• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® – Chilli papričky majú obzvlášť pre mužov veľmi pozitívne účinky

Chilli papričky

Štipľavé čili papričky sú známe po celom svete, či už ako plody využívané priamo v jedlách, alebo v pomletej forme kajenského korenia. Tento exotický druh paprík je typický hlavne výraznou pálivou chuťou, za ktorou treba hľadať látku zvanú kapsaicín. Jej výhodou je, že má oveľa širšie účinky, vďaka čomu sa chilli využíva aj mimo gastronómie.

Čili a ich pôvod, opis, zloženie látok a výskyt

Chilli je pomenovanie pre plod exotických druhov krovitých paprík, ktoré sú rozšírené hlavne v tropických oblastiach Indie, Japonska, Číny, Vietnamu a Mexika. Čili papričky podľa niektorých prameňov pestovali už Indiáni a to už od 6. tisícročia pred našim letopočtom.

Hoci ide o viaceré druhy kríkov s paprikami, zopár vecí majú spoločných:

  • ide o menšie zelené kríky dozrievajúce štandardne do výšky 1 metra
  • listy majú najčastejšie kopijovitý tvar, stonky sú zelené a hrubšie
  • plodom sú najskôr zelené, neskôr žlté a v prípade dozrenia červené papričky
  • tieto papričky majú výraznú arómu a môžu byť okrúhleho alebo špicatého tvaru

Najdôležitejšou látkou, ktorá sa v plodoch nachádza, je kapsaicín zo skupiny kapsaicinoidov. Ide o alkaloid, ktorý spôsobuje pri kontakte so sliznicami pocit pálenia a štípania, vďaka čomu napríklad stimuluje sekréciu žalúdočných štiav alebo pôsobí rozširujúco na cievy. Okrem toho obsahujú papričky aj flavonoidy, karotenoidy, vitamíny a minerály.

Traduje sa, že po objavení Ameriky chilli papričky portugalskí kupci a moreplavci rozšírili do celého sveta a to ako náhradu za čierne korenie. Vďaka výraznej chuti a zvyšujúcej popularite sa čili stalo súčasťou národnej kultúry a gastronómie viacerých krajín.

Účinky a význam rastliny

Kapsaicín, ale aj ostatné látky a zložky obsiahnuté v chilli papričkách, majú pozitívne účinky prakticky pre celý organizmus. Môže za to hlavne dráždivý efekt vyvolávajúci teplo, ale aj stimulačné alebo antioxidačné pôsobenie a vplyvy.

Čili využiť pre posilnenie zdravia v týchto oblastiach:

Sexuálne zdravie: Pre mužov a aj pre ženy je chilli korením, ktoré zvyšuje ich sexuálny apetít a pôsobí stimulačne na libido. Ide o dôsledok zvýšenia prekrvenia celej oblasti panvy a pohlavných orgánov, čo zvyšuje ich dráždivosť. Špeciálne u mužov sa môže vplyvom lepšieho prekrvenia podporiť aj erekcia.

Trávenie: Kapsaicín pomáha nielen na dráždenie pohlavných orgánov, ale aj na dráždenie tráviacej sústavy. To zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav a podporuje efektívnejšie trávenie živín prijatých z potravy. Okrem toho pôsobí látka aj na metabolizmus, hlavne tukov, takže sa využíva aj na chudnutie.

Imunita a obranyschopnosť: Čili papričky sú známe aj tým, že podporujú prirodzenú obranyschopnosť a fungovanie imunitného systému. Majú tiež antioxidačné pôsobenie proti voľným radikálom, nakoľko znižujú oxidačný stres spôsobujúci starnutie buniek. Chilli je tiež dobre známe aj ako prírodné antibiotikum.

Kardiovaskulárny systém: Posledným významnejším pozitívnym vplyvom čili papričiek je lepšia podpora fungovania srdca, ciev a žíl. Chilli pomáha na rozšírenie ciev, zníženie krvného tlaku, na niektoré choroby žíl, zlepšuje srdcovú arytmiu a znižuje tiež hladinu cukru v krvi, čím podporuje lepší krvný obeh.

Chilli a ich využitie v praxi

Kapsaicín, ktorý je zrejme najdôležitejšou látkou obsiahnutou v čili papričkách, sa využíva veľmi hojne a rôznych hotových produktoch a prípravkoch. Pokiaľ ide o doplnky výživy, extrakt z chillu papričiek je vďaka spomínaným účinkom súčasťou viacerých z nich.

Takmer vždy ide o prípravky so širším zložením, kde je chilli doplnené o rôzne rastlinné extrakty, vitamíny či minerály, prípadne o iné druhy paprík a papričiek. Podľa toho môžu prípravky slúžiť na podporu chudnutia, na zníženie chuti do jedla, na podporu fungovania kardiovaskulárneho systému alebo na metabolizmus a lepší krvný obeh.

Špeciálnym využitím chilli je prítomnosť v prípravkoch na potenciu a libido pre mužov, napríklad ako sú aj tabletky eJoy®. V nich sa využíva hlavne efekt na rozšírenie ciev a zlepšenie prietoku krvi do pohlavnej sústavy, čo pomáha na kvalitnejšiu erekciu.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie