• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Ktoré mužské hormóny sú dôležité pre sexuálny život, aké majú účinky a ako na ne pôsobiť

testosterón

Fungovanie pohlavnej sústavy, ale aj viaceré jej funkcie dôležité pre sexuálny život, riadia v mužskom organizme pohlavné hormóny. Niektoré pôsobia priamo na jednotlivé funkcie alebo stav reprodukčného systému, iné majú nepriame účinky a napríklad ovplyvňujú tvorbu a hladinu tých prvých. Ktoré to sú a ako ovplyvniť ich hladinu?

Mužské pohlavné hormóny, ich účinky a význam

Androgény, ako sa tiež mužské pohlavné hormóny označujú, sú dôležité pre správny vývin pohlavnej sústavy, ale aj pre celkový rast a vývoj organizmu a to prakticky už od narodenia. Určujú totiž napríklad aj vývoj pohlavných orgánov a mužské pohlavné znaky.

Okrem toho, že ovplyvňujú plodnosť, erekciu či potenciu, majú pohlavné hormóny u mužov vplyv aj na rast a kvalitu kostí, na pamäť a psychickú vitalitu, na silu svalstva, na ukladanie tuku v bruchu a tiež na krvotvorbu. Počas puberty je ich hladina najvyššia, postupne od 30. roku života sa však začína znižovať a ustane v období zvanom andropauza.

Medzi hormóny, ktoré ovplyvňujú pohlavný život, patria:

  • testosterón, ktorý je najdôležitejší a ovplyvňuje tvorbu spermií, libido, mužské pohlavné znaky a nepriamo tiež kvalitu erekcie
  • folikulostimulačný FSH hormón, ktorý podporuje rast semenníkov u detí, tvorbu spermií a pohlavný vývoj chlapcov v období puberty
  • luteinizačný LH hormón, ktorý vplýva tiež na spermie a ich tvorbu, zároveň podporuje prirodzenú stimuláciu a hladinu testosterónu
  • steroidné hormóny, ktoré majú nepriamy vplyv na sexuálny život, napríklad tým, že zvyšujú fyzickú silu alebo zlepšujú krvný obeh

Ako zvýšiť hladinu testosterónu u mužov

Vzhľadom na to, že najpriamejšiu úlohu a najväčší význam z pohľadu mužského sexuálneho zdravia a života má hormón testosterón, práve na ten sa treba zamerať. Jeho správna hladina ovplyvňuje tak libido, ako aj erekciu, plodnosť a celkovo potenciu.

Toto sú možnosti, ako prirodzene a účinne testosterón zvýšiť:

Pohyb: Možno sa vám to bude zdať nepravdepodobné, ale je pravda, že dostatok pohybu má veľký vplyv na tvorbu a hladinu testosterónu. V tomto prípade však musí ísť o pohyb, ktorý si vyžaduje viac energie a je intenzívnejší. Ideálna je kombinácia behov so šprintmi, kardio cvičenia vo fitku a kruhového tréningu.

Vitamíny a minerály: Na zvýšenie hladiny testosterónu a jeho prirodzenú tvorbu v tele majú vplyv aj niektoré minerály alebo vitamíny. Ide predovšetkým o horčík, zinok, železo a selén, ktoré podporujú napríklad aj libido a spermiogenézu, z vitamínov zas o vitamín C, vitamín D, vitamín H a vitamín B6.

Zdravé tuky: Zdravé omega mastné kyseliny, najmä omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, majú tiež pozitívny vplyv na stimuláciu testosterónu v tele. Na rozdiel od tých nezdravých, väčšinou z červeného mäsa, sú pozitívne aj pre cholesterol. Zamerajte sa preto v jedálničku na ryby, orechy, semená a rastlinné tuky.

Ovocie a zeleniny: Veľmi pozitívny vplyv na zvýšenie testosterónu majú aj niektoré druhy ovocia alebo zeleniny. Ide hlavne o brokolicu, cesnak, špenát a avokádo. Tieto druhy podporujú nielen testosterón, ale samé o sebe patria medzi afrodiziaka, ktoré zvyšujú sexuálnu výkonnosť, libido, erekciu a celkovo potenciu.

Bylinky: Skvelým stimulantom testosterónu sú aj niektoré druhy byliniek, ktoré možno použiť napríklad na prípravu čajov. Medzi tie najlepšie patria saw palmetto, tribulus terrestris a maca. Aj v tomto prípade ide v mnohých prípadoch o výborné prírodné afrodiziaka zlepšujúce fungovanie pohlavných funkcií.

Studená sprcha: Prostriedkom na zvýšenie sexuálnej vitality a na podporu prekrvenia genitálií je studená voda. Málokto však tuší, že studená voda má pozitívny vplyv aj na testosterón, hlavne preto, že ten sa tvorí v semenníkoch a zníženie ich teploty pozitívne vplýva na stimuláciu jeho tvorby.

Pozor na negatívne faktory: Nielen podpora pozitívnych faktorov, ale aj obmedzenie tých negatívnych môže zvýšiť hladinu testosterónu v tele. Obmedziť preto treba alkohol, najmä pivo s obsahom fytoestrogénov, konzumáciu sójových produktov a veľký pozor si treba dať na ľanové semiačka aj mätu a čaje z nej.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie