• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Feromóny

Pri výbere partnera či partnerky sa rozhodujeme podľa viacerých faktorov. Viete podľa čoho najviac hodnotíme druhé pohlavie? Ako prvé je dôležitý vzhľad, respektíve prvý dojem. Okrem vzhľadu vám však musí dotyčná osoba i pekne voňať. Takže druhým faktorom, ktorý ovplyvňuje výber partnera či partnerky je ich vôňa. Každý jeden človek má svoju prirodzenú vôňu, ktorú vysiela do svojho okolia. A práve vašu vôňu majú na svedomí feromóny.

V nasledujúcom článku si povieme, čo sú feromóny a ako fungujú. Dozviete sa, aké druhy feromónov poznáme a aké faktory spôsobujú pokles vylučovania feromónov.

Čo sú feromóny

Slovo feromón pochádza z gréckeho jazyka a jeho doslovný preklad znamená „nosič stimulácie“. Tento pojem zaviedli dvaja vedci Peter Karlson a Martin Lüscher.

Feromóny produkuje každý živý organizmus. Pri každom jedincovi je produkcia feromónov v rôznej koncentrácií.

Ale viete, čo to vlastne tie feromóny sú? Feromóny sú prchavé chemické látky, ktoré spúšťajú prirodzenú reakciu jedinca toho istého biologického druhu, pričom zároveň u druhého jedinca spúšťajú behaviorálnu alebo fyziologickú reakciu. Je to akoby podvedomá forma komunikácie. Feromóny sa vylučujú prostredníctvom kože, no nachádzajú sa aj v slinách a v moči. Nemajú žiadny zápach ani vôňu, takže ich nemôžeme vnímať čuchom.

Feromóny dokážu u ľudí nielen zvýšiť sebavedomie a sexepíl, stimulovať sexuálne správanie, ale dokonca vedia zvýšiť vzájomnú príťažlivosť.

Rozlišujeme nasledovné druhy feromónov:

  • Sexuálne a agregačné feromóny – lákadla jedincov opačného pohlavia
  • Upokojujúce feromóny – upokojujú obranné a poplašné reakcie
  • Stopovacie feromóny – navádzajú k zdroju potravy
  • Poplašné feromóny – únikové alebo obranné reakcie
  • Maturačné feromóny – urýchľujú vývoj nedospelých jedincov

Ako fungujú feromóny?

Mnoho ľudí si myslí, že si jednoducho kúpia príjemný parfum a problém je hneď vyriešený. Ale v skutočnosti to tak nefunguje. Feromóny nemajú žiadnu špecifickú vôňu, čiže žiadny parfum by to nevyriešil. Fungujú bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Napríklad klasické vône či parfumy sú zaznamenávané čuchovými žľazami v nose. Avšak feromóny sú zaznamenávané orgánom, ktorý sa nachádza v nosnej jamke priamo pod nosom. Tento orgán sa volá Jacobsonov orgán. A keď tento orgán “zachytí“ feromóny, následne pošle správu do mozgu a ten začne stimulovať podvedomé zvýšenie sexuálnej aktivity či rozkoše.

Teraz je určite na mieste otázka, do akej vzdialenosti je možné zachytiť feromóny a ako dlho fungujú? Vďaka vedeckým štúdiám vieme, že ľudské feromóny môže partner či partnerka zachytiť maximálne na vzdialenosť jedného metra. Ich pôsobenie respektíve funkčnosť je v priemere 5 hodín a len v ojedinelých prípadoch až 24 hodín.

Najznámejšie feromóny

Existuje viacero druhov feromónov, ktoré majú vplyv na príťažlivosť opačného pohlavia. Nižšie vám uvádzame štyri feromóny, o ktorých si niečo bližšie povieme. Sú to feromóny Androstenol, Androstenon, Androsteron a Androstadienon.

Androstenol

Androstenol je feromón, ktorý vyvoláva romantické pocity a pocit empatie. Jeho účinok je veľmi silný a práve preto bol pomenovaný ako demoralizátor . Hladina tohto feromónu je vyššia u mužov, ktorí sú dominantní.

Feromón Androstenol účinkuje nielen na mužov, ale aj na ženy. Navyše má aj sociálny význam, pretože vďaka nemu viete jednoduchšie a rýchlejšie nadväzovať kontakty s parterom či partnerkou. To znamená, že sa nehanbíte pri nadväzovaní priateľstiev. Okrem toho je tento feromón zodpovedný za sexuálnu príťažlivosť a vďaka nemu môžete mať pocit vitality a mladosti.

Androstenon

Androstenone má prívlastok “mužský“ feromón. Dôvodom je, že spôsobuje autoritu, úctu, dominanciu a samozrejme aj sexuálnu túžbu. Práve tento feromón je zodpovedný za agresívne správanie u mužov.

Androstenon sa tvorí oxidáciou Adrostenolu. Je to sexuálny feromón a je produkovaný hlavne mužmi. Pre ženy je muž, ktorý uvoľňuje väčšie množstvo tohto feromónu viac zaujímavým a príťažlivým. U žien je takýto muž Alfa samcom – vyvoláva väčšiu pozornosť, ženy túžia po jeho pozornosti.

Androsteron

Androstenon je veľmi silný mužský feromón. Podobne ako v prípade Androstenonu, i tento feromón vyvoláva dominanciu. Rozdiel je však v tom, že nie je prítomné agresívne správanie. Androsteron je okrem toho katalyzátorom, čo znamená, že hrá veľmi dôležitú úlohu pri spolupráci s inými feromónmi, konkrétne urýchľuje ich účinky. Dokonca je i vedecky dokázané, že efektívnosť účinku je väčšia približne o 20 percent.

Navyše tento feromón zlepšuje náladu a taktiež sa vďaka nemu stráca akákoľvek úzkosť. Práve pre tento účinok je muž schopný rýchlejšie nadviazať kontakt so ženou. Ženy v prítomnosti mužov, ktorí vylučujú tento feromón majú pocit bezpečia. Muži sú voči ženám galantní a veľmi úctiví.

Androstadienon

Androstadienon je nazývaný ako feromón lásky. Vďaka tomuto feromónu sú ženy vnímané ako veľmi pozorné, citlivé a sociálne bytosti.

Feromón Androstadienon zmierňuje PMS (syndróm predmenštruačného napätia), ovplyvňuje rast citlivosti, zväčšuje stupeň intimity a komfortu, ale ovplyvňuje i náladu a chápanie, znižuje napätie, nervozitu a rôzne iné negatívne pocity. Okrem toho však zvyšuje pocit harmónie a pohody.

Aké faktory vplývajú na pokles feromónov?

Na pokles vylučovania feromónov má vplyv veľké množstvo faktorov. Najčastejšími faktormi sú napríklad:

  • Nezdravý životný štýl – sem patrí napríklad nadmerné množstvo konzumovania alkoholu, fajčenia a užívanie drog. Okrem toho má na pokles vylučovania feromónov vplyv aj nesprávna a nezdravá životospráva. Na vašom jedálničku by mali prevládať skôr zdravšie potraviny, veľa ovocia a zeleniny
  • Hektický život a množstvo stresu s ním spojeným – stres je ďalším faktorom, ktorý je strašiakom pre feromóny. Má negatívny vplyv na ich vylučovanie. Skúste sa menej stresovať prípadne sa celkom vyhýbať stresovým situáciám. Doprajte si viac oddychu
  • Nedostatok spánku – ak obľubujete nočný život, v takom prípade vás sklameme. Pre pokles feromónov nie je vhodné ponocovanie. Okrem nedostatku spánku nie je prospešná ani únava a vyčerpanie.
  • Hygiena človeka – je ďalším ovplyvňujúcim faktorom. Ak používate rôzne telové mlieka, sprchové gély, šampóny voňavky či deodoranty, tie môžu znížiť vylučovanie feromńov, prípadne ich prekryť.

V prípade žien je vylučovanie feromónov ovplyvnené menštruačným cyklom. Výrazný vplyv na pokles vylučovania feromónov má aj to, ak žena berie hormonálnu antikoncepciu či prechádza obdobím menopauzy.

Feromónové parfumy a kozmetika s obsahom feromónov

Na trhu existuje niekoľko druhov feromónových parfumov, ktoré sľubujú príťažlivosť k opačnému pohlaviu. V týchto parfumoch sa nachádza feromónová zložka, ktorá nie je obzvlášť výrazná. Nemožno ju cítiť, ale pôsobí priamo na mozog opačného pohlavia.

Takéto parfumy s feromónmi sú asi najprirodzenejším a aj najpohodlnejším riešením, ako zaujať opačné pohlavie. Ich aplikácia je jednoduchá, pretože sú v podobe tekutých parfumov alebo i v podobe tých klasických s rozprašovačom či pumpičkou. Existujú rôzne druhy vôní, no nájsť môžete aj feromónové parfumy bez špecifickej vône, ktoré nevoňajú. Skutočne je z čoho vyberať.

Čo sa týka samotnej aplikácie, treba zdôrazniť, že feromónové parfumy je nutné nanášať priamo na pokožku a nie na oblečenie. Odporúča sa ich nanášať napríklad na krk, zápästia, uši, ramená či lakte.

Okrem feromónovych parfumov však existujú aj rôzne druhy telovej kozmetiky s obsahom feromónov a dokonca aj špeciálne kvapky na pokožku s obsahom feromónov.

Čo sa týka účinku, ten je pri každom parfume či kozmetike iný. Pri kvalitných parfumoch a kozmetike s vyšším obsahom feromónov môže trvať účinok zhruba 4 – 10 hodín. Pri menej kvalitných parfumoch a kozmetike môže byť čas pôsobenia výrazne nižší, zhruba 1 až 3 hodiny.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie