• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Nočná erekcia nie je problémom, ale prejavom zdravia

nočná erekcia

Ak sa povie nočná erekcia, väčšina mužov spozornie, keďže ide o pojem, ktorý im obvykle príliš veľa nehovorí. Je to pochopiteľné, nakoľko táto erekcia nie je vedomá, nie je ovládaná vôľou a vzniká počas spánku, takže o nej muž vlastne ani nevie. Odhaliť ju môže naozaj len náhodou, ak sa z ničoho nič zobudí zo spánku.

Čo je nočná erekcia a kedy nastáva

Nočná erekcia, odborne nazývaná nočná penilná tumescencia, je spontánnou erekciou objavujúcou sa počas spánku. Na ňu plynulo nadväzuje ranná erekcia, ktorú už muži poznajú viac a vyskytuje sa u nich od ranného detstva. Nočná erekcia sa objavuje nie raz, ale viac krát za noc a nejde o problém, ale skôr prejav sexuálneho zdravia.

V súvislosti s ňou treba vedieť nasledovné:

  • najčastejšie sa objavuje u mladých chlapcov a mužov, až 4 krát za noc, so stúpajúcim vekom jej intenzita klesá, muži nad 70 rokov ju majú len 1 až 2 krát za noc
  • táto erekcia je podvedomá a objavuje sa počas špecifickej časti spánku nazvanej REM fáza, kedy snívame, čo nastáva zhruba po 1,5 hodine
  • nočná erekcia trvá od 20 do 40 minút, mechanizmus jej vzniku je odlišný od tej dennej a vôľou ovládanej, ide skôr o automatický reflex

Dôvodom, prečo sa objavuje práve počas REM fázy spánku, je to, že v tejto fáze sú aktívne len určité časti mozgu. Ide o oblasti zodpovedné za stimuláciu tzv. parasympatetických nervov a naopak za potlačovanie tzv. sympatetických nervov.

eJoy®

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® určený mužom, ktorí chcú zlepši svoj sexuálný život.

Produkt eJoy® pozitívne prispieva k zlepšeniu erekcii, potencii aj zdravotnému stavu prostaty.

Chcem vyskúšať eJoy®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri objednávke nad 2 ks)

Ako vzniká a ako zaniká

Vznik nočnej erekcie je vyvolaný práve spomínanou parasympatetickou časťou nervového systému, ktorá je v REM fáze aktívna. Následkom jej činnosti prichádza k zvýšeniu hladiny oxidu dusnatého v tepnách a hladkom svalstve pohlavného údu, tepny sa rozšíria a kavernózne telesá v penise sa začnú plniť krvou.

Po naplnení, podobne ako pri štandardnej erekcii, sa žily toporivých telies stlačia, čo obmedzí prúdenie a tok krvi a príde k stoporeniu údu. Vznik erekcie je tak samovoľný, rovnako ako jej ukončenie, ktoré nastáva s potlačením aktivity parasympatetickej časti nervového systému.

Ide teda o erekciu, ktorá je plne autonómna a nenastáva primárne na základe sexuálneho vzrušenia alebo dráždenia. Niekedy môže byť vo forma úplnej erekcie, kedy je penis vzpriamený, inokedy v podobe čiastočnej erekcie s viac ochabnutým penisom, nazývanej odbornejšie aj čiastočná tumescencia. Tá sa vyskytuje hlavne vo vyššom veku.

Aký má nočná erekcia význam

Pokiaľ ide o význam nočnej erekcie, ten nie je úplne na 100 % istý. Predpokladá sa však, že ide o akýsi autonómny a automatický test samotného organizmu, ktorý tak testuje funkčnosť venookluzívneho mechanizmu prekrvenia pohlavných orgánov.

Zaujímavosťou je, že niečo podobné poznajú aj ženy, u nich sa tomuto stavu hovorí nočná klitorálna erekcia. Počas nej príde tiež k prekrveniu klitorisu, ktorý je niekedy považovaný za ženskú obdobu penisu, znova počas REM fáz spánku. Ženy si to na rozdiel od mužov ale zvyčajne príliš nevšimnú a ani to špeciálne nevnímajú.

Existuje tiež teória, ktorá hovorí, že nočná erekcia je reflexným typom erekcie, ktorá vzniká ako reakcia nie na sexuálny podnet, ale ako reakcia na niečo, čo spustí samovoľne mozog. V tomto prípade by malo únik moču a nočná erekcia by tomu mala zabrániť.

eJoy®

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® určený mužom, ktorí chcú zlepši svoj sexuálný život.

Produkt eJoy® pozitívne prispieva k zlepšeniu erekcii, potencii aj zdravotnému stavu prostaty.

Chcem vyskúšať eJoy®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri objednávke nad 2 ks)

Nočná erekcia má súvis aj s erekciou počas dňa

Využitie nočnej erekcie v dnešnej dobe spočíva hlavne v medicínskom vyšetrení erekcie počas dňa, konkrétne problémov s ňou. Práve prítomnosť či neprítomnosť nočnej erekcie môže signalizovať jej poruchy, v najhoršom prípade až erektilnú dysfunkciu.

Za účelom otestovania nočnej erekcie si viete zakúpiť špeciálne prúžky aplikované na nestoporený penis pred zaspávaním. Odbornejšou metódou je monitorovanie nočnej penilnej tumescencie pomocou špeciálneho zariadenia. To zaznamená vznik, trvanie, zánik a čas nočných erekcií, rovnako ako aj ich početnosť počas celej noci.

Absencia nočnej erekcie je potom dobrým ukazovateľom, či sú poruchy erekcie alebo erektilná dysfunkcia spôsobené fyziologickými alebo skôr psychogénnymi príčinami. V každom prípade platí, že výskyt nočnej erekcie je prejavom zdravia a nie problémom.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie