• eJoy® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zloženie eJOY® Femina – Žerucha peruánska (Maca) – aké má účinky u žien a prečo pomáha aj v sexe

Maca peruánska

Maca (alebo Žerucha peruánska) patrí medzi najznámejšie prírodné afrodiziaka. To je zároveň aj dôvod, prečo sa jej hovorí „peruánska Viagra“, najmä pokiaľ ide o vplyv u mužov. Dôležité účinky ale má aj pre ženy a preto je extrakt z nej je základom eJoy® Femina.

Charakteristika Macy

Žerucha peruánska je dvojročná bylina pochádzajúca z južnej Ameriky, konkrétne z oblasti Peru. Práve táto krajina pôvodu je aj dôvodom vyššie spomínanej prezývky, pričom rastlina má listovú ružicu, nízku stonku a koreň podobný reďkovke alebo repe.

Práve koreň je dôležitý pre niektoré významné látky:

 • z hľadiska živín obsahuje sacharidy, mastné kyseliny a aminokyseliny
 • rastlina je bohatá aj na vitamíny, najmä A, C, D a E a skupinu B
 • z minerálov obsahuje vápnik, draslík, železo, jód, meď, mangán a zinok
 • koreň je bohatý aj na saponíny, aromatické oleje, steroly, taníny a alkaloidy

Látky v tejto kombinácii a v tejto koncentrácii sú v Mace sústredené unikátne. Výsledkom je intenzívne využívanie rastliny v rozličných doplnkoch výživy pre mužov aj ženy. Podľa farby koreňa existuje vyše 100 druhov rastliny, ktorá sa navyše v juhoamerickej kultúre používa aj v kuchyni ako súčasť prípravy jedál, keďže ide o koreňovú zeleninu.

Účinky Žeruchy

Pokiaľ ide o účinky rastliny v praxi, tie do veľkej miery vychádzajú práve zo spomínaného komplexného zloženia. Týkajú sa najmä hormonálnej sústavy, no medzi oblasti, kde rastlina pôsobí, patria tiež pohybový aparát, mentálna vitalita, imunita aj výkon.

Toto sú tie oblasti, kde sú účinky Macy najlepšie:

Mužská plodnosť: Popularita rastliny vychádza najmä z jej funkcie na hormonálnu hladinu, ktorá najviac súvisí s plodnosťou u mužov. Bylina totiž obsahuje látky stimulujúce prirodzenú hladinu testosterónu, ktorý vplýva na tvorbu ako aj dozrievanie spermií.

Zvýšenie libida: Tak u mužov, ako aj u žien, podporuje bylinka sexuálny apetít. Stimulácia pohlavných hormónov má za následok zvýšenie libida, čo sa prejaví zvýšenou chuťou na sex. Posilnenie je viditeľné najmä u mužov, ktorí mali málo testosterónu.

Fyzická výkonnosť: Žerucha má veľký vplyv aj na fyzický výkon. Ide jednak o pohybový aparát, kde podporuje rast, objem a silu svalstva, ale tiež o zvýšenie energie a výbušnosti počas fyzickej aktivity. Pozitívne ovplyvňuje aj srdce a krvný obeh.

Mentálna a duševná vitalita: Potlačenie únavy, nervozity, stresu, úzkosti a napätia, stimulácia nervovej sústavy, pamäte a duševnej vitality a tiež zlepšenie výkonnosti mozgu. Aj tieto účinky má rastlina a to vďaka širokému zloženiu aktívnych látok.

Odolnosť a lepšie fungovanie organizmu: Okrem podpory pohybového aparátu a krvného obehu pomáha Maca aj na celkovú podporu imunity a obranyschopnosti, preventívne pôsobí proti infekciám a pomáha na tuberkulózu aj žalúdočné ťažkosti.

Podpora zdravia kože a vlasov: Pre niekoho zaujímavým a netradičným účinkom môže byť vplyv rastliny na pokožku. Pri dlhodobom užívaní pomáha na zmiernenie akné, zlepšuje hojenie vonkajších poranení a podporuje pevnosť a zdravie vlasov.

Užívanie a vhodné dopĺňanie Macy

Rastlina je bezproblémová z pohľadu používania a to aj pri dlhodobom dávkovaní. Platí to obzvlášť v prípade doplnkov, ktoré prešli dôkladným testovaním. Pozor na ňu si treba dať iba pri poruchách funkcie štítnej žľazy a v procese hormonálnej liečby.

Žeruchu môžete konzumovať vo viacerých formách:

 • najčastejšie to sú doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl s perorálnym užívaním, ktoré možno užívať aj denne a to aj niekoľko mesiacov
 • prášok z podrveného koreňa sa môže pridávať do jedál aj nápojov, v tomto prípade sa odporúča ako denná dávka 1 čajová lyžička
 • z prášku alebo sušeného koreňa si viete spraviť aj 2 dcl čaju denne, Maca býva tiež súčasťou kozmetiky alebo šampónov na vlasy

Ako a prečo Žerucha pomáha ženám

Tradícia používania rastliny je stará vyše 6 tisíc rokov, no najmä z pohľadu mužov. Dôležité sú však aj jej účinky pre ženy, ktoré vychádzajú z vplyvu Macy na hormonálnu rovnováhu. Týka sa to najdôležitejších hormónov, čiže estrogénu a progesterónu.

Pokiaľ ide o vplyv u žien, ten je v týchto oblastiach:

 • nastolenie hormonálnej rovnováhy a prirodzená stimulácia hormónov
 • potlačenie negatívnych prejavov v rámci PMS a zlepšenie menštruačného cyklu
 • stimulácia libida a sexuálneho apetítu a to na dlhodobej báze
 • zmiernenie prejavov menopauzy, najmä návalov horúčav, potenia a priberania

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

Pokiaľ ide o Macu, rastlina je na internete pomerne známa. Väčšina ľudí však v diskusných príspevkoch alebo v komentároch rieši otázky týkajúce sa jej účinkov špecificky pre mužov. Nemenej zaujímavé sú ale aj dotazy praktického a všeobecného typu.

Tu sú odpovede na najčastejšie otázky z online fór:

Prečo je výživový doplnok lepší ako surová Maca?

Rastlina sa síce dá konzumovať aj vo forme podrvenej sušiny, no hotové prípravky majú viac výhod. Ide o vysokú koncentráciu účinných látok a to vďaka kvalitnému extraktu, jednoduché dávkovanie a tiež overené účinky, keďže prípravky sú otestované.

Môže sa kombinovať s hormonálnou antikoncepciou?

Nakoľko rastlina ovplyvňuje hormonálnu hladinu a rovnováhu, predovšetkým pokiaľ ide o pohlavné hormóny, opatrnosť je na mieste. V prípade, ak užívate hormonálnu antikoncepciu alebo hormonálnu liečbu, poraďte sa o užívaní Macy s lekárom.

Sú nejaké prekážky v užívaní prípravkov z rastliny?

Áno, ale nie je ich veľa a ide o ojedinelé prípady. Problémom môže byť, ak užívate nejaké hormonálne liečivá, ak máte problémy so štítnou žľazou alebo podstupujete hormonálnu substitučnú liečbu. Vyhnúť sa jej treba aj v tehotenstve a pri dojčení.

Je možné pestovanie Macy aj v našich podmienkach?

Áno, možné to je, na druhú stranu, iba v interiéroch, kde bude rastlina chránená pred teplotnými extrémami. Rastlina potrebuje hlinu s pieskom a pilinami a zalievať ju musíte viac krát za deň. Oveľa jednoduchšie je preto kúpiť si prášok z koreňa.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garantované

vrátenie peňazí za
nepoužité balenia

Vyrobené

v Slovenskej
republike

Diskrétne

a rýchle doručenie
balíka

Doprava zdarma

pre viac ako 1 balenia
(Packeta)

100% prírodné

a efektívne
zloženie