• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zápal prostaty, aké má príčiny a príznaky, ako sa prejavuje a aká je jeho najlepšia liečba

prostata

Zápal prostaty patrí medzi jedno z najčastejších zápalových ochorení v urológii u mužov. Prostata je pritom orgánom, ktorý je dôležitý nielen z hľadiska vylučovacej a reprodukčnej sústavy, ale predovšetkým z pohľadu plodnosti. V nej sa totiž vytvára prostatický sekrét, ktorý je dôležitý pre prežitie a pohyb spermií v semene.

Čo je zápal prostaty a aké má príčiny

Tak, ako aj iné orgány a časti pohlavnej či vylučovacej sústavy, aj prostatu môže postihnúť zápal. Ten môže mať akútny charakter, kedy prebieha pomerne rýchlo a veľmi intenzívne, prípadne chronický, čo je forma typická dlhodobosťou a miernym priebehom.

O akútnom zápale sa hovorí vtedy, ak trvá menej ako tri mesiace, o chronickom, ak trvá naopak dlhšie. Väčšinou býva zápal prostaty spojený aj so zápalom dolných močových ciest, nakoľko do prostaty sa dostáva najčastejšie buď z močovej trubice, alebo z močového mechúra. Pre vznik zápalu existuje viacero príčin aj rizikových faktorov.

Toto sú tie príčiny a vplyvy, ktoré sú najčastejšie:

  • najčastejšie býva zápal prostaty spojený s bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, ktorá sa sem dostane cez krv, lymfatické uzliny alebo močovú rúru
  • rizikovým faktorom je častý nechránený pohlavný styk, ktorým sa môže infekcia preniesť, rovnako tak infekcie močových ciest
  • zanesenie infekcie hrozí aj pri invazívnom zákroku do prostaty, toto riziko je ale pomerne nízke, problémom je tiež zadržiavaná ejakulácia
  • medzi ďalšie vplyvy zvyšujúce pravdepodobnosť zápalu patria nízka hladina testosterónu, chronické zväčšenie prostaty a oslabenie imunity

Príznaky spojené so zápalom a ako sa prejavuje

Pokiaľ ide o prejavy a symptómy zápalu prostaty, tie závisia od priebehu a formy zápalu a ich intenzita sa môže u mužov individuálne mierne odlišovať. Rozdiel je tiež medzi tým, či je zápal akútny, kedy sú príznaky rýchlejšie, alebo chronický.

Tu sú tie symptómy, ktoré sú najčastejšie:

Bolesti: Prvotným prejavom zápalu sú bolestivé príznaky a prejavy. Zvlášť v prípade akútneho priebehu zápalu prostaty dochádza k rýchlemu nástupu bolesti a to v oblasti hrádze alebo lonovej spony. Bolestivosť sa môže objavovať aj pri močení, v priebehu ochorenia sa môže podľa infekcie aj stupňovať.

Ťažkosti s močením: Druhou kategóriou častých príznakov sú ťažkosti a problémy počas močenia. V tomto prípade dochádza k častejšiemu nutkaniu na močenie, ktoré je neodkladné, močenie je namáhavejšie a častejšie, niekedy môže byť prúd moču slabší. Dostaviť sa môže aj pálenie a rezanie počas močenia.

Celkové a zápalové príznaky: Zápal prostaty sa prejavuje aj typickými zápalovými prejavmi, hlavne ak ide o horúčku, zimnicu, triašku, slabosť či zvracanie. Objaviť sa môžu aj nevoľnosti, vyššia srdcová frekvencia, zníženie krvného tlaku a bolesti chrbta. Objaviť sa môže aj hnis v moči alebo krv v ejakuláte.

Liečba zápalu prostaty

Ak ide o liečbu zápalu prostaty, tu sa kombinuje viacero možností a spôsobov, či už ide o pôsobenie proti samotnej infekcii, ako aj symptomatické vplyvy na zmiernenie niektorých príznakov. Zanedbanie liečby môže viesť k rôznym komplikáciám.

Terapia spočíva v týchto prostriedkoch:

Antibiotika: Základom liečby zápalu prostaty sú antibiotika, ktoré pôsobia priamo na infekciu. Užívanie antibiotík je dlhodobejšie a obvykle trvá aspoň 30 dní, aby prišlo k úplnému preliečeniu zápalu. Antibiotika majú perorálnu formu, niekedy sa s nimi môžu podávať aj nesteroidné liečivá a lieky proti bolesti.

Podporné techniky: Na podporu lepšej liečby zápalu prostaty sa môžu využiť aj viaceré podporné techniky a metódy. Ide napríklad o masáž prostaty 2 až 3 krát za týždeň v prípade chronickej forme, častejšie ejakulovanie, nezadržiavanie ejakulácie pri pohlavnom styku alebo sedacie kúpele v teplej vode, prípadne v bylinkách.

Režimové opatrenia: Ak ide o režimové opatrenia nepriamo súvisiace s riešením zápalu, tu sa dá pôsobiť hlavne nepriamo. Odporúča sa dopĺňanie tekutín, pravidelné močenie, zlepšenie intímnej hygieny a obmedzenie negatívnych vplyvov typu alkohol, fajčenie, korenisté jedlá či zaťažovanie oblasti prostaty zvonka.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie