• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zinok a selén, minerály, ktoré majú najlepšie účinky na plodnosť

neplodnosť u muža

Plodnosť u žien aj mužov môžu významne ovplyvniť aj minerály a ich dostatočná či nedostatočná hladina. Hoci to vyzerá na prvé počutie možno prehnane, tieto látky majú v mnohých ohľadom zásadný vplyv napríklad na spermatogenézu alebo už počas tehotenstva na správny vývoj plodu. Najdôležitejšími minerálmi z tohto pohľadu sú zinok a selén.

Zinok

Prvým minerálom s vplyvom na potenciu a plodnosť u mužov aj žien je zinok. Ide o esenciálny stopový prvok, ktorý sa všeobecne nachádza hlavne vo svaloch, kostiach, koži, obličkách a pankrease. Špeciálne u mužov je prítomný aj v prostate.

Pokiaľ ide o jeho všeobecné účinky, tu sú najdôležitejšie vplyvy:

 • podporuje fungovanie nervovej sústavy a správny vývoj mozgu
 • vplýva aj na duševný stav, proti depresiám a na celkové upokojenie
 • kontroluje hladinu cukru v krvi a vplýva na produkciu inzulínu
 • pôsobí aj na metabolizmus živín, čiže cukrov, tukov a bielkovín
 • má antioxidačné pôsobenie proti voľným radikálom
 • podporuje prirodzenú obranyschopnosť a chráni aj pečeň

Zdrojom minerálu sú tak živočíšne ako aj rastlinné potraviny, nájsť ho možno v mäse, ustriciach, vaječných žĺtkoch, tekvicových semiačkach, otrubách, strukovinách alebo v droždí. Najlepším zdrojom, aj z pohľadu pôsobenia na libido, sú určite ustrice.

Ak ide o pôsobenie zinku na plodnosť, tak u žien kladne pôsobí na počatie, normálny vývoj plodu a na priebeh tehotenstva. U mužov má minerál vplyv hlavne v oblasti produkcie spermií a pomáha na prostatu, kde sa tvorí prostatický sekrét dôležitý pre ejakulát. V rámci pôsobenia na hladinu testosterónu môže mužom pomôcť aj na libido.

Selén

Druhým minerálom je selén, ktorý patrí medzi nutrične najviac významné prvky. Pokiaľ ide o jeho zastúpenie v ľudskom organizme, aj tu platí, že u mužov sa špeciálne nachádza v semenníkoch, všeobecne potom v pečeni, obličkách, slezine a pankrease.

Selén má význam vo viacerých oblastiach:

 • ide o významný antioxidant pôsobiaci proti oxidačnému stresu
 • podporuje zdravie a stav vlasov a znižuje lámavosť nechtov
 • posilňuje imunitný systém a má protivírusové a protibakteriálne účinky
 • je dôležitý pre štítnu žľazu a zmenu tyroxínu na trijódtyrozín
 • pomáha na elasticitu pokožky a proti jej rýchlemu starnutiu
 • neutralizuje niektoré ťažké kovy a toxíny, hlavne olovo a ortuť

Selén sa nachádza hojne v mäse, hlavne v kuracom, rovnako tak vo vajciach a v mliečnych výrobkoch. Veľmi dobrým zdrojom minerálu z pohľadu potravín sú orechy, hlavne para orechy, taktiež slnečnicové semená a niektoré druhy obilnín a čerstvej zeleniny.

Minerál má z hľadiska mužského reprodukčného zdravia zásadný vplyv na plodnosť a to hlavne na pohyblivosť a kvalitu spermií. Čím menej je selénu, tým horšie sú spermatogenéza a dozrievanie spermií. V prípade žien nemá minerál žiadny zásadný vplyv v oblasti plodnosti, no je dôležitý pre antioxidačnú ochranu.

Zinok a selén a ich využitie v praxi

Využitie minerálov v praxi predstavuje hlavne ich prítomnosť v niektorých prípravkoch a produktoch určených pre ich doplnenie a podporu správnej hladiny. Najčastejšie ide o voľne dostupné doplnky výživy, či už s obsahom len jedného z týchto minerálov v podobe aktívnej látky, alebo v podobe multiminerálov so širším zastúpením a zložením.

V jednom aj druhom prípade sa môže jednať o všeobecné doplnky výživy, ktorých cieľom je podpora hladiny daného minerálu a z toho vyplývajúce pozitívne pôsobenie. Ide napríklad o antioxidačné pôsobenie, podporu nervovej sústavy alebo vplyv na vlasy a nechty.

Nakoľko sú selén aj zinok veľmi prospešné tiež pre pohlavné a reprodukčné zdravie, pomerne často sa využívajú aj v špecializovaných prípravkoch určených práve pre mužov a ženy v tejto oblasti. U žien ide hlavne o doplnky určené na podporu správneho priebehu tehotenstva, ktoré obsahujú aj vitamíny, typicky najmä známu kyselinu listovú.

V prípade produktov pre mužov sa jedná o prípravky určené na komplexné pôsobenie na plodnosť a potenciu. Tie pomáhajú celkovo na potenciu a v ich zložení sú aj vitamíny, aminokyseliny a overené rastlinné afrodiziaka s vplyvom na libido.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie