• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® Femina – Zinok – na čo je dobrý u žien a jeho vplyv na plodnosť

zinok

Zinok patrí medzi tie druhy minerálov, ktoré sú pre správne fungovanie ženského organizmu nenahraditeľné. Prirodzene sa vyskytuje v niektorých druhoch potravy, no v takejto koncentrácii nie je dostatočný. Práve preto je v prípravku eJoy® Femina.

Charakteristika zinku

Minerál zinok patrí medzi stopové prvky, čo znamená, že hoci ho telo v porovnaní s inými prvkami nepotrebuje veľa, je nenahraditeľný. Patrí do skupiny látok významný pre metabolizmus a viac ako 300 rozličných biochemických procesov.

Jeho najväčší prínos je vidieť najmä v týchto oblastiach:

 • podporuje ovuláciu, plodnosť a celkový zdravý priebeh tehotenstva
 • je významným pomocníkov v boji proti viacerým kožným chorobám
 • je nenahraditeľný pri udržaní ľudskej imunity a znižuje trvanie infekcií
 • významne skracuje dobu ochorenia horných dýchacích ciest

Zinok si ľudské telo nedokáže samé zastabilizovať a uchovávať, je preto dôležité jeho pravidelné dopĺňanie Jeho dlhodobé zníženie môže mať pre zdravý a plnohodnotný život človeka nepríjemné následky, či už ide o ochranu buniek pred antioxidačným stresom, hladinu cukru v krvi, stav pokožky, nechtov a vlasov alebo pohybový aparát.

Účinky zinku

To že je pre organizmus potrebný, potvrdzuje aj skutočnosť, že zasahuje do viacerých oblastí a má komplexné účinky. Jeho pozitívny vplyv sa prejavuje nielen v dostatočnom budovaní imunity, ale tiež v pôsobení na ženskú aj mužskú plodnosť či psychické zdravie.

Tu sú oblasti pôsobenia, kde sú najviac viditeľné účinky:

Sexuálne funkcie: Nedostatok pohlavných hormónov a to tak u mužov, ako aj u žien, má vplyv na libido a jeho pokles. Práve zinok je minerál, ktorý dokáže stimulovať ich tvorbu a pôsobiť na dlhodobo prirodzené zvýšenie ich hladiny bez ohľadu na vek.

Zmiernenie stresu: Ďalším účinkom v organizme je pôsobenie na duševné zdravie a psychickú vitalitu. Minerál pôsobí na zmiernenie pôsobenia stresu a správne fungovanie nervovej sústavy, v spojení s ďalšími látkami dokáže zlepšiť jej funkciu.

Hojenie rán: Kožné vredy, najmä tie dlhodobé, pomáha účinne eliminovať antibakteriálny a protizápalový účinok zinku. Podobne výsledky sa má aj pri dekubitoch a podobných ochoreniach vredov. Celkovo pomáha aj na zdravie pokožky a pleti.

Podpora imunity: Posilňovanie imunity sa prejavuje rôzne. Minerál stimulujú tú komplexnú, ale pôsobí aj protizápalovo, napríklad proti akné. Pri liečbe psoriázy je pozitívny vďaka jeho antiproliferatívnym účinkom. Pomáha aj na imunitu v črevách.

Žalúdočno – tráviace problémy: Už malý úbytok zinku v tele môže mať za následok stratu viacerých dôležitých esenciálnych živín. Minerál je preto dôležitý pre zdravé fungovanie tráviacej sústavy, pomáha aj ako prevencia voči krátkodobej hnačke.

Zrak, kosti, vlasy: Nedostatok minerálu v organizme má za následok nerovnomerné vypadávanie vlasov, keďže pôsobí proti oživovaniu vlasových folikulov. Je dôležitý aj pre pohybový aparát a má význam aj pre zdravie a funkciu očných buniek.

Užívanie, nedostatok a predávkovanie zinkom

Zinok pre organizmus nevyhnutný, preto je správne dodržiavať odporúčané denné množstvo. Pre dospelého človeka to je 15 mg. Tehotné a dojčiace ženy potrebujú viac, až 20 mg, športovci až 25 mg. Veľmi dôležité je pravidelné každodenné dopĺňanie.

Dlhodobý nedostatok môže mať nepríjemné následky:

 • znížená imunita, čo sa prejaví celkovo, ale aj na pokožke
 • postupné vypadávanie vlasov z dôvodu vplyvu na delenie buniek
 • nástup depresií, zmeny správania a nálad, neurologické problémy
 • problémy s hnačkou, trávením a vnímaním chutí

Vyvarovať sa však treba aj prebytku zinku. Ak by ste napríklad dlhšiu dobu mali príjem 100 mg a viac, hrozia vám žalúdočné ťažkosti, nevoľnosť a zvracanie. Pridať sa môžu malátnosť, zvýšené potenie, anémia a nervové príznaky s halucináciami.

Ako a prečo zinok pomáha ženám

Pravidelné množstvo zinku ma pozitívny vplyv na plodnosť a to aj u žien. Medzi najväčšie výhody minerálu patrí podpora ovulácie a správneho vývinu plodu. Jeho dostatok je tiež dôležitý najmä pri dlhodobom užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Priaznivých účinkov na ženu má tento minerál viac:

 • zabraňuje vzniku nepríjemných a bolestivých vaginálnych mykóz
 • napomáha znižovať intenzitu bolesti a kŕčov pri menštruácii
 • významným spôsobom podporuje celkovú hormonálnu rovnováhu
 • jeho antioxidačný účinok pomáha predchádzať endometrióze

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

O pozitívnych účinkoch zinku na ľudský organizmus niet pochýb a preto je o ňom potrebné rozprávať stále viac. Zaujímavých je viac tém, napríklad ako ho užívať, či môže byť za určitých okolností nebezpečný, ale aj to, či v súvislosti s ním môže vznikať alergia.

Najčastejšie sa opakujúce otázky a odpovede na ne sú:

Ako a kedy užívať zinok, ak chce žena podporiť plodnosť?

Ak chcete predísť obavám z nedostatočnej podpory plodnosti, dodržujte minimálne stanovené množstvo minerálu. V tomto prípade je možné odporúčané denné dávky aj mierne prekročiť. Užitie prostredníctvom výživových doplnkov je najefektívnejšia cesta.

Ktoré potraviny obsahujúce tento minerál sú najlepšie?

Predovšetkým to je červené mäso, čiže bravčové a hovädzie. Dostatok zinku nájdete aj v mäse kuracom a morčacom, rovnako tak vo vaječnom žĺtku. Ak ide o rastlinné zdroje, odporúčajú sa niektoré druhy zeleniny typu kapusta, brokolica alebo cesnak.

Existuje alergia na zinok a kedy ho nie je vhodné dopĺňať?

Žiadne výrazne alergické reakcie neboli zaznamenané, no jeho dlhodobý nadbytok by ste určite nemali prehliadať. Treba byť opatrný najmä pri užívaní výživových doplnkov v nadmernom množstve, kde môže prísť k „predávkovaniu sa“.

Má minerál pozitívny vplyv na plodnosť aj pre mužov?

Výskumy, ktoré potvrdila aj prax, hovoria o veľmi pozitívnom pôsobení na zlepšenie erekcie v dôsledku lepšieho prekrvenia pohlavných orgánov. Dostatok zinku je tiež dôležitý pre kvalitu spermií, keďže napomáha ich správnemu rastu a vývoju.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie