• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® – Ashwagandha (Ašvaganda, Withania somnifera, Withania opojná, indický ženšeň) aké má dávkovanie, jej účinky pre mužov a ženy a skúsenosti s ňou

Ashwagandha, Withania Somnifera

Ashwagandha je bylina s dlhou a bohatou históriou v tradičnej ázijskej medicíne. Jej vplyv na ľudský organizmus je komplexný a to u oboch pohlaví, no špeciálne ak sa jedná o podporu a stimuláciu ženskej sexuálnej alebo dosiahnutie hormonálnej rovnováhy.

Tu sa však zdravotné prínosy rastliny rozhodne nekončia, okrem afrodiziakálneho pôsobenia vidieť jej vplyv aj v oblasti fyzickej a duševnej vitality a ako ideálny prírodný adaptogén pre ľudský organizmus. Aké má zloženie, pokiaľ ide o jej účinné látky, ako sa dá rastlina použiť, aké je ideálne dávkovanie a aké sú skúsenosti s účinkami? Čítajte!

Čo je Ashwagandha, charakteristika, pôvod a popis rastliny

Ašvaganda, pôvodne z Indie, je rastlina s bohatou históriou a fascinujúcimi charakteristikami. Nazýva sa aj Vitánia opojná a pôvodom pochádza z tropických a subtropických oblastí Indie, no pestuje sa aj na Blízkom východe a v oblasti severnej Afriky.

Technicky ide o krík, ktorý má viac ako 3000 rokov starú históriu využívania, pričom najviac účinných látok sa nachádza v jeho korene. V starovekej Mezopotámii sa rastlina používala aj ako afrodiziakum, no to, čo ju robí skutočne špeciálnou, je pôsobenie ako adaptogén. Vďaka tomu podporuje telo, aby lepšie zvládalo stres a zmeny podmienok.

Najdôležitejšie charakteristiky bylinky sú tieto:

 • listy rastliny sú zelenej farby, na dotyk hladké a na pohľad lesklé, pričom majú podobný tvor ako olivové listy a dizajnovo vytvárajú krík
 • kvety Ašvagandy majú zvončekovitý tvar a kvitnú v zelenkavých a v žltých odtieňoch na krátkych stopkách, pričom vytvárajú menšie zväzky
 • plody byliny sú drobné oranžové bobule, ktoré obsahujú cenné semienka, majú guľovitý tvar a priemeru 5 až 8 mm a obsahujú menšie semená
 • korene sú najcennejšou časťou rastliny, pretože obsahujú množstvo biologicky aktívnych zlúčenín, ktoré dávajú byline liečivé účinky

Rastlina dosahuje výšku približne 50 až 200 centimetrov. Ashwagandha je súčasťou mnohých ájurvédskej receptúr, kde sa využíva na podporu fyzického aj duševného zdravia. Jej názov „Ashwagandha“ v sanskrte doslova znamená „sila koňa“, odkazujúc na silový potenciál a rovnako tak aj vitalitu, ktorú táto bylinka dokáže poskytnúť.

Všeobecne je jej vplyv na ľudský organizmus výnimočný, no špeciálne pre ženy sa bylina odporúča v čase hormonálnej nerovnováhy a s ňou spojených javov. Pomáha ich zmierniť, či už ide o príznaky fyzického alebo naopak psychického charakteru.

V akých oblastiach a aké účinky má pre mužov a pre ženy

Ashwagandha sa radí medzi rastliny s bohatými účinkami na ľudský organizmus. Táto bylina ponúka široké spektrum výhod, ktoré sa prejavia ta u mužov, ako aj u žien. Má pozitívne vplyvy na fyzické zdravie, ako aj na to psychické a sexuálne.

Medzi najvýraznejšie účinky v organizme patria:

Libido a sexuálny apetít u žien: Rastlina dokáže stimulovať pohlavné hormóny a zlepšiť prietok krvi do intímnych oblastí. To vedie k zvýšeniu sexuálnej túžby aj intenzity orgazmov. Okrem toho, Ashwagandha zmierňuje stres a aj úzkosť, čo sú časté faktory, ktoré môžu negatívne ovplyvniť dosiahnutie sexuálneho uspokojenia u žien.

Sexuálna vitalita a kondícia v posteli u žien: Ašvaganda sa vyznačuje schopnosťou podporiť hormonálnu rovnováhu, zlepšiť prietok krvi a tiež zmierniť stres. V dôsledku týchto účinkov môže prispieť k zvýšeniu sexuálnej túžby, dosiahnutiu intenzívnejších orgazmov a zlepšeniu celkového sexuálneho výkonu, vrátane kondície v posteli.

Hormonálna rovnováha: Zásadným účinkom rastliny je prispieť k udržaniu hormonálnej rovnováhy a to špeciálne u žien, hoci čiastočne aj u mužov. Adaptogénne vlastnosti pomáhajú organizmu pre správne fungovanie endokrinného systému, pričom u žien má pozitívny vplyv na reguláciu a hladinu hormónov, vrátane estrogénu a progesterónu.

Zmiernenie príznakov menopauzy a PMS: Táto bylina má schopnosť podporiť hormonálnu rovnováhu, no to zároveň vedie k vplyvu na príznaky, ktoré súvisia s nerovnováhou a to počas menopauzy a PMS. Pomáha teda zmierniť návaly horúčavy, nespavosť či náladovosť, ale aj bolesti, kŕče, pocity napätia a celkovo emocionálnu nestabilitu.

Odbúranie stresu a zlepšenie spánku: Adaptogénne vlastnosti Ašvagandy umožňujú organizmu lepšie zvládať stresové situácie a podporujú odpočinok. Tým pádom pomáha pri odbúraní stresu a úzkosti, ktoré negatívne ovplyvňujú fyzické a duševné zdravie. V noci zas prispieva k uvoľneniu svalov a tým podporuje lepšiu kvalitu spánku.

Posilnenie dýchacieho systému: Rastlina poskytuje tiež účinnú podporu aj pre zdravie dýchacieho systému. Svojimi látkami má schopnosť zmierniť zápalové procesy a podporiť uvoľňovanie dýchacích ciest. Týmto spôsobom môže pomôcť ľuďom s dýchacími problémami a celkovo na lepšie okysličenie krvi a celého tela.

Podpora kognitívnych schopností: Účinné látky tejto bylinky majú pozitívny vplyv na mozgové funkcie, vrátane pamäti, koncentrácie a rýchlosti učenia. Ašvaganda tiež obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť mozgové bunky pred poškodením. Vďaka tomu sa využíva aj ako prírodná podpora pre mentálnu výkonnosť a myseľ.

Lepšia svalová regenerácia: Adaptogénne vlastnosti bylinky pomáhajú telu rýchlejšie obnovovať svalové tkanivo po fyzickej aktivite. Tým môže byť užitočná pre športovcov a ľudí, ktorí si želajú minimalizovať čas potrebný na regeneráciu po náročnom cvičení. Okrem toho, Ashwagandha obsahuje zložky pomáhajúce na silu svalov.

Ako na užívanie cez rôzne formy a odporúčaná denná dávka

Ašvaganda je unikátna rastlina s mnohými spôsobmi užívania, tak, ako je tomu v prípade aj iných bylín. Aby ste mohli čo najlepšie využiť jej prospešné účinky, máte na výber viacero foriem, pričom jednou z najčastejších sú kapsuly alebo tabletky.

Pre tých, ktorí preferujú prírodný prístup, je k dispozícii aj Ashwagandha vo forme prášku. Tento prášok môžete pridávať do smoothie, jogurtu alebo iných jedál, čo vám dáva možnosť konzumácie aj v prirodzenej podobe. Pokiaľ sa rozhodnete pre túto formu, treba si dávať pozor na maximálnu odporúčanú dávku 1 až 2 gramy prášku.

Tekuté formy Ashwagandhy, ako sú tinktúry alebo kvapky, sú možnosťou pre tých, ktorí preferujú rýchle a jednoduché užívanie a príjemnú bylinnú chuť.

Čaj z Ashwagandhy je ďalším spôsobom, ako využiť prínosy tejto užitočnej rastliny. Stačí uvariť malý kúsok koreňa, ideálne podrveného a množstve 1 až 2 lyžičiek, vo vriacej vode a nechať ho lúhovať do 10 minút. Denne si tak môžete dať 2 čaje.

Okrem toho, listy z Ašvagandy môžu byť užitočné samostatne alebo ako súčasť rôznych jedál. Pripraviť si môžete odvar z listov aj koreňov, ktorý môžete využiť ako obklad na kožu. Najčastejšou formou ostávajú perorálne doplnky výživy, ktoré majú presné dávkovanie, optimalizované zloženie a viete ich užívať dlhodobo viac mesiacov.

Možné vedľajšie a nežiaduce účinky, riziká a kontraindikácie

Ašvaganda je pre telo prirodzená a preto sú riziká spojené s možnými vedľajšími účinkami alebo kontraindikáciami zriedkavé, najmä pri správnom užívaní.

Na druhú stranu, pri užití nadmernej dávky sa môžu objaviť nežiaduce vplyvy v oblastiach, kde by boli pri správnom dávkovaní žiaduce a v zdravej intenzite. Príkladom je nadmerná ospalosť či nadmerné upokojenie organizmu pri vysokej dávke.

Pozornosť venujte týmto prípadom a situáciám:

 • v prípade tehotenstva alebo dojčenia je nevyhnutné konzultovať užívanie rastliny so svojim gynekológom, všeobecne sa to ale príliš neodporúča
 • osoby s dlhodobými zdravotnými problémami typu cukrovka či hypertenzia by mali zvážiť užívanie Ashwagandhy a možné interakcie s liekmi
 • to isté platí, ak užívate lieky na kontrolu hladiny hormónov alebo hormonálnu liečbu, kde môže prísť k interakciám alebo rizikovým vplyvom
 • pred plánovanou operáciou je vhodné užívanie Ashwagandhy prerušiť, pretože niektoré jej zložky môžu zásadne ovplyvniť zrážanlivosť krvi

Rastlina môže v niektorých prípadoch vyvolať precitlivené reakcie, či už pri nadmernom užití alebo ako následok alergickej reakcie na niektorú jej zložku. Typické sú žalúdočné ťažkosti a tráviace problémy, vrátane plynatosti, nafukovania alebo zvracania. Ak sa tak stane, užívanie rastliny prerušte a poraďte sa o ďalšom postupe s lekárom.

Najčastejšie otázky o Ashwagandhe a jej účinkoch

Ašvaganda je bylina, ktorá si získava čoraz viac pozornosti. Podobne, ako aj iné rastliny s bohatou históriou v tradičných liečebných metódach, aj táto bylinka je žiadaná. Internetové fóra a diskusie sú plné rôznych praktických otázok o jej účinkoch.

Toto sú témy, na ktoré je dobré vedieť odpoveď:

Kedy a v akom veku je najlepšie začať užívať Ashwagandhu?

Začiatok užívania Ashwagandhy je individuálny a závisí od konkrétnych zdravotných potrieb alebo účinkov, ktoré chcete využiť. Svojim určením sa hodí najmä pre ženy na podporu ich hormonálnej rovnováhy, v prípade všeobecného použitia má účinky najmä na psychickú vitalitu a tieto účinky sa môžu využiť bez ohľadu na vek.

Aké sú výhody pravidelného užívania rastliny?

Pravidelné užívanie Ashwagandhy prináša mnoho dlhodobých výhod. Patria medzi ne podpora adaptogénneho systému, zlepšenie duševného zdravia, posilnenie imunity, zvýšenie energie a podpora hormonálnej rovnováhy. Aby sa účinky v týchto oblastiach mohli prejaviť naplno, je nevyhnutné bylinku používať dlhodobo a každý deň.

Aký má Ašvaganda vplyv na plodnosť a u mužov či žien?

Ašvaganda má vplyv nielen všeobecne na hormonálnu rovnováhu, ale aj na plodnosť, hoci u každého pohlavia mierne inak. U žien môže zmierniť fluktuácie hormónov počas menštruácie a v období po nej, čo pomáha na plodné dni. U mužov podporuje zdravú hladinu testosterónu a kvalitu spermií, čo pozitívne vplýva na potenciu.

Ako dlho trvá, kým začnem pozorovať pozitívne zmeny?

Všeobecne platí a skúsenosti ukazujú, že prvé účinky užívania Ašvagandy by sa mali dostaviť v priebehu niekoľkých týždňov. Niektorí ľudia môžu zaznamenať účinky rýchlejšie, zatiaľ čo iní môžu potrebovať dlhšie obdobie. Ako prvé sa objavia pozitíva na koncentráciu, mozgové funkcie a pamäť, hneď potom na hormonálnu rovnováhu.

Aké sú odporúčania používania pre vekové skupiny?

Ašvagandha je v zásade bezpečná rastlina, ktorá by nemala prinášať žiadne závažnejšie riziká a to pre všetky vekové skupiny. V prípade seniorov či ľudí so zdravotnými problémami je vhodné konzultovať jej užívanie vopred s lekárom, inak ale platí, že základnými princípmi je dodržiavanie dávkovania a pravidelné a dlhodobé užívanie.

Ako fungujú doplnky s jej obsahom a ich charakteristika

Najčastejšími formami využitia sú bylinné čaje, perorálne tabletky a kapsuly ako doplnky výživy, prípadne kvapky a tinktúry, vrátane bezalkoholových.

Vo väčšine prípadov platí, že sa využíva koreň rastliny, ktorý je najviac bohatý na prospešné látky obsiahnuté v Ašvagande. Môžete tak naplno využiť pozitívny vplyv na fyzickú vitalitu, mentálnu a psychickú výkonnosť aj na hormonálnu rovnováhu.

Podľa druhu doplnkov je ich charakteristika takáto:

 • najčastejšou skupinou sú doplnky so všeobecným účinkom na podporu celkového zdravia, či už ide o imunitu, energiu, výkonnosť a vitalitu
 • rastlina sa buď samostatne alebo v spojení s niektorými vitamínmi a minerálmi používa na podporu mozgových funkcií, pamäte a sústredenia
 • býva tiež v širšom zložení zastúpená v doplnkoch určených na plodnosť a potenciu mužov a hormonálnu rovnováhu žien v menopauze a počas PMS
 • v tomto konkrétnom prípade sa využívajú jej účinky v synergii aj s afrodiziakami, vitamínmi a minerálmi podporujúcimi pohlavné bunky

Pokiaľ sa rozhodnete pre hotové produkty s obsahom rastliny, získate výhodu vysokej koncentrácie a to vďaka využívaniu extraktov. Platí pritom, že všetky takéto doplnky, bez ohľadu na ich formu, sú riadne schválené Úradom verejného zdravotníctva SR. Nemusíte sa tak báť o ich zloženie, ktoré je laboratórne testované a preverené.

Plusom je aj to, že ide o voľne dostupné produkty, kde nemusíte riešiť návštevu lekára, odborné vyšetrenie alebo recept. Zakúpiť sa dajú aj priamo z pohodlia domova a to tak v prípade tých so všeobecným účinkom ako aj špeciálne pre ženy.

Ashwagandha ako podpora plodnosti a hormonálnej rovnováhy v eJoy® prípravkoch

Druhú kategóriu doplnkov s vplyvom pre ženy ponúka značka eJoy®. Tá prináša celú radu produktov určených na pohlavné zdravie a výkonnosť v posteli, pričom Ašvagandu využíva v tých, ktoré sú zamerané na plodnosť aj hormonálnu rovnováhu.

Toto je ich krátke predstavenie s charakteristikou:

eJoy® Fertility: Ako prírodná podpora potencie a plodnosti a to tak u mužov, ako aj u žien, je Ašvaganda spolu s ďalšími zložkami využitá v eJoy® Fertility. Obsahové látky zahŕňajú aj extrakty rastlín Maca, Tribulus a Panax Ginseng, ktoré sú doplnené L-Arginínom, selénom, zinkom a koenzýmom Q10. Výsledkom je extra silný mix látok.

Ten v podobe perorálnych kapsúl pomáha na plodnosť a potenciu tak u mužov, ako aj u žien. Či už teda chcete podporiť zdravie spermií alebo naopak dozrievanie vajíčok, prípravok je využiteľný univerzálne. Je dostupný voľne, dá sa kúpiť priamo z oficiálneho eshopu značky a denne stačí užívať 2 kapsuly denne dlhodobo a pravidelne.

eJoy® Femina: Čisto iba pre ženy je určený doplnok eJoy Femina, ktorý je vhodný pre mladšie aj staršie vekové kategórie. Kým v tom prvom prípade ide o podporu menštruácie, menštruačného cyklu a o utlmenie prejavov predmenštruačného syndrómu, v tom druhom je to o príznakoch menopauzy a prechodu, ktoré môže potláčať.

Aj v tomto prípade je za tým rastlinný mix Tribulus, Maca a Ašvaganda, ktorý je doplnený o extrakt Damiány, rastliny s dominantným vplyvom na hormonálnu rovnováhu. V spojení s vitamínmi a minerálmi potom získate prírodný prostriedok, ktorý má silu potláčať negatívne prejavy, vrátane návalov tepla, celulitídy či poklesu energie.

Zhodnotenie, skúsenosti a ako najlepšie Ashwagandhu využiť

Ašvaganda je jednou z najviac populárnych byliniek posledných rokov, čo sa odráža aj v jej používaní v doplnkoch výživy rôzneho typu pre mužov či pre ženy.

Najviac využívané sú v zásade dva jej účinky a to na mentálnu výkonnosť a hormonálnu rovnováhu. To prvé je potom, aj podľa konkrétneho zloženia, doplnené o vplyv na fyzickú výkonnosť, proti únave, imunitu či nervový systém a spánok.

Pre to druhé je rastlina populárna ako jedna z hlavných bylinných zložiek doplnkov určených pre mužov a ženy na ich sexuálne zdravie, výkon v posteli, potenciu, plodnosť a hormonálnu rovnováhu. U žien sa ešte špeciálne využívajú jej účinky, ktoré potláčajú negatívne prejavy nerovnováhy hormónov a to počas menopauzy aj pred menštruáciou.

Príkladom takéhoto využitia je značka eJoy® a jej dva doplnky, ktoré Ašvagandu obsahujú v podobe kvalitného extraktu. Prvým je produkt Femina určený pre ženy, ktoré chcú mať pravidelný cyklus, bezproblémovú menštruáciu a obdobie prechodu.

Druhým doplnkom je eJoy® Fertility, ktorý je možné používať u mužov aj u žien a jeho primárnou funkciou je podpora plodnosti. V jednom aj druhom prípade platí, že rastlina je súčasťou širšieho zloženia, ktoré umožňuje využiť jej účinky naplno. Takýto spôsob je podľa skúseností efektívnejší ako v doplnkoch, kde je jedinou zložkou.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie