• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Nie je kondóm ako kondóm. Aké druhy a typy si dnes môžete kúpiť?

kondóm

Kondómy, odbornejšie nazvané prezervatívy, sú tu s nami už od staroveku, kedy existujú prvé zmienky o použití pomôcok tohto typu z Egypta. Pochopiteľne, v tom čase nemali kondómy taký tvar a vyhotovenie, ako dnes, no to neznamená, že ich ľudia nepoznali. Za posledných 100 rokov však spravili obrovský pokrok a vidno to aj na ich súčasnej ponuke.

Kondóm ako prevencia otehotnenia aj chorôb

Prezervatív je dnes najjednoduchším a najbežnejším typom bariérovej antikoncepcie. Od 18. storočia ich popularita začala narastať a to hlavne so získaním nových poznatkov o ich výrobe z prírodného kaučuku. V 20. storočí sa s príchodom latexových kondómov prelomila posledná prekážka ich masívnemu rozšíreniu.

Kondóm plní v súčasnej dobe dve dôležité funkcie:

  • antikoncepčnú funkciu, čiže zabraňuje neželanému otehotneniu a to tým, že zadrží spermie a celý ejakulát vo svojom vnútri, aby neprišlo k ich prieniku do pošvy
  • profylaktickú funkciu voči pohlavne prenosným ochoreniam infekčného typu, hlavne voči AIDS, genitálnemu herpesu, syfilisu, chlamýdiám a voči kvapavke

Pochopiteľne, hoci výroba aj testovanie týchto pomôcok sú na vysokej technologickej úrovni, 100 % istota ochrany pred otehotnením alebo nakazením sa pohlavnou chorobou neexistuje. Je však jasné, že využitie prezervatívu je v týchto prípadoch rozhodne lepšie.

Okrem praktických funkcií môže byť kondóm aj prostriedkom na skvalitnenie a spestrenie sexuálneho života. A týmto účelom sa v posledných desaťročiach začali vyrábať rôzne špecifické verzie prezervatívov, či už ide o ich tvar, materiál alebo veľkosť. Aj to prispelo k zvýšeniu ich popularity a dnes sa kondómy vyrábajú rádovo v miliardách kusov.

Farebné, ochutené aj špeciálne kondómy

Najväčší podiel majú samozrejme obyčajné kondómy štandardného tvaru aj veľkosti. Okrem nich je však ponuka ostatných druhov veľmi široká a na svoje si príde prakticky každý, kto má rád niečo netradičné alebo zaujímavé. Niektoré kondómy majú aj pomocné funkcie.

Toto sú tie najznámejšie druhy a typy prezervatívov:

Štandardné kondómy: Základnou kategóriou sú bežné kondómy štandardnej veľkosti, tvaru a materiálového vyhotovenia. Ide  o kondómy latexového typu lubrikované obvykle silikónovým olejom. Tieto kondómy vyrábajú prakticky všetci výrobcovia, či už ide o známy Durex alebo menej známe značky.

Farebné a aromatizované kondómy: Po štandardných kondómoch sú druhou najčastejšou voľbou voňavé kondómy s rôznym farebným prevedením, niekedy dokonca aj svietiace v tme. Môžu mať rôznu arómu či príchuť, najčastejšie ovocnú, čokoládovú alebo mentolovú, pre ešte lepší zážitok zo sexu.

Malé a veľké kondómy: Okrem štandardnej dĺžky a veľkosti kondómov sa vyrábajú aj špecifické prezervatívy určené mužom, ktorí sa od priemeru značne odlišujú. Extra malé kondómy sú s menším priemerom od 47 do 49 mm a sú tesnejšie, extra veľké sa zas vyrábajú vo veľkostiach XL a XXL.

Tenké a hrubé kondómy: Muži, ktorí chcú mať pocit, ako keby sa milovali bez ochrany, môžu siahnuť po extra tenkých kondómoch, ktoré sú s hebkou a jemnou textúrou. V ponuke však možno nájsť aj hrubšie a extra bezpečné kondómy so silnejšími a viac lubrikovanými stenami s vyššou odolnosťou.

Dráždivé a znecitlivejúce kondómy: Pre tých, čo chcú viac vzrušenia, existujú dráždivé kondómy, napríklad s vrúbkami, ktoré lepšie dráždia penis aj pošvu. Opačne zas fungujú kondómy napustené látkami predlžujúcimi sex a také, ktoré znecitlivia penis. Sú určené pre mužov s predčasnou ejakuláciou.

Kondómy pre alergikov a bez lubrikantov: Pre tých mužov, ktorým nevyhovuje lubrikant používaný štandardne, je možné zakúpiť nelubrikované kondómy. Rovnako tak sú v ponuke bezlatexové kondómy určené mužom, ktorí majú alergiu na latexový materiál a ktorým štandardné kondómy nevyhovujú.

Kondómy pre ženy: Poslednou kategóriou špeciálnych prezervatívov sú ženské kondómy. Tie sa vkladajú priamo do pošvy, no pokrývajú aj vonkajšiu časť genitálií, takže zvyšujú ochranu pred infekciami. Sú bezlatexové a spolu s nimi sa môžu použiť aj lubrikanty na báze olejov či vody pre viac stimulácie.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie