• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo je hormonálna nerovnováha, čo ju spôsobuje, aké má príznaky a čo jej prírodná liečba?

ženské hormóny

Hormonálna nerovnováha je častým problémom mnohých žien. Môžu za to viaceré faktory, najmä životný štýl, znečistené životné prostredie či nezdravá strava. Výsledkom je stav, ktorý  má vplyv aj na fyzické a psychické zdravie, nehovoriac o sexuálnom.

Nerovnováha pohlavných hormónov ovplyvňuje viaceré oblasti, či už ide o sexuálny apetít, plodnosť, menštruačný cyklus, obdobie pred menštruáciou aj menopauzu. Tento stav sa prejavuje rôznymi príznakmi a to aj na koži, imunite, pohybovom aparáte či duševnej vitalite. Čo to hormonálna nerovnováha je, aké má prejavy a ako ju riešiť?

Čo je hormonálna nerovnováha a ktoré hormóny sú dôležité

Hormonálna nerovnováha je jav, kedy dochádza k nedostatku niektorých dôležitých pohlavných hormónov alebo naopak, k zvýšenej hladine niektorých z nich. U mnohých žien ide o častý stav, ktorý môže mať vplyv na fyzické aj emocionálne zdravie.

Najčastejšie sa hormonálna nerovnováha týka dvoch pohlavných hormónov a to estrogénu a progesterónu. Tie ovplyvňujú menštruáciu, plodnosť a rovnako aj libido.

Kým estrogén pomáha udržiavať zdravé vaginálne tkanivá, kontroluje telesný tuk a má vplyv na náladu a energiu žien, progesterón hrá veľmi dôležitú úlohu pri pripravovaní maternice na tehotenstvo a udržuje hladinu estrogénu pod kontrolou. V tele žien je v menšom množstve aj typický mužský hormón testosterón, ktorý sa tvorí vo vaječníkoch.

Ak hladina týchto hormónov nie je vyvážená, môže to spôsobiť množstvo problémov. Nedostatok estrogénu a progesterónu môže viesť k suchosti pošvy, zníženiu sexuálnej túžby, k zhoršeniu nálady, k riziku osteoporóze a aj k zhoršeniu plodnosti.

Vysoká hladina testosterónu zas môže spôsobiť akné, nárast ochlpenia, hlbší hlas alebo problémy s menštruáciou. Dôležité preto je, aby hladina všetkých hormónov v organizme žien bola v rovnováhe a zároveň nebola narušená ich prirodzená produkcia. Ak sa hladiny estrogénu, progesterónu či testosterónu zmenia, skôr či neskôr sa to prejaví.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Priberanie, akné a ďalšie prejavy hormonálnej nerovnováhy

Hormonálna nerovnováha môže spôsobiť veľa nepríjemných symptómov, ktoré závisia od toho, či prišlo k poklesu alebo nadbytku niektorého z hormónov.

Hormóny ako také zohrávajú kľúčovú úlohu v mnohých aspektoch ženského zdravia a to nielen priamo vplyvom na pohlavnú sústavu, menštruačný cyklus alebo sexuálny život, ale aj na bežné fungovanie. Viaceré majú aj dôležitú regulačnú funkciu.

Tu sú typické symptómy podľa daného hormónu:

 • ak hladina estrogénu v organizme ženy klesá, môže to viesť k ukladaniu tuku v oblasti brucha, stehien a bokov, čiže ide o priberanie na hmotnosti
 • pokiaľ v tele narastá hladina testosterénu, môže to spôsobiť zvýšenú produkciu mazu v kožných póroch, čo zase vedie k vzniku zápalových akné
 • nedostatok estrogénu narúša aj menštruáciu, ak sú hormóny nevyvážené, môže dôjsť k predĺženiu a skráteniu cyklu alebo aj k úplnému prerušeniu
 • hormonálna nerovnováha môže mať vplyv aj na duševnú a emocionálnu vitalitu, časté zmeny nálad, nervozitu, nespavosť alebo dlhodobú únavu

Ďalším dôsledkom hormonálnej nerovnováhy môže byť zvýšená chuť do sladkostí a iných nezdravých potravín, čo môže viesť taktiež k priberaniu na váhe. V sexuálnom živote sa prejavuje poklesom libida, čiže chuti na sex, ale aj väčšou suchosťou pošvy, horším prekrvením oblasti panvy a znížením alebo až ohrozením plodnosti.

Aké má príčiny a ktoré faktory na nerovnováhu pôsobia

Hormonálna nerovnováha je zložitý stav, ktorý môže mať rôzne príčiny, rovnako tak aj faktory, ktoré ovplyvňujú jej dĺžku či intenzitu. Niektoré z príčin sú z kategórie životného štýlu, zatiaľ čo iné sú buď prirodzené alebo dané zdravotný stavom.

K najčastejším príčinám alebo faktorom patria tieto:

Vek: Zásadným a častým faktorom, ktorý môže spôsobiť či zhoršiť hormonálnu nerovnováhu u žien, je vek. S pribúdajúcimi rokmi totiž dochádza k prirodzenej zmene hormonálneho stavu organizmu, najmä poklesu estrogénu. To sa najviac prejaví počas menopauzy, no čoraz viac sa s týmto javom stretávajú aj ženy oveľa skôr a v plodnom období.

Ochorenia pohlavnej a hormonálnej sústavy: Hormonálna nerovnováha môže byť spôsobená aj rôznymi ochoreniami pohlavnej a hormonálnej sústavy. Medzi najčastejšie príčiny patria polycystické vaječníky, endometrióza, hypertyreóza alebo hypotyreóza. Tieto ochorenia majú vplyv na hladiny viacerých všeobecných hormónov.

Hormonálna antikoncepcia a lieky: Antikoncepčné tabletky či iné formy hormonálnej antikoncepcie môžu zasahovať do prirodzeného cyklu ženských hormónov a narušiť ich hladinu aj vzájomnú rovnováhu. To isté platí aj pre niektoré druhy liečiv, napríklad kortikosteroidy, lieky používané na liečbu rakoviny či antidepresíva.

Alkohol a fajčenie: Alkohol a fajčenie sú na prvý pohľad bežné zlozvyky, no ich vplyv na zdravie je zásadný. To platí aj pre hormonálnu nerovnováhu a všeobecne hladinu hormónov. V prípade alkoholu je to viditeľné najviac, najmä ak ide o pokles estrogénu či progesterónu. Oba tieto faktory zároveň zhoršujú sexuálny život ohrozujú plodnosť.

Stres a nedostatok spánku: Stres a nedostatok spánku môžu mať vplyv na hladinu hormónov a to z viacerých príčin. Keď je telo vystavené stresu, tvorí sa kortizol, hormón, ktorý môže ovplyvniť hladinu estrogénu a progesterónu. Aj nedostatok spánku ovplyvňuje hladinu hormónov, keďže spánok je dôležitý pre ich prirodzenú produkciu.

Nezdravý jedálniček a stravovanie: Stravovacie návyky môžu mať negatívny vplyv nielen na hormonálnu rovnováhu u žien. Nadmerná konzumácia potravín s vysokým obsahom cukru či nedravých trans-tukov naruší činnosť hormonálnej sústavy a zároveň spomaľuje jej funkcie. Nezdravá strava tiež pôsobí priamo proti hladine estrogénu.

Najlepšia liečba hormonálnej nerovnováhy? Tá prírodná

Pre ženy, ktoré trpia hormonálnou nerovnováhou, ide o stav, ktorý sa dá riešiť iba dlhodobo, prirodzene a čo najviac komplexnými opatreniami. Existujú viaceré prirodzené aj prírodné možnosti a spôsoby, ako regulovať tvorbu a rovnováhu hormónov.

Zmierniť hormonálnu nerovnováhu môžete takto:

Obmedzenie rizikových faktorov: Jedným z najdôležitejších krokov je obmedzenie alkoholu, fajčenia a stresu. Alkohol a nikotín môžu mať výrazný vplyv na hormóny a ich produkciu, čo môže narušiť celkovú hormonálnu rovnováhu v tele. Stres zas produkuje hladinu kortizolu a negatívne vplýva aj na sexuálny apetít a potenciu.

Zmena hormonálnej antikoncepcie: Hormonálna antikoncepcia môže byť u niektorých žien príčinou hormonálnej nerovnováhy a to preto, že niektoré látky v nej obsiahnuté nemusia byť individuálne kompatibilné s hormonálnou sústavou. Pomôcť môže zmena na iný typ hormonálnej antikoncepcie alebo prechod na nehormonálne metódy.

Liečba hormonálnych a pohlavných ochorení: Hormonálna nerovnováha môže byť spôsobená aj hormonálnymi a pohlavnými ochoreniami. Liečba týchto ochorení je prvou a základnou voľbou, aby ste dosiahli rovnováhu a správnu hladinu estrogénu či progesterónu. Využívať sa na to môže aj umelá injekčná hormonálna substitúcia.

Viac fytoestrogénov v jedálničku: Fytoestrogény sú rastlinné látky, ktoré v tele účinkujú ako estrogény a to tým, že sa viažu na estrogénové receptory. Konzumácia potravín bohatých na fytoestrogény, ako sú sója, ovsené vločky, slnečnicové semená, cesnak, mrkva, zeler alebo sušené ovocie, môžu pomáhať na zlepšenie hormonálnej rovnováhy.

Pravidelný pohyb a športovanie: Pravidelný pohyb a športovanie sú dôležité pre udržanie hormonálnej rovnováhy. Fyzická aktivita môže pomôcť zlepšiť metabolizmus, krvný obeh a funkciu endokrinného systému, ktorý produkuje hormóny. Skombinujte kondičný aj silový druh aktivity, na estrogén sú výborné aj šprinty, crossfit či HIIT tréning.

Zdravý spánok a oddych aj počas dňa: Jedným z prostriedkov, ktorý je tiež účinný pri zlepšovaní hormonálnej rovnováhy, je zdravý spánok a oddych počas dňa. Nedostatok spánku môže spôsobiť narušenie produkcie hormónov, stres zas spôsobuje zvýšenie hladiny kortizolu, ktorý potláča estrogén. Oba tieto faktory treba eliminovať.

Bylinky a bylinkové čaje pre ženy: Nájsť rovnováhu v hormonálnom systéme môže byť pre ženy možné aj s využitím bylín, napríklad v podobe čajov. Tie majú dlhodobé a komplexné účinky na podporu reprodukčného zdravia, pohlavného systému aj hladiny hormónov. Skúste rastliny typu Ašvaganda, Damiána, Archangelika, Vitex či Ľubovník.

Doplnky výživy: Doplnky výživy sú užitočnými pomocníkmi pri riešení hormonálnej nerovnováhy, ale aj na podporu menštruačného cyklu, proti príznakom menopauzy či na zvýšenie libida. Sú založené na prírodných extraktoch rastlín doplnených o vitamíny a minerály prospešné nielen pre tvorbu hormónov, ale aj celkové zdravie.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Najčastejšie otázky o hormonálnej nerovnováhe

Hormonálna nerovnováha môže mať negatívny vplyv na viaceré aspekty života žien, vrátane menštruačného cyklu, nálady, kvality spánku a sexuálneho života. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najčastejšie dotazy a otázky z diskusných príspevkov.

K témam, ktoré sa na fórach riešia často, patria aj:

Akými testami sa zisťuje hladina hormónov v tele?

V súčasnej dobe existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť hladinu konkrétnych hormónov a teda aj ich možnú nerovnováhu. Medzi najviac používané patrí laboratórny test z krvi, ktorý meria hladinu hormónov v krvi. Ďalšie spôsoby zahŕňajú testy moču, stolice a slín, ktoré však slúžia buď na orientačné zistenie doma alebo na doplnenie krvných testov.

Ovplyvní hormonálna nerovnováha aj ženskú plodnosť?

Áno, hormonálna nerovnováha môže mať vplyv na plodnosť ženy. Tento stav môže spôsobiť výrazné problémy s ovuláciou, menštruáciou a tým pádom aj s oplodnením. Ak má žena podozrenie na hormonálnu nerovnováhu a plánuje otehotnieť, mala by sa poradiť s lekárom, nechať si vyšetriť hladinu hormónov a podstúpiť odbornú liečbu.

Sú nejaké minerály alebo vitamíny, ktoré mi pomôžu?

Samozrejme, existujú minerály a vitamíny, ktoré môžu byť užitočné pri hormonálnej nerovnováhe a na jej zlepšenie. Z tých najdôležitejších ide o vitamín D, vitamín B6, zinok, selén a horčík. Ich príjem z potravy alebo doplnkov môže napomôcť nielen prirodzenej tvorbe a hladine hormónov, ale zlepšiť aj libido a zdravie pohlavnej sústavy.

V čom spočíva hormonálna liečba indikovaná lekárom?

Ak bude váš stav natoľko vážny, že si bude vyžadovať hormonálnu liečbu, jej cieľom je doplnenie látok podobných hormónom alebo priamo hormónov. Najčastejšie má formu tabliet, náplastí, krémov alebo injekcií a zvyčajne obsahujú syntetické verzie hormónov, ktoré sa nachádzajú v tele. Cieľom liečby je upraviť hladinu hormónov.

Prejaví sa hormonálna nerovnováha aj v sexuálnom živote?

Áno, hormonálna nerovnováha môže mať vplyv aj na sexuálny život ženy. Niektoré hormóny, ako sú napríklad estrogén a progesterón, ovplyvňujú chuť na sex, čiže libido, rovnako tak aj prekrvenie panvy či priamo pošvy. Nedostatok týchto hormónov tak môže spôsobiť zníženú sexuálnu túžbu, suchosť pošvy alebo ťažkosti s dosahovaním orgazmu.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Na podporu hormonálnej rovnováhy sú veľmi dobré aj čisto prírodné doplnky. Tie majú komplexné účinky a môžu byť prospešné najmä v období hormonálnych zmien, čiže napríklad v menopauze alebo počas PMS, no pomáhajú bez ohľadu na vek.

Ich účinky sú ale omnoho komplexnejšie a zahŕňajú:

 • bylinné zložky podporujú nielen prirodzenú hormonálnu rovnováhu, ale aj zdravie ženskej reprodukčnej sústavy a stimulujú hladiny ženských hormónov
 • látky v nich tiež výrazne zlepšujú sexuálnu túžbu a energiu, najmä v období menopauzy, pričom účinne zmierňujú aj jej negatívne prejavy
 • rovnako tak prispievajú k úľave od bolesti počas menštruácie, regulujú nepravidelné menštruačné cykly a zmierňujú aj predmenštruačný syndróm
 • v spojení s vitamínmi a minerálmi môžu účinne pomôcť pri strese, vnútornom napätí, depresií, na lepšiu regeneráciu a na potlačenie pocitov únavy

V ich zložení sú koncentrované extrakty bylín v spojení s minerálmi a vitamínmi, ktoré podporujú aj zdravie pokožky, vlasov, nechtov a pleti. Na trhu existuje mnoho takýchto doplnkov, no nie všetky sú rovnako kvalitné. Ich spoločnými vlastnosťami sú dostupnosť bez receptu, perorálna forma tabliet alebo kapsúl a žiadne vedľajšie účinky.

eJoy® Femina špeciálne pre ženy a na hormonálnu rovnováhu

Medzi overené a kvalitné prírodné doplnky pre ženy využívajúce aj účinné byliny na hormonálnu nerovnováhu a so širším vplyvom patrí značka eJoy® Femina.

Výrobca je na trhu už viac ako 7 rokov a špecializuje sa na podporné doplnky tak pre mužov, ako aj pre ženy. V zložení tohto produktu sú extrakty bylín Damiána, Maca, Kotvičník a Ashwagandha, ktorú doplnené minerálom zinkom a vitamínmi E, B6 a C.

eJoy® Femina pre ženy prináša nasledujúce vplyvy:

 • u žien nad 40 rokov účinne zmierňuje negatívne prejavy menopauzy
 • podporuje tiež sexuálnu túžbu, energiu a prežívanie orgazmu
 • zlepšuje hormonálnu činnosť a stimuluje zdravú hladinu hormónov
 • zmierňuje príznaky PMS, menštruačné bolesti a zlepšuje aj cyklus
 • pomáha znižovať stres, zlepšuje kvalitu spánku a psychickú pohodu
 • podporuje aj zdravie vlasov a nechtov a má vplyv aj proti únave

eJoy® Femina sa vyrába vo forme kapsúl, ktoré sa užívajú perorálne. Pre optimálne výsledky by ste mali užívať 2 tablety denne, najlepšie po jedle. Jeho zloženie je zamerané na to, aby bolo k vášmu telu šetrné a prirodzené. Dávkovanie je možné aj niekoľko mesiacov po sebe, čo zvyšuje účinnosť a podporu nielen zdravej hormonálnej rovnováhy.

Pri nákupe nie je potrebný žiadny lekársky predpis a ani vyšetrenie, všetko viete vybaviť a objednať priamo z pohodlia domova. Na oficiálnej webovej stránke značky nájdete aj ďalšie informácie o zložení, účinkoch, testov a certifikácii zo strany ÚVZ SR.

eJoy® Femina pre ženy

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Femina určený pre ženy.

Skoncujte s príznakmi menopauzy a zlepšite svoj sexuálny život.

Chcem vyskúšať eJoy® Femina

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Zhodnotenie skúseností žien s hormonálnou nerovnováhou

Hormonálna nerovnováha môže byť v niektorých prípadoch prirodzenou súčasťou veku, no môže sa objaviť aj ako dôsledok zlých životných návykov či ochorení.

V každom prípade platí, že ju nie je dobré ignorovať a príznaky prijať ako súčasť bežného života. Práve naopak, dôležité je snažiť sa dosiahnuť prirodzenú hladinu hormónov a s tým súvisiace zdravie pohlavnej sústavy aj sexuálneho života. Aby sa tak stalo, treba zlepšiť životný štýl aj obmedziť faktory, ktoré hormonálnu nerovnováhu spôsobujú.

Dôležitým pomocníkom je príroda a to cez účinné rastliny. K najznámejším na podporu reprodukčného zdravia patria Maca, Damiána, Ashwagandha alebo Alchemilka Je to v dôsledku vysokého obsahu fytoestrogénov pomáhajúcich hormónom.

Ich vysokokoncentrovanú formu môžete nájsť aj v doplnkoch výživy, ktoré majú 100 % prírodné zloženie a sú skvelým pomocníkom k dosiahnutiu hormonálnej rovnováhy. Medzi overené a s veľmi dobrými hodnoteniami z praxe patrí aj doplnok eJoy® Femina, ktorý obsahuje aj viaceré z vyššie uvedených bylín spolu s minerálmi a vitamínmi.

Jeho účinky sú potvrdené pozitívnymi skúsenosťami a recenziami žien s prejavmi hormonálnej nerovnováhy a to v rôznych vekových kategóriách. Ak k jeho pravidelnému užívaniu pridáte aj zlepšenie životosprávy, výsledok na seba nenechá čakať!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie