• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Libido

Libido je prirodzenou súčasťou každého muža a aj ženy. Na jeho funkciu majú vplyv hormóny a činnosť hormonálnej sústavy.  Je teda úplne prirodzené, že časom je znížené, pretože vekom klesá tvorba mužských a ženských hormónov. Existujú však aj iné faktory, ktoré ho môžu ovplyvniť.

Na krátkodobý pokles libida vplývajú napríklad hádky s partnerom či partnerkou, prípadne, ak máte len zlý deň. Tento stav zníženého libida je  prechodný a nie je nutné sa ihneď obávať najhoršieho. Samotný problém nastáva vtedy, keď pociťujete dlhodobý nezáujem o sex.

Nielen pre muža, ale aj pre ženu je táto téma veľmi nepríjemná a možno aj tak trochu neznáma. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, čo je libido, ako funguje, aké faktory ho ovplyvňujú. Dozviete sa aj, aké problémy sú spojená s libidom a ako je možné vaše libido zvýšiť či podporiť.

Čo je libido

Libido môžeme charakterizovať napríklad ako pud, vášeň, náklonnosť, sexuálnu túžbu či sexuálnu energiu, ktorá tvorí základ celej sexuality, pričom je zameraná na rozkoš. Taktiež ho môžeme definovať ako príjemný pocit, ktorý nám navodí sexuálne vzrušenie.

Je to prirodzený pud a možno povedať, že ide o viacero vrodených reflexov, vďaka ktorým ľudia pociťujú nielen túžbu, ale i samotnú chuť či potrebu sexuálneho styku. Libido závisí od hormonálnej činnosti, čo znamená že naňho vplývajú hormóny. Cieľom libida je zachovanie potomstva ľudí.

Fungovanie libida

Fungovanie libida závisí od funkcie hormonálnej činnosti. Čiže je založené na tom, ako v ľudskom organizme fungujú mužské a ženské hormóny.

Na funkciu libida majú vplyv tzv. gonádotropné hormóny. Úlohou hormónov je stimulácia pohlavných hormónov u žien i mužov. Funkcia libida je nasledovná:

 • Gonádotropné hormóny sa presúvajú do pohlavnej sústavy, z kadiaľ následne riadia vylučovanie pohlavných hormónov, ale aj ovplyvňujú činnosť pohlavných žliaz.
 • Ďalší hormón je Luteinizačný hormón – luteotropín a stará sa o riadenie sekrécie testosterónu, stará sa o vyvolanie ovulácie a umožňuje tvorbu žltého telieska.
 • Folikulostimulačný hormón – folikulotropín má nastarosti riadenie vaječníkových vačkov, stará sa o udržanie tvorby estrogénu (hormónu) a ešte stimuluje proces vzniku spermií, tzv. spermatogenézu.

Faktory a príčiny, ktoré vplývajú na libido

Už ako sme si spomínali, na funkciu libida majú vplyv nielen hormóny, ale i činnosť hormonálnej sústavy. Avšak okrem toho má na libido vplyv aj množstvo iných faktorov a príčin, ktorými sú:

 • Problémy vo vzťahu – ak sa vo vzťahu vyskytujú rôzne problémy, či už v oblasti vzťahov alebo i tie sexuálne, v takom prípade bude problém aj so sexuálnom túžbou
 • Psychické problémy – jedná sa o rôzne druhy depresií alebo úzkosti, ktoré majú vplyv na mužské i ženské libido
 • Rôzne ochorenia – tie vplývajú nielen na libido, ale i na celkové zdravie človeka. Hovoríme o ochoreniach ako napríklad srdcovo-cievne ochorenia, problémy s pohlavnou sústavou , problémy s vylučovacou sústavou, cukrovka, ale i obezita či rôzne infekcie
 • Vedľajšie účinky užívaných liekov – či sa jedná o ženy alebo mužov, užívanie niektorých liekov má nepochybne veľký vplyv na sexuálnu túžbu a chuť na sex, čím je ovplyvnená i samotná potencia. Jedná sa najmä o rôzne antidepresíva. Vprípade žien dokonca i hormonálna antikoncepcia má negatívny vplyv
 • Hladina pohlavných hormónov – u mužov sa jedná o mužský hormón testosterón a u žien ide o dvojicu hormónov estrogén a progesterón. Ak je problém s hladinou týchto pohlavných hormónov, môže to mať vplyv na správnu funkciu libida.
 • Nesprávna životospráva a nezdravý životný štýl – na libido má vplyv nesprávna životospráva, ako napríklad konzumácia množstva mastných a nezdravých jedál, pravidelná alebo i nadmerná konzumácia alkoholických nápojov, fajčenie, absencia spánku (ponocovanie) a mnoho iného. V prípade mužského pohlavia to má navyše veľký vplyv na erekciu, plodnosť a potenciu.
 • Vek – tento faktor je prirodzený a nedá sa ovplyvniť. Je všeobecne známe, že s pribúdaním rokov klesá produkcia ženských i mužských pohlavných hormónov. Navyše, ak sa k tomu pridajú niektoré z vyššie spomínaných chorôb, je viac než pravdepodobné, že dôsledkom bude znížený sexuálny apetít

Okrem spomínaných faktorov existujú aj ďalšie , no tieto sú tie najbežnejšie.

Problémy s libidom

Existuje niekoľko problémov, ktoré sa spájajú s libidom. Sú nimi znížené libido, zvýšení libido a  strata libida. Priebeh u mužov a žien nie je totožný. Samotný priebeh sa môže preto odlišovať. Teraz sa pozrieme na konkrétne problémy:

 • Znížené mužské libido – zníženie mužského libida sa prejavuje tak, že muž má znížený záujem o sexuálny styk a nezáujem o celkový pohlavný život. Čiže muž postupne prestáva mať záujem o fyzický i sexuálny kontakt. Zo vzťahu sa vytratia bežné fyzické dotyky a sex je len mechanický
 • Znížené ženské libido – u žien sa prejavuje zníženie libida dôsledkom hormonálnych zmien. Prejavuje sa zníženým záujmom o sex, no môžu sa prejaviť napríklad návaly horúčavy, podráždenosť a nespavosť či rôzne depresie. Zníženie libida môže mať za následok i zmena v partnerskom živote, ako napríklad zmena partnera
 • Zvýšené libido u mužov i žien – opak zníženého libida je zvýšené libido. Prejavuje sa tak, že muž alebo žena má neutíchajúci sexuálny apetít. Tento stav nie je normálny a ani zdravý. Dôsledkom môže byť nesprávna rovnováha hormónov
 • Strata mužského libida – ak sa u muža prejavuje znížené libido a tento problém sa nerieši, v takom prípade môže dôjsť až k úplnej strate mužského libida. Prejavuje sa tak, že muža sex neuspokojuje a stráca sexuálne fantázie. Čo sa týka fyzického kontaktu s partnerkou, ten je len minimálny alebo žiadny.
 • Strata ženského libida – rovnako ako v prípade mužov, tak i v prípade žien, ak sa nerieši problém zníženého libida, v takom prípade môže dôjsť k úplnej strate libida. Prejavuje sa napríklad vaginálnou suchosťou nielen pred sexuálnym stykom, ale aj počas neho. Môže nastať aj stav, kedy žena nebude schopná vôbec dosiahnuť orgazmus

Pociťujete nejaké príznaky či prejavy, ktoré môžu signalizovať problémy či poruchy s libidom? V takom prípade neváhajte a tento stav riešte, aby tak banálne problémy neprerástli do niečo horšieho, prípadne až do úplnej straty libida.

Ako zlepšiť a podporiť libido?

Na začiatku je veľmi dôležité zistiť, či daný problém s libidom, nie je dôsledkom nejakej choroby. Jedná sa napríklad o srdcovo-cievne ochorenia, problémy s pohlavnou sústavou , problémy s vylučovacou sústavou. Napríklad vysoký krvný tlak či cholesterol, cukrovka, ale i obezita či rôzne infekcie. Ak nieje problém s libidom spôsobený spomínanými chorobami, je nutné tento problém riešiť.

V dnešnej dobe existuje hneď niekoľko možností, ako zlepšiť a podporiť mužské či ženské libido. Za veľmi účinný a nie zdraviu ohrozujúci spôsob je podpora libida za pomoci výživových doplnkov, ktoré sú určené priamo na libido alebo na erekciu či sexuálny apetít.

Medzi najpoužívanejšie a skutočne efektívne výživové doplnky pre zvýšenie libida a zlepšenie erekcie patrí e-Joy. Je to populárny výživový doplnok, ktorý má čisto prírodné zloženie. Pravidelným užívaním tohto prírodného “zázraku“ si okrem spomínaných účinkov predĺžite i dobu pohlavného styku a podporíte zdravie svojej prostaty. Veľkým pozitívom je, že je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Okrem spomínaných výživových doplnkov existujú aj iné spôsoby, ktoré prirodzenou cestou zlepšia a podporia libido. Na čo je dobré sa konkrétne zamerať, aby ste dosiahli zvýšenie a podporu libida? Tu sú možnosti:

 • Životný štýl – Pravidelne fajčíte, holdujete alkoholu a máte nedostatok spánku? Zmeňte to, ak máte problémy so svojim libidom. Snažte sa menej stresovať, viac oddychujte a doprajte si i dostatočne dlhý spánok
 • Zdravá strava – veľmi dôležitým a účinným krokom nielen k podpore libida, ale i zdraviu samotnému je vyvážená a pestrá strava. Obmedzte nezdravé a mastné jedlá. Do svojho jedálnička zaraďte viac zdravých potravín – čerstvého ovocia a zeleniny
 • Problémy vo vzťahu – ak máte vo svojom vzťahu problémy, či už sú to vzťahové alebo sexuálne problémy, v takom prípade sa odporúča navštíviť odborného lekára
 • Pravidelné užívanie niektorých druhov liekov – ak pravidelne užívate lieky, ktorý by mohli ovplyvniť vašu sexuálnu túžbu, skúste tieto lieky vysadiť (dôležité však je poradiť sa so svojim lekárom)
 • Vysadenie antikoncepcie – ak žena užíva antikoncepciu, tá môže mať negatívny vplyv na libido. V tomto prípade sa odporúča antikoncepciu vysadiť a nájsť iný spôsob ochrany pred neželaným počatím
 • Akupunktúra – v niektorých prípadoch je veľmi prospešné podstúpiť akupunktúru. Tá vám určite  neuškodí, iba ak zlepší vaše celkové zdravie
 • Vyvarujte sa stereotypu v sexuálnom živote – osviežte svoj sexuálny život o nové spôsoby sexuálneho styku

Možno ani neviete, že mnohé potraviny, ktoré konzumujete každý deň sú prospešné pre vaše libido. Preto neváhajte a snažte sa zvýšiť podiel potravín vo vašom jedálničku, ktoré povzbudia libido.

Sú to napríklad potraviny ako ustrice, ryby, krevety, vajcia, zeler, čokoláda, avokádo, ale aj koreniny ako čierne korenie, vanilka, škorica, rozmarín, koriander, chilli a mnohé iné. Z ovocia sú veľmi prospešné napríklad jahody, banány a melón. A sem-tam si doprajte za pohár kvalitného vína, nie však viac, aby ste si viac neuškodili, ako pomohli.

Zdieľajte:

Komentáre

Zdravim chcem sa spitať beriem tabletky na uvolnenie svalstva čo je natom dosť zaujmave udajne maju vplyv na erekciu čo u mna bol opak nadmerna erekcia za den aj 5 krat no stalo sa že som začal uživat stilnox na spanie dlhodobo a od toho momentu došiel utlm v sexse už ho neuživam ale otazka znie či mi to hypnotikum mohlo narušiť libido a či to je len prechodne začal som brat vitamíny ako je zarex a testosteron PRIMULUS stravujem sa zdravo hlavne vela hoväzdie mäso vajcia zazvor avokado rybu zeleninu špenat citrusove ovocie a podobne ak by bola nejaka rada ktomu mojmu zoznamu kde je chyba tak ju rad uvítam relax a pokoj mam dostatok na zaver.,.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie