• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Porucha ženskej sexuality označovaná ako frigidita

Prečo žena cíti sexuálny chlad?

Pod pojmom frigidita sa skrývajú poruchy ženskej sexuality, medzi ktoré patrí napríklad problém so vzrušením, chýbajúca žiadostivosť, nedosiahnuteľný orgazmus či bolesti spojené so sexuálnym stykom. Tieto problémy sa prejavujú v sexuálnom chlade zo strany partnerky – nepociťuje chuť na sex a vzájomné milostné zblíženia, odvracia sa od bozkov, neprejavuje počas sexu akékoľvek emócie, nedokáže rozvíjať svoju sexuálnu fantáziu a predstavivosť a mnohé ďalšie. Príčin, ktoré stav ženskej mysle a tela privedú až do stavu frigidity, je viacero. Dôležité je pritom rozlišovať, či sa jedná o krátkodobú nechuť na sexuálne aktivity alebo je problém dlhodobejší a partnerský sexuálny život sa tak dostáva do bodu mrazu.

Fyzické príčiny, ochorenia

Frigiditou často trpia ženy, ktoré sa liečia na určité ochorenie, napríklad cukrovku, srdcovo-cievne ochorenia, vysokú hladinu cholesterolu či problémy so štítnou zľavou. Aj v prípade hormonálnej nerovnováhy sa objavujú sexuálne poruchy, ktoré sa však s úpravou hladiny hormónov vytratia. Problémy sú zväčša spojené s nedostatočným prekrvením genitálií, pričom pošva a klitoris strácajú svoju citlivosť. Prekonané zápaly či ochorenia pohlavných orgánov, gynekologické problémy ako aj ťažšie pôrody môžu spôsobiť sexuálnu necitlivosť a nedostatočnú vzrušivosť v dôsledku poškodenia nervových zakončení. Fyzické bariéry zapríčiňujúce frigiditu je možné odstrániť prostredníctvom posilňovania svalstva brušnej dutiny (Kegelove cviky), pravidelných pohybom či inými fyzickými aktivitami. Vážnejšie a dlhodobejšie prejavy sexuálneho chladu je vhodné konzultovať s lekárom, či už gynekológom, sexuológom či psychológom.

Psychické príčiny

Ak žena pociťuje stres v práci a nedokáže sa s pracovným vyťažením dostatočne vyrovnať, frustrácia sa môže skôr či neskôr prejaviť aj v sexuálnej oblasti. Stres ženu zväzuje natoľko, že sa nedokáže v posteli uvoľniť a odosobniť. Ďalšou psychickou príčinou, ktorá môže viesť k frigidite, je depresia. Celkové negatívne rozpoloženie, plačlivosť a smútok sú často príčinami vzniku sexuálneho chladu. U mnohých, najmä mladých žien, sa poruchy sexuality objavujú v spojitosti so strachom z nedokonalosti. Boja sa reakcie partnera na ich vzhľad či výkon. Hanbia sa za svoje telo, nechcú sa odhaliť či milovať sa za svetla, hodnotia sa veľmi kriticky. Tieto príčiny sa dajú odstrániť veľmi jednoducho, stačí úprimný rozhovor s partnerom, ktorý ženské sebavedomie výrazne zvýši a žena tak dokáže odhodiť strach a zábrany. Podľa výskumom si ženy spájajú vznik frigidity aj s prísnou rodičovskou výchovou a nedostatkom informácií zo sexuálnej oblasti. Psychické príčiny vedúce k vzniku frigidity je možné eliminovať zmiernením pracovného tempa, zavedením rôznych oživujúcich sexuálnych praktík v sexe, zvýšením libida prostredníctvom konzumácie afrodiziak či vyššie spomínanou návštevou odborníka (psychológa).

 

 

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie