• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Neplodnosť u muža, jej príčiny a príznaky a možné riešenia

neplodnosť u muža

Sexuálne zdravie muža nie je len čisto o erekcii a jej kvalite, alebo len o libide a sexuálnom apetíte. Jeho veľmi dôležitou súčasťou je aj plodnosť, čiže schopnosť splodiť potomka. V tomto ohľade sa hovorí v posledných rokoch čoraz viac práve o neplodnosti alebo o problémoch s ňou. Príčiny sú rôzne, riešenia však musia byť dlhodobé.

Príčiny a príznaky mužskej neplodnosti

O neplodnosti sa hovorí štandardne vtedy, ak pár nie je schopný počas jedného roka nechráneného pohlavného styku počať potomka V závislosti od veku to môže byť aj kratšie obdobie, u muža to však býva obvykle rok.

Neplodnosť ako taká nemá v zásade žiadne vonkajšie príznaky, nemožno ju spozorovať podľa žiadneho zjavného prejavu. V prípade, že sa muž so ženou snažia o dieťa a dlhšiu dobu sa im to nedarí, spravidla nasleduje odborné vyšetrenie zvané spermiogram. Počas neho sa môže zistiť početnosť, pohyblivosť a kvalita spermií.

Zlé hodnoty spermiogramu môžu ukázať na neplodnosť, ale aj na príčiny:

  • najbežnejšou je zlá životospráva a zlý životný štýl, hlavne ak ide o nezdravé jedlá plné tuku a cukru, alkohol, fajčenie, nedostatok pohybu či stres
  • problémom môžu byť aj niektoré lieky a liečivá, napríklad tetracyklíny, erytomycíny, cyklosporíny alebo protinádorové lieky poškodzujúce spermie
  • problém býva aj u mužov, ktorí majú sedavé zamestnanie, nosia príliš často tesnú spodnú bielizeň, nadmerne užívajú vyhrievanie sedačiek v aute či bicyklujú
  • ochorenia, poruchy a vady spojené so semenníkmi alebo prostatou, napríklad nezostúpené semenníky, rizikom môžu byť tiež úrazy semenníkov z minulosti

Životospráva, vitamíny aj prírodné prípravky

Dobrou správou je, že väčšina spomínaných príčiny, ktoré negatívne ovplyvňujú plodnosť u muža, sa dá riešiť aj bez náročnejších liečebných zákrokov. Takýto prístup si však vyžaduje dlhší čas, nakoľko ide hlavne o prirodzené zmeny a pôsobenie na spermatogenézu.

Tu je 5 možností, ktorými je možné u muža zlepšiť plodnosť:

Výmena problémových liekov: Ak užívate dlhodobo lieky, ktoré majú v rámci vedľajších účinkov alebo kontraindikácií negatívny vplyv na spermie, treba ich vymeniť a nájsť lepšie alternatívy. Ide o to najmenej, čo môžete pre svoju plodnosť spraviť.

Zlepšenie jedálnička: Nakoľko jedlo má veľký vplyv na to spermatogenézu, treba tiež spraviť zmeny aj tu. Konzumujte hlavne ovocie a zeleninu s obsahom zinku, selénu a vitamínov C a E. Do jedálnička zaraďte aj orechy, tekvicové semienka a morské plody.

Zmena oblečenia a športových aktivít: Ak sa dá, vymeňte bicykel alebo šport, pri ktorom dochádza k prehrievaniu oblasti mieška, za niečo iné, napríklad plávanie alebo beh. To isté platí aj o oblečení, voľnejšia a vzdušnejšia spodná bielizeň je tiež veľmi dôležitá.

Zlepšenie životného štýlu: K zvýšeniu plodnosti môže prispieť aj odstránenie ďalších problémových faktorov z pohľadu spermatogenézy. Okrem jedla ide tiež o alkohol, fajčenie, stres, nedostatok spánku a nedostatok oddychu, čiže veci, ktoré sú súčasťou životného štýlu.

Podpora testosterónu: Nakoľko spermatogenéza aj dozrievanie spermií závisia tiež od hladiny testosterónu, dobrou cestou je aj podpora jeho prirodzenej tvorby. Na to slúžia niektoré prípravky s rastlinným zložením, napríklad aj tabletky značky eJoy®.

Odborná liečba neplodnosti

V prípade, ak vám nepomôže ani jedno zo spomínaných opatrení, je nutné riešiť neplodnosť už len s pomocou lekára. Konzervatívnym spôsobom je možné ovplyvniť spermatogenézu alebo kvalitu spermií hormonálnou liečbou, pokiaľ je príčina práve tu.

Ak je dôvodom neplodnosti nejaká deformácia alebo ochorenie semenníkov či semenných kanálikov, je už potrebný chirurgický zákrok. To platí aj v prípade nepriechodnosti semenovodov, ak sa napríklad do ejakulátu nedostávajú spermie. Alternatívou je možnosť získania spermií aj chirurgickým spôsobom odberu.

Dnešná medicína dokáže vyriešiť rôzne poruchy, ochorenia či problémy spojené s neplodnosťou u mužov. Nie je však všemocná, hlavne vtedy, ak bol problém dlhodobo zanedbávaný. Preto je lepšie pracovať na dlhodobej, ale prirodzenej podpore plodnosti.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie