• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Andropauza

 

S pojmom menopauza ste sa už určite stretli. Ide o prechodné obdobie, nazývanie aj klimaktérium, v ktorom sa končí reprodukčná funkcia u žien. Prechod je spojený s množstvom fyzických aj psychickým zmien, ktoré sú podmienené kolísaním a premenou hladín hormónov v tele. Niečo podobné zažívajú s rastúcim vekom aj muži, no s informáciami o tomto období života sa nestretávame tak často ako je to pri menopauze. Nepostihuje vraj všetkých mužov, ale aspoň niektoré z príznakov môže spozorovať drvivá väčšina mužov, ktorých vek je vyšší ako 45 rokov. V posledných rokoch táto veková hranica klesá a úbytok testosterónu bol zaznamená u mužov dokonca už v 30-tom roku života. Počas menopauzy, ktorá je považovaná za prirodzený jav a prejde si ňou naozaj každá žena, môžu ženy užívať hormonálne prípravky na vyrovnanie hladiny hormónov, väčšina z nich však toto obdobie prežije bez pomoci liekov.  Muži majú možnosť v prípade andropauzy navštíviť napríklad urologické či sexuologické ambulancie, kde im bude poskytnutá adekvátna pomoc. Lekár na základe hladín hormónov z odobratej krvi zistí ako ste na tom s testosterónom a môže vám predpísať hormonálne lieky, ktoré vzniknutý stav upravia. Pomôžu napríklad k navráteniu chuti na sex či vyrovnaniu psychickej pohody.

Príznaky andropauzy

Sprievodnými znakmi mužského prechodu, ktoré sú spôsobené úbytkom testosterónu, sú zmeny vo fyzickej (bolesti svalov či kĺbov, úbytok svalovej hmoty a naopak zvýšenie hmotnosti kvôli pribúdajúcemu tuku, zhoršená kondícia), psychickej (nervozita, náladovosť) a sexuálnej (strata chuti na sex, ťažkosti s potenciou, erektilná dysfunkcia, predčasné vyvrcholenie alebo naopak problém s vyvrcholením) oblasti ako aj ďalšie príznaky, napríklad únava, nadmerné potenie, problémy so sústredením a spánkom, strata ochlpenia a iné. Tieto príznaky sa pritom nedostavia všetky naraz, prichádzajú postupne.

Ako obdobie prekonať bez problémov

Jedným z riešení je vyššie spomínaná návšteva lekára, ktorý vám odporučí a predpíše vhodné hormonálne prípravky na vyrovnanie hladiny hormónov a tým sa väčšina príznakov andropauzy eliminuje. Okrem toho sa odporúča pravidelná pohybová aktivita (beh, silové cvičenia s ohľadom na vaše fyzické možnosti, plávanie a iné), relaxácie (pri oddychovej hudbe, dobrej knihe či tichá meditácia v prírode), obmedzenie príjmu alkoholu a fajčenia, komunikácia s ľuďmi (aj keď je to v tomto období ťažké a muž v prechode je skôr nevrlý a nemá chuť na komunikáciu s ľuďmi, musí sa naučiť tieto pocity prekonať a chodiť do spoločnosti) či vyhľadanie nových záľub a koníčkov. Dôležitý je aj prístup partnerky, ktorá by si mala uvedomiť, že muž prežíva rovnako zložité obdobie ako ona prežíva respektíve bude prežívať v priebehu menopauzy.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie