• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo je vazektómia, ako prebieha, aké má riziká a problémy a aké sú s ňou skúsenosti

Medzi zákroky, ktoré sú na prvý pohľad veľmi nepríjemné, no v skutočnosti z pohľadu rizík bezproblémové, patrí vazektómia. Za týmto odborným názvom sa skrýva sterilizácia u muža, ktorej cieľom je zamedzenie nežiaducemu oplodneniu vajíčka počas pohlavného styku. Vazektomia môže byť trvalá, alebo aj dočasná.

Vazektómia a jej význam

Zmyslom vazektómie je prerušenie semenovodov, ktoré spájajú semenníky s močovou rúrou. Toto prerušenie môže byť aj dočasné, kedy sa pomocou špeciálnych klipov semenovody podviažu, ale rizikom takéhoto typu je, že sa spojenie môže samovoľne obnoviť.

Preto sa u nás v praxi robí len trvalá vazektómia, ktorá znamená trvalé prerušenie semenovodov a odstránenie ich časti, takže by nemalo prísť k žiadnemu samovoľnému spojeniu. Spoľahlivosť takéhoto zákroku je vyše 99 %, podľa štatistík totiž zo sto mužov po vazektómii splodilo potomka len 0,15.

Vazektómia má aj nasledujúce charakteristiky:

  • v prípade trvalej formy ide štandardne o nezvratný zákrok, aj keď existuje tzv. revazektómia, no úspech obnovenia spojenia nie je istý
  • ihneď po vykonaní vazektómie ešte nie je možné mať nechránený pohlavný styk, v močovej rúre sa ešte môžu nachádzať zvyšky spermií
  • pre prípad potreby do budúcnosti sa odporúča mužom nechať si pred zákrokom do spermobanky uložiť ejakulát so svojimi spermiami

eJoy®

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® určený mužom, ktorí chcú zlepši svoj sexuálný život.

Produkt eJoy® pozitívne prispieva k zlepšeniu erekcii, potencii aj zdravotnému stavu prostaty.

Chcem vyskúšať eJoy®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri objednávke nad 2 ks)

Ako prebieha a rekonvalescencia po nej

Vazektómia je operačný zákrok minimálneho rozsahu, ktorý sa vykonáva pri lokálnom umŕtvení a nevyžaduje si žiadne rozsiahle predoperačné vyšetrenia. Obvykle trvá najviac 45 minút a to od úvodnej prípravy až po zašitie rany.

Celý proces má obvykle nasledovné kroky:

Informovaný súhlas: Prv, ako ktorýkoľvek muž podstúpi tento zákrok, musí podpísať žiadosť a informovaný súhlas. V dokumentoch sa muž oboznámi so všetkými následkami vazektómie a najskôr až po 30 dňoch môže operáciu absolvovať.

Pred operáciou: Už priamo v ambulancii u lekára je pred vazektómiou potrebné pripraviť miešok na rez a zákrok. Najčastejšie ide o oholenie pokožky a jej dôkladnú dezinfekcia. Pred zákrokom je zakázané užiť alkohol a niektoré lieky.

Anestézia: Vazektómia sa robí pri lokálnej anestéze, používa sa lokálne anestetikum typu mezokaín, ktoré sa aplikuje na viacerých miestach mieška. Najčastejšie sa vykonávajú vpichy naľavo, napravo a v mieste plánovaného operačného rezu.

Prerušenie semenovodov: Samotný zákrok začína rezom v strednej línii miešku, cez ktorý sa zachytí najskôr ľavý a potom pravý semenovod, vypreparujú sa z nich 2 až 3 cm dlhé časti a následne sa semenovody podviažu na každom konci.

Zašitie rany: Následne po vykonaní podviazania sa môže pristúpiť k zašitiu rezu. Bežne má operačná rana od 2 do 2,5 cm, pričom na jej šitie sa využívajú štandardné resorbujúce stehy. Po zašití sa rana sterilne prekryje a môžete ísť domov.

Kontroly po operácii: Po zákroku sa vykonávajú kontroly. Ide o kontrolu správneho hojenia rany, ale hlavne o spermiogram, ktorý preukáže, že v ejakuláte sa už nenachádzajú spermie. Najčastejšie sa robí v 4. a 6. týždeň po zákroku.

Domáca podporná starostlivosť: V rámci rekonvalescencie po zákroku sa odporúčajú studené obklady v prípade bolesti, obmedzenie fyzicky náročnej aktivity a aspoň 2 týždne sexuálna zdržanlivosť pre optimálne zahojenie rany.

Riziká a čo treba ešte zvážiť

Ideálny vek pre vazektómiu je podľa viacerých odporúčaní od 35 rokov a viac, optimálne je, ak už muž má dieťa alebo deti a je presvedčený, že nechce mať ďalších potomkov. Samozrejme, zákrok môže absolvovať každý dospelý muž.

Pokiaľ ide o riziká alebo vedľajšie či nežiaduce účinky, veľa sa hovorí o vplyve vazektómie na ejakuláciu či erekciu, no ide o neopodstatnené obavy. Prípadne komplikácie sú len prechodné a týkajú sa samotného zákroku, čiže sa môže objaviť nejaké krvácanie, rana sa môže zapáliť, prípadne sa objaví dočasná bolesť, ale to je tak všetko.

Vazektómia nemá žiadny negatívny vplyv na kvalitu erekcie do budúcnosti, nijak zásadne neovplyvňuje ani ejakuláciu z hľadiska jej objemu či konzistencie a pri odborne vykonanom zákroku sa nemusíte báť ani samovoľného obnovenia plodnosti.

eJoy®

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® určený mužom, ktorí chcú zlepši svoj sexuálný život.

Produkt eJoy® pozitívne prispieva k zlepšeniu erekcii, potencii aj zdravotnému stavu prostaty.

Chcem vyskúšať eJoy®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri objednávke nad 2 ks)

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie