• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Ženská obriezka nie je to isté ako mužská, u nás je zakázaná

ženské pohlavné orgány

Kým obriezka u mužov je považovaná z istého hľadiska aj za prospešnú, ktorá môže mať opodstatnenie pri niektorých problémoch s uzdičkou či predkožkou, obriezka u žien je niečo úplne iné. Často býva prirovnávaná k tej mužskej, avšak ide o zákrok, ktorý má úplne iný charakter a jeho výsledkom je zhoršenie, nie zlepšenie sexuálneho života.

Čo je ženská obriezka a aký má význam

Podobne ako u mužov, aj u žien predstavuje obriezka zásah do fyziológie vonkajších pohlavných orgánov. Na rozdiel od tej mužskej, v prípade ženskej obriezky nejde o zmysluplný zákrok vykonávaný takpovediac s chirurgickou presnosťou.

Naopak, ide skôr o rituál negatívneho charakteru, ktorý má viacero významov:

  • dôvodom pre obriezku býva tisícročný zvyk či tradícia, či už náboženského alebo kultúrneho charakteru, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu
  • v mnohých kultúrach alebo domácich kmeňoch, kde sa praktizuje, sa považuje za prechod z fázy detstva či dospievania do fázy dospelosti
  • v minulosti sa hovorilo aj o zdravotných výhodách obriezky, napríklad voči infekciám a zápalom, vedecké poznatky a skúsenosti ale ukazujú opak
  • v rámci kultúrnych zvykov býva obriezka považovaná za výhodu, mnoho matiek verí, že ich dcéry by si bez nej nenašli manžela
  • v niektorých krajinách má obriezka aj význam čistoty, nakoľko klitoris či niektoré vonkajšie časti ženských orgánov bývajú považované za vulgárne

Najčastejšie sa ženská obriezka vykonáva v štátoch, krajinách alebo oblastiach severnej, východnej a západnej Afriky. Ide hlavne o krajiny ako Somálsko, Sudán, Džibut, prípadne niektoré oblasti a regióny Egyptu, Etiópie, Keni, Mali, Nigérie, Mauretánie alebo Senegalu. Vo viacerých štátoch je obriezka u žien oficiálne zakázaná, ale aj tak sa niekde vykonáva.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Typy obriezky u žien

V závislosti od kultúry, náboženstva alebo krajiny existuje viacero typov obriezky. Každý typ zahŕňa tak iný rozsah samotného zákroku, ako aj iný spôsob prevedenia. Svetová zdravotnícka organizácia rozoznáva 4 najčastejšie typy a to klitoridektómia, excízia, infibulácia a štvrtý typ, do ktorého spadajú všetky ďalšie škodlivé zásahy.

V prípade klitoridektómia ide o čiastočné alebo úplné odstránenie klitorisu, ktorý býva považovaný za najviac „nečistý“, nakoľko práve vďaka nemu môže žena najjednoduchšie dosiahnuť rozkoš. V najmiernejšom prípade dochádza len k odstráneniu predkožky klitorisu.

Vážnejším zákrokom je excízia, ktorá zahŕňa nielen čiastočné alebo úplné odstránenie klitorisu, ale aj pyskov ohanbia. Najčastejšie ide o malé pysky ohanbia, zriedkavejšie o tie veľké. Najťažším je infibulácia, kedy príde k zúženiu pošvového otvoru tým, že sa narežú a premiestnia veľké či malé pysky ohanbia.

Medzi ďalšie škodlivé zákroky aplikované v oblasti ženských genitálií, ktoré spadajú do štvrtej kategórie, patria prepichovanie, piercing, rôzne narezávanie alebo iné nešetrné a doživotné zásahy. Väčšina ženských obriezok býva navyše vykonávaná amatérsky, bez umŕtvenia a v prípade najťažších zákrokov mnoho dievčat pri obriezke aj zomiera.

Ženská obriezka vo svete a u nás

Aby nevznikol mylný dojem, že obriezka u žien je spojená iba s primitívnejšími tradíciami a nedostatkom vedeckých či odborných informácií, treba povedať, že sa vykonáva prakticky po celom svete, akurát v menšom meradle. Amputácia klitorisu bola napríklad na území severnej Ameriky vykonávaná bežne ešte na prelome 19. a 20. storočia.

Tento zákrok bol vtedy zdôvodňovaný snahou o „liečbu“ neurózy či epilepsie, ktoré mali súvisieť s nadmerným hromadením sekrétu práve na klitorise. Pochopiteľne, dnes je táto hypotéza vyvrátená, ale ide o dobrý ilustračný príklad. Aktuálne je ženská obriezka vo väčšine vyspelých krajín tzv. západného civilizačného sveta zakázaná.

Objavujú sa však prípady niektorých štátov, kde sú početné komunity obyvateľov z afrických krajín, kde sa obriezka praktizuje, dokonca aj na lekárskej báze. U nás sa ženská obriezka nevykonáva a je zakázaná, nakoľko je považovaná za mrzačenie genitálií. Bohužiaľ, zhruba v 30 štátoch po celom svete je tento zákrok ešte stále bežným javom.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie