• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo je priapizmus, aké má príčiny, čo ho spôsobuje, aká je liečba a aká je prevencia

Priapizmus je veľmi špecifická porucha prejavujúca sa erekciou, ktorá však nie je prirodzená a už vôbec nie je príjemná. Práve naopak, ide o veľmi bolestivý stav, kedy dochádza k dlhodobému stoporeniu pohlavného údu bez predošlého sexuálneho vzrušenia, no s možným následkom vážnej poruchy erekcie v budúcnosti.

Čo to je priapizmus, aké má príčiny a príznaky

Priapizmus je teda ochorenie, porucha či skôr stav, kedy dochádza k vzniku dlhotrvajúcej a bolestivej erekcie, avšak bez predošlej sexuálnej stimulácie či dráždenia. Nejde teda o prirodzenú erekciu, ale o patologický stav, ktorý môže mať viacero príčin.

Najčastejšie vzniká priapizmus následkom úrazu, neurologickej poruchy, problémov týkajúcich sa krvi a krvného obehu, infekcií či zápalov močovej sústavy alebo ako následok užitia niektorých liečiv, napríklad aj známych liekov na erektilnú dysfunkciu typu Viagra a podobne. Štatistiky však hovoria, že až 75 % prípadov má neznámu príčinu.

Pokiaľ ide o symptómy tohto stavu, najčastejšie sú tieto prejavy:

  • samotná erekcia, ktorá ale nie je taká tvrdá, ako v prípade prirodzeného stoporenia, nakoľko nedochádza k naplneniu všetkých toporivých telies
  • bolesť počas erekcie, nielen na dotyk, ale aj bez neho, na dotyk je však penis teplejší, čo je spôsobené práve nahrnutím väčšieho množstva krvi
  • červené až tmavé zafarbenie penisu, čo je spôsobené väčším prekrvením a stagnujúcou krvou, podľa toho, či je priapizmus arteriálny alebo venookluzívny

Diagnostika a liečba priapizmu

Ak ide o vyšetrenie, to zahŕňa v prvom rade anamnézu. V rámci nej sa zisťuje, ako dlho stav stoporenia trvá aké sú prítomné ďalšie problémy či prejavy a čo vzniku priapizmu predchádzalo. Taktiež sa zisťuje, aké lieky muž užíva.

Okrem toho zahŕňa diagnostika aj:

Fyziologické vyšetrenie: Cieľom tohto vyšetrenia je zistiť rozsah stoporenia, skontrolovať, či tretie toporivé teleso umiestnené na spodnej časti penisu, je naozaj prázdne, odobrať krv z toporivých telies a môže sa vykonať aj ultrazvukové vyšetrenie ciev penisu.

Laboratórne testy: Okrem fyziologického či ultrazvukového vyšetrenie sú súčasťou diagnostiky aj niektoré laboratórne testy. Okrem spomínaného odberu krvi z toporivých telies sa môže vykonať napríklad toxikologické vyšetrenie.

V prípade, ak sa diagnóza priapizmu potvrdí, je potrebné čo najskôr začať liečbu. Predíde sa tak možným komplikáciám, najmä krvácaniu, modrinám, pomliaždeniu, dlhodobým problémom s erekciou v budúcnosti, prípadne dokonca jej strate.

Aj liečba zahŕňa viacero postupov:

Chladenie penisu: Prvotným úkonom, ktorého cieľom je utlmiť bolesť, je ochladenie penisu. To však nevykonávajte doma, je to úloha lekárov, ktorý majú na tento účel špeciálne vaky naplnené ľadovou drťou a vedia tak penis šetrne, no účinne, zachladiť.

Odsatie krvi: Ak je priapizmus vyvolaný nadmerným zdržiavaním krvi v toporivých telesách a v probléme s jej odchodom, aplikuje sa odsatie krvi z týchto telies. Odsatie sa vykonáva špeciálnou ihlou, avšak nemusí natrvalo stav erekcie vyriešiť.

Chirurgický zákrok: V prípade, ak nepomohla konzervatívna liečba a stav bolestivého stoporenia neustále trvá, je potrebný už chirurgický zákrok. Ten spočíva obvykle v trvalom vytvorení spojenia medzi prívodnými a odvodnými cievami.

Prevencia a ako sa mu vyhnúť

Priapizmus môže vzniknúť následkom náhodného poranenia, ale aj dlhodobo neliečených infekcií či zápalov močového traktu, čo výrazne komplikuje možnosti prevencie. Veľmi často však býva spôsobený užívaním liekov na erektilnú dysfunkciu.

Práve v tejto oblasti je možná najlepšia a najúčinnejšia prevencia. V prípade, ak netrpíte najzávažnejšími formami erektilnej dysfunkcie, mali by ste uvažovať o vysadení liečiv, ktoré môžu priapizmus privolať. Najviac rizikové je ich užívanie dokonca bez receptu, čo môže spôsobiť aj závažné poškodenia kardiovskulárneho systému.

Na všeobecnú a menej rizikovú podporu kvality erekcie, ale aj sexuálneho apetítu a či sexuálneho života, existujú aj prírodné prípravky s bezproblémovým zložením. Dobrým príkladom takýchto prípravkov sú napríklad tabletky značky eJoy®.

Zdieľajte:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie