• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Najčastejšie pohlavné choroby, ich prenos, príznaky a liečba

sexuálne prenosné choroby

Jedným z najčastejších strašiakov náhodného a hlavne nechráneného pohlavného styku sú pohlavne prenosné ochorenia. Riziko predstavujú nielen kvôli nepríjemnostiam spojeným s ich priebehom či liečbou, ale predovšetkým v trvalých následkoch v prípade nedostatočnej alebo zanedbanej liečby. Toto sú tie, ktoré sú aj u nás najčastejšie.

HIV/AIDS

Asi najznámejšou pohlavne prenosnou chorobou je AIDS. Jej pôvodcom je vírus HIV, ktorý napáda bunky imunitného systému, čoho dôsledkom je jeho oslabenie a v poslednej fáze úplný kolaps. Ochorenie je smrteľné a veľmi nebezpečné.

Príznaky a priebeh choroby sú nasledovné:

 • v prvej fáze po nakazení sa objavujú príznaky podobné chrípke
 • neskôr symptómy ustúpia a nastáva dlhšie asymptotické obdobie
 • v tretej fáze príde k celkovému oslabeniu imunity a k vzniku viacerých infekcií
 • v konečnom štádiu dochádza k zrúteniu imunity a tiež k poruchám psychiky

Smrť nastáva najčastejšie v dôsledku celkového zlyhania organizmu, prípadne človek podľahne nejakej infekcii alebo inému ochoreniu v dôsledku straty obranyschopnosti. Ochorenie sa prenáša orálnym, vaginálnym aj análnym stykom. Úplná liečba AIDS ešte stále neexistuje, pri skorom zachytení je však možné ochorenie potlačiť a predĺžiť tak život.

Syfilis

Veľmi známym pohlavným ochorením, ktoré postihlo aj viacero slávnych ľudí, je syfilis. Pôvodcom choroby je baktérie Treponema pallidum, ktorá primárne infikuje oblasť pohlavnej sústavy, ale bohužiaľ, tam nezostane. Postupuje totiž ďalej do nervov.

V závislosti od priebehu a štádia sa odlišujú aj symptómy:

 • v prvom štádiu vzniká hladká a vypuklá vyrážka, ktorá sa zmení na tvrdý vred
 • ten po niekoľkých týždňoch zmizne a ochorenie je bez príznakov
 • v treťom štádiu sa objaví kožný výsev na viacerých častiach tela
 • na záver dochádza k napadnutiu vnútorných orgánov a centrálnej nervovej sústavy

V neskorších štádiách sa objavia aj viaceré centrálne problémy a príznaky, napríklad horúčka, bolesti hrdla, únava, vypadávanie vlasov či nechutenstvo. V začiatočných fázach sa syfilis lieči antibiotikami, hlavne penicilínom. Pre úspešnosť liečby treba chorobu podchytiť čo najskôr, ak sa rozšíri do nervového systému, môže spôsobiť nezvratné zmeny.

Kvapavka

Treťou veľmi častou pohlavne prenosnou chorobou je kvapavka. Ide o bakteriálny typ infekcie spôsobený baktériou Neisseria gonorrhoeae, ktorá infikuje buď močovú trubicu, alebo u žien aj hrdlo maternice, rozšíriť sa môže až do vaječníkov.

Symptómy kvapavky bývajú nasledovné:

 • u muža dochádza po nakazení sa k začervenaniu a opuchu konca močovej trubice, neskôr sa objaví bolesť, horúčka a typický vodnatý až hnisavý výtok
 • u žien môže byť priebeh miernejší, najčastejšie ide o častejšie nutkanie na močenie, zápal močových ciest, zápal krčka maternice a vodnatý výtok

Hlavne v prípade žien nie je žiadnou výnimkou aj úplne asymptotický priebeh, ktorý je rizikový pre rozšírenie infekcie až do maternice a neskôr až do chronického štádia. Na liečbu sa používajú antibiotiká, najčastejšie penicilín, v prípade vážnejšieho priebehu je potrebná aj hospitalizácia. Po preliečení sa po 4 mesiacoch robia ešte kontrolné testy.

Chlamýdie

Poslednou veľmi častou pohlavne prenosnou chorobu je chlamýdiová infekcia. Tá býva spôsobená baktériou zvanou Chlamydia Trachomatis vyvolávajúcou infekcie a zápaly tak v močovom, ako aj v genitálnom systéme. Najčastejšie sa objavuje u žien do 25 rokov.

Príznaky súvisia s pohlavím a priebehom ochorenia:

 • u mužov sa infekcia prejavuje pálením, rezaním a bolesťou pri močení, neskôr sa dostaví aj bolesť semenníkov, prostaty a problémy s priebehom močenia
 • v prípade žien sa vyskytuje výtok z pošvy, prípadne nadpriemerne časté zápaly v nej, objaviť sa môžu tiež problémy s močením alebo svrbenie

Hoci je táto infekcia jednou z najviac šírených, v mnohých prípadoch prebieha bezpríznakovo. V prípade, ak prejde do chronickej podoby, môže spôsobiť dokonca u žien aj neplodnosť a zjazvenie pohlavných orgánov. Nakoľko ide o bakteriálnu infekciu, lieči sa nasadením antibiotík. Antibiotická liečba trvá štandardne do 3 týždňov.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie