• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Syfilis

sexuálne prenosné choroby

Syfilis patrí medzi sexuálne prenosné choroby, ktoré sú špecifické svojim priebehom, príznakmi aj možnými následkami. Medzi typické prejavy patria vyrážky, práve podľa nich možno už na prvý pohľad rozoznať, ako syfilis vyzerá a že ho máte.

Špecifikom choroby je rôzna inkubačná doba v limite od 10 do 90 dní, ale najmä dlhodobý vývoj vo vnútri organizmu. Ten môže trvať aj desiatky rokov a postupne dochádza k napádaniu ďalších orgánov a systémov. Tieto stupne alebo fázy majú rôzne príznaky, hoci v úvode je syfilis latentný. Veľmi dôležité je ho však neignorovať.

Syfilis u mužov a u žien

Syflis je pohlavná choroba zapríčinená baktériou Treponema pallidum. Ide o infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje po celom svete, častejšie u mužov.

Ochorenie má tri štádiá, hneď na úvod je typické tým, že najčastejšie na genitáliách sa prejaví tvrdým nebolestivým vredom. Ak sa choroba nelieči, rozšíri sa v ďalších štádiách ďalej a dlhšie obdobie nemusí byť sprevádzaná vôbec žiadnymi príznakmi. K rizikovým skupinám patria ľudia s aktívnym sexuálnym životom a tiež narkomani.

Čo sa týka informácií o chorobe, treba vedieť, že:

  • syfilis je síce vážne a komplexné ochorenie postihujúce aj ostatné časti tela, dá sa ale liečiť a to s pomocou antibiotík a pod lekárskym dohľadom
  • nakaziť sa môžete pohlavným stykom, no prenos môže byť aj cez poranenie a kontaminované predmety, nakazená matka vie nakaziť plod
  • ignorovať včasnú liečbu znamená nechať prepuknúť syfilis do takej miery, že príde k poškodeniu srdca, mozgu, kostí, kĺbov a neskôr až k smrti

Najlepšia prevencia ochorenia spočíva v znížení rizikových faktorov. Striedanie náhodných sexuálnych partnerov a nepoužívanie kondómov sú kombinácia, ktorá zvyšuje riziko nakazenia sa. Problémom je aj užívanie drog vo veľkých skupinách.

Podľa štatistík sú o niečo viac postihnutí muži, no syfilis sa vyskytuje aj u žien. V ich prípade je rizikovým najmä tehotenstvo, vtedy sa infekcia môže preniesť na plod a dieťa. Ak nie je syfilis v tehotenstve liečený, výsledkom je narodenie dieťaťa s vážnymi defektmi a poškodeniami orgánov, najmä ide o poškodenie srdca, mozgu a očí.

eJoy®

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® určený mužom, ktorí chcú zlepši svoj sexuálný život.

Produkt eJoy® pozitívne prispieva k zlepšeniu erekcii, potencii aj zdravotnému stavu prostaty.

Chcem vyskúšať eJoy®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri objednávke nad 2 ks)

Príznaky a prejavy syfilisu

Čo sa týka príznakov a prejavov, tie závisia od toho, v akom štádiu sa ochorenie nachádza. Sú zhodné pre mužov aj pre ženy, no nie vždy sa objavia všetky.

Toto sú tie symptómy, ktoré sú pre syfilis typické:

Tvrdý vred: Prvotným príznakom, ktorý je pre syfilis charakteristický, je výskyt tvrdého vredu. Ten je nebolestivý a objaví sa v mieste vniknutia infekcie, najčastejšie na genitáliách. Vred sa objavuje iba na pár týždňov a potom samovoľne zmizne.

Zväčšenie lymfatických uzlín: Ďalším prejavom, ktorý možno pozorovať u mužov aj u žien, je zväčšenie lymfatických uzlín. Aj v tomto prípade sa viaže ich zdurenie na blízkosť v miestach nákazy, neskôr aj inde, najmä v blízkosti končatín.

Fľaky a menšie vyrážky: V neskorších fázach ochorenia postihujú telo vyrážky a menšie fľaky. Nájsť ich možno na nohách aj rukách, objavujú sa na koži aj slizniciach, čiže v ústach. Neskôr sa k nim pridajú sivobiele škvrny na genitáliách.

Bolesti: K príznakom, ktoré sa môžu objaviť na úvod infekcie, patria aj bolestivé stavy. Tie sa týkajú napríklad hlavy, svalov a kostí, predovšetkým v úvodných fázach infekcie. V druhom štádiu, keď je ochorenie pokročilé, ide aj o bolesti hrdla.

Pokožka a vlasy: Medzi ďalšie symptómy, ktoré sa týkajú pokročilého syfilisu, patria tie, ktoré súvisia s kožou a vlasmi. V prípade vlasov dochádza k ich vypadávaniu a strate, na pokožke sa zas objavia svetlé miesta v dôsledku straty pigmentácie.

Chrípkovité príznaky: V úvodnej fáze ochorenia je pre syfilis charakteristické aj to, že ho sprevádzajú typické chrípkovité prejavy. Ide o zvýšenie teploty, slabosť a únavu. Neskôr sa môžu pridať strata chuti do jedla, horúčka a väčšie pocity únavy.

Postihnutia nervovej sústavy: V prípade nedostatočného liečenia ochorenia dochádza k tomu, že bakteriálna infekcia postihne centrálnu nervovú sústavu. Výsledkom sú poruchy citlivosti, hybnosti, pamäte, nervozita a na konci až demencia.

Ďalšie symptómy: K ďalším prejavom syfilisu v jeho pokročilejších štádiách patria strata chuti do jedla, problémy s hybnosťou a funkčnosťou kĺbov a kostí, infekcia napadá cievy a srdce, v konečných fázach už prestávate ovládať močenie.

Prenos,  inkubačná doba a priebeh

Pokiaľ ide o inkubačnú dobu, tá je veľmi rôznorodá. U niekoho to sú 2 až 3 týždne, u iného až 3 mesiace. Prvotné príznaky sa môžu objaviť rýchlo, ale aj neskôr.

Na rozdiel od niektorých iných ochorení, asymptotický priebeh v prípade syfilisu nehrozí. Jednotlivé príznaky môžu byť v individuálnej miere, ale minimálne tvrdý vred hneď na úvod ochorenia sa objaví pravidelne. Okrem príznakov sa diagnostikuje aj laboratórnym vyšetrením vzorky krvi, kedy sa potvrdia protilátky alebo špecifický antigén.

Čo sa týka prenosu, ten má nasledovné spôsoby:

  • najčastejšou formou prenosu infekcie je pohlavný styk, vaginálny, orálny aj análny, v prípade vaginálneho je rizikový styk bez prezervatívu
  • v čase, keď dochádza u infikovaného človeka k vylučovaniu baktérií, je možný prenos aj cez kontaminované predmety, ale aj slinami alebo krvou
  • z matky na dieťa je prenos na plod počas tehotenstva ešte pred pôrodom, tento prenos je pre dieťa rizikový najmä vtedy, ak sa matka nelieči

K rizikovému správaniu, ktoré prispieva k šíreniu ochorenia, patrí časté striedanie sexuálnych partnerov bez použitia ochrany a spoločné užívanie drog s inými ľuďmi. Infekcia sa môže dostať do tela aj cez poranenia na pokožke a kontaktom so sliznicou.

Syfilis je choroba, ktorá má dlhodobé trvanie a to najmä v prípade, ak sa nepristúpi k liečbe. Vtedy môže trvať aj 20 alebo 30 rokov, počas ktorých postupne napáda ďalšie orgány v tele. Šíri sa z primárneho miesta infekcie do nervového, pohybového a cievneho systému. Výsledkom je ochromenie celého organizmu a nakoniec až smrť.

Ak ide o priebeh, syfilis má 3 štádia, konkrétne:

  • v prvom štádiu dochádza k typickému výskytu tvrdého vredu, ktorý je nebolestivý, obvykle sa objaví do 21 až 90 dní a po čase zas sám zmizne
  • v druhom štádiu nastáva zväčšenie uzlín, toto štádium štandardne nastane do 2 rokov od prvého, objaviť sa môžu aj pľuzgiere alebo škvrny na tele
  • v prípade neliečenia prechádza v treťom štádiu ochorenie do chronickej formy, preniká do celého tela a po 20 až 30 rokoch končí smrťou

Odpovede na otázky z internetových fór a diskusií

Syfilis je vážnou chorobou a tomu zodpovedá záujem aj na internetových fórach a online diskusiách. Otázky sa týkajú príznakov, zistenia choroby aj liečby.

Toto sú dotazy, ktoré muži aj ženy kladú najviac:

Existuje domáci test na syfilis a kde ho kúpiť?

Áno, domáci test na orientačné zistenie ochorenia existuje a dá sa kúpiť v lekárni, jeho cena sa pohybuje od 10 do 15 €. Ide o test z kvapky krvi z prsta, ktorý je zameraný na prítomnosť protilátok. Na 100 % potvrdenie ochorenia treba navštíviť lekára.

Je možný prenos syfilisu aj tetovaním?

Takýto prenos je možný, hoci nepravdepodobný a to najmä kvôli rozšíreniu ochorenia u nás. V prípade, že by ihla alebo nejaké iné nástroje neboli dostatočne dezinfikované a prišli do kontaktu s človekom so syfilisom, je takýto prenos možný.

V akej miere sa ochorenie vyskytuje u nás?

Od polovice 20. storočia výskyt syfilisu na Slovensku klesol a čísla nie sú tak dramatické, hoci podľa štatistík v posledných rokoch mierne stúpajú. Aktuálne je nakazených zhruba 8 ľudí na 100.000 obyvateľov, mužov je dvojnásobne viac, ako žien.

Dá sa syfilisom nakaziť aj viac krát počas života?

Áno, dá, nakoľko po prekonaní infekcie nie je hladina prirodzene tvorených protilátok taká, aby v organizme vyvolala dlhodobú imunitnú reakciu. Neexistuje ani očkovanie voči syfilisu a tak je možné sa aj po úspešnej liečbe syfilisom znova nakaziť.

Liečba syfilisu doma aj u lekára

Liečba syfilisu doma je hazardovaním s vlastným zdravím, preto by som obzvlášť dával do pozornosti odporúčanie, aby ste sa o to nepokúšali ani náznakom.

Naopak, základom je liečba pod dohľadom lekára:

Podávanie antibiotík

Vzhľadom na to, že ide o bakteriálnu infekciu, základom liečby je využívanie antibiotík. Najčastejšie sa používa penicilín, ktorý preukazuje najlepšie účinky a baktéria je voči nemu najmenej rezistentná. Podávanie antibiotík je infúzne po dobu 2 až 3 týždňov, podľa toho, či ide o  priebeh s výraznými symptómami alebo o latentnú fázu.

Liečba s hospitalizáciou

Podľa toho, aký priebeh ochorenie má, sa volí podávanie antibiotík buď ambulantne alebo spoločne s hospitalizáciou. Tá druhá možnosť sa využíva pri väčšom postihnutí orgánov a najmä v neskorších fázach. V taktom prípade je hospitalizácia na infekčnom oddelení. V prípade ambulantnej liečby stačí dochádzať na infúzie k lekárovi.

Kontrola a sledovanie

Vzhľadom na to, že už pri potvrdení infekcie je nutné sa zapísať do evidencie, vykonáva sa po preliečení kontrola. Tá najdôležitejšia nastáva po 2 rokoch od antibiotickej liečby, jej súčasťou je kontrola nielen prítomnosti baktérie, ale aj kontrola jednotlivých orgánových systémov. Kontrolujú sa srdce, pľúca, aorta a centrálna nervová sústava.

Preliečenie partnera

Nakoľko syfilis je pomerne vysoko infekčné ochorenie, treba sa v rámci liečby zamerať aj na preliečenie partnera. Na úvod treba spraviť diagnostiku na prítomnosť baktérie v organizmu a v prípade, ak sa potvrdí, postupuje sa antibiotickou liečbou. Aj v tomto prípade je treba po preliečení sledovať zdravotný stav a spraviť kontrolu po 2 rokoch.

Prevencia a ako podporiť zdravý sexuálny život

Tak, ako aj v prípade ostatných pohlavne prenosných ochorení, spoľahlivou prevenciou je sexuálna zdržanlivosť a používanie kondómov u nových partnerov.

Osobne by som chcel ešte zvýrazniť jednu vec a tou je podpora sexuálneho zdravia a výkonnosti celkovo. Mám na mysli hlavne problematické situácie u mužov, ktoré sú spojené s ťažkosťami s erekciou, libidom, potenciou a výdržou v posteli.

Na všetky tieto ťažkosti existujú špeciálne preparáty:

  • ide o podporné prípravky, ktoré sú dostupné bez receptu
  • ich základom je kombinácia prírodných látok a extraktov
  • okrem afrodiziak tu nájdete aj vitamíny a aminokyseliny
  • užívanie je určené špeciálne pre mužov a to perorálne
  • najčastejšie ide o kapsuly alebo tabletky na zapitie vodou
  • dávkovanie môže byť aj dlhodobé, napríklad viac mesiacov

Čo sa týka značiek takýchto produktov, na trhu je ich veľké množstvo. Mne osobne sa už dlhodobo osvedčil preparát eJoy®, ktorý k nám prišiel pred vyše 5 rokmi s originálnou receptúrou z Veľkej Británie. Dnes už patrí medzi lídrov na trhu.

Značka si dáva záležať na koncentrovanom zložení, vďaka čomu má oveľa lepšiu účinnosť, ako väčšina konkurenčných produktov. Navyše, v ponuke má aj špeciálny prípravok eJoy® LONG, ktorý podporuje predĺženie výkonu muža v posteli. Oba produkty sú dostupné bez receptu či vyšetrenia u lekára a ja sám ich odporúčam každému!

eJoy®

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® určený mužom, ktorí chcú zlepši svoj sexuálný život.

Produkt eJoy® pozitívne prispieva k zlepšeniu erekcii, potencii aj zdravotnému stavu prostaty.

Chcem vyskúšať eJoy®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri objednávke nad 2 ks)

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie