• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Aké sú príznaky tehotenstva, kedy sa objavia prvé a ako prebieha prvý týždeň alebo mesiac?

tehotenský test

Nie ste si istá, či ste tehotná alebo nie? Skúsili ste si spraviť test, alebo sa naopak toho obávate? Jednou z možností, ako odhaliť prvé dni, týždne alebo mesiace gravidity, sú aj prvé príznaky tehotenstva. Tie môžu prísť už aj pár dní po ovulácií.

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme aj na to, ako tehotenstvo prebieha prvý mesiac týždeň po týždni, ale aj na to, ako môžete podporiť plodnosť, pokiaľ išlo o falošný signál. Veľmi dôležité je tiež vedieť rozoznať prejavy tehotenstva od tých, ktoré môžu znamenať nejaký problém, napríklad ak ide o výtok, silné bolesti hlavy a hnačku.

Tehotenstvo, oplodnenie vajíčka a zmeny v tehotenstve

Tehotenstvo, známe aj ako gravidita, je pojem označujúci úspešné oplodnenie vajíčka spermiou, uhniezdenie plodu a jeho vývoj v tele ženy až do pôrodu.

Ide o obdobie, počas ktorého sa z oplodneného vajíčka v tele ženy vyvíja embryo, čiže plod. Dĺžka trvania je približne  40 týždňov, čiže 9 mesiacov. Podľa vývoja je rozdelené do troch trimestrov a každý z nich rôzne fyzické ako aj hormonálne zmeny.

Tehotenstvo začína oplodnením, čiže procesom, pri ktorom sa spermia stretne s vajíčkom a vytvára zygotu. Tá sa potom začne deliť a vytvára blastocystu, ktorá sa implantuje do steny maternice, kde sa stáva embryom a začína sa vyvíjať do plne formovaného plodu. Počas tehotenstva následne plod v tele prechádza radom vývojových štádií.

Gravidita zároveň spôsobuje výrazné hormonálne zmeny v tele ženy, najmä zvýšenie hladiny hormónov estrogén a progesterón. Tieto zmeny podporujú udržanie tehotenstva a prípravu tela na pôrod a dojčenie, no zároveň majú aj svoje vedľajšie efekty.

Práve tie sa označujú ako príznaky tehotenstva a ide o fyziologické zmeny týkajúcej sa prakticky všetkých orgánových systémov. Patria sem napríklad zvýšenia hmotnosti, zmeny v chuti do jedla, náladovosť, citlivosť prsníkov alebo zmeny v kardiovaskulárnom, nervovom a dýchacom systéme. U každej ženy majú pritom individuálnu intenzitu.

Tehotenstvo končí pôrodom, čo je proces, pri ktorom je plod vyvedený z tela matky. Pôrod môže byť prirodzený, čiže cez vagínu, alebo prostredníctvom cisárskeho rezu. Hormonálne zmeny však v tele matky pokračujú ďalej a to kvôli obdobiu dojčenia.

Príznaky tehotenstva, ktoré to sú a aké sú prvé príznaky

Prvé príznaky tehotenstva sa môžu líšiť individuálne od ženy k žene, ale existujú niektoré typické prejavy, ktoré sú v ranných štádiách tehotenstva prirodzené.

Prvotným prejavom je oneskorená alebo vynechaná menštruácia a to obzvlášť vtedy, ak máte pravidelný menštruačný cyklus. Hoci to nemusí vždy znamenať tehotenstvo, ak sa k tomu pridajú ranné nevoľnosti, potom sa pravdepodobnosť gravidity zvýši.

K ďalším prejavom tehotenstva patria nasledovné:

  • zmeny v prsníkoch, ktoré môžu byť citlivejšie, napäté, ťažšie a väčšie, tiež sa môže zmeniť farba areoly, čiže tmavého kruh okolo bradavky
  • objaviť sa môže aj zvýšená únava v ranom tehotenstve spôsobená hormonálnymi zmenami, tie môžu spôsobiť aj výkyvy alebo zmeny nálady
  • typická je zvýšená potreba močenia, čo je dôsledkom zvýšenia objemu krvi a tekutín v tele, čo vedie k väčšej záťaži a teda aj nárokmi na obličky
  • medzi ďalšie prejavy patria návaly hladu a zmeny v chuťových preferenciách, napätie v podbrušku, zvýšená citlivosť na vône a citlivosť na zvuky

Je dôležité poznamenať, že tieto príznaky nie sú výlučné iba pre tehotenstvo, môžu byť tiež príznakmi nejakých zdravotných problémov, napríklad súvisiacich s maternicou, vaječníkmi alebo aj mimo pohlavnej sústavy. Ak má žena podozrenie na tehotenstvo, mala by podstúpiť tehotenský test alebo navštíviť gynekológia pre potvrdenie gravidity.

Ako prebiehajú prvé mesiace a prvé týždne tehotenstva?

Ak ide o priebeh tehotenstva, pre prvé týždne sú typické skôr nejasné signály a príznaky, ktoré však postupom času naberajú na intenzite a jednoznačnosti. Hoci niektoré prejavy sú viac individuálne, väčšinou platí, že základné veci sú spoločné.

Takto prebiehajú prvý mesiac a týždne tehotenstva:

Prvý týždeň: Prvý týždeň tehotenstva je vlastne prvý týždeň oplodnenia a začína prvým dňom poslednej menštruácie. Počas neho dochádza v tele k príprave na ovuláciu, maternica obnovuje svoju výstelku. Prítomné môžu byť bolesť v podbrušku, kŕče a zmeny nálady. Platí však, že v tomto týždni ešte nie sú nejaké špecifické príznaky.

Druhý týždeň: Druhý týždeň tehotenstva je obdobím prípravy. Výstelka maternice sa začína zahusťovať a niektoré ženy môžu pozorovať zmeny v cervikálnom hliene, ktorý sa stáva viac priehľadným a elastickým. Zvyšuje sa libido a maternica sa stáva viac elastickou, viac sa prekrvuje a tak sa začína pripravovať na obdobie tehotenstva.

Tretí týždeň: Niektoré ženy môžu zažiť ľahké krvácanie alebo špinenie, keď sa blastocysta implantuje do výstelky maternice. Môžu sa vyskytnúť ľahké kŕče podobné tým menštruačným a hlien sa stáva hustejší a menej priehľadný. Plod je stále v počiatočných štádiách vývoja ako zygota, no vyvíja sa na blastocystu  vo veľkosti zrnka piesku.

Štvrtý týždeň: V tomto týždni už dochádza k formovaniu amnionového vaku, ktorý bude obsahovať plodovú vodu a placentu. Zvyšuje sa hladina hormónu hCG a už dochádza k oneskoreniu menštruácie a citlivosti prsníkov. Dostavujú sa únava, nevoľnosť, zmeny nálady a ľahké špinenie. Veľkosť embrya je však ešte stále malá.

Piaty týždeň: Tento týždeň je často považovaný za začiatok skutočného tehotenstva, prvé príznaky sú najviac viditeľné a začínajú sa kľúčové procesy vo vývoji plody, vrátane vzniku prvých štruktúr. Menštruácia výrazne mešká, viditeľné sú ranná nevoľnosť a zvracanie, zvýšená potreba močenia, zmeny chute a citlivosť prsníkov na dotyk.

Podporte plodnosť cez bylinky, potraviny aj doplnky výživy

Ak u vás boli prítomné typické príznaky tehotenstva, no gravidita sa nakoniec nepotvrdila, nemusí to byť žiadny problém. Existuje totiž komplex opatrení, zmien a prostriedkov, ktoré zaručene podporujú ženskú plodnosť a to prirodzene aj dlhodobo.

Svoju plodnosť môžete zvýšiť takýmito spôsobmi:

Potraviny na plodnosť: Svoju plodnosť môžete zvýšiť aj cez zmeny v jedálničku a to cielene zaradením potravín s obsahom fytoestrogénov a látok podporujúcich vajíčka a vývoj embrya. Medzi najlepšie pre ženy patria ryža, quinoa, špenát, brokolica, kapusta, kel, fazuľa, cícer, šošovica, vlašské orechy, ľanové semiačka, losos, avokádo a vajcia.

Obmedzenie alkoholu a fajčenia: Medzi faktory, ktoré zhoršujú ženskú plodnosť, vrátane dozrievania vajíčok, patria určite alkohol a fajčenia. Pokiaľ teda chcete zlepšiť svoju šancu na otehotnenie, mali by ste úplne prestať fajčiť a radikálne znížiť konzumáciu akéhokoľvek alkoholu. Pomôže to aj na vaše libido a celkovo na pohlavné zdravie.

Pravidelný pohyb: Šport, fyzická aktivita a pravidelný pohyb sú pre vašu plodnosť tiež dôležité. Pomáhajú na hormonálnu rovnováhu, menštruačný a ovulačný cyklus, zníženie stresu, zlepšenie krvného obehu, podporu duševnej pohody a na zlepšenie inzulínovej citlivosti. Tá je dôležitá pre úspešné uhniezdenie oplodneného vajíčka.

Vitamíny a minerály: Na podporu hormonálnej rovnováhy, dozrievania vajíčok aj na podporu vývoja plodu môžu pomôcť viaceré minerály a vitamíny. Každý má určitú funkciu, no synergicky sa komplexne dopĺňajú. Ide o vitamíny skupiny B, najmä B6, B9 a B12, vitamíny C, D a E a minerály železo, zinok, selén, horčík a jód.

Viac spánku a menej stresu: Ak chcete úspešne otehotnieť, mali by ste mať dostatok spánku a to aspoň 7 hodín. Dôležité je znížiť mieru stresu, najmä ak ide o časový stres a jeho dlhodobý vplyv. Tieto dva faktory sú určujúce pre optimálnu hladinu hormónov, menštruačný cyklus, zdravý priebeh ovulácie ako aj mier u sexuálneho apetítu.

Hormonálna joga: Na zlepšenie hormonálnej rovnováhy, prietoku krvi v panve a pohlavnej sústave aj redukciu stresu vám pomôže hormonálna joga. Ide o špeciálne cviky a techniky, ktoré zahŕňajú pozície stimulujúce oblasť panvy, nadobličiek a štítnej žľazy, ale aj dychové cvičenia podporujúce prekrvenie panvy a cirkuláciu energie.

Bylinky na plodnosť: Na podporu ženskej plodnosti, konkrétne hormonálnej rovnováhy, zdravia pohlavnej sústavy a podporu vajíčok, pomáhajú aj niektoré byliny. Ide napríklad o Žeruchu, Ďatelinu, Vitex, Ashwagandhu, Zázvor, Kotvičník alebo Archangeliku. Väčšina z nich obsahuje fytoestrogény stimulujúce hladinu estrogénov.

Výživové prírodné doplnky: Vysokú koncentráciu bylinných extraktov v spojení s účinnými vitamínmi, minerálmi a ďalšími prírodnými látkami ponúkajú aj doplnky výživy. Určené sú pre ženy na podporu ich plodnosti, dozrievania vajíčok a tehotenstva. Kúpiť sa dajú voľne, môžu sa dávkovať dlhodobo a užívanie je bez vedľajších účinkov.

Najčastejšie otázky o príznakoch tehotenstva a plodnosti

Ženy sa veľmi často zaujímajú o tému príznakov tehotenstva, o jeho prvotné obdobie, ale aj o plodnosť a faktory, ktoré na ňu pôsobia. Ak ide o otázky, tie sa týkajú nielen konkrétnych prejavov, ale aj testov či situácie tehotenstva bez príznakov.

K dotazom, ktoré sa riešia najviac, patria aj tieto:

Môže byť žena tehotná a súčasne mať negatívny test?

Áno, žena môže byť tehotná a zároveň mať negatívny výsledok tehotenského testu. Najčastejším dôvodom je, ak sa test vykoná príliš skoro po oplodnení, kedy je hladina hormónu hCG, ktorý tehotenské testy detegujú, príliš nízka na to, aby ju test zachytil. Druhou možnosťou je celkovo nesprávne použitie testu či jeho skladovanie.

Patria medzi príznaky aj hnačka, výtok a bolesť hlavy?

V zásade nie, aj keď individuálne napríklad zvýšený výtok môže byť jedným z príznakov na úvod, pričom by mal byť viac menej biely alebo mliečny a bez väčšieho zápachu. Bolesti hlavy sú už typické pre prvý trimester tehotenstva, rovnako tak aj hnačka. Ak sa tieto prejavy objavia skôr a viac intenzívne, je už potrebné navštíviť lekára.

Ktoré faktory pôsobia najviac proti ženskej plodnosti?

Ide o kombináciu vrodených faktorov, ako aj vplyvov počas života, ktoré sú ovplyvniteľné a týkajú sa aj životosprávy. Negatívne na plodnosť vplývajú vek, hormonálna nerovnováha s nízkym estrogénom, nadváha alebo tiež podváha, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, stres a časté zápaly a infekcie týkajúce sa pohlavnej sústavy.

Kedy sa objavia prvé príznaky a kedy sú najviac intenzívne?

Prvé typické, intenzívnejšie a viac viditeľné príznaky tehotenstva sa objavujú okolo 4. až 5. týždňa a s každým ďalším týždňom sú silnejšie. Najviac intenzívne príznaky sú v prvom trimestri a to od 6. do 12. týždňa, najmä ak ide o nevoľnosti, citlivosť poprsia a zvýšená únava. Neskôr sú typické bolesti chrbta a časté nutkanie na močenie.

Môže byť žena tehotná aj bez toho, aby mala príznaky?

Áno, je to možné, pretože každé tehotenstvo je jedinečné a rozsah príznakov, ktoré žena zažíva, sa môže výrazne líšiť. Niektoré ženy môžu zažívať miernu formu príznakov, zatiaľ čo iné nemusia mať žiadne zreteľné príznaky vôbec. Nepravidelnosť krvácania a cyklu pritom môže byť bežnou súčasťou života v dôsledku nerovnováhy hormónov.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Jednou z možností, ako viete podporiť svoju plodnosť, sú aj doplnky v podobe tabliet alebo kapsúl. Ide o voľne dostupné prípravky, ktoré si viete zakúpiť bez receptu či vyšetrenia u lekára, so 100 % prírodným a pre organizmus prirodzeným zložením.

Ak ide o pôsobenia, účinky sú v týchto oblastiach:

  • v prvom rade je to hormonálna rovnováha a prirodzená hladina hormónov, v prípade žien najmä estrogén, ktorý je zodpovedný za plodnosť
  • zároveň s tým ide o podporu dozrievania vajíčok a následného vývoja embryií, vďaka čomu sa zvyšuje šanca na otehotnenie aj úspešné tehotenstvo
  • dôležitou oblasťou účinkov je aj podpora priebehu menštruačného cyklu a menštruácie, ktoré ovplyvňujú ovuláciu a možnosť oplodnenia
  • viaceré doplnky svojim prírodným zložením, ktoré obsahuje afrodiziaka, prispievajú aj k zvýšeniu sexuálneho apetítu a celkovo chuti na sex

Keďže v zložení absentujú syntetické látky, je používanie bezproblémové a bez akýchkoľvek vážnejších nežiaducich účinkov. Dávkovanie môže byť dlhodobé, aj niekoľko mesiacov, výhodou je tiež komplexnosť pôsobenia nielen na plodnosť, ale aj ostatné príbuzné oblasti. Viaceré z nich pomáhajú aj na normalizáciu menštruačného cyklu.

eJoy® Fertility na prirodzenú podporu plodnosti

Ak chcete podporovať svoju plodnosť prirodzene a dlhodobo, riešením je eJoy® Fertility, voľne dostupné perorálne tabletky určené pre ženy ako aj pre mužov.

Tento prípravok má 100 % prírodné zloženie, ktoré zahŕňa extrakty rastlín Ashwagandha, Maca, Panax Ginseng a Tribulus Terrestris. Tieto byliny sú doplnené o aminokyselinu L-Karnitín, minerály Zinok a Selén a na plodnosť veľmi účinný koenzým Q10.

Pokiaľ ide o účinky prípravku, tie sú nasledovné:

  • v prvom rade ide o prirodzenú stimuláciu tvorby hormónov
  • zároveň s tým je cieľom látok podpora hormonálnej rovnováhy
  • u žien pomáha na dozrievanie vajíčok, u mužov na spermiogenézu
  • sekundárnym efektom je podpora menštruačného cyklu u žien
  • u oboch pohlaví má pozitívny vplyv na libido a chuť na sex
  • špeciálne u mužov môže mať podporný efekt na kvalitu erekcie

Kúpa eJoy® Fertility nie je viazaná na lekársky predpis, práve naopak, doplnok je dostupný voľne a bez lekárskeho receptu či nutnosti vyšetrenia. Jeho zloženie je laboratórne testované a samozrejmosťou je certifikácia zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR. Vďaka tomu sa nemusíte báť žiadnych vedľajších účinkov a kontraindikácií.

Aby ste mohli naplno využiť všetky účinky, je dôležité pravidelné dávkovanie a to každý deň. Užívanie by malo byť dlhodobé, aspoň 3 až 4 mesiace, ale ešte lepšie viac. Ak by ste chceli viac informácií alebo si doplnok zakúpiť, skúste oficiálny web značky.

eJoy® Fertility - zlepšenie plodnosti

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eJoy® Fertility určený pre mužov a ženy.

Pre podporu potencie u mužov a plodnosti u žien.

Chcem vyskúšať eJoy® Fertility

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta (pri kúpe viac ako 1 balenia)

Skúseností žien s príznakmi tehotenstva a plodnosťou

Tehotenstvo je nepochybne obdobie, ktoré každá žena očakáva so vzrušením aj radosťou. To, či je tehotná, jej môže povedať nielen tehotenský test, ale aj niekoľko príznakov. Skúsenosti však ukazujú, že u každej ženy sú tieto príznaky značne individuálne.

Vynechanie menštruácie, čo je považované už za typický príznak tehotenstva, sa pritom objavuje so značným oneskorením, obvykle až v 5. alebo 6. týždni.

Ďalšie príznaky a prejavy, napríklad nevoľnosti, citlivosť bradaviek či častejšie močenie, sa tiež objavujú až v tomto období, pričom platí, že ich intenzita je rôzna a niektoré sa u žien nemusia objaviť vôbec. Všetko závisí od hladiny hormónov estrogén a progesterón a od toho, ako veľmi je váš organizmus citlivý na ich pokles a nerovnováhu.

Práve na podporu hormónov a teda aj plodnosti môžete spraviť veľa, či už využitím potravín s fytoestrogénmi, zmenou životosprávy, zlepšením životného štýlu alebo hormonálnou jogou. Jednou z overených a funkčných možností je aj využitie byliniek.

Tie nemusia mať nevyhnutne iba formu čajov, ale ich koncentrovanú silu viete použiť aj cez doplnky výživy. Dobrým príkladom je eJoy® Fertility, produkt so 100 % prírodným zložením, ktorý je určený práve na podporu plodnosti, dozrievania vajíčok a úspešného otehotnenia. Skúste ho aj vy a naplno tak využite všetky jeho účinky!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie