko srdcových problémov. Má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi a celkovo krvný obeh vrátane prekrvenia pohlavnej sústavy.

Podpora zdravia očí: Dlhodobým prísunom dostatočného množstva vitamínu sa významne pomáha znižovať zvýšené množstvo homocysteínu. Ten má vplyv na makulárnu degeneráciu, čo je choroba postihujúca zrak najmä u dospelých a starších ľudí.

Podpora zdravia pleti: Pre ženy je dôležité, že vitamín stimuluje tvorbu filagrínu, ktorý udržuje hydratáciu hornej rohovej vrstvy kože a tým zabraňuje strate vlhkosti. Pomáha eliminovať tvorbu kožného mazu a tak zlepšuje aj vzhľad pokožky a pleti.

Znižovanie stresu: Svojimi schopnosťami zvyšuje hladinu serotonínu v tele, ktorý je spolu s neurotransmitermi zodpovedný za dobrú náladu. Pozitívne pôsobí taktiež pri prevencii depresií, bolestí hlavy, únavy a nepríjemnej úzkosti špeciálne u žien.

Reumatoidná artritída: Dostatok vitamínu B6 pomáha potláčať niektoré zápaly, ktoré majú za následok opuchy. Súčasne dokáže znižovať viacero príznakov, ktoré sú s touto chorobou spojené, vrátane zápalových ochorení pohybovej sústavy vo vyššom veku.

Užívanie, nedostatok a predávkovanie vitamínom B6

Odporúčaná potrebná denná dávka vitamínu B6 sa pohybuje približne v rozpätí od 1,7 mg do 2 mg pre dospelého človeka. U tehotných žien je odporúčané množstvo zvýšiť na 2,2 mg. Detská dávka je stanovená na úroveň okolo 1,0 mg až 1,4 mg na deň.

Nedostatok vitamínu má za následok tieto problémy:

 • nespavosť, poruchy spánku, podráždenosť a zvýšené riziko depresie
 • silné zápaly kože, výskyt niektorých druhov akné a dermatitída
 • poruchy imunitného systému a krvotvorby, vrátane chudokrvnosti

Keďže je pyroxín rozpustný vo vode, s jeho prípadným nadmerným množstvom si telo dokáže poradiť vylučovaním. Ak by denné dávky boli dlhodobo vyššie, ako je odporúčaný limit, hrozia poruchy nervového systému, nevoľnosť alebo pálenie záhy.

Ako a prečo vitamín B6 pomáha ženám

Predmenštruačný syndróm PMS má niekoľko prejavov, ktoré dokáže vitamín B6 výrazným spôsobom utlmovať. Ide napríklad o bolesti hlavy, ale aj kŕče a únavu. Podobne nápomocný je aj pri iných ženských problémoch a preto je súčasťou eJoy® Femina.

Medzi najdôležitejšie účinky špeciálne pre ženy patria:

 • zmierňuje nepríjemné ranné nevoľnosti v priebehu tehotenstva
 • reguluje činnosť „rozhádzaných“ hormónov všeobecne u žien
 • dodáva vitalitu a celkovo posilňuje organizmus a jeho výkon
 • je vhodný pri problémoch so znížením hmotnosti a metabolizmu

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

Vitamín B6, tak ako aj iné vitamíny, je často predmetom rôznych dohadov alebo otázok. Hoci je v odborných kruhoch známy, u laickej verejnosti vyvoláva množstvo polemík. Pozreli sme sa preto na tie komentáre alebo dotazy, ktoré sú v praxi najdôležitejšie.

Tu sú najviac kladené otázky na internetových fórach:

Je lepšie prijímať vitamín cez jedlo alebo cez doplnky?

Prirodzenejšie je získavať pyroxín prírodnou formou, pričom poznáme veľké množstvo rôznych potravín, v ktorých sa nachádza. Výhodou doplnkov však je, že si viete regulovať jeho presný objem a zároveň je tu koncentrácia vitamínu oveľa vyššia.

Sú nejaké prekážky, môžu vitamín užívať aj tehotné?

Doteraz neboli zaznamenané žiadne negatívne reakcie na jeho požívanie počas gravidity. Vitamín B6 je pre tehotné ženy odporúčaný z viacerých dôvodov, keďže zmierňuje raňajšie nevoľnosti a namáhanému organizmu dodáva potrebnú vitalitu a energiu.

Ktoré potraviny a jedlá ho obsahujú najviac?

Potraviny obsahujúce relevantné množstvo nášho vitamínu delíme na živočíšne a rastlinné. Živočíšny pôvod majú predovšetkým kuracie morčacie a bravčové mäso, z rýb to je tuniak a losos. Rastlinné majú najväčšie zastúpenie v strukovinách a zemiakoch.

Ktoré vekové skupiny by mali vitamín B6 prijímať najviac?

Obľúbené „béčko 6“ je určené pre všetky vekové skupiny, rozdiel však je v jeho množstve. Keďže jeho priaznivé pôsobenie sa prejavuje pri viacerých zdravotných problémoch starších ľudí, jeho užívanie by mali zvážiť predovšetkým oni a špeciálne ženy.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie