• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Ako funguje antikoncepcia pre ženy a pre mužov a ktorá je bez predpisu a receptu od lekára

Neoddeliteľnou súčasťou dnešného sexuálneho života väčšiny mužov aj žien je antikoncepcia. Jej história je stará, ako ľudstvo samo, hlavne pokiaľ ide o bariérové typy antikoncepcie pre mužov. Hoci 100 % antikoncepciou je len absolútna sexuálna abstinencia, vďaka pokroku vedy dnes existuje viacero možností, ako zabrániť nechcenému otehotneniu.

Typy antikoncepcie pre mužov

V prípade mužov je dominantným typom antikoncepcie bariérová mechanická antikoncepcia. Hoci v zahraničí sa už pracuje aj na hormonálnej antikoncepcii pre mužov, vývoj zatiaľ nie je dostatočne vpredu. Do klasickej antikoncepcie tiež nerátame trvalú sterilizáciu.

Mužská antikoncepcia tak má podobu hlavne prezervatívov, ktoré bránia prieniku ejakulátu so spermiami do pošvy počas pohlavného styku. Aby bola antikoncepcia účinná, musí byť kondóm správne nasadený počas celého styku, čo predpokladá aj kvalitnú erekciu. Antikoncepcia je ochranou aj proti niektorým sexuálne prenosným pohlavným chorobám.

Ak ide o kondómy a prezervatívy, ich ponuka je dosť široká:

  • štandardné kondómy môžu byť lubrikované aj nelubrikované, v druhom prípade sú určené pre mužov, u ktorých vyvolávajú klasické lubrikanty alergie
  • nájsť môžete aj špeciálne kondómy s obsahom látok so znecitlivujúcim účinkom, tieto pomáhajú mužom, ktorí majú problém s predčasnou ejakuláciou
  • pre zvýšenie vzrušenia počas milovania existujú aj rôzne hrejivé alebo chladivé kondómy, rovnako aj kondómy s vrúbkami pre lepší zážitok pre ženu
  • výrobcovia pamätajú aj na mužov s  veľkým alebo naopak malým penisom, ale aj na ženy, čo hľadajú potešenie pri orálnom sexe s rôznymi príchuťami a arómami

Typy antikoncepcie pre ženy

Pokiaľ ide o ženskú antikoncepciu, tu sa využívajú najviac princípy pôsobenia na hormóny a ovulačný cyklus. Bariérová antikoncepcia, čiže ženské kondómy a prezervatívy, síce už existuje, no nie je natoľko populárna, hlavne pre zložitejšiu aplikáciu do pošvy.

Toto je 5 typov najčastejšie využívanej ženskej antikoncepcie:

Hormonálne tabletky: Najčastejšou ženskou hormonálnou antikoncepciou sú antikoncepčné tabletky. Tie sa užívajú počas 3 týždňov každý deň v rovnakom čase a obsahujú buď dva druhy hormónov, alebo len jeden, čo umožňuje použitie aj u žien z rizikových skupín.

Hormonálne náplaste, injekcie a implantáty: Pôsobenie hormónov na ženskú ovuláciu a teda aj zabránenie otehotnenia môže byť nielen v perorálnej forme, ale aj v iných spôsoboch aplikácie. Bežné sú náplaste a injekcie, prípadne dlhodobejšia forma implantátov.

Vnútromaternicové telieska: Jednou z najnovších antikoncepčných metód sú špeciálne vnútromaternicové telieska. Tieto telieska môžu aj nemusia obsahovať hormóny podľa ich typu, ide však o dlhodobý typ antikoncepcie zabraňujúcu uhniezdeniu vajíčok.

Vaginálne krémy a gély: Špecifickým dočasným typom antikoncepcie, ktorá sa aplikuje lokálne do pošvy sú vaginálne krémy a gély. Tie obsahujú látky znižujúce pohyblivosť a životaschopnosť spermií, čím znížia schopnosť spermií na oplodnenie vajíčka.

Tabletky „po“: Kým všetky vyššie spomínané typy antikoncepcie sa užívajú pred pohlavným stykom, postkoitálna sa užíva po ňom. Má podobu tabletky, ktorá sa môže užiť najneskôr do 72 hodín od nechráneného styku, čím skôr sa tak stane, tým je úspešnosť vyššia.

Ktorá antikoncepcia je najlepšie predajná a dostupná

Ak ide o čo najjednoduchšiu dostupnosť, prím hrá jednoznačne antikoncepcia pre mužov v podobe prezervatívov. Tu máte na výber viaceré druhy, dokonca aj špeciálne prezervatívy so spermicídnym účinkom, ktoré ešte viac znižujú riziko náhodného otehotnenia. Plusom je, že muži môžu siahnuť aj po tých, ktoré pôsobia proti predčasnej ejakulácii.

Čo sa týka žien, aj v ich prípade už existujú tzv. ženské kondómy, ktoré sa tiež dajú kúpiť bez receptu od lekára, avšak ich výber je už o niečo skromnejší. Voľne sa dajú kúpiť aj rôzne vaginálne krémy a gély, ktoré majú spermicídny účinok a aplikujú sa priamo do pošvy.

Špecifickým typom je postkoitálna antikoncepcia v podobe tabliet, ktoré zahusťujú pošvový hlien a znižujú pravdepodobnosť otehotnenia ovplyvnením spojenia spermie a vajíčka. Tieto tabletky sú u nás predajné bez receptu, na druhú stranu, sú založené na hormonálnom pôsobení a z pohľadu vedľajších účinkov ide o najmenej „príjemnú“ voľbu.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie