• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

11 tipov na účinné potraviny podporujúce a zvyšujúce mužskú aj ženskú plodnosť

neplodnosť u muža

Štatistiky sú neúprosné, čoraz viac párov má problém splodiť potomka a otehotnieť. Jedným z významných faktorov, ktoré majú na túto skutočnosť vplyv, sú aj potraviny. Tak, ako existujú vhodné, existujú aj mnohé nevhodné potraviny s vplyvom na plodnosť a to nielen u mužov, ale rovnako tak aj u žien.

Od čoho závisí plodnosť a ako na ňu vplývajú potraviny

Plodnosť je definovaná ako schopnosť splodiť potomka, pričom na celý tento proces vplývajú tak faktory s pôsobením u mužov, ako aj tie s pôsobením u žien. Medzi tie najdôležitejšie patrí spermiogenéza, dozrievanie vajíčok a vývin plodu.

Na tieto oblasti majú negatívny vplyv hlavne zlá životospráva, fajčenie či konzumácia alkoholu, ale aj stres, nadmerná únava alebo nedostatok pohybu. Nemenej dôležité je však aj to, aké druhy potravín, jedál či nápojov konzumujete, nakoľko pre plodnosť sú dôležité stopové prvky v nich obsiahnuté.

Na spomínané tri oblasti vplývajú potraviny nasledovne:

  • u mužov ovplyvňujú hladinu testosterónu a predovšetkým spermiogenézu, čiže proces tvorby aj zdravého zrenia spermií
  • zároveň majú vplyv u žien na lepšie dozrievanie vajíčok a na pravidelnú ovuláciu, čiže uvoľnenie vajíčka pre jeho oplodnenie
  • niektoré typy potravín a jedál môžu vďaka obsahu správnych vitamínov podporiť aj zdravý vývin vajíčka a plodu v maternici

Toto sú najlepšie potraviny na mužskú aj ženskú plodnosť

Ak sa rozhodnete pre podporu plodnosti prostredníctvom potravín, dôležité je, aby šlo o dlhodobé rozhodnutie. Nečakajte zázraky zo dňa na deň, k zmenám príde až za istý čas. O to viac sú ale prirodzené a hlavne dlhodobé.

Na zvýšenie plodnosti preto zaraďte do jedálnička hlavne:

Ryby: Pre mužov sú nevyhnutným predpoklad plodnosti hlavne zdravé omega mastné kyseliny, ktorých skvelým zdrojom sú ryby. Platí to hlavne o tých morských druhoch, napríklad ako sú losos, tuniak, sleď či makrela.

Morské plody: Rovnako tak dary mora, hlavne ak ide o krevety a ustrice, obsahujú zdravé mastné kyseliny a tiež aminokyseliny dôležité pre potenciu u mužov. Navyše, tieto látky môžu podporiť aj hladinu testosterónu.

Oleje: Pre mužov aj pre ženy majú pozitívne účinky na plodnosť aj niektoré druhy olejov. U žien je to hlavne kokosový olej, ktorý podporuje hladinu progesterónu, u mužov zas ľanový olej obsahujúci omega-3 mastné kyseliny.

Sója: Pri ženskej plodnosti ešte zostaneme, nakoľko ak do jedálnička zaradíte sóju a výrobky z nej, napríklad tempeh alebo miso, môžete podporiť hladinu estrogénov v tele. Zlepší sa tak hormonálna rovnováha a aj sexuálny apetít.

Špenát: Na podporu a zvýšenie plodnosti u mužov aj žien má veľký vplyv tiež špenát. Tento druh listovej zeleniny obsahuje viaceré vitamíny a minerály, no najmä kyselinu listovú potrebnú pre spermie, vajíčka a vývoj plodu.

Paradajky: Paradajky môžu mužom tiež pomôcť k zvýšeniu plodnosti a to vďaka obsahu látky zvanej lykopén, ktorá stimuluje tvorbu spermií. Nepreháňajte to s nimi, nadmerná konzumácia môže totiž mať opačný vplyv.

Med: Med je známy predovšetkým ako prírodný prostriedok na podporu imunity, no má pozitívne účinky aj na plodnosť. Obsahuje kombináciu vitamínov a minerálov dôležitých pre mužov, ale aj pre činnosť vaječníkov u žien.

Cesnak a cibuľa: Tieto dva druhy zeleniny nie sú príliš populárne vďaka ich aróme, no ak chcete podporiť svoju plodnosť, určite ich zaraďte do jedálnička. Odporúčajú sa hlavne mužom, u ktorých zlepšujú spermiogenézu.

Orechy: Skvelým zdrojom minerálov zinok a selén, ktoré sú nevyhnutné pre testosterón a tvorbu či dozrievanie spermií u mužov, sú orechy. Konzumujte preto viac makadamové, vlašské či píniové orechy, ale aj pistácie a kešu oriešky.

Semiačka: Mužom aj ženám môžu k zvýšeniu plodnosti pomôcť aj niektoré druhy semien, ktoré sa dajú konzumovať v surovom stave. Sezamové a ľanové pomáhajú ženám na hormonálnu rovnováhu, dyňové zas mužom na prostatu.

Červená repa: Poslednou potravinou, ktorá je dôležitá pre zdravé tehotenstvo, je červená repa. Tento druh zeleniny je totiž veľmi bohatým zdrojom kyseliny listovej, ktorá je dôležitá pre prevenciu voči defektom počas vývinu plodu.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie